Güvenlik Korucular Kaç Yaşında Emekli Olur? – BekçiAlımı
Korucular Kaç Yaşında Emekli Olur
Korucular Kaç Yaşında Emekli Olur

Güvenlik Korucular Kaç Yaşında Emekli Olur?

Yeni yapılan düzenleme ile birlikte güvenlik korucularına da emeklilik şartı getirilmeye başlandı. Dolayısıyla korucular kaç yaşında emekli olur sorusu da çokça sorulmaya başlandı. Güvenlik korucuları kaç yaşında emekli olur? Güvenlik korucuları nasıl emekli olur? İşte tüm detaylar…

Yeni yapılan düzenleme ile beraber artık güvenlik korucuları da sigortalı olabiliyor. Bu içeriğimizde güvenlik korucularının nasıl sigortalı olacağı hakkında bilgi alacaksınız. Bildiğiniz üzere 29 Nisan 2017 tarihinde yayınlanan resmi gazetede bulunan 690 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname sayesinde Güvenlik Korucuları zorunlu sigortalı kapsamına alınmaktadır.

Güvenlik Korucularının Sigorta Giriş ve Çıkışlarını Hangi Kurum, Nasıl Yapacak?

Güvenlik Korucularının Sigorta Giriş ve Çıkışlarını Hangi Kurum, Nasıl Yapacak?
Güvenlik Korucularının Sigorta Giriş ve Çıkışlarını Hangi Kurum, Nasıl Yapacak?

Yayınlanan kanun ile beraber sigortalı sayılacak kişilerin güvenlik korucuları emeklilik kuralları aşağıdaki gibi yapılacaktır;

  • Güvenlik Korucularının sigorta giriş işlemlerini iş başladığı günden itibaren 1 ay içinde sunması gerekmektedir.
  • Bunun yanı sıra işten ayrılan güvenlik korucuları da eski ismi ile köy korucularının da işten ayrılış tebliğinden itibaren işi bıraktıktan en geç 1 ay içinde ilgili valiliklerce verilmesi gerekmektedir.
  • Sigorta primlerinin tamamı da valiliklerce verilmektedir.

Korucular Kaç Yaşında Emekli Olur?

Güvenlik Korucuları Emeklilik Yaşı
Güvenlik Korucuları Emeklilik Yaşı

Birçok kişi tarafından merak edilen ve son zamanların özellikle köyde yaşayan bireylerin tercih ettiği köy korucusu olmak isteyenlere yeni yapılan düzenleme ile birlikte artık emeklilik şartı da getirildi. Burada güvenlik korucuları kaç yaşında emekli olur sorusuna bağlı olarak köy korucuları emeklilik yaşı 50’dir. Yani güvenlik korucuları 50 yaşından sonra emekli olurlar.

Ayrıca 2022 yılı ile birlikte korucu maaşlarına zam yapılmış olup 4.250 TL‘den 5 bin 500 TL‘ye çıkarılmıştır. 2023 senesinde ise bu tutarın daha da fazla artması bekleniyor. Köy korucularına senede 30 gün izin verilir. Ek olarak mazeretleri nedeniyle yılda toplam 15 günü geçmemek üzere ilgili köy muhtarının onayı ile izin alabilirler. Ayrıca güvenlik korucuları köy muhtarının emri altında görev yaparlar.

Bunun yanında güvenlik korucuları, şampiyon sporcular, terörden zarar gören sivil vatandaşlar, şehit yakınları, gaziler ve muharip gazilere bayram ikramiyesi de ödenmektedir.

İlginizi Çekebilir: Kimler İsteğe Bağlı Sigortalı Olabilir?

Yazar: Berat Mert SÖNMEZOĞLU

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir