16 Haziran Cumartesi 2018
Ana Sayfa / Bekçi Haberleri / Bekçilerin Maaşları, Görevleri ve Çalışma Şekilleri

Bekçilerin Maaşları, Görevleri ve Çalışma Şekilleri

Tüm bekçi adaylarına ve bekçi arkadaşlara tekrardan merhaba, bu yazımızda sizlere çarşı ve mahalle bekçilerinin maaşları hakkında ve görevleri hakkında birkaç bilgi vereceğiz. Bildiğiniz üzere bekçilik mesleği yıllar öncesinde de var olan bir meslektir. Bekçilerimiz olduğu zamanlar sokaklarımız daha da güvenliydi diye düşünüyorum. Çünkü bekçilerimiz yeri geldiğinde anında müdahale ediyor yeri geldiğinde ise en yakın kolluk kuvvetlerini bilgilendiriyordu. Bu şekilde olaylara daha hızlı ve daha doğru müdahaleler yapılıyordu.

Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin Çalışma Saatleri, Çalışma Şekilleri Nasıldır?
Çarşı ve Mahalle Bekçileri, mevzuata göre genel olarak güneşin batışı saatinden doğuşu saatine kadar görev yaparlar. Fakat gerekli görüldüğü durumlarda vali tarafından gündüzde görevlendirilebilir. Gündüz fazladan çalıştığı için fazla mesai ücretleri ödenir. Ayrıca bekçilerin çalışma saatleri, Bekçi teşkilatının meslek âmirlerinin görüşleri alınarak mülkiye âmirlerince ikişer aylık olarak yapılır.

Vali veya kaymakamlar;
a) Güvenlik veya kamu düzenini sarsacak olaylar sırasında ve eldeki genel zabıtanın yeterli olmadığı hallerde,
b) Zelzele, yangın, su baskını gibi genel hayata müessir olaylar vukuunda,

Bekçi teşkilatı mensuplarını gündüz de çalıştırabilirler.

Sonuç olarak Çarşı ve Mahalle Bekçileri gece çalışırlar, gündüz çalışsalar da bu durum geçicidir.

Çalışma saatleri hakkında bir bilgi daha verelim, şuanda batıda 22:00 ile 06:00 arası çalışarak haftada bir gün izin yapılıyor. Doğuda ise 12 saat çalışıp 24 saat dinleniyorlar.

Çarşı ve Mahalle Bekçileri Ne Kadar Maaş Alır? Yıllık İzinleri Ne kadardır?

Çarşı ve mahalle bekçileri adayları ile 15 yıla kadar hizmeti olan bekçilerin 20, 15 yıldan fazla hizmeti olanların 30 gün yıllık izin hakkı vardır.

Meslekî âmirin görüşü alınarak vali ve kaymakamlarca verilecek mâzeret izinleri bir yıl içinde 10 günden fazla olduğu takdirde yıllık izinden düşülecektir.

Bekçilerin alacağı maaş ise, Çarşı ve mahalle bekçilerinin maaşları, diğer devlet memurları gibi devlet tarafından ödenmektedir.Başvuruda istenen şartları taşıyan ve göreve yeni başlayan bekar bir bekçinin maaşı 3 bin 450 TL civarıdır. Ayrıca görevinde üstün başarı gösteren bekçilerin ileride polis olma imkanları da vardır.(Yasal dayanak oluşunca.)

Bekçilerin maaşları evli olup olmamalarına göre değişebilir, bu durumu gözardı etmeyin.

Bekçi adayları; Mahalle Bekçisi olup olmayacağınızı belirleyecek olan yazılı ve sözlü sınava, hazır ve donanımlı olarak göğüs germek için aşağıdaki sınav ve test uygulamalarını satın alabilirsiniz. Üstelik bu uygulama ile ilinizdeki Bekçi Alım ilanlarını kaçırmayacak, ilan geldiği an bilgi alacaksınız. 40-50 TL fiyatlarla satılan kitapların yerine sadece 16.99 TL. Bir kez ödeyin, sürekli güncel ve hızlı bir çalışma imkanına sahip olun. 2018'de alınacak 17 bin bekçi arasında siz de yer alın. Üstelik bekçilik sınavları zamanında, sürekli güncellenen içeriklerle rakiplerinizden bir adım önde olacaksınız. Bu uygulamalar bekcialimi.com sitemizin resmi ve desteklediği uygulamalardır.İndirmek İçin LOGOYA TIKLAYIN

İlginizi Çekebilir!

En Az Lise Mezunu Ne Demek

2018 Bekçi Alımı süreci, Polis Akademisi’nin geçtiğimiz günlerde yaptığı duyuru ile başlamış bulunuyor. Önümüzdeki günlerde, …

48 Soru Cevaplandı

 1. 11.12.87 doğumlular hiçmi şansı Yok kardeşim

 2. Admin bende hipertansiyon var bekçi olmama engel mi. Bir de hipertansiyondan dolayı askerlik yapmadım.

 3. Renk körlüğü engel olurmu

 4. Merhaba bir bekçi haftanın her gecesi mi çalışacak yoksa bı gece çalışıp bı gece çalışmayacak mı cevabınızı söylerseniz sevinirim

 5. Hepatip b taşıyıcısım engel olurmu acaba?

 6. Sınavlar alım yapılacak illerde mi olacak?
  Görevden istifada tazminat var mı, en az kaç yıl çalışmalıyız?
  Ben öğretmenim diyelim ki atandım geçiş hakkım var mı?
  Cevaplarınız için teşekkür ederim şimdiden.

  • admin

   Bulunduğunuz ilde polis okulu varsa evet. Fakat akademi farklı yerlere de çağırabilir. Geçiş derken neyi kastettiğinizi anlamadım.

 7. ADMİN BENİM SİYASİ PARTİYE ÜYELİĞİM VAR YÜKSEK SEÇİM KURULUNA İSTİFA DİLEKÇESİ VERSEM BASVURU YAPABİLİRMİYİM ?
  AYRICA SİSTEMDEN DÜŞMEZSE DİLEKÇE VERDİĞİM HALDE ÜYELİĞİM Bİ SORUN ARZ EDERMİ

 8. görev yaya olarakmı yoksa aracla mı oluyor birde herkes tekmi calısıyor

 9. Suanki istenilen sartlarda ikametgâh yazmiyor..Ama alım açıklandığında ikametgah şartı istenir mi.bu olasılık nedir sizce

 10. Bekçilik eğitimi hangi illlerde yapılıyor

 11. Admin sakal kesin yasakmi

 12. admin şartlar bellimi peki yaş falan

 13. başvurular internet üzerinden mi olacak admin ???

 14. İkamet istanbulda ama şuan başka şehirdeyim burdan başvuru yapsam istanbul içi göreve başlayabilirim dimi nasipse???

 15. Merhaba maas yanlis yazilmis evliyim 1 cocuk var ve esim calismiyor net hesaba yatan aylik 3760 tl batida haziran zammi ile 4 e bisey kalmayacak

  • Hocam sanırım siz şuan gorevdesiniz. Size bir sorum olacak. Maaşlar eğitime başlayınca ilk ayın 15 inde mi yatıyor. Yoksa eğitim bittikten sonra göreve başlayınca mj yatıyor.

 16. Sa yeni bekci alimlari yapilacakmis basvuru tarihleri ile ilgili bi bilgi oldumu arastriyorum birsey bulamadim ?yardmci olursaniz sevinrim

 17. Bekçi iken polis olunabilirmi

 18. Ya admin millete yanliş bilgi vermeyin üstün başari gösteren bekçiler polis falan olamiyor geçin bunları.

  • admin

   kardeşim yönetmelikte bu şekilde geçiyor, üstün başarıdan kasıt ödül gerektiren bir davranıştır ve bu kesin yükseltilir diye bir koşul da yok fakat istisnai bir durum yükseltilerek ödüllendirilebilir.

 19. Iyi günler bekcilikte yeni gelen sistem degisikiligi bir onceki bekcilik başvuru yapip kazanan adayları etkillermi yoksa onlardami yeni sistemle bidahami girecekler acaba

 20. Merhaba.saglik raporunda bekçi olamaz yazanları tekrar teste çağırıyorlar mi bilginiz var mı.sagolun.

 21. sağlık raporundan sonra göreve veya eğitime çağrılma ne kadar zaman alıyor

 22. Bekcilerin çalışma vardiyaları nasıldır

 23. Mustafa alımlı

  Iyi calismalar. Bir sorum olucak askerdeyken kilodan dolayı muhaf olmuştum. Başvuru yapmamı engeller mi.

  • admin

   İlandaki şart, Askerlik ödevini bitirmiş olmak, şeklinde olduğu için muaf olanları kapsamayabilir. Daha detaylı bilgiyi başvuru yapacağınız ilçe emniyet müdürlüğüne sorarak alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir