İlkokul Mezunu Bekçi Alımı

2018 yılı ile birlikte çarşı ve mahalle bekçiliği alım ilanı beklentisi had safaya ulaştı. Bekçi olmak isteyen adaylar, yeni alım ilanlarını ve bu yeni bekçi atamalarının hangi illere yapılacağını merak ediyorlar. Bu süreçte, bekçi olmak isteyen adaylarda aranılacak şartlara yönelik birçok farklı soru bizlere ulaşıyor. Bu soruların başında, ilkokul mezunlarının bekçi olup olamayacağı, olurlarsa nasıl olabilecekleri hususu ön plana çıkıyor. Bu yazımızda ilkokul mezunlarının nasıl bekçi olabilecekleri hususunu siz okuyucularımıza açıklayacağız.

Bekçi istihdamı geçtiğimiz mart ayında yayınlanan Çarşı ve Mahalle Bekçiliğine Giriş Sınavı Yönetmeliği ile yapılmaktadır. Bu yönetmelikte, bekçi adaylarında aranılan şartlar detaylı olarak açıklanmıştır. Bekçi adayında aranan mezuniyet şartı 5. madde b fıkrasında aşağıdaki şekilde belirtilmiştir:

“Madde 5 – b: İlkokulu bitirmiş olmak”

Bu maddeden de anlaşılacağı üzere, bekçilik başvurusu yapmayı düşünen adaylar en az ilkokul mezunu olmak zorundadır. İlkokul mezunu olmayan ya da ilkokul terk olan adaylar bekçi olamaz ve bekçilik başvurularında ilanlara müracaat edemezler. 2017 kış aylarında yapılan bekçilik alımlarında lise mezunu olmak şartı aranırken, 2018 bekçi alım ilanlarında bu şartın en az ilkokul mezunu olarak düzenleneceğini düşünüyoruz.

İlkokul mezunu olan herkes bekçiliğe başvurabilir sonucu bu yazından çıkarılmamalıdır. İlkokul mezunlarının bekçi olabilmesi için sağlık şartı, bekçilik boy-kilo indeksi, askerlik şartı ve diğer alım koşullarını da sağlaması gerekir. Bu konularda detaylı yazıları sitemizde bulabilirsiniz.

Soru: 2018 bekçi alımlarında ilkokul mezunları başvurabilecek mi?

Evet bu son değişiklikle 2018 yılında ilkokul mezunlarının da bekçi alımlarına başvurabileceğini düşünüyoruz.

Konu hakkında merak ettiklerinizi ve sorularınızı yorum ve soru sor bölümümüzden iletebilirsiniz.

Bekçi adayları; bekçilik yazılı sınavı bitti. Asıl eleyici aşama olan sözlü mülakat sınavına hazır mısınız? Sözlü mülakat, kazananların belirleneceği aşama olacak; %50 başarı puanı verecek. Kazananla kazanmayanı sözlü mülakat aşaması belirleyecek. Sözlü mülakatlarda sorulan bine yakın soru ve cevap için mutlaka uygulamamızı inceleyin. Sürekli güncellenen içeriklerle yüz bine yaklaşan rakiplerinizden bir adım önde olacaksınız. Bu uygulamalar bekcialimi.com sitemizin resmi ve desteklediği uygulamalardır.İndirmek İçin LOGOYA TIKLAYIN

52 yorum

 1. Selamın aleyküm,
  Arkadaşlar ilkokul mezunları başvurabilir mi diye soran kardeşlerimiz icin söylüyorum.Cumhurbaşkanlığı iletişim hattı olan cimerden internetten istek olarak mesaj atarsanız yetkililerin bizi duyup görmeleri ve kamuoyu oluşturmamız daha etkili olacağını düşünüyorum.Admin sizede çok teşekkür ediyorum..!

 2. BURDAN TUM GUVENLIK PERSONELI MESLEKTASLARIMINDA DESTEKLERINI BEKLEYEREK HAKKIMIZIN YETERI KADAR YENILDIGI DUSUNEREK EN AZINDAN BEKCILIK ALIMLARINDA BIZLERİ ÖNCELİK HAKKININ VERILMESI ICIN CAGRIDA BULUNUYORUM.
  TECRUBE VE EGITIM KONUSUNDA BİZLER HAZIR BULUNMAKTAYIZ
  YILLARDIR KIMSE SAHIPLENMIYOR BİZLERİ BURDAN EN AZINDAN BU KONU HAKKINDA DEVLET BUYUKLERINDEN YARDIM TALEP ETME HAKKINA SAHIP OLDUGUMUZU DUSUNUYORUM
  EGER ALIMLAR DEVAM EDECEKSE ONCELIK BIZLERIN HAKKI
  HA SU DEMEK DEGILDIR GUVENLIK DISI ALIMLARIN OLMAMASI EVET ALINSIN AMA YASAL SORUSMA VE GECELI GUNDUZLU CALISMA DUZENINE EGITIM KONUSUNDA BIZLER DAHA TECRUBELIYIZ
  EN AZINDAN ALMIS OLDUGUMUZ GUVENLIK SERTIFIKASININ HAKKINI TALEP EDIYORUM SAHSIM OLARAK.
  DAHA COK YAZMAK ISTEDIGIM MEVZUAT VAR AMA AMACIM SLOGON VEYA ALGI DEGILDIR SADECE YILALRDIR HIC BIRSEKILDE SAHIPLENMEMEZDIR.
  SAYGILARIMLA

 3. Selam admin 2018 7 bin bekçi alımı yapıldı evrak teslimi yaptık sağlık muayenesi olduk ama kaç ay oldu hala bekçilik ile ilgili her hangi bir paylaşım yapılmıyor nedense yazılı sınav tarihi daha belli olmadı onca insan bir umut kapısıdır diye bekliyor birileri çıkıp açıklama yapsa iyi olacak.
  Küçük bir çocuğa hediye alacam deyip onu mutlu edip daha sonradan almayıp da şaka yaptık dercesine oyun mu oynandı acaba bizlerle.

 4. Merhaba 7 bin alımında ilkokul mezunlarıda girecek dediler olmadı tam sevinmiştik yine herşey tersine döndü.İnşallah 10 bin bekçi alımında ilkokul mezunlarıda başvuru yapar.Admin 10 bin bekçi alımı hangi ayda olur.

 5. Merhaba kardeşlerim umut dünyasında yaşıyoruz ben ortaokul mevzunuyum 08.09.1988 doğumluyum örnek ekim de alım olsa yâş dan dolayı elenirmiyim yardımcı olabilirmisniz

 6. Merhabalar ismim Okan ben şu an özel güvenlik görevlisiyim bekçi olmak istiyorum
  Ortaokul mezunuyum olabilirmiyim?
  Nereye başvurabilirim?
  Ve ne zaman başvuru yapabilirim?
  Bakıyorum bulamıyorum lütfen yardımcı olun
  Boy 1.76
  Kilo 61

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*