Bekçilik Yazılı Sınavı Ne Zaman? Ön Başvuru Sonuçları Bekleniyor

Şuraya Atla

Çarşı ve mahalle bekçiliği başvurusunda bulunacak adaylar belli sınav aşamalarına tabii tutulurlar. 2019 yılı bekçi adayları yazılı sınav için beklemedeler. Bu konuda yazılı sınavın ne zaman yapılacağı ve nerede gireceğiniz Polis Akademisi duyurusu ile sizlere duyurulacak.2018 1. dönem bekçi alımı için on binlerce aday ön başvuru sonuçlarının açıklanmasını ve bekçilik yazılı sınavının tarihinin belli olmasını bekliyor. Polis Akademisi tarafından organize edilen 2018 bekçi alımları için ön başvuru süreci 23 Temmuz 2018 tarihinde sona erdi. Evrak teslimi ve ön sağlık taramasından sorunsuzca geçen tüm adaylar bekçilik yazılı sınavına girmeye hak kazanacak. Ön başvuru sürecinde, kimi adaylara geçtiği söylendiği gibi çoğu adaya herhangi bir bilgi verilmedi. Bu nedenle on binlerce kişi bekçilik yazılı sınavına girmeye hak kazanıp kazanmadığını henüz bilmiyor. Adaylar sınav tarihini bilmedikleri için çalışmalarını planlayamıyorlar, motive olamıyorlar ya da kendilerine belli bir çerçeve çizemiyorlar. Başvuru sonucunda elenenler, elendiklerini bilmedikleri için önlerine gelen iş fırsatlarını kaçırabiliyor.

Tüm bu süreçte genel bir durum değerlendirmesi yaparsak, yetmiş bine yakın insanın belirsizlik içinde olduğunu söyleyebiliriz. Üstelik önümüzdeki ay 2018 PAEM ve 23 Dönem POMEM yanında 2018 PMYO başvuruları da başlayacak. Yani hemen hemen tüm alanlarda Polis Akademisi’nin gündemi tamamen yoğun ve dolu bir sürece giriyoruz. Tüm bu alımlar içinde sadece bekçi adayları yazılı sınava girecekler.

Polis Akademisi ve diğer devlet kurumları vatandaşa hizmet için vardır. İnsanımızın beklentilerini, umutlarını ve hayallerini yıpratan, devlet ile olan duygusal bağını olumsuz etkileyen davranış ve tutumlardan tüm kurumlar uzak durmalıdırlar. Gönül ister ki, yapılacak olan tüm iş ve işlemler belli bir takvime bağlansın, vatandaşlar bir sürece dahil olduklarında, işlerin ne zaman yürüyeceğini önceden bilsinler. Bekçi alımında izlenilen bu belirsizlik durumunun doğru olmadığını, göreve başlama dahil tüm sürecin net tarihlerle ilerletilmesi  ve takvime bağlanmasının gerektiğini  düşünenlerdenim. Fakat maalesef bizim düşüncelerimiz ve isteğimiz, her zaman yetkili kurumlarda aynı karşılığı almıyor…

Bekçilik yazılı sınav duyurusunda hangi bilgiler açıklanacak?

Polis Akademisi tarafından bekçi adaylarına yapılacak olan duyuruda aşağıdaki bilgiler verilecek:

  • Yazılı sınava girmeye hak kazanıp kazanmadığınız
  • 2018 bekçilik yazılı sınav tarihi
  • Bekçilik yazılı sınavın yapılacağı yer

Yazılı sınava hangi tarihte ve ne zaman gideceğiniz yapılacak duyuru ile açıklanacak. E-posta ya da SMS duyurusu yapılmayacak. Biz sitemiz üzerinden bu işlemleri yapacağız. Kimi adaylar başvuruları kaçırıp elendiler, bilgi sahibi olmadığı için sınavı da kaçıranlar olacaktır diye düşünüyorum.

2018 bekçi yazılı sınav duyurusu ne zaman yapılacak?

Bireysel başvurular 23 Temmuz tarihinde sona erdi. Bugün itibariyle 23 iş günü geçmiş oldu. Duyurunun yapılmasının 30 iş gününü geçmeyeceği kanısındayım. 13 Eylül 2018 tarihine kadar duyurunun yapılacağını düşünüyorum. Yani bugün ile 13 Eylül arası bir zamanda duyuru yapılacaktır fikrindeyim.

Yazılı sınav hakkında bilgi verir misiniz?

Bekçilik yazılısında 6 dersten 100 soru olacak. Yanlış doğruyu götürmeyecek ve sınavdan geçmek için en az 50 almalısınız. Daha detaylı bilgi için Bekçilik Yazılı Sınavı konusuna bakınız.

Çalışmak için ne kadar zamanımız var?

Yazılı sınav duyurusu ile sınavın olacağı gün arasında çok zaman olacak diye bir kaide yok. Bugün duyuru yapılıp 5 gün sonra sınava davet edilebilirsiniz. Bu nedenle, planlı ve düzenli çalışmalarınıza en erken zamanda başlamanız faydanıza olacaktır. Kısacası, sınava çalışmak için duyuruyu beklemeyin; hazırlanmaya yeterli zamanınız olmayabilir.

Bu makale ile alakalı toplam 50 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

50
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Onur
Ziyaretçi
Onur

Admin merhaba, ortaokul mezunu başvuru yapabiliyor mu? Ve suan askerim nasıl olur sizce ?

OZAN
Ziyaretçi
OZAN

Merhaba adminim bekci alimlari ne zaman 2 . Donem olucakmi mi olursa ne zaman olur

YUSUF YORULMAZ
Ziyaretçi
YUSUF YORULMAZ

İkamet şartı kalktı mı ? Birde ön başvurular ne zaman bitti

Yusuf
Ziyaretçi
Yusuf

2.dönem bekçilik alımları ne zaman…ön basvurular

Ahmet Keçeci
Ziyaretçi
Ahmet Keçeci

Sınav 20 ekimde saat:10 da yapılacakmış. Sınav giriş belgesini 11 ekimden itibaren meb.gov.tr adresinden çıkarabileceğiz. Bilginize.

Yahya
Ziyaretçi
Yahya

Başvuru nasıl yapılıyo yardımcı olsanız

mehmet erkan demir
Ziyaretçi
mehmet erkan demir

sınav açıklandı 20 ekim

Süleyman
Ziyaretçi
Süleyman

Adanada bekcilik ön kayıtlari yapildimi lutfen bilgi verirmsiniz

OZAN KARAKULAK
Ziyaretçi
OZAN KARAKULAK

admin merhaba kayitlar ne zaman basliycak saglik kontrolu falan ne zaman yapabiliriz bilginiz varmidir konuyla ilgili .

Rafet
Ziyaretçi
Rafet

Admin sen bu bilgileri nerden alıyorsun . Kim söylüyor sna bu böle olcak bu bu gün olcak die

OZAN KARAKULAK
Ziyaretçi
OZAN KARAKULAK

Adminim cevapladigin icin tessekkur ederim anlasilan bekciligi kacirdim cunki on basvuru falan hic birsey yapmadik bidaha alim olurmu peki ?

Burak Fatih Eler
Ziyaretçi
Burak Fatih Eler

Ben 92 doğumluyum ama gözlerim bozuk gözlük kullaniyorum problem olur mu ilk başvuru sürecini kaçirdim 2.ci basvuru süreci ne zaman

koray Türkyılmaz
Ziyaretçi
koray Türkyılmaz

merhaba admin ön başvuruyu yaptık.ondan sonra herhangi birşey yapıldımı

Kaan
Ziyaretçi
Kaan

Admin merhaba kardeşim ön saglik taraması sonuçları açıklandıktan sonra ki ilk işlem sınavmi yoksa genel sağlığamı sokucaklar ilk olarak bir bilgin varmı bu konuda kardesim

Onur
Ziyaretçi
Onur

Adnin daha ne kadar bekleyeceğiz acaba

Recep
Ziyaretçi
Recep

Abi bu nedir ya bu nasıl iş nasıl adalet ufacık bir umidimiz var zaten onuda hiç ettiler 2 aydir sinav tarihi bekliyoruz bu nasil bir ciddiyetsizlik hadi bunuda gectik sağlık kontrolünde ne kalana kaldin ne gecene gectin denildi harbiden kaderimiz bu bizim koskoca türkiye cumhuriyetindeki kurumların insanlara bu sekilde davranması hiç iyi bir şey değil çıkıp biri bisey desin allah aşkına…