Evden Fazla Yemek Yemek Nasıl Önlenir? – BekçiAlımı

Evden Fazla Yemek Yemek Nasıl Önlenir?

Koronavirüs salgının cirit attığı bu dönemlerde evden çalışıp para kazanabilmek gerçekten oldukça büyük bir nimet. Ancak her zamanki çalışma rutinin dışında olmak ve yemeğe sürekli olarak kolay bir şekilde erişebiliyor olmanız, çok fazla yemek yemenize neden olabilir. Ancak bu salgın günlerinde daha az yemek için yapabileceğiniz bazı şeyler var ve bu yazıda onlardan bahsedeceğiz.

Yemek yeme düzeninizi tutarlı bir rutine dönüştürmek ve kan şekeri seviyenizi kontrol altına almak gerçekten çok zor olabilir. Evden çalışan pek çok kişi farkında olmadan günde 5000 kaloriye kadar beslenebiliyorlar bu da bu kişilerde çok kısa sürede fazla kilo alımına neden olabiliyor.  Kilo alımını kontrol altında tutabilmek için, kahvaltıyı uyandıktan sonraki ilk bir saat içerisinde yapmaya özen gösterin. Günde üç öğünden fazla beslenmemek kan şekeri seviyenizi korumak için ideal olabilir.

Öğün Araları Çok Önemli

Yemek yerken, her bir öğün arasına beş saat koymayı kendinize hedef edinin. Örneğin, sabah 8’de kahvaltı edin ve öğlen saat 13’de öğle yemeğinizi yiyin. Akşam yemeğini ise akşam saat 18.00’de yiyin. Tabi ki bunları yaparken kesinlikle atıştırmayacaksınız. Gün içerisinde 3’den fazla kez yemek yemek insülin direncine neden olabilir.

Yemek yerken, her bir öğün arasına beş saat koymayı kendinize hedef edinin.

Besinlerin İçeriğini Öğrenmelisiniz

Her bir öğün yemekte en az 30 gram protein ve 50 gram karbonhidrat içermesine özen gösterin. Öğünlerinizi yaparken, ara atıştırmalıkları bırakın. Gün içerisinde beslenmenizin en az %50’sini karbonhidratlar %30-40’ını proteinler ve kalanını da yağlar oluşturmalıdır. Yediğiniz her şeyin içerisinde ne kadar protein ve karbonhidrat olduğunu hesaplamak çoğu zaman sıkıcı ve bir o kadar da zor gelebilir. Bunu kolaylaştırmak için telefonunuza bir uygulama indirebilir ve uygulamaya yediğiniz besinleri ekleyerek, hangi besinden kaç kalori aldığınızı aşağı yukarı çıkarabilirsiniz.

Her bir öğün yemekte en az 30 gram protein ve 50 gram karbonhidrat içermesine özen gösterin.

Mola Sürenizi Uzatın

Evden çalışırken genelde daha rahat davranacağımızı bildiğimiz için bazen bir işyerinden daha sert ve disiplinli olarak çalışabiliriz. Bu gibi durumlarda yapabileceğiniz en iyi şey, mola sürenizi uzatmak ve çalışma sürenizi kısaltmaktır. Örneğin hiçbir mola vermeden geçen 3 saatin ardından gerçekten kendinizi aşırı yorgun ve tükenmiş hissedebilirsiniz.  Bu tükenmişlik ve duygusal açlık hissiyle yemeklere saldırabilir ve her şeyi silip süpürebilirsiniz, bu hareket çoğu zaman sizin için zararlı olacaktır. Bu nedenle, çalışmaya başlarken, ne kadar mola vereceğinizi hesaplayıp, bunu daha kısa çalışma sürelerine bölün. Örneğin 2 saat çalışıp 30 dakika ara veriyorsanız, 30 dakika çalışın ve 7-8 dakika ara verin. Bu şekilde yoğun iş stresinden de sıyrılabilir ve kendinizi daha dinç hissedebilirsiniz.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir