Bekçilik Eğitimleri

Çarşı ve mahalle bekçisi adaylarının sağlık raporu alma, heyete sunma ve raporların Ankara’ya sevki işlemleri devam ediyor. Bu süreçte yedek adayların çağrılması, hastaneye sevkleri, arşiv ve güvenlik araştırması -ev ziyaretleri, muhtarlara danışma vb- gibi uygulamalar il bazında ve farklı aşamalarla devam ediyor. 2018 1. dönem bekçileri içinden asil ve yedek kazananlardan eğitime alınacaklar belirlenmeye devam ediyor. Tüm bu aşamalar bekçilik sınav giriş yönetmeliği hükümlerine göre işletiliyor. Peki bu aşamadan sonra süreç nasıl işleyecek? Bekçilik eğitimleri ne zaman başlayacak? Maaş konusu nasıl olacak? Tüm bu konuları makalemizde açıklamaya çalışacağız…

Bekçi adaylarının rapor alma ve diğer işlemleri ne zaman bitecek?

2018 1. dönem adaylarının tüm işlemleri Ocak ayının ilk haftasına kadar bitirilecek. Emniyet Genel Müdürlüğü Sağlık İşleri Daire Başkanlığı’na iletilen heyet raporları incelenecek. Bu aşamada tahlil, rapor işlemleri ve tüm tetkikler aday aday tekrar gözden geçirilecek. Hastane heyeti tarafından hepsi olur alan bir aday, tahlillerinde gözden kaçan uygunsuzluk bulunursa tekrar inceleme için kan vermek zorunda kalabilir. yani heyet raporları nihayi sonucu ifade etmemektedir. Bu husus geçen alımda da çokça yaşanan bir durum. Emniyet Genel Müdürlüğü Sağlık İşleri Daire Başkanlığı tarafından heyet raporları onanan adayların bilgileri İl Valilik’lerine iletilecek ve bu kişiler aday memur olarak atanmak üzere çağrılacaklar. Evrak ve işlemlerini yapan kişiler o an memuriyete adım atmış olacaklar.

Eğitimler ne zaman başlayacak?

2018 1. dönem çarşı ve mahalle bekçisi olarak ataması yapılan 10 bin 250 bekçinin eğitim alacakları yerler belli oldu. Bekçi öğrencilerinin eğitimleri 14 Ocak 22 Şubat 2019 tarihleri arasında yapılacak.2018 yılı 1. Dönem Çarşı Mahalle Bekçiliği Giriş Sınavı sonrası atamaları yapılan Bekçi adaylarının meslek içi eğitimlerinin ekte gönderilen müfredat ve Başkanlığımıza bagli egitim kurumlarında 14 Ocak – 22 Şubat 2019 tarihleri arasında yapılması Bakanlık Makamının 04/01/2019. tarihli Olur’u ile uygun görülmüştür.

 • Aydın POMEM: 650
 • Balıkesir POMEM: 1000
 • Bayburt POMEM: 750
 • Bursa POMEM: 550
 • Çankırı POMEM: 550
 • Elmadağ POMEM: 1300
 • Erzincan POMEM: 1750
 • Karabük POMEM: 800
 • Mersin POMEM: 700
 • Merzifon POMEM: 350
 • Niğde POMEM: 1000
 • Rize POMEM: 700

Eğitimler kaç ay sürecek?

Eğitimler 40 gün sürecek. Geçtiğimiz alımda bekçilik eğitimleri  4 hafta yani bir ay sürmüştü. Bu eğitimlerin nasıl olduğu ve detaylarını sizlere Bekçilik Eğitimleri Hakkında Merak Edilenler adlı makalemizde açıklamıştık. Mevcut 2018 1. dönem bekçi eğitimlerinin ne kadar süreceği konusu henüz belirsiz. 2 ay sürecek diyenler olduğu gibi eski sistemin devam edeceği hususu da güçlü bir konumda. Bu konuda bizim kanaatimiz eskisi gibi bir aylık bir eğitimin olacağı yönündedir.

Eğitimler nerede olacak?

Eğitimler Polis Okullarında ve illerin planlamasına göre eğitim merkezlerinde yapılabilir. Eski süreçte adaylar sabah eğitim alıp akşam evlerine dönüyorlardı. Mevcut bekçi adaylarının da aynı şekilde eğitim alması olasılığı yüksek. Eğitimler yatılı olacak.

Bekçi adayları ne zaman maaş alacaklar?

Emniyet Genel Müdürlüğü Sağlık İşleri Daire Başkanlığı tarafından bekçiliğe elverişli bulunan adaylar Valilikler tarafından aday memur olarak atanırlar. Bu atama tebliği ile işlemlerini yapan kişiler o gün maaş almaya hak kazanırlar. Diyelim ki 8 Ocak 2019 tarihinde işlemlerini yapan bir aday, 15 Ocak 2019 tarihinde 7 gün +30 gün tutarında maaş alır. Memurlar maaşlarının çalışmadan aldıkları için bu şekilde uygulama yapılmaktadır. Aday memur olarak ne zaman başlarsanız sonraki ayın 15’ine kadar olan gün ve bir maaş ödeme alırsınız.

Yedek adayların durumu

Aşağıdaki durumlarda yedek kazanan adaylar sırayla davet edilmeye devam edecekler:

 • güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumsuz olan,
 • gerekli sağlık şartlarını taşımayan
 • ataması yapılan aday memurlar arasından kanuni süreler içerisinde göreve başlamayan
 • aday memurluktan istifa eden veya herhangi bir sebeple ayrılanlar
 • eğitim sırasında elenenler ya da ayrılanlar

yerine yedek aday planlamaları İl Emniyet Müdürlükleri tarafından yapılmaya devam edecektir. Yeni bir bekçi alımı duyurusu yapılana dek yedekler çağrılmaya devam edileceklerdir. Yeni alım duyurusu yapıldığı an yedek listeler kaldırılır ve tüm süreç yeniden başlar. Yedek listesindeki adaylar da yeni alım başvurusuna başvurabilirler.

Eğitimde elenme var mı? Eğitim sonrası sınav nedir?

Eğitime alınan aday memurlar(bekçiler) kolay kolay elenmezler. Eğitimlere gitmez, eğitmenleri dinlemez kafanıza göre uyumsuzluk ve serserilik yaparsanız elenirsiniz. Onun dışında normal bir vatandaşın bu aşamadan sonra elenmesi gibi bir durum olmaz. Önceden bilinmeyen bir durumu (güvenlik soruşturması) ortaya çıkan ve memurluğa uygun olmayanlar da elenebilirler. Bu memur olsanız bile geçerli bir durumdur. Eğitim sonu sınavı ise eğitim süresince aldığını teorik ve uygulamalı eğitimleri konu alan bir sınavdır. Bu aşamaya gelen hemen hemen kimse bu sınavda da kalmaz endişe etmenize lüzum yok. Geçen alım sürecinde yazlı ve test şeklinde yapıldı. POMEM, PMYO gibi sözlü mülakat şeklinde dönüp dönülmeyeceği henüz belli değil.

Eğitime nerede gireceğiz?

Eğitim yeri, süresi, kimlerin eğitime alınacağı ve diğer detayları Polis Akademisi duyuru yaparak açıklayacak. Biz de haber yapmaya devam edeceğiz.

Bu makale ile alakalı toplam 258 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

258
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Levent ince
Ziyaretçi
Levent ince

Merhaba Admin ,
Girilen yazılı sınavda 50 geçer not olarak geçiyor. Benim sormak istediğim 50 üzerinde yapmanın bir yararı var mı? Yani demek istediğim bu yazılı sınav mülakat ve parkurun ortalamasına etkiliyor mu? Örnek yazılı sınavdan 90 alan ve 50 alan bu bir şeyi değiştiriyor mu? Yoksa yazılı sınav 50 koşulu bir sonraki aşamaya geçmek için bir durum mu. Yüksek yapmamızın bir önemli varmı. Çok uzattım ama umarım ne demek istediğimi anlatabilmişimdır.Saygılarımla

Levent İnce
Ziyaretçi
Levent İnce

Merhaba Admin,

Ön sağlık ve evrak teslimi işlemleri bitti. Diğer sınav,parkur ve sözlü mülakat ne kadar bir sürede gerçekleşiyor. Yani kısacası eğitim sürecine kadar olan vakit ne kadar süre olur tahmini? Birde eğitim almaya başlandığında maaş alınıyor diye bir şey duydum bu doğru mu ?

Şükrü
Ziyaretçi
Şükrü

Merhabalar,
Sn: Admin bekçilik eğitimi polis meslek yüksek okulu’nda oluyormu? Yoksa sadece pomem’demi birde hafta sonları evci iznine flan çıkılabiliyormu?

Admin
Ziyaretçi
Admin

Eğitimde hafta sonları ev izni oluyormu bilginiz varmı

Erdem
Ziyaretçi
Erdem

Aslında demek istediğim şimdi 5-6 tane iş yazılmış açıklamada bizde onlardan birine mi gidicez

Erdem
Ziyaretçi
Erdem

Eğitim yerleri şuan nerde

Erdem
Ziyaretçi
Erdem

Tekirdağ Çerkezköy’de oturuyorum eğitimi nerde alıcam

Recep
Ziyaretçi
Recep

Bekçilik başvurusu ne zaman bana bilgi verebilir misiniz 2019

Ali
Ziyaretçi
Ali

Admin ne zaman istifa etmemiz lazm şuan ben hala başka kurumda memur olarak çalışıyorum sağlık RAPORUDA olumlu geldi ama resmi olarak hala bekçilik eğitimine cagrilmadik.?

Yeni bekci
Ziyaretçi
Yeni bekci

Admin telefona msj gelecek dediler emniyeti aradim sordum ama msj mi gelecek polis akademisinin sitesinden aciklanacak egitim yerleri

Husoo
Ziyaretçi
Husoo

Admin bundan 3 ay önce bir köy düğününde kuru sıkı ve ses fişeği atmadan soruşturma gelmiş fakat şahıs yok kamu güvenlik soruşturmasını etkiler mi sağlık raporunu teslim ettim

Bekçi adayı
Ziyaretçi
Bekçi adayı

Kolay gelsin admin.
Sağlık aşamasından sonra tekrar diploma aslı istiyolar mı atama için?
Diplomamı kaybettim Ankara’ya gitmeden okul belgesi alamam. Ama e-devletten mezuniyet belgesini kabul ederler mi? Sonuçta barkod felan var ve öncedende diploma aslını gördüler polis okulunda ön aşamada.

HARUN
Ziyaretçi
HARUN

Admin diyelim ki biz eğitime gittik isimizden istifa ettik aradan 5 ay geçti sonra biz senin güvenlik sorusturmanda sorun çıktı yada sağlık raporunda sorim çıktı deyipte açığa alırlar mı biz bu yuzden ortada kalirmiyiz

Bayhan
Ziyaretçi
Bayhan

Merhaba hocam kendimin bilgisi olmadan siyasi partiye uye yapmislar ancak bu uyelik e devlette yada yargitay in sitesinde çıkmıyor ve bu partinin bulunduğum ilde de teşkilatı yok bu durum güvenlik soruşturmasında bi sorun cikartirmi

Yeni bekci
Ziyaretçi
Yeni bekci

7 ocak kesinmi egitime baslama tarihi resmi bi aciklama varmi