2019 Mahalle Bekçiliği Başvuru Kılavuzu

Çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen on binlerin gözü Polis Akademisi tarafından yayınlanacak olan 2019 yılı bekçilik başvurusu duyurusunda. 2019 yılında yapılacak olan mahalle bekçiliği alım ilanı Mart ayının ilk haftasında Polis Akademisi sitesi üzerinden duyurulacak. Bu konuda en ince detaylarına varana dek tüm konular sitemizden sizlerle palaşılmaya devam edilecek. Alım ilanı henüz gelmediği için nasıl isimlendirileceği de net değil. 2. dönem bekçi alımı da olabilir 2019 yılı 1. dönem bekçi alımı da yapılabilir. Bu husus ve diğer detaylar bekçi alım başvuru, sınav ve değerlendirme kılavuzunun yayınlanması ile netleşecektir. 2019 yılında yapılacak olan bekçi alımı için aşağıdaki hususlar şu an netleşmiş durumdadır;

 1. İlan ve kılavuzun yayınlanması: Mart ayının ilk haftası
 2. Kontenjan: 8 bin
 3. Başvuru yeri: Polis Akademisi internet sitesi
 4. Sınavları ve süreci işletecek kurum: Yazılı sınav MEB – Sözlü, fiziki parkur ve ön başvuru işleri Polis Akademisi
 5. Başvuru ücreti alınacaktır.

2019 Mart ayı içinde başvuru kılavuzunun yayınlanması ile aşağıdaki hususlar netleşecektir ve kılavuzda bu konular detaylı olarak açıklanacaktır:

 • Alım ismi
 • 2019 bekçilik alımı yapılacak iller ve illere ayrılacak kontenjan
 • Adaylarda aranılacak nitelikler
  • Yaş
  • Mezuniyet
  • İkamet
 • Başvuru ve sınav tarihleri
 • Başvuruda istenilen belgeler
 • Başvuru ücreti miktarı
 • Sınav Merkezlerine Şahsen Başvuru-Evrak Teslim ile Aday Değerlendirme ve Seçme Sınavı Tarihleri
 • Sınav esasları
 • Ön sağlık kontrolü bilgisi
 • Yazılı sınav bilgisi
 • Fiziki parkur sınavı bilgisi
 • Sözlü sınav bilgisi
 • Sınav sonuçlarının açıklanma işlemleri
 • Sınavı kazananlar ve atanma işlemleri

Yukarıda madde madde verdiğimiz bilgilerin netleşmesi ve kimlerin başvurup başvuramayacağı konuları için bekçi adaylarının 2019 Mart ayını beklemeleri gerekmektedir. Sitemiz üzerinden en güncel bekçi alım haber ve makalelerine ulaşabileceğinizi unutmayın.

MUTLAKA OKU

Bekçi adaylarına 2019 yılı için tavsiyeniz nedir?

Öncelikle kendinize inanın. Zaten beni almaz diyerek yola çıkarsanız evet sizi almazlar. 10 kişiden biri ancak kazanabiliyor hatta İstanbul Ankara gibi yerlerde oran daha da düşük olabiliyor. İlan Mart ayında gelecek olsa bile bu sene yazılı, fiziki parkur ve sözlü sınav aşamaları hızlı yapılacak. Polis Akademisi pat duyuruya çıkıyor 3 gün sonra başka bir ile çağırıyor adayları. Sonra sitemize gelip ağlama duvarı gibi ben daha çalışamadıydım, hazır değildim, çok kilom var böyle olur mu diye bahane bulanlar yakınıyor. Bahane aramayın. Aşağıda yapabileceğiniz hususları yazıyorum, anlayana gayet güzel tavsiyelerdir:

 1. Gündemi takip edin. Başvuruyu kaçırıp aa son gün müydü diye deniz anası gibi ortalıkta gezmeyin. Bu gözler mülakat günün kaçırıp tekrar beni mülakata alın nolur diyenleri gördü. Sistem makina gibi işler, o sana değil sen ona uyacaksın. Sitemiz bekçilik konusunda yayın yapan en büyük, güncel ve aktif oluşumdur. Her gün mutlaka ziyaret edin, bilmediğiniz konuları sitede arayın, aklınıza takılanları sorun, yorum bölümüne ilginizi çekiyorsa abone olun, android kullanıyorsanız siteye girdiğinizde çıkan uyarı ile uygulamayı cihazınıza kurun, imkanınız varsa sınav uygulamamızı alın, bildirim sistemimize abone olun. Haber sitelerinin atmasyon ve kopya içeriklerine aldanmayın. FB grubumuz için TIKLAYIN.
 2. Şimdiden rejime başlayın. Fazla kilonuz varsa verin. Kardiyo egzersizleri ile form tutun. Bekçilik parkuru geçen sene ile aynı olacaktır. İlinizde kurs varsa değerlendirebilir ya da kendiniz çalışabilirsiniz. Parkur detayları için TIKLAYIN. Geçen dönem adaylarının ortalama puanı 65. Buradan hesaplayın. 100 alan nerede, 60-70 alan nerede..
 3. Sağlık sorununuz varsa çözün. Böbrek taşından çok elenen oluyor. Gözünüz bozuksa lazer gerekiyorsa düşünün, sonra zaman kalmayabilir. Kan tahlili verin, sorun olan değerler için şimdiden önlem alın.
 4. Bekçilik yazılı sınavı ortaokul-lise standartında oluyor. İmkanlar ölçüsünde çalışın, geçen dönem bekçi adayları yazılı puan ortalaması 75 civarı. Her puan önemli. Ne kadar çalışırsanız o kadar hazır olursunuz.
 5. Sözlü mülakat için çıkmış sorulara, pomem-paem-pmyo sorularına bakabilirsiniz.
 6. Bekçilik yazılı ve sözlü sınavlarına hazırlanmak için imkanınız varsa uygulamamızı değerlendirebilirsiniz. Uygulamamız aracılığı ile bine yakın insana bekçiliği kazandırdık.

Yorumlara Abone Ol
Bildir
guest
195 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hüsam
Hüsam

İlk başvuru ücretimi yatıracağız yoksa pomem üzerinden mi başvuracağız ilk ?

Admin
Admin
Cevaplandı:   Hüsam

Merhabalar,
Ilk once belirtilen banka ve atm’lerden belirtilen hesaba başvuru ücretini kendi T.C. numaranız ile yatırmanız gerekmekte. Başvuru ücretini tc numaraları ile yatırmayan adaylar, tc numaraları ile başvuru yapamaz sistemden uyarı alırlar.
1. Dereceden şehit ve gazi yakını olanlar basvuru sırasında karşılarına çıkacak ekrandan durumlarını isaretlediklerinde başvuru ücreti yatırmadan diger basvuru aşamalarına gecerler.

Orhan TURGUT
Orhan TURGUT

Şehit ve gazi yakini cocuklarina öncelik taniliniyormu ?

Admin
Admin
Cevaplandı:   Orhan TURGUT

Şehit ve gazilerimizin 1. dereceden yakınlarına her kurumda olduğu gibi bekçilikte de öncelik ve çeşitli ayrıcalık yapılmaktadır. Bu kişiler başvuru ücreti odemeden başvuru yapabilirler. Sağlık koşulları ve eğitim koşulları tutması halinde ve de durumlarını kanıtlayan belgeyi ibraz etmeleri halinde kontenjan konusunda da sıralamada öncelik tanınmaktadır.

#orhann
#orhann
Cevaplandı:   Admin

Ben Gazi çocuğuyum sinavda mülakatta öncelik taniliniyormu ?

Admin
Admin
Cevaplandı:   #orhann

Merhaba,
Tanınmaktadır.

##orhn
##orhn
Cevaplandı:   Admin

Merhaba admin
Şimdi bazı kurumlarda sehit ve gazi 1.dereceden yakinlari ve cocuklarina yazili spor ve sozlu mulakata girmeden atamasini yapiorlar bekci alimindada boyle birsey var mi ?? TAM BILGI ALMAK ISTIYORUM NERDEN BILGI ALABILIRIM GECEN BEKCI ALIMINI KACIRDIM BUNU KACIRMAK ISTEMIYORUM YARDIMCI OLURMUSUN

Admin
Admin
Cevaplandı:   ##orhn

Merhabalar,
Öncelikle özel ve ayrıcalıklı durumunuzu için tebrik ederim. Rabbimiz bize de şehit ya da şehit yakını olabilmeyi nasip eglesin. Allah sehidimizin mekanını S.A.V. Efendimize yakın eylesin.
Sorunuzun cevabına gelince,
1. Dereceden şehit ve gazi yakınlarına “meslege engel sağlık koşulları taşımıyor” olmaları halinde kontenjan konusunda yardımcı olurlar. Bu kişiler sınav yahut başvuru ücreti yatırmaz ancak sınavlara girerler. Girmis oldukları sınavda sıralamada bu kisilere öncelik sağlanır.
En net bilgi alacağınız yer Emniyet Genel Müdürlüğü Personel Dairesi Başkanlığı’dır.
Rabbim üniforma giymeyi nasip etsin.
İyi günler.

Hakan
Hakan

Ben askerlikten gilbert sendromundan (sarılık) çürük aldım bu bekçi olmama engel mi ne yapmam gerekiyor

Admin
Admin
Cevaplandı:   Hakan

Merhabalar,
Konu ile ilgili gerekli bilgileri internet sitemizce yayınlanmış olan aşağıdaki bağlantıdan edinebilirsiniz.
https://www.google.com/amp/s/www.bekcialimi.com/hepatit-polislige-engel-mi/amp/

Hakan
Hakan
Cevaplandı:   Admin

Tamam ama bu pek açıklayıcı değildi yanı çürük aldım gilbert sendromundan başka sorunum yok başvuru yapabilir miyim? Yanı bekçi olabilir miyim?

Admin
Admin
Cevaplandı:   Hakan

Merhabalar,
Askeriye silahla görev yapmaya engel teskil eden sağlık sorunları sebebiyle çürük verir. Çürük kelimesi biraz kaba ama tabir bu ozur dileyerek söylüyorum af ola. Aynı sekilde emniyette silahla gorev yapmaya engel olan sağlık sorunlarını kabul etmemektedir. Rahatsızlığınız silahla gorev yapmaya engel görülmüş olacağından çürük aldığınız icin emniyette de aynı sekilde sorun olacaktır.
Altını çizerek söylemek istiyorum ki bizler doktor veyahut tıbbi bilgi sahini profesyoneller degiliz. Bu sebeple sırf bizim yorumlarımız ile heveslenmeyin ya da hevesinizi kırmayın. Emniyet Genel Müdürlüğü Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı’nı arayıp bilgi alabilirsiniz.
Ben sizin yerinizde olsam, kesin elenecegimi bilsem yine basvurur yine giderdim. Sonradan en azından denedim olmadı derdim soru isaretim olmazdı.
Gönlünüzce bir cevap almanızı diliyorum. İnşallah niyetlendiginiz üniformayı giymek nasip olur.

Hakan
Hakan
Cevaplandı:   Admin

Çok teşekkür ederim gerçekten Allah herkesin gönlüne göre versin şansımı deniyecegim

Huseyin
Huseyin

Şimdiden yapmamiz mi gerekiyor bahsettiniz başvuru ücretini?

Admin
Admin
Cevaplandı:   Huseyin

Hayır. Polis Akademisi resmi sitesinde kılavuz açıklanıp, başvurular başlayınca ödemeniz gerekiyor. Aynı zamanda dekontu çok iyi korumalı ve saklamalısınız, evrak teslimi esnasında teslim edilecek evraklardan biri de bu dekonttur.

Enes
Enes

Orta okul mezunları alınıcakmı acaba

Admin
Admin
Cevaplandı:   Enes

Merhabalar,
Geçmiş alımlarda olduğu gibi bu alımlarda da nüfusun az oldugu, eğitim seviyesinin ortalama altında kaldığı illerde ortaokul mezunu diğer illerde lise mezunu öğrenci alımı olacaktır.

Samet
Samet

Gözlük kullanıyorum. Miyop+Astigmat var. Bekçilik için uygun bulunmuyor mu gözlük kullananlar?

Admin
Admin
Cevaplandı:   Samet

Merhabalar,
Her göz 2 olmak kaydıyla toplamda 4 dereceyi geçmeyen bozukluklar ve her 1 göz 1 olmak kaydıyla toplam 2 derece olan hipermetrop bozukluklar kabul edilmektedir. Bu şartları taşımanız halinde gözlük kullanmanızın bir mahsuru yoktur.

Ozkn
Ozkn

Sağ kolumda sinir ezilmesi yüzünden askerlikten muaf olmuştum. Bekçilik için şansım nedir ?

Admin
Admin
Cevaplandı:   Ozkn

Merhabalar,
Silahla görev yapmaya engel teşkil eden her türlü sağlık sorunu engeldir.
Şansınızı denemenizde fayda var.

Alican
Alican

Merhaba admin ortaokul mezunları başvuru yapabilecekmi.

Admin
Admin
Cevaplandı:   Alican

Merhabalar,
Nüfusun az ve eğitim seviyesinin ortalama altında kaldığı Doğu ve Güney Doğu illerinde ortaokul mezunu diğer illerde lise mezunu öğrenci alınacaktır.

Burhan
Burhan

Eski aldığımız uygulama Google Play’de yok onuda guncelliyormusunuz

Emir
Emir

18 yasındayım lise mezunu yum askerlik yapmak şart mı?

Admin
Admin
Cevaplandı:   Emir

Merhabalar,
Askerliğini bitirmiş olmak şarttır.

Kenan
Kenan

En önemli şey askerlikle ilgili bilgi verilmemiş.

Admin
Admin
Cevaplandı:   Kenan

Merhabalar,
Başvuru şartlarının ilk üç maddesinden biri “Askerlik ödevini yerine getirmis olmak”tır.

Yok usta ya
Yok usta ya

Merhaba bu sorum olcak 1 martta internet üzerinden başvuru yapcaz ön başvuru nezamn olur boy kiloya ön basvurudami bakılıyor

Admin
Admin
Cevaplandı:   Yok usta ya

Merhabalar,
İnternet üzerinden yapılacak başvuru ön başvurudur ve Mart ayında olacağı bilinse de başvuruların Mart ayının kaçında olacağı belli degildir.
Internet uzerinden yapılacak on başvuru sonrası, basvurusu kabul edilen adaylar asıl başvuru ve evrak teslimi için okullara davet edilecektir. Boy kilo vb ön sağlık kontrolleri bu asamada yapılmaktadır.

Kamil
Kamil
Cevaplandı:   Admin

Teşekkürler

Ömer
Ömer

Merhabalar doğu ve güneydoğu illerinde ortaokul şartı diyarbakırda kapsar mı teşekkürler

Admin
Admin
Cevaplandı:   Ömer

Merhabalar,
Alım süreci başladığında Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’de aynı zamanda resmi sitesinden duyuru yapacaktır.
Hangi illerde hangi adayların alınacağı mülki idare amiri tavsiyesi ile bakanlık tarafından belirlenir.
Dolayısı ile iller tarafından açıklanmadan size cevap vermemiz mümkün değildir.

Ömer
Ömer
Cevaplandı:   Admin

Anladım çok teşekkür ederim

Alp
Alp

Askerliğinin bitmesine 100 gün kala , psikiyatri bölümünden askerliğe elverişli değildir raporu alan biri kesinlikle katılamazmı ?

Admin
Admin
Cevaplandı:   Alp

Merhaba,
Konu sebebiyle askerlikten men edilen kişinin bu durumu silahla görev yapmaya engel olacağından ve konunun evrak teslimi sırasında terhis belgesinin istenmesi esnasında gündeme gelecek olup, aynı zamanda adayların son 1 yıllık sağlık geçmişleri taranacagından maalesef basvurusunun kabulü mümkün görünmüyor.

Ozan
Ozan

Merhaba ben edirne ilçesinde otururken 11 ay önce edirne merkeze taşındım bu bana başvuruda ikamet engeli teşkil eder mi bilgi verirseniz sevinirim

Admin
Admin
Cevaplandı:   Ozan

Merhabalar,
Başvuru yapacağınız ilde en az 1 yılı doldurmanız lazım. 11 ay olmuş, başvurular martta açıklanacak. Evrak teslimine kadar 12 ay dolar.

Ozan
Ozan
Cevaplandı:   Admin

Ancak 11 ay önce de edirne ilçesindeydim yani il sınırı dışına çıkmadım sadece aynı ilin ilçesinden merkezine taşındım yine de sorun olur mu tek sorum bu başka bir engelim yok

Admin
Admin
Cevaplandı:   Ozan

Emniyet sadece nüfus müdürlüğünden alacağı bilgilere itibar edecektir. Ilden çıkış yapmamış olsanız bile ikametinin orada görülmesi sebebiyle Emniyet nüfus müdürlüğünün bilgilerine itibar edecek ve eger basvuru tarihinize kadar ikametinizi geri almazsanız planlamanızı memleketinize yapacaktır. Ikametinizi başvuru tarihinden önce geri almanız halinde basvurunuza engel olmamaktadır.
Bu secimlerde de burada oy verin. Bir oydan adayınız kaybetmeyebilir, ama siz geleceginizi kaybedeceksiniz. Bunu düşünün. Iyi gunler.

Başa dön tuşu

Cihazınızda internet yok...