Elenenler Tekrar Bekçiliğe Başvurabilir mi? – BekçiAlımı

Elenenler Tekrar Bekçiliğe Başvurabilir mi?

Çarşı ve mahalle bekçiliği son yıllarda ülkemizde oldukça revaçta. Şartları tutan kişiler kendi memleketlerinde, kadrolu olarak, kolluk kuvveti olma avantajı ile memuriyet güvencesine sahip bekçiliğe yoğun ilgi gösteriyor. Her bekçi alımına yüz bine yakın insan başvuruyor. 2019 yılı içerisinde 10 bin bekçi daha alınması planlanıyor. İlanın ne zaman geleceği belli olmasa da göstergeler Mart 2019 tarihini işaret ediyor.

Geçen yıl ve daha önce bekçi alımına başvurup elenen adaylardan tekrar başvuru yapıp yapamayacakları konusunda sorular alıyoruz. Bu konuda adayın elenme konusu çok önem arz ediyor. Sağlık sorunları nedeni ile elenen aday eğer egm sağlık şartları yönetmeliğine uygun sağlık şartlarına kavuştuysa tabiki başvuru yapabilir.

Yaş, ikamet ve mezuniyet şartı nedeni ile elenen adaylar ise ilanı beklemeliler. Eğer şartlara uygun değillerse yine eleneceklerdir. Renk körlüğü, görünür yerde dövme, organ eklikliği gibi kesin elenme nedenleri olan adaylar yine yönetmelik hükümlerine bakmalılar.

Bekçilik yazılı sınavı ya da fiziki parkurunda elenen adaylar tekrar başvurabilirler. Bekçilik sözlü mülakatından kazanmaya yeter puan alamayan ya da elenen adaylar tekrar başvurabilirler. 2-3 defa deneyip polisliği kazanan yüzlerce aday oldu. Bir mülakatta kalmanız kesin elenirsiniz anlamına gelmez. Yedek olup çağrılmayan adaylar da 2019 bekçi alımına başvurabilirler.

Konu hakkında merak ettiğiniz hususları yorum-soru bölümünden editörlerimize iletebilirsiniz. Mail ile geri cevaplar verilmektedir.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

52 Soru Cevaplandı

 1. Meraba bursa 270asıl 161 yedek olma ihtimali varmidir saglik soruşturma hersey sağlam

 2. Merhaba 10 Bin 500 Bekçi başvuru şartları ne zaman belli olur.Ayrıca eğitim düzeyi ortaokul mezunu olabilirmi.Bu konular hakkında bilgi alacaktım.İyi günler.

 3. Admin rapora itiraz ettik halendaha donus yapmadilar normalmi 1 ayi gecti

 4. Slm admin
  Ben bekçilik için neden elendigimle ilgili polis akademisine dilekçe yazdım ve polis akademisi e mail üzerinden 60 puan alarak elendigim yazıyor. Kafama takılan şu eğer güvenlik soruşturmasından elenmiş olsaydım güvenlik soruşturmasından evlendiniz denilirmiydi.Ben 86 yazılı 70 spor ve sözlü de sorulan soruları doğru cevapladım vede takım elbiseliydim.
  Ben den düşük alan arkadaşlar asıl olarak kazandı.Bende ise BAŞARISIZ
  Açıklık getirirmisiniz

 5. Selam admin kilo boy ölçüsü kaç defa ve ne zaman veriliyor

 6. Hakem Hastane heyeti lazer ameliyatı olmuş yazdı ama karar bekci olur olumlu bisi fark eder mi

 7. Bir yil.once Raporlu ilac kullandim piskolog yazdi saglikta sorun olurmu.

 8. admin ast alt degeri yüksek çıkması eleme sebebimi cevap verirseniz sevinirim normal degerler kaç olması lazım

 9. Kerem Gencoğlu

  İyi çalışmalar Admin kardeşim. ANKARA’daki 2018 (ARALIK ayında sağlık muayenesine girenler) bekçi alımlarında sağlık muayenesi sonucunda “SAĞLAM BEKÇİ OLUR” almasına rağmen, bazı tahlil/tetkiklerinde ufak kusurları olan arkadaşlar tekrar muayeneye çağrıldı ve tekrar detaylı muayene edildi ve heyete raporları teslim edildi. Tekrardan gruptan sorumlu emniyet mensubu arkadaşlar bir sorun olmadığını teyit etti. Ancak 14 Ocak’ta başlayan Bekçilik eğitimine bu arkadaşlar çağrılmadı. Bu arkadaşların durumu ne olacak hiçbir bilgi verilmedi. Whatsup grubundan ve Polis Akademisi Başkanlığı internet sayfalarından. Saygılar iyi çalışmalar. Bu arkadaşlara ne öneriniz olur. 2019’taki Bekçilik Alımlarına tekrar mı müracaat etsinler. Yoksa Emniyet veya Polis Akademisine dilekçe ile müracaat edip, verilen cevaba göre mahkemeye mi gitmeliler. Tekrar selamlar.

  • Asil kazanıp bu sorunu yaşayanların endişe etmesine gerek yok. Eksiklikler tamamlandıktan sonra eğitim için mutlaka çağrılacaklardır. yedek adayların ise sırası gelenler çağrılacaktır. Sırası gelmeyenler için yapacak bir şey yok.

 10. Selam dövme var ve bir kaç çizik. Bunlar sorun olurmu? Ve ayrıca dikişli ameliyat izi var. Buna ilişkin bişey söyleyebilirmisiniz? Ve önlisans mezunuyum.

 11. Yedek planlaması olmuş peki bize ne zaman haber ederler yani nasıl çağırırlar. 15 kişi elenmiş bende yedek 13um

 12. Merhaba renk körlüğü nedeni ile mülakaatta elendim. Tekrar başvurabilir miyim?

  • Merhabalar,
   Tekrar basvurabilirsiniz. Ancak yeni basvurunuzda da renk korlugunuzun tespit edilmesi durumunda yeniden elenirsiniz.

 13. GÜLCEREN ASKAR

  İyi günler…
  Eşim renk köründen kaldı tekrar başvuru yapabilir mi
  Eski dosyasında renk köründen kaldı yazıyor bu araştırıyor mu.. bilgileriniz için teşekkür iyi çalışmalar

  • Merhabalar,
   Sağlık sebebiyle elenenler, hatta egtime başlamış olanlar icinden sağlık sebebiyle uzaklaştırılmış olanlar dahi tekrar başvuru yapabilirler.
   Ancak renk körlüğü olanlar bu mesleğe kabul edilmediği için, eşinizin renk körlüğü tespit edilirse tekrar elenecektir.

 14. Merhaba admin ben birinci dönem bekçi alımında elendim sağlık nedeni ile ama yanlış anlaşılma var astroskopi ameliyatı oldum dizden tanısal olarak herhangi bir kırık , çıkık , menüsküs yırtılma falan yok sadece hasar zedelenme oluştuğu için temizlendi. Ben tekrar başvurabilir miyim ? Benim elendiğim tekrar orda görünür mü kayıtlı kalmışmıdır ? Yani direk elerler mi 2014 yılında olmuştum yine götürürüm belgeyi raporu isterlerse . Yine şansımı denemek istiyorum nasip kısmet işi

 15. Ön sağlıkta 1,5 cm boydan kaldım tekrar başvurabilirmiyim

 16. Sağlık ta önceden kullanılan ilaçlara bakılıyor mu ki

 17. Bir yıl ikametgah şartında bir yıl olmadıysa önceden ikametgah ettiğimiz ilden girebilirmiyiz sınava teşekkürler

 18. Selamun aleyküm admin daha önce kolumda ki ufak çizikten elendim tekrar başvurabilirmiyim onu şuan kaybettim orda kayıtlımıdır

 19. Merhaba; erkek arkadaşım bekçiliğe başvuru yaptı. Sözlü ve yazılı sınavlardan geçti ama sağlık raporunda daha önce askerde psikolojik ilaç kullandığı için elendi. Tekrar başvuru yapabilir miyiz ? Kullanılan ilaçlar bir süre sonra güncelleme ile siliniyor diye duydum. doğru mu? Acaba.. tekrar bekçiliğe başvuru yapabilir mi?

  • Son 1 sene baz alınıyor. Ancak doktor daha da gecmisi gorebildiginden riskli bir gecmis gorurse daha oncesi de sorun olabilmektedir. Bunun dışında son 1 yıla bakılır.
   Erkek arkadaşınızın başvuru yapmasını öneriyorum.

 20. Selamin aleyküm ben ilk dönem bekçi alımlarında herseyi geçtim sağlıkta kalpte ritim bozukluğu var diye elendim simdiki 2019 başvurularında şahsen başvuru esnasında ön sağlıkta herhangi memur adaylığınız sağlık yüzünden sonlandiysa elendiğinz evrakı geitrmeniz bildirmeniz zorunludur diyo simdi ben bu evraki götürdüğüm zaman daha önceden ritim bozukluğundan elendim diye şahsen basvuru sürecinde elenirmiyim? Yoksa bi sorun olmaz mi çünkü egm sağlık yönetmeliğinde şifa bulabilecek hastalıklar engel degildir diyo sizce ne olur?

 21. Merhaba kardeşim spor mülakatında yeterli puan alamadı tekrar başvuru yapabilirmi sağlığa tekrar girdirirlermi

 22. Merhaba ben ön saglıkta renk körlüğünden elendim ama sonra hastaneye gittim ve böyle bir sorunum olmadığı ortaya çıktı bu sene tekrar başvurasam ve renk körliginden geçsem beni geçen yıl elendim diye tekrar elerler mi

 23. Ben diplomadan kaldım 2020 alımlarına başvuru yapabilirmiyim

 24. Kanımda guatr çıktı ilk defa karşılaştım ama guatrım yüksek çıktı ve elendim tekrar girebilirmiyim

 25. 1 cm boydan elendim tekrar giremez miyim alınmaz mıyım boy yüzünden

 26. Renk körlüğünden elendim fakat test yaptırdım hastanede renk körü değilim itiraz edebilirmiyim

 27. Mrb geçen yıl bekçilik sağlık elemesinden kolumdaki 1-2 çizikten dolayı elendim … Bu sene o izleri kapatıp tekrar girmeyi düşünüyorum fakat dosyaya kolumdaki çizikler eklenmismidir bu sorun olurmu tekrar başvuru yapmalımiyim…..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir