Elenenler Tekrar Bekçiliğe Başvurabilir mi?

Çarşı ve mahalle bekçiliği son yıllarda ülkemizde oldukça revaçta. Şartları tutan kişiler kendi memleketlerinde, kadrolu olarak, kolluk kuvveti olma avantajı ile memuriyet güvencesine sahip bekçiliğe yoğun ilgi gösteriyor. Her bekçi alımına yüz bine yakın insan başvuruyor. 2019 yılı içerisinde 10 bin bekçi daha alınması planlanıyor. İlanın ne zaman geleceği belli olmasa da göstergeler Mart 2019 tarihini işaret ediyor.

Geçen yıl ve daha önce bekçi alımına başvurup elenen adaylardan tekrar başvuru yapıp yapamayacakları konusunda sorular alıyoruz. Bu konuda adayın elenme konusu çok önem arz ediyor. Sağlık sorunları nedeni ile elenen aday eğer egm sağlık şartları yönetmeliğine uygun sağlık şartlarına kavuştuysa tabiki başvuru yapabilir.

Yaş, ikamet ve mezuniyet şartı nedeni ile elenen adaylar ise ilanı beklemeliler. Eğer şartlara uygun değillerse yine eleneceklerdir. Renk körlüğü, görünür yerde dövme, organ eklikliği gibi kesin elenme nedenleri olan adaylar yine yönetmelik hükümlerine bakmalılar.

Bekçilik yazılı sınavı ya da fiziki parkurunda elenen adaylar tekrar başvurabilirler. Bekçilik sözlü mülakatından kazanmaya yeter puan alamayan ya da elenen adaylar tekrar başvurabilirler. 2-3 defa deneyip polisliği kazanan yüzlerce aday oldu. Bir mülakatta kalmanız kesin elenirsiniz anlamına gelmez. Yedek olup çağrılmayan adaylar da 2019 bekçi alımına başvurabilirler.

Konu hakkında merak ettiğiniz hususları yorum-soru bölümünden editörlerimize iletebilirsiniz. Mail ile geri cevaplar verilmektedir.

Bu makale ile alakalı toplam 43 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

43
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Polis
Ziyaretçi
Polis

Merhaba ben ön saglıkta renk körlüğünden elendim ama sonra hastaneye gittim ve böyle bir sorunum olmadığı ortaya çıktı bu sene tekrar başvurasam ve renk körliginden geçsem beni geçen yıl elendim diye tekrar elerler mi

Esra
Ziyaretçi
Esra

Merhaba kardeşim spor mülakatında yeterli puan alamadı tekrar başvuru yapabilirmi sağlığa tekrar girdirirlermi

Fahri
Ziyaretçi
Fahri

Selamin aleyküm ben ilk dönem bekçi alımlarında herseyi geçtim sağlıkta kalpte ritim bozukluğu var diye elendim simdiki 2019 başvurularında şahsen başvuru esnasında ön sağlıkta herhangi memur adaylığınız sağlık yüzünden sonlandiysa elendiğinz evrakı geitrmeniz bildirmeniz zorunludur diyo simdi ben bu evraki götürdüğüm zaman daha önceden ritim bozukluğundan elendim diye şahsen basvuru sürecinde elenirmiyim? Yoksa bi sorun olmaz mi çünkü egm sağlık yönetmeliğinde şifa bulabilecek hastalıklar engel degildir diyo sizce ne olur?

Betül
Ziyaretçi
Betül

Merhaba; erkek arkadaşım bekçiliğe başvuru yaptı. Sözlü ve yazılı sınavlardan geçti ama sağlık raporunda daha önce askerde psikolojik ilaç kullandığı için elendi. Tekrar başvuru yapabilir miyiz ? Kullanılan ilaçlar bir süre sonra güncelleme ile siliniyor diye duydum. doğru mu? Acaba.. tekrar bekçiliğe başvuru yapabilir mi?

Admin
Ziyaretçi
Admin

Son 1 sene baz alınıyor. Ancak doktor daha da gecmisi gorebildiginden riskli bir gecmis gorurse daha oncesi de sorun olabilmektedir. Bunun dışında son 1 yıla bakılır.
Erkek arkadaşınızın başvuru yapmasını öneriyorum.

Uslanmaz
Ziyaretçi
Uslanmaz

Selamun aleyküm admin daha önce kolumda ki ufak çizikten elendim tekrar başvurabilirmiyim onu şuan kaybettim orda kayıtlımıdır

Admin
Ziyaretçi
Admin

Bir yıl ikametgah şartında bir yıl olmadıysa önceden ikametgah ettiğimiz ilden girebilirmiyiz sınava teşekkürler

Admin
Ziyaretçi
Admin

Sağlık ta önceden kullanılan ilaçlara bakılıyor mu ki

Yalçın
Ziyaretçi
Yalçın

Ön sağlıkta 1,5 cm boydan kaldım tekrar başvurabilirmiyim

Emrecan
Ziyaretçi
Emrecan

Merhaba admin ben birinci dönem bekçi alımında elendim sağlık nedeni ile ama yanlış anlaşılma var astroskopi ameliyatı oldum dizden tanısal olarak herhangi bir kırık , çıkık , menüsküs yırtılma falan yok sadece hasar zedelenme oluştuğu için temizlendi. Ben tekrar başvurabilir miyim ? Benim elendiğim tekrar orda görünür mü kayıtlı kalmışmıdır ? Yani direk elerler mi 2014 yılında olmuştum yine götürürüm belgeyi raporu isterlerse . Yine şansımı denemek istiyorum nasip kısmet işi

GÜLCEREN ASKAR
Ziyaretçi
GÜLCEREN ASKAR

İyi günler…
Eşim renk köründen kaldı tekrar başvuru yapabilir mi
Eski dosyasında renk köründen kaldı yazıyor bu araştırıyor mu.. bilgileriniz için teşekkür iyi çalışmalar

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhabalar,
Sağlık sebebiyle elenenler, hatta egtime başlamış olanlar icinden sağlık sebebiyle uzaklaştırılmış olanlar dahi tekrar başvuru yapabilirler.
Ancak renk körlüğü olanlar bu mesleğe kabul edilmediği için, eşinizin renk körlüğü tespit edilirse tekrar elenecektir.

umut aydin
Ziyaretçi
umut aydin

Merhaba renk körlüğü nedeni ile mülakaatta elendim. Tekrar başvurabilir miyim?

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhabalar,
Tekrar basvurabilirsiniz. Ancak yeni basvurunuzda da renk korlugunuzun tespit edilmesi durumunda yeniden elenirsiniz.

Ali
Ziyaretçi
Ali

Yedek planlaması olmuş peki bize ne zaman haber ederler yani nasıl çağırırlar. 15 kişi elenmiş bende yedek 13um

ibrahim
Ziyaretçi
ibrahim

sağlıktan mı eğitimden mi elenmişler kardeşim bilgin varmı

Sercan
Ziyaretçi
Sercan

Selam dövme var ve bir kaç çizik. Bunlar sorun olurmu? Ve ayrıca dikişli ameliyat izi var. Buna ilişkin bişey söyleyebilirmisiniz? Ve önlisans mezunuyum.

Kerem Gencoğlu
Ziyaretçi
Kerem Gencoğlu

İyi çalışmalar Admin kardeşim. ANKARA’daki 2018 (ARALIK ayında sağlık muayenesine girenler) bekçi alımlarında sağlık muayenesi sonucunda “SAĞLAM BEKÇİ OLUR” almasına rağmen, bazı tahlil/tetkiklerinde ufak kusurları olan arkadaşlar tekrar muayeneye çağrıldı ve tekrar detaylı muayene edildi ve heyete raporları teslim edildi. Tekrardan gruptan sorumlu emniyet mensubu arkadaşlar bir sorun olmadığını teyit etti. Ancak 14 Ocak’ta başlayan Bekçilik eğitimine bu arkadaşlar çağrılmadı. Bu arkadaşların durumu ne olacak hiçbir bilgi verilmedi. Whatsup grubundan ve Polis Akademisi Başkanlığı internet sayfalarından. Saygılar iyi çalışmalar. Bu arkadaşlara ne öneriniz olur. 2019’taki Bekçilik Alımlarına tekrar mı müracaat etsinler. Yoksa Emniyet veya Polis Akademisine dilekçe ile müracaat edip, verilen cevaba göre mahkemeye mi gitmeliler. Tekrar selamlar.

bilalilknur
Ziyaretçi
bilalilknur

admin ast alt degeri yüksek çıkması eleme sebebimi cevap verirseniz sevinirim normal degerler kaç olması lazım