Kimler İsteğe Bağlı Sigortalı Olabilir? – BekçiAlımı
Kimler İsteğe Bağlı Sigortalı Olabilir
Kimler İsteğe Bağlı Sigortalı Olabilir

Kimler İsteğe Bağlı Sigortalı Olabilir?

Sigortalı olma şartları kişiden kişiye göre değişmektedir. Buna bağlı olarak birçok kişi kimler isteğe bağlı sigortalı olabilir? Sorusunu da merak ediyor. İsteğe bağlı sigorta son zamanlarda çalışanların kendi kendine belirli primleri ödeyerek sigortalı olabilme durumudur. İsteğe bağlı sigortayı tercih edenler herhangi bir kurum ya da iş yerinde çalışmasa da kendi kendilerine sigortalı olabilirler.

Kimler İsteğe Bağlı Sigortalı Olabilir?
Kimler İsteğe Bağlı Sigortalı Olabilir?

İsteğe bağlı sigorta yaptırmak isteyenler sigorta primlerini ödemeli ve aynı zamanda sona erme koşullarını tamamlamalıdır. Bireylerin çalışma koşullarına bağlı olarak değerlendirme yapılarak sigortalı olmaları sağlanmaktadır.

Kimler İsteğe Bağlı Sigortalı Olabilir, İsteğe Bağlı Sigorta Nedir?

Kimler İsteğe Bağlı Sigortalı Olabilir, İsteğe Bağlı Sigorta Nedir?
Kimler İsteğe Bağlı Sigortalı Olabilir, İsteğe Bağlı Sigorta Nedir?

Birçok kişinin merak ettiği isteğe bağlı sigorta nedir? Sorusu özellikle bu şekilde sigortalı olmak isteyenlere büyük kolaylık sağlamaktadır. İsteğe bağlı sigorta dışardan prim ödeyerek kişilerin çalışmadan emekli olabilmelerine denilmektedir. Burada aynı zamanda dışardan sigortalı olabilme koşullarını da taşımak gerekmektedir. Dışardan sigortalı olabilme koşulları aşağıdaki gibidir:

  • İlk olarak 4/a (SSK), 4/b (Bağ-Kur, Tarım Bağ-Kur) ve 4/c (Emekli Sandığı) durumunda zorunlu sigortalı olmayı gerektirecek şekilde çalışmayan kişiler.
  • Kendi sigortalarından dolayı SGK den malullük aylığı almayanlar ve emekli maaşı almayanlar
  • Başka ülke mevzuatına bağlı olarak herhangi bir aylık ve maaş almayanlar
  • 4/a kapsamında aynı zamanda aylık olarak 30 günden az çalışanlardan eksik çalışma günlerini de 30 güne tamamlamak isteyenler
  • Türkiye’de ikamet etmekte olan aynı zamanda isteğe bağlı olarak sigortalı olmak açısında talepte bulunan kişilerden, sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmayan ülkelere giderek çalışan kişiler
  • 5510 sayılı Kanununun 5 inci maddesi açısından kısmi sigortalı olma şartları taşıyan kişiler
  • 5510/5-a kapsamında değerlendirilip sigortalı olan ve aynı zamanda ceza infaz kurumları ile tutukevlerinin tesis atölye benzeri ünitelerinde çalışan hükümlü ve tutuklı olup 5 b kapsamında bulunmayanlar

5510/5-e kapsamında değerlendirilen ve sigortalı olarak İŞKUR tarafından verilen meslek geliştirme kursunda ki kursiyerler de isteğe bağlı olarak sigortalı olabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: İşe Giriş Sağlık Raporu Aile Hekiminden Alınır Mı?

Yazar: Berat Mert SÖNMEZOĞLU

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir