Bekçilerin Tayin İsteme Hakkı Var mı?
Bekçilerin Tayin İsteme Hakkı Var mı?

Bekçilerin Tayin İsteme Hakkı Var mı?

Bekçilerin tayin isteme hakkı var mı? Bekçi olmak isteyenlerin bulundukları yerde en az 1 yıl ikamet etme zorunluluğu var. Dolayısıyla bu zorunluluk beraberinde vatandaşların bekçilerin tayin isteme hakkı var mı? Sorusunu sormalarına neden oluyor.

Bekçi olacak kişilerin mutlaka gerekli şartları yerine getirmeleri gerekiyor. Sitemiz içerisinde daha önceki haberlerimizde bekçi nasıl olunur? Başlıklı makalemizi yayınlamıştık. Buradan bakarak inceleyebilirsiniz.

Bekçilerin Tayin Hakkı  

Bekçilerin tayin isteme hakkı var mı?: Bekçiler 772 sayılı Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu kapsamında istihdam edilirler. Kanuna göre ise bekçilerin yer değiştirme yani tayin hakları bulunmamaktadır. Bunun için bekçilik yapmak isteyen herkes meslek hayatları boyunca aynı yerde görev yapacaklarının bilinciyle başvurmaları gerekir. Daha sonrasında istenilecek olan bir yer değiştirme ve tayin maalesef kabul edilmeyecektir.

Mazeret Tayin Hakkı

Emniyet Genel Müdürlüğünün yayınlamış olduğu yazıda, bekçilerin mazeret tayini ile başka illere tayin olabilecekleri belirtiliyor. Buna göre bekçi gerekli mazereti sunamadığı sürece aynı yerde kalmak zorunda. Ancak bu mazeretlerin mücbir sebeplere dayalı olması çok önemlidir.

Bekçilerin Tayin İsteme Hakkı Var mı?
Bekçilerin Yer Değiştirme Hakkı Var mı?

Bekçilik Genel Başvuru Şartları

Bekçi olmak isteyen kişilerin aşağıdaki şartları yerine getirmesi oldukça önemli. Şartlardan herhangi biri uymayan adayın bekçi olabilmesi söz konusu değil.

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması,
  • En az lise ve dengi okullardan mezun olması,
  • Boylarının en az 167 santimetre olması,
  • Beden kitle indeksinin 18 ile 27 arasında olması,
  • Başvuru yaptığı il sınırının içerisinde 1 yıldır ikamet etmiş olması,
  • 31 yaşından gün almamış olması,
  • 18 yaşını tamamlamış olması,
  • Ağır hapis veya 6 aydan fazla hapis cezası almış olmasına rağmen, affedilmiş olsa bile yüz kızartıcı suçlardan dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmaması ,
  • Toplum değerlerine göre kötü şöhrete sahip olmaması ,
  • Kamu haklarından mahrum olmaması ve bu haklardan ve hizmetlerden mahrumiyet cezası almamış olması,
  • Memuriyete engel bir durumu olmaması,
  • Silah taşımak veya silahlı görev yapmak için hukuki bir engeli olmaması

Yukarıdaki şartları yerine getiren adayların KPSS şartı olmadan başvuru yapma hakkı vardır.

Bekçiler atanır mı?

Sınav şekil ve usulleri İçişleri Bakanlığınca düzenlenecek bir Yönetmelikle belirtilir. Madde 8: Çarşı ve mahalle bekçileri il ve ilçe merkezlerindeki en büyük mesleki amirinin inhası ile vali ve kaymakamlarca aday olarak atanırlar.

Bekçiler eş durumundan tayin isteyebilir mı?

Başvurular için çiftlerden birinin zorunlu olarak görevine yerine getirmesi gerekiyorken, görev yerinin sabit olması da gerekmektedir. Bu şartları yerine getiren bireylerin eş durumundan dolayı tayin istemeleri mümkündür.

Yazar: İhsan Arslan

escort bodrum bodrum escort
Yorumlara Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
1 2
Bildirimler kapat

Cihazınızda internet yok...