Kayısının Faydaları Nelerdir? – BekçiAlımı

Kayısının Faydaları Nelerdir?

Kayısı denildi mi hemen hemen herkesin aklına Malatya gelir. Ününü Malatya’dan alan bu efsanevi meyvenin faydalarını saymakla bitiremeyiz. Kayısı lif bakımından oldukça zengin bir meyve türüdür. İçerisinde bulunan vitamin ve mineraller ile vücudun eksik kalan besin değerlerini karşılar. Bilim adamlarının araştırmaları üzerine kayısı, B17 vitamini ile kanser hücrelerini yok etmede önemli bir etkendir. Kayısının faydaları nelerdir detaylıca açıklayalım.

Kayısının  Faydaları Saymakla Bitmez

Kayısının Faydaları Nelerdir?

 • Kayısı birçok tıp alanında kullanılan bir meyve. Kabızlık ve hazımsızlık sorunlarında kayısı, doğal bir şifa yöntemidir. İlk yenildiği zaman ağızda ekşimsi bir tat oluştursa bile, çiğnedikçe tatlı bir hâl almaya başlar. Kayısı kabukları sindirim sisteminde oldukça önemli bir yere sahiptir.
 • Çok yönlüdür. Farklı şekillerde tüketilebilir. Kayısı kullanımı yörelere göre farklılık gösterir. Tatlısı, hoşafı, reçeli ve kompostosu oldukça yaygındır. Bu besini her yöre farklı şekillerde kullanmış olsa da etkisi hemen hemen herkes de aynıdır. Posası ve çekirdeği birbirinden ayrılıp çekirdeği de ayrıca tüketilen nadir meyvelerdendir.
 • Kayısının faydaları arasında cinselliğe iyi gelmesi de bulunuyor. Gün içerisinde bir avuç kuru kayısı tüketimi cinsel hazzı kuvvetlendirir ve performansı artırır.
 • Diyetisyenlerin diyet listelerinin başında verdiği kayısı, metabolizmayı hızlandır ve böylece yağ yakımını hızlandırır. Lâkin doktorlar çok fazla kullanılmaması konusunda uyarır. Çünkü bağırsak florasını fazla kullanımda artıran kayısı, aşırı ishale yol açabilir. Vücut da bu tepkimeyle çok fazla sıvı tüketir. Bu nedenle kayısının tüketimi abartılmamalıdır.
 • Yaş ve kuru kayısının faydaları devam ediyor. İçeriğinde bulunan potasyum, kanın daha fazla pompalanmasında yardımcı olur. Aynı zamanda kalp ve damar tıkanıklığına iyi gelir.
 • Kayısının içerisinde bulunan beta-karoten maddesi göz sağlığına oldukça faydalıdır. Retina ve katarak bozukluğuna karşı koruma sağlamaktadır.
 • Hamile kadınların ve gelişim çağında olan çocukların kemik sağlığı için de oldukça önemlidir.
 • Baş ağrısı ve migren için oldukça etkilidir.
 • İçerisinde bulunan potasyum sayesinde ağızda oluşan yara ve diş minesinin sebep olduğu kokuyu da önler.
 • Yaşlanmaya meyilli olan hücrelerimize karşı kalkan olup, yaşlanma hücresini en aza indirger.
 • A vitamini barındıran kayısı, karaciğerde ve ciltte oluşan yağlanmayı da önler.

Kerevizin faydaları isimli makalemizde ilginizi çekebilir…

Yazar: Fatma YÜKSEL

Medya ve iletişim mezunuyum. Dijital pazarlama, sosyal medya ve içerik yazarlığı alanlarında uzun zamandır aktif rol alıyorum. Ayrıca, dijital reklam ve tasarım işleriyle de ilgileniyorum. Bir yandan da eğitimime devam ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir