İşe Giriş Sağlık Raporu Aile Hekiminden Alınır Mı? – BekçiAlımı
İşe Giriş Sağlık Raporu Aile Hekiminden Alınır Mı?
İşe Giriş Sağlık Raporu Aile Hekiminden Alınır Mı?

İşe Giriş Sağlık Raporu Aile Hekiminden Alınır Mı?

Sağlık raporu almak isteyenler aile hekiminden rahatlıkla alabilirler. Ayrıca işe giriş sağlık raporu aile hekiminden alınır mı sorusu da birçok kişi tarafından da merak edilmektedir. Burada işe giriş yapan kişilerin aile hekimi üzerinden nasıl sağlık raporu alabileceği hakkında merak edilenleri siz değerli kullanıcılarımız için ele aldık.

İşe Giriş Sağlık Raporu Aile Hekiminden Alınır Mı – Detaylar

İşe Giriş Sağlık Raporu Nedir?
İşe Giriş Sağlık Raporu Nedir?

İşe giriş sağlık raporu, işyerlerince talep edilmesi zorunlu olan hatta 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu gereğince işe giriş yapacak olan kişilerin işyeri hekimlerinden almış oldukları rapordur. Günümüzde herhangi bir işe giriş yapılırken personellerden sağlık raporu istenir. Bu hemen hemen tüm işletmelerde uygulanıyor. Kişinin sağlık açısından çalışmasına engel bir durumun olup olmadığını anlamak için istenir. Tüm işe girişler için talep edilen sağlık raporlarında akciğer filmi, kan ve idrar tahlili, işitme testi, solunum fonksiyon testi, EKG, göz ve portör tetkikleri isteniyor.

İşe Giriş Sağlık Raporlarını Kimler Verebilir?

İşe Giriş Sağlık Raporlarını Kimler Verebilir?
İşe Giriş Sağlık Raporlarını Kimler Verebilir?

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu tarafından sunulan 15. Maddede de yer alan ve aynı zamanda “Bu Kanun kapsamında alınması zorunlu olan sağlık raporları da burada aynı zamanda işyeri hekiminden alınır.” Yazıyor.

Burada aynı zamanda işle ilgili olarak alınması gereken sağlık raporları için o işyerinin hekiminden de alınabilir. İşyeri hekimi tarafından alınan rapor da geçerli oluyor.

İşe Giriş Sağlık Raporu Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir ?

Birçok kişi aynı zamanda işe giriş sağlık raporu başvurusu için gerekli belgeler nelerdir? Sorusu da merak edilmektedir. İşe giriş sağlık raporu başvurusu için gerekli olan belgeler aşağıda bulunmaktadır;

Kişilerin sağlık raporu alması için herhangi bir belge gerekmiyor. Bunun yerine hangi aile hekiminden muayene aldığı önemlidir. Kimlik belgesi ile aile hekimliğine başvuran kişi sağlık raporu alabilir.

Osgb sağlık raporu ücreti 2022

Aile hekiminden alınabilen aynı zamanda özel ve devlet hastaneleri tarafından da alınan sağlık raporu ücreti 150-300 TL arasında bir fiyat bandında seyretmektedir. Buna bağlı olarak OSGB sağlık raporu ücreti OSGB tarafından belirlenen fiyata göre ele alınıyor.

İlginizi çekebilir: Hamilelikte Uzak Durulması Gereken Yiyecek ve İçecekler

Yazar: Berat Mert SÖNMEZOĞLU

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir