Çalışanların İhbar Süreleri Nedir? – BekçiAlımı
Çalışanların İhbar Süreleri Nedir?
Çalışanların İhbar Süreleri Nedir?

Çalışanların İhbar Süreleri Nedir?

Pek çok iş yerinde çalışanların ihbar süreli mevcuttur. Peki, çalışanların ihbar süreleri nedir? Bu, çalışanları ve işverenleri yakından ilgilendiren konulardan biridir. Çalışan işten ayrılmak isterse, istifa dilekçesi ile İnsan Kaynakları’na bildirmelidir. Bildirim/tazminat süresi, bildirim tamamlandıktan sonra başlayacaktır. Bu durumda işveren, işçinin ihbar tazminatı alabilmesi için gerekli şartları dikkate alır. Ve bunu bir an önce çalışana bildirmelidir. Kıdem tazminatı konusu, çalışanlar ve işverenler arasında birçok anlaşmazlığı gündeme getiren bir konudur, bu nedenle iş yasalarını ilerletmek faydalıdır. İş kanununun öngördüğü ihbar süresine göre, çalışanların belirli bir süre çalışmak zorunda olduklarını bilmeleri gerekiyor. Ayrıca işverenler, işten ayrılmak isteyen işçiler için kıdem tazminatı hesaplayarak çalışanlara iletmelidir.

İhbar Tazminatı Nedir?

İhbar Tazminatı Nedir?
İhbar Tazminatı Nedir?

İhbar süresini açıkladıktan sonra şimdi de ihbar tazminatı nedir? sorusunu açıklığa kavuşturalım. Kıdem tazminatı kanuni bir haktır ve taraflardan birinin sürekli iş sözleşmesinin ihbar sürelerine uymaması ve işten çıkarma hakkını kullanması halinde, bu sürelere uymayan işçi veya işveren tazminat ödeyebilir. Kıdem tazminatı ve ihbar süreleri hesaplanırken yemek ve yol yardımı gibi çalışan sosyal hakları brüt ücrete dahil edilir. Çalışanın ayni veya nakdi yardım şeklinde yol veya gıda yardımı alması önemli değildir. Yemek parası ödemeleri, ister yemek kartı ibraz edilsin ister işyerinde yemek sağlansın, Tazminat Hesabına kaydedilir. Ayrıca kıdem tazminatından gelir vergisi ve damga vergisi dışında herhangi bir kesinti yapılamaz.

Çalışanların İhbar Süreleri Nedir – İhbar Tazminatı Hesaplama

İhbar Tazminatı Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?
İhbar Tazminatı Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

İhbar tazminatının ne olduğunu açıkladıktan sonra ihbar tazminatı hesaplama işlemi nasıl yapılır? sorusunu ele alacağız. İhbar süresi hesaplandıktan sonra bu zaman aralığına tekabül eden aylık brüt gelir, örtülü aylık brüt ücret üzerinden hesaplanır. Ödül ödemelerinin duyurulması için vergi indirimleri uygulanır. Gelir vergisi ve damga vergisi %0,759 oranında indirilebilir. Çalışanların ihbar süreleri nedir? 6 aydan az kıdeme sahip çalışanlar için: 2 hafta (14 gün) 6 aydan 1,5 yıla kadar hizmet süresi olan çalışanlar: 4 hafta (28 gün) 1,5 ila 3 yıllık hizmet süresi olan çalışanlar: 6 hafta (42 gün) 3 yıl veya daha uzun süre kesintisiz hizmet veren çalışanlar: 8 hafta (56 gün) gibidir.

İlginizi çekebilir: Polis Promosyonu Ne Zaman Yatacak – 2022

Yazar: Berat Mert SÖNMEZOĞLU

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir