Bekçilik Üroloji Şartları

Mahalle ve çarşı bekçisi adayı öğrenci seçiminde, bilindiği üzere EGM sağlık şartları yönetmeliği hükümleri adaylarda aranmaktadır. Ürolojik koşullar bu yönetmelikte belirtilmiştir. İlgili yönetmeliğe göre öğrenci seçimi yapılmakta, rapor alınmaktadır. Bu yönetmeliğin Çarşı ve mahalle bekçilerinin sağlık durumlarının değerlendirilmesi kısmında, bekçi alımında hangi hususlara dikkat edileceği detaylı olarak açıklanmaktadır. Mahalle bekçisi adayları, EGM sağlık şartları yönetmeliğinin A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak zorundadır. Adaylardan bu şartları sağlamaları ve uygun olmaları beklenmektedir. Bu makalemizde, bekçi alımlarında aranılan üroloji ve bağlı sistemler konusunda aranılan şartları açıklamaya çalışacağız.

Önemli not: Aşağıda yazılı şartlar polis adayı öğrencilerde de aranmaktadır. POMEM(Polis Meslek Eğitim Merkezi), PAEM (Polis Amirleri Eğitim Merkezi) ve PMYO (Polis Meslek Yüksek Okulu) polis adayları da aşağıdaki şartları sağlamalıdırlar.

Bekçi adaylarında, bekçilikte aranan A dilimi şartlarına aykırı bir sağlık sorunu tespit edilmesi halinde veya öğrenciliğe engel sağlık sorunları gizlenirse, yine ilgili sorun öğrencilikte veya devlet memurluğunda sonradan tespit edilirse, adayın hakkında işlem yapılır ve öğrencilik-memuriyet ile ilişiği kesilir. Bu nedenle bekçi adayları sağlık şartlarına uyduklarına dikkat etmelidirler.

Bekçilik Üroloji-Böbrek Şartları

Üroloji ve buna bağlı sistemlere ait kronik hastalığı, sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı, organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı, sakatlığı olanlar ile doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar (aşağıdaki istisnai maddeler hariç) öğrenciliğe kabul edilmezler.

Bu bölümde ifade edilmemiş tanılarda, kişinin muayenesini yapan ilgili uzman doktor ve sağlık kurulu doktorları, hastalığın seyri ve derinliğini dikkate alarak karar verir.

Ürolojik ve genital sisteme ait doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahitravmatik) organ eksikliği veya yokluğu öğrenciliğe engeldir.  İki taraflı testis veya overin yokluğu veya yok hükmünde olması öğrenciliğe engeldir.  Tek testis veya tek over yokluğu, diğeri sağlam olmak ve hormonal bir bozukluğa neden olmamak şartıyla sağlam kabul edilir. Hormonal bozukluk bulunmamak şartıyla uterusun kismi veya total yokluğu sağlam kabul edilir.

Üriner sistemdeki her türlü taş mevcudiyeti ve taş nedeniyle yapılmış operasyonlar (açık, kapalı) öğrenciliğe engeldir. Kendiliğinden, komplikasyonsuz olarak düşürülmüş, ameliyat öyküsü (açık, kapalı) olmayan olgular sağlam kabul edilir.  Bir veya iki böbreğin anatomik olarak eksikliği, parsiyel nefrektomisi, total nefrektomisi veya konjenital yokluğu öğrenciliğe engeldir.

Bir veya iki böbreğin yerleşim veya şekil bozukluğu (atnalı böbrek, ektopik böbrek, atrofik böbrek, hipoplazik böbrek, soliter böbrek ve benzeri) öğrenciliğe engeldir. Fonksiyon bozukluğu yapmamış, böbreğin basit kortikal kistleri sağlam kabul edilir. Polikistik böbrek hastalıkları, böbrekte yer kaplayan iyi veya kötü huylu tümöral oluşumlar ve bu nedenli cerrahiler öğrenciliğe engeldir. Vezikoüreteral reflü, üreteropelvik darlık mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir.

VUR, UP darlık veya basit cerrahi müdahale ile giderilebilen patolojiler için yapılan başarılı cerrahi girişimler sağlam kabul edilir. (ürolojik ve nefrolojik yönden, böbreklerin ve boşaltım sisteminin tam ve sağlam olması şartıyla)

Kordon kisti, distal hipospodias, hidrosel ve varikosel mevcudiyeti veya başarılı cerrahi tedavileri sağlam kabul edilir. Tek veya iki taraflı kriptorşizm mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir. Testislerin başarılı şekilde skrotuma indirilmiş olması veya diğeri tam, sağlam ve normal anatomik lokalizasyonunda olmak şartıyla tek taraflı olan inmemiş testisin çıkarılması sağlam kabul edilir. Basit over kistleri; kanama yapmamak ve diğer patolojilere neden olmamak şartıyla sağlam kabul edilir. Gebelik durumu bekçi olmaya ve polis olmaya engeldir.

ÖNEMLİ:   Bekçilikte Dahiliye Şartları
0 0 vote
Yazıyı Oyla
TIKLA TAKİP ET!
Bildir
guest
135 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Uğur
Uğur
8 Nisan 2020 17:18

Sol bobregim sağ böbreğe göre küçük. Sol yuzde38. Sağ yuzde62 çalışıyor. Bekcilige engel midir acaba.

Zeki
Zeki
13 Mart 2020 13:11

Admin hipoplazik böbrek veya atrofik böbrek net olarak engelmidir

Halil
Halil
7 Şubat 2020 12:41

Ben bobregimin tekini nakil verdim diger bobregimde herhangi bir sıkıntı yok öğrenciliğe engelmi

Vedat
Vedat
3 Şubat 2020 23:15

Doğuştan tek böbrekliyim sorun olur mu

Emre
Emre
21 Ocak 2020 23:14

Pelvit eptopik böbrek tanısı koydular. Ogrencılıge engeldir denıyo yonetmelıkte. Ama ben 4 yıl uzman cavusluk yaptım bu sekılde kuruldan gecermiyim. Gecemezsem mahkeme versem sonuc ne olabilir. İyi geceler sımdıden tesekkur ederım

Yağmur artim
Yağmur artim
Cevaplandı:   Emre
15 Mart 2020 19:13

Bize de ulaşabilir misiniz sonuç alırsanız 05434822965

Cebrail
Cebrail
19 Ocak 2020 13:19

Hocam benim bobregimin biri diyerine gore yerlesim yerinde deil ama fonksiyonlara sikinti yok calismasi boyutu normal sikinti oluermu

Yavuz
Yavuz
17 Ocak 2020 01:40

7 sene önce askerlik yaptım 15 ay.sağlık kontrölünde tek böbrek olduğumu öğrendim bu da engel bekçiliğe.mahkemeye versem bu durumda askerlik yaptıysam iş işin de hak talebim olduğuna daire kazanabilir miyim

Mehmet
Mehmet
8 Ocak 2020 23:10

Merhaba. Benim bir böbreğim diğer böbreğinden biraz aşağıda problem olurmu ama hiç bir sıkıntı yok ikisde gayet çalışır durumda

Yağmur artim
Yağmur artim
Cevaplandı:   Mehmet
15 Mart 2020 19:05

Mrb biz bu durumdan elendik sonuç alabilirseniz bu numaradan ulaşabilir misiniz 05434822965

Güvenkilictutan
Güvenkilictutan
24 Kasım 2019 16:06

İdrarda kum dökme bekçiliğe engel olur mu acil cevap lütfen

ahmet
ahmet
4 Kasım 2019 21:25

doğuştan tek testis olmak bekçiliğe engel midir

Selim
Selim
10 Ekim 2019 10:40

S.a. iki böbreğimden biri diğerinden küçük ikiside çalışıyor engel olurmu bekçiliğe

Uğur
Uğur
Cevaplandı:   Selim
8 Nisan 2020 17:16

Aynı durum bendede var. Sorun oldumu size bekçilik icin

Sahin
Sahin
27 Eylül 2019 14:07

Benim bobrekte enfeksiyon var biraz bazen agri yapıyor acaba sıkıntı olurmu eleme sebebi olurmu

MEHMET
MEHMET
10 Eylül 2019 12:43

hocam böbrek taşından eleniyorsun biliyorum da bunun santimine göre tolerans var mı bende 1 mm den kucuk kum kristal oluşuyor. rapor da çıkarsa yine engel midir ?

Fatih
Fatih
Cevaplandı:   admin
20 Ocak 2020 22:10

Yönetmelikte 5mm den küçük 5 mm dahil sağlam kabul edilir ne demek bunu bi söyler misin o zaman

Hakan
Hakan
24 Ağustos 2019 15:40

Hocam ufak bi kaza sonucu sol tessisime darbe yedim doktora gittiğimde bana verikosel dedi amalliyat oldum on yıl geçti her hangi bir ağrı sızı poroblem yok bir tanede çocuğum var ama iki buçuk santim civarı iamalliyat izi var ve sol tessisime damar yığını var engel olurmu

Muhammet uğur ışık
Muhammet uğur ışık
25 Nisan 2019 22:29

2009 ve 2016 yıllarında 2ken kapali sağ UVC ameliyatı oldum.(Böbrek ile mesane arasındaki idrar taşıyan damar darlığından).Bobrekte 7mm büyüklüğünde 2 adet taş mevcut fakat b taş için hiçbir operasyon yapılmadı. Bekçi veya polis olmama engel mi?

Cihazınızda internet yok...

135
0
Hemen Destek İstex
()
x