İl Sınırları İçinde Bir Yıl İkamet Ediyor Olmak

2019 yılında Emniyet Güçlerine katılması için planlaması yapılan 8 bin bekçi alımı süreci Mart 2019 ile başladı. Polis Akademisi yapacağı duyuru ile 8 bin bekçinin hangi şartlar ile alınacağını kısmen de olsa açıkladı:

  1. 81 ilin tümüne alım yapılacak
  2. En az lise ve dengi mezuniyet şartı olacak
  3. Erkek aday alınacak
  4. En az bir yıldır aynı ilde ikamet etme şartı aranacak

Yaş, askerlik ve diğer şartların netleşmesi için 2019 1. dönem bekçi alım kılavuzuna bakmak gerekiyor. Bize ziyaretçilerimiz tarafından iletilen soruların başında en az bir yıldır aynı ilde ikamet etmenin ne demek olduğu, hangi durumları kapsadığı soruluyor. Bu makalemizde ikamet konusunu açıklamaya çalışacağız.

ÖNEMLİ NOT: 2019 İLANI GELDİ. TIKLA BAŞVUR.

Çarşı ve Mahalle Bekçiliği sınavına başvuracak adaylarda Yönetmeliğinin 5’inci maddesinde belirtilen diğer şartların yanında; “Erkek olmak, başvuru yaptığı il sınırlar içerisinde son 1 yıldır ikamet ediyor olmak (son bir yıl içerisinde söz konusu adreste ikamet ediyor iken; askerlik, öğrenim, tedavi, vb, makul sebeplerle ayrı adreste geçen süre dikkate alınmaz) ve en az lise veya dengi okul mezunu olmak” şartları aranacaktır.

  1. Aynı il içinde yapılan değişiklikler ikamet süresini etkilemez. Aynı il içinde farklı ilçelere ya da mahallere geçmeniz sorun olmaz.
  2. Aynı il içinde birden fazla yer değişikliği yapmanız süreyi etkilemez.
  3. İkamet ettiğiniz ilden askerlik, öğrenim, sağlık, tedavi vb. kanıtlanabilir makul nedenlerle ayrılıp geri döndüyseniz ikamet sürenize etkisi olmaz.
  4. 25 sene bir ilde yaşayıp 3 aydır başka ile geçtiyseniz başvuru yapamazsınız.
  5. 25 yıl bir ilde yaşayıp, son bir yıldır başka ilde ikamet ediyorsanız, son bir yıldır ikamet ettiğiniz ilden başvuru yapabilirsiniz. Kendi memleketinizden bekçilik başvurusu yapamazsınız.
  6. 25 senedir aynı ilde ikamet edip, 3 ay önce iki haftalığına başka bir ile geçip sonra asıl memleketinize döndüğünüzde o aradaki iki haftalık değişikliğin mazeretini kanıtlamanız gerekir. Kanıtlayamazsanız bir gün bile olsa başvuru yapamaz, yapsanız da elenirsiniz.

Konu hakkında merak ettiklerinizi sitemiz editörlerine sorabilirsiniz.

Bu makale ile alakalı toplam 97 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

97
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Vural
Ziyaretçi
Vural

E devletten alınan ikametgah kabul oluyor mu cünkü onaylı diyor ya

Remzi
Ziyaretçi
Remzi

Kolay gelsin daha önceden de yazmıştım, ikametimi şuanda oturdjupum ile 26.7.2018 de aldırdım, bekçilik başvurum kabul edilmiş, sınav kağıdım hazır sistem kabul etmiş , fakat sınava girerken istenilen belgelerde gene bir yıl oturduğumu gösteren belge isteniyor bu durumda ne yapmalıyım, sınava girmelimiyim girsemde boşmu?

Mesut
Ziyaretçi
Mesut

Ikametgahi muhtarliktan yada e devletten alsak olurmu

CEM
Ziyaretçi
CEM

Merhaba;
7 ay önce evlendim küçükçekmecede oturuyorum ancak eski ikametgahım bahçelievlerde ikametimi hangi aşamada küçükçekmeceye aldırayım başarısız olursam boşuna aldırmak istemiyorum çünkü, ikamet ettiğim ilçeye son aşamada mı bakılıyor?

özcan
Ziyaretçi
özcan

Merhaba;
27 yıldır samsundayım fakat iş nedeni ile ankaraya ikametimi aldırmak zorunda kaldım ve 13-14 ay sonra geri samsuna geldim samsuna ikametimi 5 ay önce aldırdım problem olur mu ? aydınlatırsanız sevinirim.
Saygılarımla.

Uğur
Ziyaretçi
Uğur

Merhaba 22.05.2018 yılında ikametgâhimi hataydan antalyaya aldırdım oy kullanmak için internetten başvuruyu hataya yaptim bir sorun olurmu?

Yasar
Ziyaretçi
Yasar

Ben 3 ay once evlenme muracatinda bulunabilmek icin 4 yildir ikamet ettigim il sinirlari disina 23.11.2018 de ikametimi aldirdim ve 27.11.2018 de tekrar eski ikametime döndüm ardaki 3 gun makul sebep olarak gorule bilirmi ve bu sureci belgelendire bilirim basvuru esnasinda yada evrak kontrolunde bi sikinti cikarmi bu sorunun cevabini hic bir yerden alamiyorum admin ankara popmem e ulasamiyorum ve nereyi aradiysam olumlu yada olumsuz bi sonuc alamadim. Birde bu paylasmis oldugun bilgiler ne derece dogru bu bilgilerin aslina nereden ulasa bilirim.

Aday
Ziyaretçi
Aday

Oy için kısa süreliğine ikametimi baska yere aldım sonra tekrar geri çıktım sıkıntı olurmu

Sefa
Ziyaretçi
Sefa

Admin ben samsun da yasiyorum 6 ay önce istanbula aldirdim iş için şimdi samsundan başvuru yapabilir miyim

Caner
Ziyaretçi
Caner

Admin simdi 2 alım var biri il digeri ilce olarak yalniz ankara ilinin ilcelerine 187 kisi vermis bende yenimahalle de oturuyorum fakat yenimahalle yok ilce alimlarinda ayrica kolumda faca var basvuru yapmalimiyim?

Admin
Ziyaretçi
Admin

Siz “81 il için” yazan yerden yani 2019/1 dönem olana başvuru yapacaksınız.

muhammet
Ziyaretçi
muhammet

benim ikametkah konyanın köyünde ama ben merkezde yaşıyorum sorun çıkarmı

Admin
Ziyaretçi
Admin

Sorun olmaz.

Cengo
Ziyaretçi
Cengo

Merhaba ben 2016-2018 arası başka bir ilde uzman çavuştum. Görevimden ayrıldım. Ayrıldıktan sonra ikemetgahımı memleketime aldım. Yaklaşık 4 aydır ikematgahım memleketimde. Başvuru yapma şansım varmı acaba.

Ordulu
Ziyaretçi
Ordulu

Peki kanitla diyosunuz nasıl nereye soylicez mazeretimizi

ramazan
Ziyaretçi
ramazan

üniversite için yozgata gitmiştim ikametgahı oraya almış kyk ama 2014 de okul bitti memlekete muglaya geri döndüm ikametgahı buraya tekrar alalı ise 2 ay oluyor 2015ten 2018e kadar fethiyede sigortali işte çalıştım sonra askere gittim başvuru yapabilir miyim? sag olun şimdiden

Remzi
Ziyaretçi
Remzi

üniversite 2 yıllık öğrenimi Tekirdağ ilinde yaptım ozamanda ikametgahım İstanbuldaydı, Şuanda evliyim 6 aylık, evlendikten sonra ikametgahımı Tekirdağ’a aldırdım evlendikten bir kaç gün sonra, şartlardada bilindiği üzere bulunduğum il sınırında 1 yıldır ikametgah ediyor olmam gerekli, başvuru yapsam bu şarttan dolayı kabul edilmem mi?