Bekçilik Üroloji Şartları

Mahalle ve çarşı bekçisi adayı öğrenci seçiminde, bilindiği üzere EGM sağlık şartları yönetmeliği hükümleri adaylarda aranmaktadır. Ürolojik koşullar bu yönetmelikte belirtilmiştir. İlgili yönetmeliğe göre öğrenci seçimi yapılmakta, rapor alınmaktadır. Bu yönetmeliğin Çarşı ve mahalle bekçilerinin sağlık durumlarının değerlendirilmesi kısmında, bekçi alımında hangi hususlara dikkat edileceği detaylı olarak açıklanmaktadır. Mahalle bekçisi adayları, EGM sağlık şartları yönetmeliğinin A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak zorundadır. Adaylardan bu şartları sağlamaları ve uygun olmaları beklenmektedir. Bu makalemizde, bekçi alımlarında aranılan üroloji ve bağlı sistemler konusunda aranılan şartları açıklamaya çalışacağız.

Önemli not: Aşağıda yazılı şartlar polis adayı öğrencilerde de aranmaktadır. POMEM(Polis Meslek Eğitim Merkezi), PAEM (Polis Amirleri Eğitim Merkezi) ve PMYO (Polis Meslek Yüksek Okulu) polis adayları da aşağıdaki şartları sağlamalıdırlar.

Bekçi adaylarında, bekçilikte aranan A dilimi şartlarına aykırı bir sağlık sorunu tespit edilmesi halinde veya öğrenciliğe engel sağlık sorunları gizlenirse, yine ilgili sorun öğrencilikte veya devlet memurluğunda sonradan tespit edilirse, adayın hakkında işlem yapılır ve öğrencilik-memuriyet ile ilişiği kesilir. Bu nedenle bekçi adayları sağlık şartlarına uyduklarına dikkat etmelidirler.

Bekçilik Üroloji-Böbrek Şartları

Üroloji ve buna bağlı sistemlere ait kronik hastalığı, sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı, organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı, sakatlığı olanlar ile doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar (aşağıdaki istisnai maddeler hariç) öğrenciliğe kabul edilmezler.

Bu bölümde ifade edilmemiş tanılarda, kişinin muayenesini yapan ilgili uzman doktor ve sağlık kurulu doktorları, hastalığın seyri ve derinliğini dikkate alarak karar verir.

Ürolojik ve genital sisteme ait doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahitravmatik) organ eksikliği veya yokluğu öğrenciliğe engeldir.  İki taraflı testis veya overin yokluğu veya yok hükmünde olması öğrenciliğe engeldir.  Tek testis veya tek over yokluğu, diğeri sağlam olmak ve hormonal bir bozukluğa neden olmamak şartıyla sağlam kabul edilir. Hormonal bozukluk bulunmamak şartıyla uterusun kismi veya total yokluğu sağlam kabul edilir.

Üriner sistemdeki her türlü taş mevcudiyeti ve taş nedeniyle yapılmış operasyonlar (açık, kapalı) öğrenciliğe engeldir. Kendiliğinden, komplikasyonsuz olarak düşürülmüş, ameliyat öyküsü (açık, kapalı) olmayan olgular sağlam kabul edilir.  Bir veya iki böbreğin anatomik olarak eksikliği, parsiyel nefrektomisi, total nefrektomisi veya konjenital yokluğu öğrenciliğe engeldir.

Bir veya iki böbreğin yerleşim veya şekil bozukluğu (atnalı böbrek, ektopik böbrek, atrofik böbrek, hipoplazik böbrek, soliter böbrek ve benzeri) öğrenciliğe engeldir. Fonksiyon bozukluğu yapmamış, böbreğin basit kortikal kistleri sağlam kabul edilir. Polikistik böbrek hastalıkları, böbrekte yer kaplayan iyi veya kötü huylu tümöral oluşumlar ve bu nedenli cerrahiler öğrenciliğe engeldir. Vezikoüreteral reflü, üreteropelvik darlık mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir.

VUR, UP darlık veya basit cerrahi müdahale ile giderilebilen patolojiler için yapılan başarılı cerrahi girişimler sağlam kabul edilir. (ürolojik ve nefrolojik yönden, böbreklerin ve boşaltım sisteminin tam ve sağlam olması şartıyla)

Kordon kisti, distal hipospodias, hidrosel ve varikosel mevcudiyeti veya başarılı cerrahi tedavileri sağlam kabul edilir. Tek veya iki taraflı kriptorşizm mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir. Testislerin başarılı şekilde skrotuma indirilmiş olması veya diğeri tam, sağlam ve normal anatomik lokalizasyonunda olmak şartıyla tek taraflı olan inmemiş testisin çıkarılması sağlam kabul edilir. Basit over kistleri; kanama yapmamak ve diğer patolojilere neden olmamak şartıyla sağlam kabul edilir. Gebelik durumu bekçi olmaya ve polis olmaya engeldir.

Bekçi adayları; Mart 2019'da yapılacak 8 BİN bekçi alımını kaçırmamak, yazılı ve sözlü sınavına çalışmak için mutlaka uygulamamızı satın alın. Yüzlerce kişiye bekçilik kazandırdık; bunlardan biri de siz olun. Uygulamamız sayesinde on binlerce rakibinizin bir adım önünde olacaksınız! İndirmek İçin LOGOYA TIKLAYIN
Bu makale ile alakalı toplam 68 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

68
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Yaşar
Ziyaretçi
Yaşar

Merhaba admin Varikosel varlığı engel değil yazıyo yönetmelikte Varikosel derecesi frk etmeksizin mi engel değil yoksa belli bir derecesi mi var kabul edilmesi için

Safiye
Ziyaretçi
Safiye

Meraba.Benim arkadaşımın 2mm sağ böbreğinde taşı var bekçilik alımı için engel olurmu

Sema
Ziyaretçi
Sema

Meraba.benim arkadaşımın sağ böbreğinde 3 mm taş var engel olurmu

ahmet
Ziyaretçi
ahmet

tek testis olmak bekçi olmaya engel midir

Atanamayan Bekçi
Ziyaretçi
Atanamayan Bekçi

Bundan 7 ay önce bekcilgi kazandim saglik raporu yüzünden ataman olmadı elenme nedenim sag bobregimde 9 milim taş olmasi allah kimseyi bu duruma dusurmesin atama beklerken carsi ve mahalle bekçisi olamaz karari verilmiştir yazıyordu polis olayim dedim olamadim bekci olayim dedim bekcide olamadım alın sizin olsun

Yasin
Ziyaretçi
Yasin

Merhaba sağ inmemis testis ameliyatı oldum tek testis var şu an FSH vb tahlilleri yaptım kurul olur verdi dosya Ankara’dan geri döndü sanırım tanı ve bulgu kısmını doldurmamış yarın hastaneye gidicem sizce sorun olur mu

Dogukan
Ziyaretçi
Dogukan

Yasin abi sonuç ne oldu aynı durum bende de var ve bekçi veya polis olmak istiyorum askerlik şartı var bekçi olmak için askerlikte bı sıkıntı oluyomu tek testisli olmak

samet
Ziyaretçi
samet

2 mm basit korkital kist engel mi acil cevap alabilirmiyim

Selehattin vural
Ziyaretçi
Selehattin vural

Her iki bibrek normal lokalizasyon ve boyutlarinda olup prankim kalinlikllari bormaldir parankim ekojenitesi grade 0 olup normaldir bilateral tiplayici sistemler dogal olup tas hidronefroz saptannamistir sag bobrek orta kesiminde koratikal yerlesimli 27×24 nmm boyutunda hiperekojen solit lezyon izlebmistir (anjiomyolipom?) Batin ici serbest sivi saptanmistir.ultrasyincunun verdigi rapor bu olumsuz sonuc verdiler.

Selehattin vural
Ziyaretçi
Selehattin vural

Her iki bibrek normal lokalizasyon ve boyutlarinda olup prankim kalinlikllari bormaldir parankim ekojenitesi grade 0 olup normaldir bilateral tiplayici sistemler dogal olup tas hidronefroz saptannamistir sag bobrek orta kesiminde koratikal yerlesimli 27×24 nmm boyutunda hiperekojen solit lezyon izlebmistir (anjiomyolipom?) Batin ici serbest sivi saptanmistir.ultrasyincunun verdigi rapor bu olumsuz sonuc verdiler.

burak
Ziyaretçi
burak

SOL renal pelvis çapı 8 mm olarak ölçüldü sıkıntı olurmu

Bilal
Ziyaretçi
Bilal

Admin up darlık dan şüpheleniyorlar, yarın sintigrafi çekilecek iki bölüm bu durumdan dolayı sağlam demedi diğer bölümlerin hepsi olur raporu verdi. BU UP yüzünden olamazmıyım, sen 4 yıllık üniversite oku hiç bir şey olama en azından bekçi oluyum de çalış çabala geç sınav parkuru mülakatı, bütün bölümlerden sağlam çık Bi up darlık var diye seni elesinler.Benim ne Bi ağrım var ne Bi şikayetim var kendimi gayet sağlıklı hissediyorum.Bilgin varsa söyle admin nasıl kurtulabirim bu durumdan???

Soner
Ziyaretçi
Soner

Selamun aleykum admin bende 13 mm büyüklüğünde korkital kist var ve bi kaç tane küçük küçük kum tanesi var engel olurmu

Arda
Ziyaretçi
Arda

Sol grenede 3mm varıkasol cıktı sorun olurmu..? Heyet raporunda tesekurler…

Soner
Ziyaretçi
Soner

Selamun aleykum admin benim sol böbrek orta kalikste 6 mm lik kalkul ekosu mevcut ve sağ renal parankimde 13 mm lik korkital kist mevcutmuş bu iki durum bekciligi engel olurmu acaba

Ogretmenadayi23
Ziyaretçi
Ogretmenadayi23

21 yaşında sol böbreğimin pelviste ektopik yerleşimli olduğunu öğrendim. Iki böbreğimin de testinde herhangi bir çalışma problemi olmadığını tespit ettik. Bu bir engel midir? Tüm güvenlik güçleri nezninde.