Daha Temiz Bir Cilt İçin Ne Yapılmalı? – BekçiAlımı

Daha Temiz Bir Cilt İçin Ne Yapılmalı?

Temiz bir cilde sahip olmak her zaman önemlidir, dış görünüşten genel sağlığımıza kadar pek çok konuyu kapsayan cilt meselesi hala pek çok kişi tarafından çözüme kavuşturulmuş değil. Yüzümü sık yıkıyorum hala çok pis, yüzüme çok iyi bakıyorum ama çok koyu ve kötü görünüyor diyenler için bu yazıda cilt bakım önerileri derledik. Daha temiz bir cilt için yapılması gerekenler  nedir, sorusunun cevabı bu yazıda olacak.

Yüzünüzü Yıkayın

Çok basit bir öneri gibi gelse de cildinizi sürekli olarak yıkayıp temiz tutmanız, sağlıklı ve temiz bir cilde sahip olmak için son derece önemli ve gereklidir. Yüzünüzü günde en az 3 defa yıkamaya özen gösterin. Yüzünüzü yıkarken kullandığınız sabun mümkünse kurutmayan temiz ve nemli bir sabun olsun, buna dikkat etmeye özen gösterin.

Nemlendirici Kullan

Nemlendirici, temiz bir cilt için çok gereklidir. Temiz bir cilde sahip olmak istiyorsan, mutlaka gün içerisinde cildinin nemlenmesi gerekmektedir. Sabah ve akşam yatmadan önce uyguladığın nemlendiriciler yüzünü açacak ve güzel bir görüntüye kavuşmana sahip olacaktırİyi ve kaliteli nemlendirici kullanman çoğu zaman için çok iyi olur.

Sivilcelerini Patlatma

Daha temiz bir cilt için yapılması gerekenler listesinde önemli bir sıralamadadır sivilceler. Sivilcelerin ile oynayıp patlatman gerçekten cildini çok pis yapar. Sivilcelerin içi milyonlarca bakteri ile doludur ve patlattığında bu bakteriler dışarı saçılarak diğer gözeneklerş kapatabilir ve başka yerlerde sivilce çıkmasına neden olabilir.

Her şeyden önce, elindeki bir bakteri sivilce ile kan dolaşımına geçtiğinde ciddi bir rahatsızlığa yakalanabilirsin.

Yüzüne Dokunmamaya Çalış

Daha temiz bir cilt için yapılması gerekenler nelerdir diye soruyorsan, yüzüne dokunmamak, cildine yapabileceğin en iyi fedakarlıklardan biridir. Yüzüne sürekli olarak dokunmak, zamanla dokunduğun bölgenin tahriş olmasına ve elindeki bakterilerin yüzüne geçmesine neden olabilir. Yüzüne sık sık dokunmamaya çalış ve sık sık yıka. Ayrıca koronavirüs salgının cirit attığı şu zamanlarda, elinde bulunan virüsü istemsiz bir şekilde burnuna götürebilirsin.

Sivilcelerin İçin İlaç Alabilirsin

Hemen her eczanede satılan bu ilaçlar, cilt gözeneklerini açarak sivilce oluşumuna engel olurlar, açılan gözenekler ile birlikte sivilceler azalmaya ve çıkmamaya başlar, unutmayın ki, hava alan bir ciltte asla sivilce çıkmaz. Bu sivilce ilaçların en az yarısı reçetesiz olarak satılıyor, yani herkes kolay bir şekilde bu ilaçları alıp temin edebiliyorlar. İlaçların içerisinde genel olarak sivilce karşıtı karışımlar bulunuyor ve çoğunlukla alkol içeriyorlar.

Stres Temiz Bir Cilde Sahip Olmanı Engeller, Azalt

Vücudundaki yüksek stres seviyeleri, genelde temiz bir cilde sahip olmanı engeller. Temiz bir cilde sahip olmak için, stres seviyeni düşürmelisiniz. Stres seviyeni düşürmek için de yoga ve meditasyon yapabilirsin. Yoga ve meditasyon stres seviyesini önemli ölçüde azaltan çok önemli aktivitelerden biri.

Omega 3 Zengini Besinler İle Beslen

Omega 3 yağ asitleri, cildin parlaklığını ve temizliğini artırır. Bu nedenle beslenme düzenine, somon balığı, uskumru, ton balığı veya tofu gibi yiyecekler ekleyebilirsin. Bu yiyecekler sivilce oluşumunu önemli ölçüde azaltacaklardır.

 

 

 

 

 

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir