İl Sınırları İçinde Bir Yıl İkamet Ediyor Olmak – BekçiAlımı

İl Sınırları İçinde Bir Yıl İkamet Ediyor Olmak

2019 yılında Emniyet Güçlerine katılması için planlaması yapılan 8 bin bekçi alımı süreci Mart 2019 ile başladı. Polis Akademisi yapacağı duyuru ile 8 bin bekçinin hangi şartlar ile alınacağını kısmen de olsa açıkladı:

 1. 81 ilin tümüne alım yapılacak
 2. En az lise ve dengi mezuniyet şartı olacak
 3. Erkek aday alınacak
 4. En az bir yıldır aynı ilde ikamet etme şartı aranacak

Yaş, askerlik ve diğer şartların netleşmesi için 2019 1. dönem bekçi alım kılavuzuna bakmak gerekiyor. Bize ziyaretçilerimiz tarafından iletilen soruların başında en az bir yıldır aynı ilde ikamet etmenin ne demek olduğu, hangi durumları kapsadığı soruluyor. Bu makalemizde ikamet konusunu açıklamaya çalışacağız.

ÖNEMLİ NOT: 2019 İLANI GELDİ. TIKLA BAŞVUR.

Çarşı ve Mahalle Bekçiliği sınavına başvuracak adaylarda Yönetmeliğinin 5’inci maddesinde belirtilen diğer şartların yanında; “Erkek olmak, başvuru yaptığı il sınırlar içerisinde son 1 yıldır ikamet ediyor olmak (son bir yıl içerisinde söz konusu adreste ikamet ediyor iken; askerlik, öğrenim, tedavi, vb, makul sebeplerle ayrı adreste geçen süre dikkate alınmaz) ve en az lise veya dengi okul mezunu olmak” şartları aranacaktır.

 1. Aynı il içinde yapılan değişiklikler ikamet süresini etkilemez. Aynı il içinde farklı ilçelere ya da mahallere geçmeniz sorun olmaz.
 2. Aynı il içinde birden fazla yer değişikliği yapmanız süreyi etkilemez.
 3. İkamet ettiğiniz ilden askerlik, öğrenim, sağlık, tedavi vb. kanıtlanabilir makul nedenlerle ayrılıp geri döndüyseniz ikamet sürenize etkisi olmaz.
 4. 25 sene bir ilde yaşayıp 3 aydır başka ile geçtiyseniz başvuru yapamazsınız.
 5. 25 yıl bir ilde yaşayıp, son bir yıldır başka ilde ikamet ediyorsanız, son bir yıldır ikamet ettiğiniz ilden başvuru yapabilirsiniz. Kendi memleketinizden bekçilik başvurusu yapamazsınız.
 6. 25 senedir aynı ilde ikamet edip, 3 ay önce iki haftalığına başka bir ile geçip sonra asıl memleketinize döndüğünüzde o aradaki iki haftalık değişikliğin mazeretini kanıtlamanız gerekir. Kanıtlayamazsanız bir gün bile olsa başvuru yapamaz, yapsanız da elenirsiniz.

Konu hakkında merak ettiklerinizi sitemiz editörlerine sorabilirsiniz.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

97 Soru Cevaplandı

 1. başvurular ne zaman başlayacak

 2. mart bitiyo bi bas vurular baslamadi

 3. ben diyarbakır dtoğumluyum 15 senedir İstanbul’da 6ikamet ediyorum başvuru yapabilir miyim

 4. -17 nisan askerden terhis tarihim başvurular açıklandığında askerde olursam yine de başvuru yapabilir miyim?

 5. Diyarbakır doğumluyum 15 senedir İstanbul’da ikamet ediyorum başvuru yapabilir miyim

 6. Başvuru tarihi ne zaman netleşir

 7. Lens kulansam bekcilige alinirmiyim

 8. Başvuruyu liseye devam edenler yapabiliyormu

 9. Bu başvurular başlasın artık ya

 10. Bugün başlasın artık böyle giderse başvuru Nisan ayını bulacak heralde

 11. Selamlar ikamet konusunda kafama takılan bir konu var oda 2017de evlendim sokak değiştirdim 6 ay sonra eski sokağıma geri geldim kiraciyim ve ev sahibim hiç birşeyi üstüne alamana gerek yok dedi tabi kaydımda muhtardan gözükmedi son 1senedir2018 de hiç gözükmüyor seçim ler için suyu üstüme alınca Ocak ayından itibaren kaydım gözükmeye basladi ama 20senedir aynı ilçedeyim bu başvuru yapmama engel olur mu.

 12. 25 yıldır kırıkkaldeydim 2017 ağustosta askere gittim 2018 ağustosta askerlikten terhis oldum terhis günümden bu yana kırıkkalede geçirdiğimiz zaman 8 ay oldu bu durumda ne oluyor ?

 13. Yaş yükseltilmesi olasılıkları içerisinde mi

 14. Bekçilik alımında askerlik şartı kalktı mı acaba ??

 15. Doğukan kaya

  Merhaba arkadaşlar ben öncellikle birşey soracam ben 02.02.2018 de askerliği bitirdim ve istanbula geldim benm son 2 sene istanbul da ikamet ediyordum askere gittim geldim ve istanbul da işe başladım ama istanbulda kendi adresim değilde farklı adresde oturuyordum sonra çalıştığım işten ayrıldım başka bir işe girdim ve işe girerken benden ikametgahınız başka ilde işe giremezsiniz dediler bende hemen birinin yanında gösterip misafir olarak şuan 4 aydır istanbul da gözüküyorum ama şunu söylim ben hiç bir şekilde istanbuldan başka şehire adres değiştirmedim ne oldusa benm silinmiş ve tekrardan aldım ben bekçiliğe başvuru yapabilir miyim dediğim gibi normalde 2 senedir istanbulda yaşıyordum ama farklı adresde

  • Askerden önce ikamet ettiğiniz ilde askerden sonra yaşamaya devam ettiyseniz sorun yok. Kamet kaydınızı sorgulayıp hata varsa düzeltin.

 16. Kolumda tishrtun altinda kalmak sartiyla kalici yanik izi var sorun olurmu

  • Yönetmeliğe göre sorun değil. Ama iz tam sınır bölgesinde olduğu için saniyeler bile önemlidir. Bu yüzünden komisyon insiyatifindedir

 17. Ben 4 ay önce uzman çavuş olarak görev yapmakta idim. Görev yaptığım ilde 2 yıl ikamet ettim. Zorunlu nedenlerden dolayı sözleşmemi fesh ederek ayrıldım. 4 aydır ikematgahim memleketimde bende başvuruda bulunabilirmiyim acaba?

 18. Bekci adayiiii

  1 hafta olucak nerdeyse ilan yok

 19. Mücahit keskin

  Selamün aleyküm abicim bu yaş şartı 88 doğum sonrası olarak mi geçerli olacak yoksa 89mu olacak sonuçta 31den gün almamış diyor ben 89 Şubat doğumluyum oluyormu benim

  • 88 doğumlular 2018 itibarı ile başvuru haklarını kaybettiler.yıl baz alınırsa 89 başvuru yapabilir. Ay hesaba katılırsa 2019 şubat itibarıyle 31 den gün almaya başladığınız için başvuru yapamazsınız. Başvuruların başlamasını bekleyin net tarih belirtecektir.

 20. Bir yıldır İstanbul’da çalışıyorum ama 6 aydır ikametgahim İstanbul’da. İstanbula başvuru yapabilir miyim

  • 1 yıl en az görünmesi gerek kayıtta ikametin. Kabul edilmez. Nüfus müdürlüğüne gidip ikamet kaydınızı belirtilen tarihlere guncellemeye çalışın

 21. 2016 yılda askerlik bitti bende ikametgah ımı Elazığ madene alıdm yaklaşık 4 ve 5 ay oldu sonra Diyarbakır a aldım bekçiliğe Diyarbakır dan başvuru yaparsam her hangi bir sıkıntı olur mu yardım cı olur musunuz

  • 1 yıl dolması gerek en az. Sonuç olumsuz olur.

  • O zaman Diyarbakır 24 yıl ikametgahım Diyarbakır o zamana Diyarbakır için başvuru yapabilirim admin

  • Sadece en son ikametinizin olduğu ilden, son bir yıl kesintisiz ikametiniz kayıtlı ise başvuru yapabilirsiniz.

 22. Bedelli ücreti ödeyip celp dönemini bekleyenler için bir düzenleme gelir mi sizce?

  • Başvuruların gecikmesi her türlü ihtimali mümkün kılıyor. Beklemek lazım.

 23. Askerlik şartı kalkar mı acaba

  • Askerlik şartının kalkacağına ihtimal vermemekteyiz. Ama bekleyip izlemekte fayda var.

 24. 13 senedir aynı ildeydim. 6 aylığına ikametimi memleketime aldım. 1 ay öncede 13 yıldır yaşadığım yere geri aldım. İlkokulu liseyi bu ilde bitirdim

 25. Vücüdün herhangi Bi yerindeki ekzema öğrenciliği engelmidir

  • Egzama yönetmelikte engel olarak belirtilmiştir.

  • Bunun Bi tedavisi yokki vücüdün kapalı yerinde olsa filan yine engelmi

  • Yönetmelik vücudunda egzema olanların öğrenciliğe kabul edilmedigini belirtmistir. Bu yoruma açık olmadığından birsey diyemiyoruz. Şansınızı deneyin. Yönetmeliğe gore gorunen görünmeyen nerede olursa olsun engel.

 26. Egzema tedavi edilebilir Bi hastalık degil benim bildigim egzema su olan bir kisi ne yapmalı

 27. Admin İstanbulda ikametgah eden biri yazılı ve parkur sınavına İstanbul icinde mi girer

 28. admin selam 2017senesinde antakya’ya tasindim 16/08/2017 tarihinde 01/02/2018 tarihinde askere gittim bitirdim. basvurabilir miyim?

  • Askerden sonra da aynı adrese geri donduyseniz, askerde geçen sure askere gitmeden once ikamet ettiginiz adreste ikamet ediyormus gibi sayılır. Başvuru yapabilsiniz.

  • cok tesekkür ederim ilgin icin Allah razı olsun senden.

 29. Admin iş dolayısıyla ikametimi istanbul a almıstım fakat 05/06/2018 tarıhınde suanda bulundugum yere aldırdım basvuru yapabılır mıyım bulundugum yere

  • Şartname en az 1 yıl diyor ve 1 gün bile bu konuda problem olabiliyor. Şansınızı deneyebilir yahut Polis Akademisi Başkanlığı ya da Emniyet Genel Müdürlüğü Personel Dairesi Başkanlığına danışabilirsiniz.

  • teşekkur ederım iyi günler

 30. iyi günler ben 2015-2018 yılları arasında Hakkaride sözleşmeli er olarak görev yaptım seçim süresinde nüfus kaydımız Hakkariye alındı kasım ayı gibi yeniden nüfusu memlekete aldırdım bu sorun olur mu ne yapmam gerekir bilgilendirir misiniz?

 31. üniversite 2 yıllık öğrenimi Tekirdağ ilinde yaptım ozamanda ikametgahım İstanbuldaydı, Şuanda evliyim 6 aylık, evlendikten sonra ikametgahımı Tekirdağ’a aldırdım evlendikten bir kaç gün sonra, şartlardada bilindiği üzere bulunduğum il sınırında 1 yıldır ikametgah ediyor olmam gerekli, başvuru yapsam bu şarttan dolayı kabul edilmem mi?

 32. üniversite için yozgata gitmiştim ikametgahı oraya almış kyk ama 2014 de okul bitti memlekete muglaya geri döndüm ikametgahı buraya tekrar alalı ise 2 ay oluyor 2015ten 2018e kadar fethiyede sigortali işte çalıştım sonra askere gittim başvuru yapabilir miyim? sag olun şimdiden

 33. Peki kanitla diyosunuz nasıl nereye soylicez mazeretimizi

 34. Merhaba ben 2016-2018 arası başka bir ilde uzman çavuştum. Görevimden ayrıldım. Ayrıldıktan sonra ikemetgahımı memleketime aldım. Yaklaşık 4 aydır ikematgahım memleketimde. Başvuru yapma şansım varmı acaba.

 35. benim ikametkah konyanın köyünde ama ben merkezde yaşıyorum sorun çıkarmı

 36. Admin simdi 2 alım var biri il digeri ilce olarak yalniz ankara ilinin ilcelerine 187 kisi vermis bende yenimahalle de oturuyorum fakat yenimahalle yok ilce alimlarinda ayrica kolumda faca var basvuru yapmalimiyim?

  • Siz “81 il için” yazan yerden yani 2019/1 dönem olana başvuru yapacaksınız.

 37. Admin ben samsun da yasiyorum 6 ay önce istanbula aldirdim iş için şimdi samsundan başvuru yapabilir miyim

 38. Oy için kısa süreliğine ikametimi baska yere aldım sonra tekrar geri çıktım sıkıntı olurmu

 39. Ben 3 ay once evlenme muracatinda bulunabilmek icin 4 yildir ikamet ettigim il sinirlari disina 23.11.2018 de ikametimi aldirdim ve 27.11.2018 de tekrar eski ikametime döndüm ardaki 3 gun makul sebep olarak gorule bilirmi ve bu sureci belgelendire bilirim basvuru esnasinda yada evrak kontrolunde bi sikinti cikarmi bu sorunun cevabini hic bir yerden alamiyorum admin ankara popmem e ulasamiyorum ve nereyi aradiysam olumlu yada olumsuz bi sonuc alamadim. Birde bu paylasmis oldugun bilgiler ne derece dogru bu bilgilerin aslina nereden ulasa bilirim.

 40. Merhaba 22.05.2018 yılında ikametgâhimi hataydan antalyaya aldırdım oy kullanmak için internetten başvuruyu hataya yaptim bir sorun olurmu?

 41. Merhaba;
  27 yıldır samsundayım fakat iş nedeni ile ankaraya ikametimi aldırmak zorunda kaldım ve 13-14 ay sonra geri samsuna geldim samsuna ikametimi 5 ay önce aldırdım problem olur mu ? aydınlatırsanız sevinirim.
  Saygılarımla.

 42. Merhaba;
  7 ay önce evlendim küçükçekmecede oturuyorum ancak eski ikametgahım bahçelievlerde ikametimi hangi aşamada küçükçekmeceye aldırayım başarısız olursam boşuna aldırmak istemiyorum çünkü, ikamet ettiğim ilçeye son aşamada mı bakılıyor?

 43. Ikametgahi muhtarliktan yada e devletten alsak olurmu

 44. Kolay gelsin daha önceden de yazmıştım, ikametimi şuanda oturdjupum ile 26.7.2018 de aldırdım, bekçilik başvurum kabul edilmiş, sınav kağıdım hazır sistem kabul etmiş , fakat sınava girerken istenilen belgelerde gene bir yıl oturduğumu gösteren belge isteniyor bu durumda ne yapmalıyım, sınava girmelimiyim girsemde boşmu?

 45. E devletten alınan ikametgah kabul oluyor mu cünkü onaylı diyor ya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir