Hayatta Başarılı Olmak İçin 5 Adım – BekçiAlımı

Hayatta Başarılı Olmak İçin 5 Adım

Başarıyı nasıl tanımlarız? Hayatta nasıl başarılı olacağınıza dair birçok farklı taktik var, ancak sizin için en iyi olan strateji, başarmak istediğiniz şeye göre değişebilir. Bunu sık sık işyerinde yükselmek veya yüksek bir maaş almak şeklinde düşünüyoruz. Profesyonel başarılar bulmacanın bir parçası olsa da, yaşamın diğer birçok önemli alanını dışarıda bırakır. Aile, romantik ilişkiler, spor ve okul, insanların başarı için çaba gösterdikleri birkaç alandır. Başarının ne olduğuna dair bireysel tanımınız değişebilir. Birçok kişi, başarıyı mutlu, güvenli, sağlıklı ve sevilen biri olmak şeklinde tanımlar. Peki, hayatta başarılı olmak için neler yapmalısınız? İşte, başarılı olmak için bilinmesi gerekenler!

Zihninizi Geliştirin

İnsanların, kendileri ve yetenekleri hakkında nasıl düşündüklerini etkileyen iki temel düşünce yapısı vardır. Bunlar; sabit zihniyet ve gelişen zihniyet. Sabit zihniyete sahip olan insanlar, durağan ve değişmezdir. Bu nedenle başarının sıkı bir çalışmanın sonucu olmadığına, sadece doğuştan gelen yeteneklerin bir sonucu olduğuna inanırlar.

Gelişen zihniyete sahip olan insanlar ise zekanın çaba ile değişebileceğini, büyüyebileceğini ve öğrenebileceklerini hissederler. Büyüyebileceklerine inanan insanların başarıya ulaşma olasılığı daha yüksektir. İşler zorlaştığında, becerilerini geliştirmenin ve başarıya doğru çalışmaya devam etmenin yollarını ararlar.

Başarılı olmak için bilinmesi gerekenler arasında bulunan bu madde, hedeflerinize ulaşmanız konusunda önemli bir adımdır. Bunun için:

 • Çabalarınızın önemli olduğuna inanın.
 • Yeni beceriler öğrenin.
 • Başarısızlıkları, öğrenme deneyimi olarak görün.

Duygusal Zekanızı Geliştirin

Genel zekanın, uzun zamandır yaşamın farklı alanlarında başarıya katkıda bulunan bir faktör olduğuna inanılmaktadır, ancak bazı uzamanlar duygusal zekanın aslında daha da önemli olabileceğine vurgu yapar. Duygusal zeka, duyguları anlama, kullanma ve mantık yürütme yeteneğini ifade eder. Duygusal zekanızı geliştirmek için:

 • Kendi duygularınıza dikkat edin.
 • Duygularınızı yönetin.
 • Başkalarını dinleyin.

İradenizi Güçlendirin

Başarılı olmak için bilinmesi gerekenler listesinde yer alan bir diğer konu da irade. Gecikmiş memnuniyet, zorluklar karşısında ısrar etmeyi öğrenmek ve sıkı çalışmanızın karşılığını beklemek, çoğu zaman hayatta başarının anahtarı olabilir. İrade gücünüzü geliştirmek için kullanabileceğiniz stratejiler şunları içerir:

 • Dikkatinizi dağıtmayın.
 • Pratik yapın.

Zihinsel Gücünüzü Geliştirin

Zihinsel dayanıklılık, engeller karşısında bile denemeye devam etme ve direnç gösterme anlamına gelir. Bu zihinsel güce sahip olan insanlar, zorlukları fırsat olarak görürler. Ayrıca, kendi kaderleri üzerinde kontrol sahibi olduklarını, başarılı olma yeteneklerine güven duyduklarını ve başkalarını geride bırakmaya kararlı olduklarını hissederler. Başarılı olmak için bilinmesi gerekenler listesinde yer alan bu madde, aşağıdaki şekillerde geliştirilebilir:

 • Kendinize inanın.
 • Denemeye devam edin.
 • Hedefler belirleyin.
 • Destek bulun.

İçsel Motivasyonlara Odaklanın

Sizi en çok motive eden nedir? Bir şeyleri zevk aldığınız, anlamlı bulduğunuz ya da işinizin etkilerini görmekten zevk aldığınız için yapıyorsanız, o zaman içsel motivasyonlarla yönlendirilebilirsiniz. Araştırmalar, teşviklerin bazı performans türlerinin daha iyi bir öngörücüsü olmasına rağmen, içsel motivasyonun performans kalitesini daha fazla artırdığını göstermektedir. Bunun için:

 • Kendinizle yarışın.
 • Meraklı olun.
 • Kendinizi kontrol altında tutun.
 • Rekabetten korkmayın.

Yazar: Fatma YÜKSEL

Medya ve iletişim mezunuyum. Dijital pazarlama, sosyal medya ve içerik yazarlığı alanlarında uzun zamandır aktif rol alıyorum. Ayrıca, dijital reklam ve tasarım işleriyle de ilgileniyorum. Bir yandan da eğitimime devam ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir