Bekçilik Üroloji Şartları

Mahalle ve çarşı bekçisi adayı öğrenci seçiminde, bilindiği üzere EGM sağlık şartları yönetmeliği hükümleri adaylarda aranmaktadır. Ürolojik koşullar bu yönetmelikte belirtilmiştir. İlgili yönetmeliğe göre öğrenci seçimi yapılmakta, rapor alınmaktadır. Bu yönetmeliğin Çarşı ve mahalle bekçilerinin sağlık durumlarının değerlendirilmesi kısmında, bekçi alımında hangi hususlara dikkat edileceği detaylı olarak açıklanmaktadır. Mahalle bekçisi adayları, EGM sağlık şartları yönetmeliğinin A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak zorundadır. Adaylardan bu şartları sağlamaları ve uygun olmaları beklenmektedir. Bu makalemizde, bekçi alımlarında aranılan üroloji ve bağlı sistemler konusunda aranılan şartları açıklamaya çalışacağız.

Önemli not: Aşağıda yazılı şartlar polis adayı öğrencilerde de aranmaktadır. POMEM(Polis Meslek Eğitim Merkezi), PAEM (Polis Amirleri Eğitim Merkezi) ve PMYO (Polis Meslek Yüksek Okulu) polis adayları da aşağıdaki şartları sağlamalıdırlar.

Bekçi adaylarında, bekçilikte aranan A dilimi şartlarına aykırı bir sağlık sorunu tespit edilmesi halinde veya öğrenciliğe engel sağlık sorunları gizlenirse, yine ilgili sorun öğrencilikte veya devlet memurluğunda sonradan tespit edilirse, adayın hakkında işlem yapılır ve öğrencilik-memuriyet ile ilişiği kesilir. Bu nedenle bekçi adayları sağlık şartlarına uyduklarına dikkat etmelidirler.

Bekçilik Üroloji-Böbrek Şartları

Üroloji ve buna bağlı sistemlere ait kronik hastalığı, sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı, organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı, sakatlığı olanlar ile doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar (aşağıdaki istisnai maddeler hariç) öğrenciliğe kabul edilmezler.

Bu bölümde ifade edilmemiş tanılarda, kişinin muayenesini yapan ilgili uzman doktor ve sağlık kurulu doktorları, hastalığın seyri ve derinliğini dikkate alarak karar verir.

Ürolojik ve genital sisteme ait doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahitravmatik) organ eksikliği veya yokluğu öğrenciliğe engeldir.  İki taraflı testis veya overin yokluğu veya yok hükmünde olması öğrenciliğe engeldir.  Tek testis veya tek over yokluğu, diğeri sağlam olmak ve hormonal bir bozukluğa neden olmamak şartıyla sağlam kabul edilir. Hormonal bozukluk bulunmamak şartıyla uterusun kismi veya total yokluğu sağlam kabul edilir.

Üriner sistemdeki her türlü taş mevcudiyeti ve taş nedeniyle yapılmış operasyonlar (açık, kapalı) öğrenciliğe engeldir. Kendiliğinden, komplikasyonsuz olarak düşürülmüş, ameliyat öyküsü (açık, kapalı) olmayan olgular sağlam kabul edilir.  Bir veya iki böbreğin anatomik olarak eksikliği, parsiyel nefrektomisi, total nefrektomisi veya konjenital yokluğu öğrenciliğe engeldir.

Bir veya iki böbreğin yerleşim veya şekil bozukluğu (atnalı böbrek, ektopik böbrek, atrofik böbrek, hipoplazik böbrek, soliter böbrek ve benzeri) öğrenciliğe engeldir. Fonksiyon bozukluğu yapmamış, böbreğin basit kortikal kistleri sağlam kabul edilir. Polikistik böbrek hastalıkları, böbrekte yer kaplayan iyi veya kötü huylu tümöral oluşumlar ve bu nedenli cerrahiler öğrenciliğe engeldir. Vezikoüreteral reflü, üreteropelvik darlık mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir.

VUR, UP darlık veya basit cerrahi müdahale ile giderilebilen patolojiler için yapılan başarılı cerrahi girişimler sağlam kabul edilir. (ürolojik ve nefrolojik yönden, böbreklerin ve boşaltım sisteminin tam ve sağlam olması şartıyla)

Kordon kisti, distal hipospodias, hidrosel ve varikosel mevcudiyeti veya başarılı cerrahi tedavileri sağlam kabul edilir. Tek veya iki taraflı kriptorşizm mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir. Testislerin başarılı şekilde skrotuma indirilmiş olması veya diğeri tam, sağlam ve normal anatomik lokalizasyonunda olmak şartıyla tek taraflı olan inmemiş testisin çıkarılması sağlam kabul edilir. Basit over kistleri; kanama yapmamak ve diğer patolojilere neden olmamak şartıyla sağlam kabul edilir. Gebelik durumu bekçi olmaya ve polis olmaya engeldir.

Bu makale ile alakalı toplam 119 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

119
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Güvenkilictutan
Ziyaretçi
Güvenkilictutan

İdrarda kum dökme bekçiliğe engel olur mu acil cevap lütfen

ahmet
Ziyaretçi
ahmet

doğuştan tek testis olmak bekçiliğe engel midir

Selim
Ziyaretçi
Selim

S.a. iki böbreğimden biri diğerinden küçük ikiside çalışıyor engel olurmu bekçiliğe

Sahin
Ziyaretçi
Sahin

Benim bobrekte enfeksiyon var biraz bazen agri yapıyor acaba sıkıntı olurmu eleme sebebi olurmu

MEHMET
Ziyaretçi
MEHMET

hocam böbrek taşından eleniyorsun biliyorum da bunun santimine göre tolerans var mı bende 1 mm den kucuk kum kristal oluşuyor. rapor da çıkarsa yine engel midir ?

Hakan
Ziyaretçi
Hakan

Hocam ufak bi kaza sonucu sol tessisime darbe yedim doktora gittiğimde bana verikosel dedi amalliyat oldum on yıl geçti her hangi bir ağrı sızı poroblem yok bir tanede çocuğum var ama iki buçuk santim civarı iamalliyat izi var ve sol tessisime damar yığını var engel olurmu

Muhammet uğur ışık
Ziyaretçi
Muhammet uğur ışık

2009 ve 2016 yıllarında 2ken kapali sağ UVC ameliyatı oldum.(Böbrek ile mesane arasındaki idrar taşıyan damar darlığından).Bobrekte 7mm büyüklüğünde 2 adet taş mevcut fakat b taş için hiçbir operasyon yapılmadı. Bekçi veya polis olmama engel mi?

Bekir
Ziyaretçi
Bekir

Abi ama bayağı zaman geçti ayriyeaten hiç sıkıntısı da yok yinede elerlermi

Ferat
Ziyaretçi
Ferat

Ön sağlık aşamasında varikosel hastaligi yazmiyor ama burada olmayan hastaligi soyleyin diyor. Fakat varikosel bekcilige engel degil diyor. Ön sağlık kağıdına varikoseli yazmalimiyim? Varikoseli yazmazsam elerler mi yada en son asamada doktor varikosel var sende niye daha once soylemedin diyipte eler mi? Sonucta varikosel engel degildir yaziyor. Ön saglik asamasinda varikoseli belirtmem gerekir mi sikinti olur mu acil detayli bilgi istiyorum. Tesekkurler admin abi.

Bekir
Ziyaretçi
Bekir

Sene 2009 da akciğerden kist aldrdm sorun olurmu

ferdi
Ziyaretçi
ferdi

hocam sağ testis de 2.5mm çapında kist var sorun olurmu ?

Adam
Ziyaretçi
Adam

Hocam birader böbrek verdim sıkıntı olurmu

bekcccii
Ziyaretçi
bekcccii

askerlikten muafım.böbregimin birisi digerinden kucük herhangi bir açık amaliyat olmadım birisi yuzde 80 digeri ise 30 çalisıyor böbregimin herhangi bir ilaç kullanmiyorum bu bekçilige engel olurmu admin ?

Azam
Ziyaretçi
Azam

Askerliğime 6 ay kala GATA da böbrek taşı ameliyatı oldum kapalı tekrar askere gittim sorun olur mu ? Sağlık kontrol kağıdına yazmasam sıkı tı olur mu ?

Omer
Ziyaretçi
Omer

Sag ve solda 3mm ve 4 mm 2 tas var ameliyatsiz dusuyor kirdirma yontemiyle alinsa ameliyatsiz ya da kendiliginden dusse bekcilige veya polislige engel olur mu ? Ilerde cikmayacagini garanti edemeyiz vucut kendisi yapiyor 2 senede bir ilac kullanmiyorum ama yinede engel teskil eder mi acaba ?