Böbrek Taşı Olanlar Bekçi Olabilir mi? – BekçiAlımı

Böbrek Taşı Olanlar Bekçi Olabilir mi?

2019 Mart ayı geldi ve bekçi adayları heyecanla 8 bin mahalle bekçisi alım duyurusunu bekliyorlar. Bu süreçte bize birçok farklı sağlık sorusu geliyor. Bu yazımızda “böbrek taşı” ile ilgili merak edilenleri cevaplamaya çalışacağız. Bekçi adaylarının birçoğu belki farkında bile olmadıkları böbrek taşı sorunu ile alım süreci icindeki genel sağlık taraması safhasında tanışıyor. Peki, böbrek taşı alım sürecinde bir engel teşkil ediyor mu? Bu konuda daha detaylı bilgiye bekçilikte üroloji şartları başlığımızda ulaşabilirsiniz.

Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliği’nin Üroloji ile ilgili bölümü bize bu konuda cevap veriyor. Buna göre böbrekte bulunan taş, kist ve tümörlerin varlığı ÖĞRENCİ OLMAYA ENGEL olarak bildirildiği gibi, “BUNLARIN CERRAHİ YÖNTEMLE TEDAVİ EDİLMİŞ HALLERİNİN” de ÖĞRENCİ OLMAYA ENGEL OLDUĞU belirtilmiştir. Ancak aynı yönetmelik bu hastalıkların HERHANGİ CERRAHİ BIR YÖNTEM UYGULANMADAN, KENDİLİĞİNDEN ve de İLAÇLA ŞİFA BULMUŞ hallerinin ise öğrenciliğe ENGEL OLMADIĞINI belirtiyor.

Soru: Şu kadar sene önce ameliyat ile böbrek taşı/böbrek kisti/ böbrek tümörü tedavisi oldum. Su an herhangi bir sorun yok, kosabilir, spor yapabilirim. Sorun olur mu?

Cevap: Belirtilen hastalıkların varlığının öğrenci olmaya engel olduğu belirtildiği gibi bu hastalıkların cerrahi yöntemle tedavi edilmiş olmalarının da öğrenciliğe engel teşkil ettigi belirtilmiştir

Soru: Alım sürecinde böbreğimde tas/kist/tümör tespit edilirse tedavisi için süre tanınır mı?

Cevap: Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliği gereği adayların alım süreci sağlık kontrolleri adımlarında sağlık yönünden tam ve sağlam olması gerektiği belirtilmiştir. Bu haseple zaman verilmemektedir.

Soru: Böbreğimde taş/kist/tümör var. Bu hastalığım ne zamana kadar geçerse sorun yaşamam?

Cevap: Adayların atama ve egitim öncesi girecekleri genel sağlık taramasına kadar süreleri vardır. Bu sure zarfında bu hastalıklar cerrahi bir yöntem uygulanmadan, ilaçla yahut kendiliginden geçerse aday ÖĞRENCİLİĞE KABUL EDILIR, aksi hallerde ise aday ÖĞRENCİLİĞE KABUL EDİLMEZ.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

6 Soru Cevaplandı

 1. Kafamda ameliyat izi var sorun olur mu birde 5 yaşında düşme sonucu beyin iç kanamadan ameliyat oldum bu yüzden askerlikten muaf oldm sorun olur mu?

  • Merhabalar,
   Karşıdan bakıldığında belli olan her türlü eskal belirleyici iz engel olur. Diger husus konusunda net bilgimiz yoktur. Emniyet Genel Müdürlüğü Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığına danışabilirsiniz.

  • merhaba ben 2 kere kapalı böbrek taşı ameliyatı oldum az bsy bahsedim nasıl oldgundan lazerle yani kesi olmadan idrar yolundan girip taşı kırıp aldılar yara kesik vs yok sorun yasatırmı bekçi olmak için

  • Bu şekilde bir sorun olmaz.

 2. Acik bobrek taşı ameliyati oldum . Sağlığında bir problem yok bekcilikte engel olur mu .

  • Merhabalar,
   Böbrek taşı olanlar ile bobrek taşı ameliyatı olanlar öğrenci olamazlar. Sadece kendiliginden dogal yollarla böbrek taşı düşen kisiler ogrenci olabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir