Bekçilik Yazılı Sınavı Ne Zaman? Ön Başvuru Sonuçları Bekleniyor
bekçilik yazılı sınav ne zaman

Bekçilik Yazılı Sınavı Ne Zaman? Ön Başvuru Sonuçları Bekleniyor

Çarşı ve mahalle bekçiliği başvurusunda bulunacak adaylar belli sınav aşamalarına tabii tutulurlar. 2019 yılı bekçi adayları yazılı sınav için beklemedeler. Bu konuda yazılı sınavın ne zaman yapılacağı ve nerede gireceğiniz Polis Akademisi duyurusu ile sizlere duyurulacak.2018 1. dönem bekçi alımı için on binlerce aday ön başvuru sonuçlarının açıklanmasını ve bekçilik yazılı sınavının tarihinin belli olmasını bekliyor. Polis Akademisi tarafından organize edilen 2018 bekçi alımları için ön başvuru süreci 23 Temmuz 2018 tarihinde sona erdi. Evrak teslimi ve ön sağlık taramasından sorunsuzca geçen tüm adaylar bekçilik yazılı sınavına girmeye hak kazanacak. Ön başvuru sürecinde, kimi adaylara geçtiği söylendiği gibi çoğu adaya herhangi bir bilgi verilmedi. Bu nedenle on binlerce kişi bekçilik yazılı sınavına girmeye hak kazanıp kazanmadığını henüz bilmiyor. Adaylar sınav tarihini bilmedikleri için çalışmalarını planlayamıyorlar, motive olamıyorlar ya da kendilerine belli bir çerçeve çizemiyorlar. Başvuru sonucunda elenenler, elendiklerini bilmedikleri için önlerine gelen iş fırsatlarını kaçırabiliyor.

Tüm bu süreçte genel bir durum değerlendirmesi yaparsak, yetmiş bine yakın insanın belirsizlik içinde olduğunu söyleyebiliriz. Üstelik önümüzdeki ay 2018 PAEM ve 23 Dönem POMEM yanında 2018 PMYO başvuruları da başlayacak. Yani hemen hemen tüm alanlarda Polis Akademisi’nin gündemi tamamen yoğun ve dolu bir sürece giriyoruz. Tüm bu alımlar içinde sadece bekçi adayları yazılı sınava girecekler.

Polis Akademisi ve diğer devlet kurumları vatandaşa hizmet için vardır. İnsanımızın beklentilerini, umutlarını ve hayallerini yıpratan, devlet ile olan duygusal bağını olumsuz etkileyen davranış ve tutumlardan tüm kurumlar uzak durmalıdırlar. Gönül ister ki, yapılacak olan tüm iş ve işlemler belli bir takvime bağlansın, vatandaşlar bir sürece dahil olduklarında, işlerin ne zaman yürüyeceğini önceden bilsinler. Bekçi alımında izlenilen bu belirsizlik durumunun doğru olmadığını, göreve başlama dahil tüm sürecin net tarihlerle ilerletilmesi  ve takvime bağlanmasının gerektiğini  düşünenlerdenim. Fakat maalesef bizim düşüncelerimiz ve isteğimiz, her zaman yetkili kurumlarda aynı karşılığı almıyor…

Bekçilik yazılı sınav duyurusunda hangi bilgiler açıklanacak?

Polis Akademisi tarafından bekçi adaylarına yapılacak olan duyuruda aşağıdaki bilgiler verilecek:

  • Yazılı sınava girmeye hak kazanıp kazanmadığınız
  • 2018 bekçilik yazılı sınav tarihi
  • Bekçilik yazılı sınavın yapılacağı yer

Yazılı sınava hangi tarihte ve ne zaman gideceğiniz yapılacak duyuru ile açıklanacak. E-posta ya da SMS duyurusu yapılmayacak. Biz sitemiz üzerinden bu işlemleri yapacağız. Kimi adaylar başvuruları kaçırıp elendiler, bilgi sahibi olmadığı için sınavı da kaçıranlar olacaktır diye düşünüyorum.

2018 bekçi yazılı sınav duyurusu ne zaman yapılacak?

Bireysel başvurular 23 Temmuz tarihinde sona erdi. Bugün itibariyle 23 iş günü geçmiş oldu. Duyurunun yapılmasının 30 iş gününü geçmeyeceği kanısındayım. 13 Eylül 2018 tarihine kadar duyurunun yapılacağını düşünüyorum. Yani bugün ile 13 Eylül arası bir zamanda duyuru yapılacaktır fikrindeyim.

Yazılı sınav hakkında bilgi verir misiniz?

Bekçilik yazılısında 6 dersten 100 soru olacak. Yanlış doğruyu götürmeyecek ve sınavdan geçmek için en az 50 almalısınız. Daha detaylı bilgi için Bekçilik Yazılı Sınavı konusuna bakınız.

Çalışmak için ne kadar zamanımız var?

Yazılı sınav duyurusu ile sınavın olacağı gün arasında çok zaman olacak diye bir kaide yok. Bugün duyuru yapılıp 5 gün sonra sınava davet edilebilirsiniz. Bu nedenle, planlı ve düzenli çalışmalarınıza en erken zamanda başlamanız faydanıza olacaktır. Kısacası, sınava çalışmak için duyuruyu beklemeyin; hazırlanmaya yeterli zamanınız olmayabilir.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)
Yorumlara Abone Ol
Bildir
guest
50 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Mustafa
Mustafa

Bize ön basvurular alınırken iki yada üç hafta içinde açıklanır dediler. Araya bayram girdi vs derken bunca zamandır beklemedeyiz. Ameliyat olmam gerek olamıyorum. Bu şekilde mağdur oluyoruz plan yapamıyoruz. Çok haklısınız belli bir takvim olması gerek burası Uganda değil.

Arif
Arif

Neden kimse cikipta net bir bilgi paylaşmıyor….türkiye çapında nekadar insan bunu beklemekte.

Ahmet
Ahmet

2 aydır bekliyoruz.ayıptır.bu nasil bir ciddiyetsizlik boyle.kendimi hakarete ugramis gibi hissediyorum.kaderimiz bu bizim galiba.

Taha
Taha

İlk başvuru ne Zaman admin kardeş 23 temmuz da bitti diyorsunuz ne zaman başladı ne zaman bitti hergun takip ediyorum ama ö&denemedim bide emniyete gidip sormakmi lazım admin kardeş

Bekcizede
Bekcizede

Işler uganda da daha hizli isliyor.

Fatih
Fatih

Selamin aleykum admin bey
Benim 2013 de basket macindan dolayi maclara girisim yasaklandi
Her mac imzaya gittim
Bu bekcilikte herhangi bir sorun cikartirmi bilginiz varmidir?

Emre
Emre

arkadaşlar rica ediyorum biriniz iyi kötü bir şey yazsın 2018 700 bekçi alımı yazılı sınavı ne zaman ya da yapıldı mı aylardır bakıyorum hiç bir şey lütfen biriniz acil bilgilendirirmisiniz. ilginiz için teşekkürler

Emre
Emre
Cevaplandı:   Emre

Daha yapılmadı kardeşim

Umut kara
Umut kara

Bidahaki alimlar nezamn peki

1 2
Bildirimler kapat

Cihazınızda internet yok...