Bekçilikte Dahiliye Şartları

Çarşı ve mahalle bekçisi adayı seçiminde,  EGM sağlık şartları yönetmeliği hükümleri uygulanmaktadır. İlgili yönetmeliğin çarşı ve mahalle bekçilerinin sağlık durumlarının değerlendirilmesi maddesinde, bekçi alımında hangi hususlara dikkat edileceği detaylı olarak açıklanmaktadır. Bekçilik adayları, EGM sağlık şartları yönetmeliğinin A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak zorundadır. Adaylardan bu şarta uygun olmaları beklenmektedir. Bu makalemizde, bekçi alımlarında aranılan dahiliye hususlarını örneklerle anlatmaya çalışacağız.

Önemli not: Aşağıda yazılı şartlar polis adayı öğrencilerde de aranmaktadır. POMEM(Polis Meslek Eğitim Merkezi), PAEM (Polis Amirleri Eğitim Merkezi) ve PMYO (Polis Meslek Yüksek Okulu) polis adayları da aşağıdaki şartları sağlamalıdırlar.

Bekçi adaylarında, bekçilikte aranan A dilimi şartlarına aykırı bir sağlık sorunu tespit edilmesi halinde veya öğrenciliğe engel sağlık sorunları gizlenirse, yine ilgili sorun öğrencilikte veya devlet memurluğunda sonradan tespit edilirse, adayın hakkında işlem yapılır ve öğrencilik-memuriyet ile ilişiği kesilir. Bu nedenle bekçi adayları sağlık şartlarına uyduklarına dikkat etmelidirler.

Bekçilik Dahliye Şartları

Aşağıdaki  bölümlere ait kronik hastalığı, sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı, organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı, sakatlığı olanlar ile doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar (aşağıdaki istisnai maddeler hariç) öğrenciliğe kabul edilmezler.

Endokrinoloji; Polis Okullarına alınacak erkek öğrencilerin en az 167 cm, bayan öğrencilerin en az 162 cm boy uzunluğu olacaktır. Polis Okullarına alınacak erkek ve bayan öğrencilerin 18.00-27.00 aralığında Beden Kitle İndeksi olacaktır. İlaç tedavisi gerektirmeyen subklinik hipotiroidi, subklinik hipertroidi sağlam kabul edilir.

Hematoloji; Anemi, lökopeni, trombositopeni, polistemi, lokositoz, trombositoz öğrenciliğe engeldir.

Nefroloji; Hiperürisemi ve proteinüri (hematüri durumunda ürolojik yönden değerlendirilir) öğrenciliğe engeldir. Fonksiyon bozukluğu yapmamış iyi huylu basit böbrek kistleri sağlam kabul edilir. Bu basit kistler harici böbrek kistleri öğrenciliğe engeldir.

Gastroenteroloji ve enfeksiyon hastalıkları;

a) HBs antijeni (+) pozitif olanlar veya HBV DNA’sı (+) pozitif olanlar öğrenciliğe kabul edilmez, ancak sağlık kurulu raporu ile inaktif hepatit B enfeksiyonu olduğu belirlenenler öğrenciliğe kabul edilir. İnaktif hepatit B enfeksiyonu kararı aşağıdaki şekilde verilir;

ÖNEMLİ:   Bekçilik Sınav Merkezleri - Yazılı Sınav Nerede Yapılacak?

1- İlaç tedavisi ile regüle edilebilen durumlarda inaktif hepatit B enfeksiyonu kararı verilemez.

2- Anlık ölçülen HBV DNA sonucu ile inaktif hepatit B enfeksiyonu kararı verilemez.

3- HBsAg pozitif olanlarda inaktif hepatit B enfeksiyonu kararı verilebilmesi için kişinin en az 6 ay süreyle takip edilmesi, bu takiplerde;

– HBV DNA’nın 2000 IU/ml’nin altında saptanması, (Altı aylık süre içerisinde en az 3 ay ara ile en az iki kere HBV DNA’nın ölçülmesi ve bu ölçümlerde HBV DNA’nın 2000 IU/ml’nin altında saptanması koşulu aranır)

– ALT düzeyinin normal olması (Altı aylık süre içerisinde en az 3 ay ara ile en az iki kere ALT’nin ölçülmesi ve bu ölçümlerde ALT’nin normal düzeylerde saptanması koşulu aranır)

– Karar verme anında yapılacak olan karaciğer biyopsisinde (İshak skorlamasına göre) fibrozis evresinin F0 veya F1 saptanması

gerekmektedir.

4- HBs Ag (+) bulunduğu anda, bu madde hükümlerini karşılayacak şekilde en az 6 aylık sağlık özgeçmişini gösteren sağlık raporlarının bulunması durumunda, mevcut enfeksiyonun inaktif hepatit B enfeksiyonu olduğuna dair karar verilebilir.

5- HBs Ag (+) bulunduğu anda, kişinin en az 6 aylık sağlık özgeçmişini gösteren sağlık raporlarının bulunmaması durumunda o anki giriş raporu “öğrenci olamaz” kararı ile sonuçlandırılır, bu karardan sonra, aynı veya başka bir sağlık hizmet sunucusunda kişi takiplerini yaptırabilir. Bu takipler, bu madde hükümleri çerçevesinde yapılır. Bu süreç sonrasında kişiler inaktif hepatit B enfeksiyonu açısından yeniden değerlendirilebilir.”

Konu hakkında merak ettiklerinizi yorum bölümünden sorabilirsiniz.

0 0 vote
Yazıyı Oyla
TIKLA TAKİP ET!
Bildir
guest
96 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Nuri
Nuri
25 Mayıs 2020 02:22

Anti hcv pozitif RNA negatif bekçi olabilir miyim

Nassjjsjsj
Nassjjsjsj
9 Mayıs 2020 18:15

Merhaba erkek arkadaşımın kan şekeri 60 çıktı kuruldan red kararı alındı dava açmayı düşünüyoruz tekrar teste alma şansı var mı

Ufuk
Ufuk
9 Mart 2020 05:06

Admin kardes alt 71 cikti saglam yazildi rapora ankaradan donermi sence dosyam.

Habib
Habib
8 Mart 2020 22:31

Alt degerim 70 cikti ama rapora saglam yazildi ankaradan donermi dosyam

Fehth
Fehth
8 Mart 2020 20:46

Admin alt 70 cikti doktor saglam yazdi herseye ankaradan donermi sence dosyam

Haka
Haka
20 Şubat 2020 11:39

Merhaba admin Benin trombosit degerlerim dusukmus plt yeni ankaradan dondü ama doktorlardan tamami saglam yazmislardi tekrar katip çelebi hastanesine sevk ettiler . Ayni sorunla tekrar karsilasirsam nasil bir yol izlemeliyim

Teyfik
Teyfik
9 Şubat 2020 01:43

Ben 7 ay önce apandist ameliyatı oldum ameliyat izi çok küçük bı derecede gozukuyo sorun olurmu

Harun
Harun
6 Şubat 2020 08:57

Benim PLT degeri düşük doktor sağlam yazdı sıkıntı olurmu ankarada acaba

Deniz
Deniz
31 Ocak 2020 22:24

Admin ALT değerim 48 cıktı sorun olurmu Ankarada . Cevap verirsen sevinirim teşekkürler.

İbrahim kaan yolcu
İbrahim kaan yolcu
28 Ocak 2020 12:44

Alt 56 ast 39 çıktı ve grade1 var ama tüm doktorlar normal sağlam çıktı heyetin ne yazdığını bilmiyorum evraklarım şu an ankarada sizce sonuç ne olur hemen cevap dönermisin admin

cgr
cgr
26 Ocak 2020 00:59

admin acil cvp açlık kan şekeri 106 çıktı refaransa göre 106 sınır sıkıntı olurmu dahiliye sağlam yazdı ama

metin212
metin212
22 Ocak 2020 11:08

merhaba WBC PLT LY oranları referans aralığının az bişey üstünde çıktı problem olur mu? gripten dolayı sanırım

E.A.
E.A.
22 Ocak 2020 11:02

Bekçilik için sağlık raporu aşamasında anti hcv 1.17 çıktı RNA istendi elenme sebebi midir sonuç ne olur

Selim
Selim
20 Ocak 2020 13:17

S.a admin benim kandaki (NEU) değerin 4000 olması gerekirken 3.800 bu bekçilige engel bir durum mudur?

Firatt
Firatt
18 Ocak 2020 19:03

Alt degerim 78 cikti ama her seye saglam yazdi doktor . Onayida verdi ankaradan donermi dosyam

Cihazınızda internet yok...

96
0
Hemen Destek İstex
()
x