İl Sınırları İçinde Bir Yıl İkamet Ediyor Olmak

2019 yılında Emniyet Güçlerine katılması için planlaması yapılan 8 bin bekçi alımı süreci Mart 2019 ile başladı. Polis Akademisi yapacağı duyuru ile 8 bin bekçinin hangi şartlar ile alınacağını kısmen de olsa açıkladı:

  1. 81 ilin tümüne alım yapılacak
  2. En az lise ve dengi mezuniyet şartı olacak
  3. Erkek aday alınacak
  4. En az bir yıldır aynı ilde ikamet etme şartı aranacak

Yaş, askerlik ve diğer şartların netleşmesi için 2019 1. dönem bekçi alım kılavuzuna bakmak gerekiyor. Bize ziyaretçilerimiz tarafından iletilen soruların başında en az bir yıldır aynı ilde ikamet etmenin ne demek olduğu, hangi durumları kapsadığı soruluyor. Bu makalemizde ikamet konusunu açıklamaya çalışacağız.

ÖNEMLİ NOT: 2019 İLANI GELDİ. TIKLA BAŞVUR.

MUTLAKA OKU

Çarşı ve Mahalle Bekçiliği sınavına başvuracak adaylarda Yönetmeliğinin 5’inci maddesinde belirtilen diğer şartların yanında; “Erkek olmak, başvuru yaptığı il sınırlar içerisinde son 1 yıldır ikamet ediyor olmak (son bir yıl içerisinde söz konusu adreste ikamet ediyor iken; askerlik, öğrenim, tedavi, vb, makul sebeplerle ayrı adreste geçen süre dikkate alınmaz) ve en az lise veya dengi okul mezunu olmak” şartları aranacaktır.

  1. Aynı il içinde yapılan değişiklikler ikamet süresini etkilemez. Aynı il içinde farklı ilçelere ya da mahallere geçmeniz sorun olmaz.
  2. Aynı il içinde birden fazla yer değişikliği yapmanız süreyi etkilemez.
  3. İkamet ettiğiniz ilden askerlik, öğrenim, sağlık, tedavi vb. kanıtlanabilir makul nedenlerle ayrılıp geri döndüyseniz ikamet sürenize etkisi olmaz.
  4. 25 sene bir ilde yaşayıp 3 aydır başka ile geçtiyseniz başvuru yapamazsınız.
  5. 25 yıl bir ilde yaşayıp, son bir yıldır başka ilde ikamet ediyorsanız, son bir yıldır ikamet ettiğiniz ilden başvuru yapabilirsiniz. Kendi memleketinizden bekçilik başvurusu yapamazsınız.
  6. 25 senedir aynı ilde ikamet edip, 3 ay önce iki haftalığına başka bir ile geçip sonra asıl memleketinize döndüğünüzde o aradaki iki haftalık değişikliğin mazeretini kanıtlamanız gerekir. Kanıtlayamazsanız bir gün bile olsa başvuru yapamaz, yapsanız da elenirsiniz.

Konu hakkında merak ettiklerinizi sitemiz editörlerine sorabilirsiniz.

Yorumlara Abone Ol
Bildir
guest
97 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Uğur
Uğur

başvurular ne zaman başlayacak

Aydoqan
Aydoqan
Cevaplandı:   Utku DEMİR

Askerlik şarti hala kaldirilmadi deilmi

Admin
Admin
Cevaplandı:   Aydoqan

Henüz kalkmadı şart aynı devam ediyor

Gülnaz
Gülnaz

mart bitiyo bi bas vurular baslamadi

mehnet
mehnet

ben diyarbakır dtoğumluyum 15 senedir İstanbul’da 6ikamet ediyorum başvuru yapabilir miyim

TolGa
TolGa

-17 nisan askerden terhis tarihim başvurular açıklandığında askerde olursam yine de başvuru yapabilir miyim?

mehnet
mehnet

Diyarbakır doğumluyum 15 senedir İstanbul’da ikamet ediyorum başvuru yapabilir miyim

Erman
Erman

Başvuru tarihi ne zaman netleşir

Emin
Emin

Lens kulansam bekcilige alinirmiyim

yasin
yasin

Başvuruyu liseye devam edenler yapabiliyormu

İbrahim
İbrahim

Bu başvurular başlasın artık ya

İbrahim
İbrahim

Bugün başlasın artık böyle giderse başvuru Nisan ayını bulacak heralde

Eren
Eren

Selamlar ikamet konusunda kafama takılan bir konu var oda 2017de evlendim sokak değiştirdim 6 ay sonra eski sokağıma geri geldim kiraciyim ve ev sahibim hiç birşeyi üstüne alamana gerek yok dedi tabi kaydımda muhtardan gözükmedi son 1senedir2018 de hiç gözükmüyor seçim ler için suyu üstüme alınca Ocak ayından itibaren kaydım gözükmeye basladi ama 20senedir aynı ilçedeyim bu başvuru yapmama engel olur mu.

mikail
mikail

25 yıldır kırıkkaldeydim 2017 ağustosta askere gittim 2018 ağustosta askerlikten terhis oldum terhis günümden bu yana kırıkkalede geçirdiğimiz zaman 8 ay oldu bu durumda ne oluyor ?

mikail
mikail
Cevaplandı:   Utku DEMİR

sağpl

MUHAMMED
MUHAMMED

Yaş yükseltilmesi olasılıkları içerisinde mi

İsmail
İsmail

Bekçilik alımında askerlik şartı kalktı mı acaba ??

Admin
Admin
Cevaplandı:   İsmail

Hayir kalkmadı

Doğukan kaya
Doğukan kaya

Merhaba arkadaşlar ben öncellikle birşey soracam ben 02.02.2018 de askerliği bitirdim ve istanbula geldim benm son 2 sene istanbul da ikamet ediyordum askere gittim geldim ve istanbul da işe başladım ama istanbulda kendi adresim değilde farklı adresde oturuyordum sonra çalıştığım işten ayrıldım başka bir işe girdim ve işe girerken benden ikametgahınız başka ilde işe giremezsiniz dediler bende hemen birinin yanında gösterip misafir olarak şuan 4 aydır istanbul da gözüküyorum ama şunu söylim ben hiç bir şekilde istanbuldan başka şehire adres değiştirmedim ne oldusa benm silinmiş ve tekrardan aldım ben bekçiliğe başvuru yapabilir miyim dediğim gibi normalde 2 senedir istanbulda yaşıyordum ama farklı adresde

Admin
Admin
Cevaplandı:   Doğukan kaya

Askerden önce ikamet ettiğiniz ilde askerden sonra yaşamaya devam ettiyseniz sorun yok. Kamet kaydınızı sorgulayıp hata varsa düzeltin.

Başa dön tuşu

Cihazınızda internet yok...