Bekçilik Yazılı Sınavı Ne Zaman? Ön Başvuru Sonuçları Bekleniyor – BekçiAlımı

Bekçilik Yazılı Sınavı Ne Zaman? Ön Başvuru Sonuçları Bekleniyor

Çarşı ve mahalle bekçiliği başvurusunda bulunacak adaylar belli sınav aşamalarına tabii tutulurlar. 2019 yılı bekçi adayları yazılı sınav için beklemedeler. Bu konuda yazılı sınavın ne zaman yapılacağı ve nerede gireceğiniz Polis Akademisi duyurusu ile sizlere duyurulacak.2018 1. dönem bekçi alımı için on binlerce aday ön başvuru sonuçlarının açıklanmasını ve bekçilik yazılı sınavının tarihinin belli olmasını bekliyor. Polis Akademisi tarafından organize edilen 2018 bekçi alımları için ön başvuru süreci 23 Temmuz 2018 tarihinde sona erdi. Evrak teslimi ve ön sağlık taramasından sorunsuzca geçen tüm adaylar bekçilik yazılı sınavına girmeye hak kazanacak. Ön başvuru sürecinde, kimi adaylara geçtiği söylendiği gibi çoğu adaya herhangi bir bilgi verilmedi. Bu nedenle on binlerce kişi bekçilik yazılı sınavına girmeye hak kazanıp kazanmadığını henüz bilmiyor. Adaylar sınav tarihini bilmedikleri için çalışmalarını planlayamıyorlar, motive olamıyorlar ya da kendilerine belli bir çerçeve çizemiyorlar. Başvuru sonucunda elenenler, elendiklerini bilmedikleri için önlerine gelen iş fırsatlarını kaçırabiliyor.

Tüm bu süreçte genel bir durum değerlendirmesi yaparsak, yetmiş bine yakın insanın belirsizlik içinde olduğunu söyleyebiliriz. Üstelik önümüzdeki ay 2018 PAEM ve 23 Dönem POMEM yanında 2018 PMYO başvuruları da başlayacak. Yani hemen hemen tüm alanlarda Polis Akademisi’nin gündemi tamamen yoğun ve dolu bir sürece giriyoruz. Tüm bu alımlar içinde sadece bekçi adayları yazılı sınava girecekler.

Polis Akademisi ve diğer devlet kurumları vatandaşa hizmet için vardır. İnsanımızın beklentilerini, umutlarını ve hayallerini yıpratan, devlet ile olan duygusal bağını olumsuz etkileyen davranış ve tutumlardan tüm kurumlar uzak durmalıdırlar. Gönül ister ki, yapılacak olan tüm iş ve işlemler belli bir takvime bağlansın, vatandaşlar bir sürece dahil olduklarında, işlerin ne zaman yürüyeceğini önceden bilsinler. Bekçi alımında izlenilen bu belirsizlik durumunun doğru olmadığını, göreve başlama dahil tüm sürecin net tarihlerle ilerletilmesi  ve takvime bağlanmasının gerektiğini  düşünenlerdenim. Fakat maalesef bizim düşüncelerimiz ve isteğimiz, her zaman yetkili kurumlarda aynı karşılığı almıyor…

Bekçilik yazılı sınav duyurusunda hangi bilgiler açıklanacak?

Polis Akademisi tarafından bekçi adaylarına yapılacak olan duyuruda aşağıdaki bilgiler verilecek:

 • Yazılı sınava girmeye hak kazanıp kazanmadığınız
 • 2018 bekçilik yazılı sınav tarihi
 • Bekçilik yazılı sınavın yapılacağı yer

Yazılı sınava hangi tarihte ve ne zaman gideceğiniz yapılacak duyuru ile açıklanacak. E-posta ya da SMS duyurusu yapılmayacak. Biz sitemiz üzerinden bu işlemleri yapacağız. Kimi adaylar başvuruları kaçırıp elendiler, bilgi sahibi olmadığı için sınavı da kaçıranlar olacaktır diye düşünüyorum.

2018 bekçi yazılı sınav duyurusu ne zaman yapılacak?

Bireysel başvurular 23 Temmuz tarihinde sona erdi. Bugün itibariyle 23 iş günü geçmiş oldu. Duyurunun yapılmasının 30 iş gününü geçmeyeceği kanısındayım. 13 Eylül 2018 tarihine kadar duyurunun yapılacağını düşünüyorum. Yani bugün ile 13 Eylül arası bir zamanda duyuru yapılacaktır fikrindeyim.

Yazılı sınav hakkında bilgi verir misiniz?

Bekçilik yazılısında 6 dersten 100 soru olacak. Yanlış doğruyu götürmeyecek ve sınavdan geçmek için en az 50 almalısınız. Daha detaylı bilgi için Bekçilik Yazılı Sınavı konusuna bakınız.

Çalışmak için ne kadar zamanımız var?

Yazılı sınav duyurusu ile sınavın olacağı gün arasında çok zaman olacak diye bir kaide yok. Bugün duyuru yapılıp 5 gün sonra sınava davet edilebilirsiniz. Bu nedenle, planlı ve düzenli çalışmalarınıza en erken zamanda başlamanız faydanıza olacaktır. Kısacası, sınava çalışmak için duyuruyu beklemeyin; hazırlanmaya yeterli zamanınız olmayabilir.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

50 Soru Cevaplandı

 1. Bize ön basvurular alınırken iki yada üç hafta içinde açıklanır dediler. Araya bayram girdi vs derken bunca zamandır beklemedeyiz. Ameliyat olmam gerek olamıyorum. Bu şekilde mağdur oluyoruz plan yapamıyoruz. Çok haklısınız belli bir takvim olması gerek burası Uganda değil.

 2. Neden kimse cikipta net bir bilgi paylaşmıyor….türkiye çapında nekadar insan bunu beklemekte.

 3. 2 aydır bekliyoruz.ayıptır.bu nasil bir ciddiyetsizlik boyle.kendimi hakarete ugramis gibi hissediyorum.kaderimiz bu bizim galiba.

 4. İlk başvuru ne Zaman admin kardeş 23 temmuz da bitti diyorsunuz ne zaman başladı ne zaman bitti hergun takip ediyorum ama ö&denemedim bide emniyete gidip sormakmi lazım admin kardeş

 5. Işler uganda da daha hizli isliyor.

 6. Selamin aleykum admin bey
  Benim 2013 de basket macindan dolayi maclara girisim yasaklandi
  Her mac imzaya gittim
  Bu bekcilikte herhangi bir sorun cikartirmi bilginiz varmidir?

 7. arkadaşlar rica ediyorum biriniz iyi kötü bir şey yazsın 2018 700 bekçi alımı yazılı sınavı ne zaman ya da yapıldı mı aylardır bakıyorum hiç bir şey lütfen biriniz acil bilgilendirirmisiniz. ilginiz için teşekkürler

 8. Bidahaki alimlar nezamn peki

 9. sınav yapıldı mı yapılmadı mı, bekliyoruz hala ?

 10. Gökhan karahan

  Kasimda alım olucakmi

 11. Abi bu nedir ya bu nasıl iş nasıl adalet ufacık bir umidimiz var zaten onuda hiç ettiler 2 aydir sinav tarihi bekliyoruz bu nasil bir ciddiyetsizlik hadi bunuda gectik sağlık kontrolünde ne kalana kaldin ne gecene gectin denildi harbiden kaderimiz bu bizim koskoca türkiye cumhuriyetindeki kurumların insanlara bu sekilde davranması hiç iyi bir şey değil çıkıp biri bisey desin allah aşkına…

 12. Adnin daha ne kadar bekleyeceğiz acaba

 13. Admin merhaba kardeşim ön saglik taraması sonuçları açıklandıktan sonra ki ilk işlem sınavmi yoksa genel sağlığamı sokucaklar ilk olarak bir bilgin varmı bu konuda kardesim

 14. koray Türkyılmaz

  merhaba admin ön başvuruyu yaptık.ondan sonra herhangi birşey yapıldımı

 15. Burak Fatih Eler

  Ben 92 doğumluyum ama gözlerim bozuk gözlük kullaniyorum problem olur mu ilk başvuru sürecini kaçirdim 2.ci basvuru süreci ne zaman

 16. Admin sen bu bilgileri nerden alıyorsun . Kim söylüyor sna bu böle olcak bu bu gün olcak die

  • OZAN KARAKULAK

   Adminim cevapladigin icin tessekkur ederim anlasilan bekciligi kacirdim cunki on basvuru falan hic birsey yapmadik bidaha alim olurmu peki ?

  • 10 bin alım yapılacak bu işler bitince.

 17. OZAN KARAKULAK

  admin merhaba kayitlar ne zaman basliycak saglik kontrolu falan ne zaman yapabiliriz bilginiz varmidir konuyla ilgili .

 18. Adanada bekcilik ön kayıtlari yapildimi lutfen bilgi verirmsiniz

 19. mehmet erkan demir

  sınav açıklandı 20 ekim

 20. Başvuru nasıl yapılıyo yardımcı olsanız

 21. Sınav 20 ekimde saat:10 da yapılacakmış. Sınav giriş belgesini 11 ekimden itibaren meb.gov.tr adresinden çıkarabileceğiz. Bilginize.

 22. 2.dönem bekçilik alımları ne zaman…ön basvurular

 23. YUSUF YORULMAZ

  İkamet şartı kalktı mı ? Birde ön başvurular ne zaman bitti

 24. Merhaba adminim bekci alimlari ne zaman 2 . Donem olucakmi mi olursa ne zaman olur

 25. Admin merhaba, ortaokul mezunu başvuru yapabiliyor mu? Ve suan askerim nasıl olur sizce ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir