Kerevizin Faydaları – BekçiAlımı

Kerevizin Faydaları

Kereviz, yüksek oranda su içerir ve kalorisi oldukça düşüktür. Tüm dünyada bulunan ve yetişen bir sebzedir. Sağlık açısından önemi büyük olan kereviz, leziz ve doyurucu yemekler hazırlamanıza izin verir. Peki, kerevizin faydaları neler? Düzenli kereviz tüketimi ile elde edeceğiniz faydalara hep birlikte göz atalım. Düzenli olarak kereviz yemek, vücuttaki iltihapları azaltır, meme ve pankreas kanserine karşı koruma sağlar. Ayrıca sindirime iyi gelir ve kötü kolesterolü düşürme kabiliyetine sahiptir. Kerevizin diğer yararları nelerdir anlatalım.

Enflamasyonu Azaltır

Kereviz, anti-enflamatuar özellikler barındırır. Önemli bir flavonol kaynağı olarak öne çıkar. Bu yüzden iltihaplanmaya bağlı deformasyonları giderir. Ayrıca, beyin hücrelerinde iltihaplanmayı önleyebilen ve luteolin adı verilen bir bileşik içerir.

Kanser Riskini Düşür

Kanser hastalarına kerevizin faydaları vardır. Poliasetilenler içeren kereviz, kanser oluşumunu önleyebilecek güce sahiptir. Kerevizdeki biyoaktif flovonoidler ise serbest radikaller ile savaşarak, kanserli hücreleri öldürebilir. Yeterli olarak kereviz tüketiminin başta pankreas olmak üzere, çeşitli kanser türlerine karşı en iyi şekilde koruma sağladığı kanıtlanmıştır.

Kolesterol Seviyesini Düşürür

Kolesterol seviyeniz yüksekse, kerevizi de beslenme düzeninize dahil etmelisiniz. Bol miktarda lif içeren bu eşsiz sebze, düşük kaloriye sahiptir. Fitokimyasallar bakımından zengin olduğu için kötü kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olur.

Yüksek Tansiyon Hastalarına iyi Gelir

Kerevizin faydaları söz konusu olduğunda yüksek tansiyona iyi geldiğini de söylemeliyiz. Arter duvarlarını rahatlatan ve kan akışını artıran ftalidler, kerevizde bolca mevcuttur. Ayrıca bu maddeler, kan damarlarındaki kasları da iyileştirir. Böylece kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Ek olarak kereviz kan basıncını düzenleme konusunda etkisi oldukça yüksek olan nitrat bileşenini de içerir.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Kilo verme konusunda da kerevizin faydaları bulunur. Sağlıklı kilo kaybı için tüketebileceğiniz ideal gıdalar arasında yerini alan kereviz, yüksek oranda su ve lif barındırır. Bu yüzden tok tutucu özelliğiyle de bilinir. Yetersiz su alımı sizi yorgun bırakır ve egzersiz yapmak için enerjisiz kalabilirsiniz. Kerevizdeki su içeriği sayesinde gün boyunca enerjik olabilirsiniz. Yapılan bir araştırmaya göre kerevizin metabolizmayı hızlandırma konusunda da etkisinin olduğu saptanmıştır.

Cinsel Yaşamı İyileştirebilir

Kerevizin hem sapı hem de kök kısmı androstenon ve androstenol maddeleri içerir. Bu moleküller cinsel performansı ve sperm sayısını artırır. Ayrıca testosteron salgılanmasını teşvik eder.

Yazar: Fatma YÜKSEL

Medya ve iletişim mezunuyum. Dijital pazarlama, sosyal medya ve içerik yazarlığı alanlarında uzun zamandır aktif rol alıyorum. Ayrıca, dijital reklam ve tasarım işleriyle de ilgileniyorum. Bir yandan da eğitimime devam ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir