Bekçilerin Maaşları, Görevleri ve Çalışma Şekilleri

Tüm bekçi adaylarına ve bekçi arkadaşlara tekrardan merhaba, bu yazımızda sizlere çarşı ve mahalle bekçilerinin maaşları hakkında ve görevleri hakkında birkaç bilgi vereceğiz. Bildiğiniz üzere bekçilik mesleği yıllar öncesinde de var olan bir meslektir. Bekçilerimiz olduğu zamanlar sokaklarımız daha da güvenliydi diye düşünüyorum. Çünkü bekçilerimiz yeri geldiğinde anında müdahale ediyor yeri geldiğinde ise en yakın kolluk kuvvetlerini bilgilendiriyordu. Bu şekilde olaylara daha hızlı ve daha doğru müdahaleler yapılıyordu.

Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin Çalışma Saatleri, Çalışma Şekilleri Nasıldır?
Çarşı ve Mahalle Bekçileri, mevzuata göre genel olarak güneşin batışı saatinden doğuşu saatine kadar görev yaparlar. Fakat gerekli görüldüğü durumlarda vali tarafından gündüzde görevlendirilebilir. Gündüz fazladan çalıştığı için fazla mesai ücretleri ödenir. Ayrıca bekçilerin çalışma saatleri, Bekçi teşkilatının meslek âmirlerinin görüşleri alınarak mülkiye âmirlerince ikişer aylık olarak yapılır.

Vali veya kaymakamlar;
a) Güvenlik veya kamu düzenini sarsacak olaylar sırasında ve eldeki genel zabıtanın yeterli olmadığı hallerde,
b) Zelzele, yangın, su baskını gibi genel hayata müessir olaylar vukuunda,

Bekçi teşkilatı mensuplarını gündüz de çalıştırabilirler.

Sonuç olarak Çarşı ve Mahalle Bekçileri gece çalışırlar, gündüz çalışsalar da bu durum geçicidir.

Çalışma saatleri hakkında bir bilgi daha verelim, şuanda batıda 22:00 ile 06:00 arası çalışarak haftada bir gün izin yapılıyor. Doğuda ise 12 saat çalışıp 24 saat dinleniyorlar.

Çarşı ve Mahalle Bekçileri Ne Kadar Maaş Alır? Yıllık İzinleri Ne kadardır?

Çarşı ve mahalle bekçileri adayları ile 15 yıla kadar hizmeti olan bekçilerin 20, 15 yıldan fazla hizmeti olanların 30 gün yıllık izin hakkı vardır.

Meslekî âmirin görüşü alınarak vali ve kaymakamlarca verilecek mâzeret izinleri bir yıl içinde 10 günden fazla olduğu takdirde yıllık izinden düşülecektir.

Bekçilerin alacağı maaş ise, Çarşı ve mahalle bekçilerinin maaşları, diğer devlet memurları gibi devlet tarafından ödenmektedir.Başvuruda istenen şartları taşıyan ve göreve yeni başlayan bekar bir bekçinin maaşı 3 bin 450 TL civarıdır. Ayrıca görevinde üstün başarı gösteren bekçilerin ileride polis olma imkanları da vardır.(Yasal dayanak oluşunca.)

Bekçilerin maaşları evli olup olmamalarına göre değişebilir, bu durumu gözardı etmeyin.

Bekçi adayları; Mahalle Bekçisi olup olmayacağınızı belirleyecek olan yazılı ve sözlü sınava, hazır ve donanımlı olarak göğüs germek için aşağıdaki sınav ve test uygulamalarını mutlaka satın alın. Binlerce çözümlü test ve sözlü mülakat soru-cevabı ile yazılıya ve sözlüye hazırlanın.40-50 TL fiyatlarla satılan kitapların yerine sadece 22.99 TL. Bir kez ödeyin, sürekli güncel ve hızlı bir çalışma imkanına sahip olun. Sürekli güncellenen içeriklerle yüz bine yaklaşan rakiplerinizden bir adım önde olacaksınız. Bu uygulamalar bekcialimi.com sitemizin resmi ve desteklediği uygulamalardır.İndirmek İçin LOGOYA TIKLAYIN

101 yorum

 1. Merhabalar bnm sevgilimde bekçi olmak istiyor bu yüzden askerliği yapıp bekçiliğe başvurucak izninin pazar olma ihtimali ve polisliğe geçiş var mı? Lise mezunu kendsi

 2. Selam arkadaşlar ben bütün belgeleri Arnavutköy’deki polis okuluna verdim şimdi sınav ne zaman olacak 17 07 2018 tarihinde teslim ettim bundan sonra süreç nasıl devam edecek önce sınav yoksa mülakat yoksa spor deneyimim yapılacak yoksa ben sağlık taramasında evlenip beğenmediğiniz belli olacak mı Ya da hak kazanıp kazanmadığını sınava girmek için

 3. Askerliği rdm olarak yaptım silah vermediler cok sevdigim bir arkadasimi kaybetmistim geceleri ruyalarima geldigi icin uyuyamiyordum bu yuzden uyku hapi kullandim ama cok sukur bu olayi unuttum ve en az 10 aydir ilacta kullanmiyorum bu saglik raporu almama engel olur mu ?

 4. Ayın 6 sında duyuru geldi pazartesi 9 nda sağlık kontrolü isteniyor ikametgahı nüfüs dairesinden onaylı isteniyor hafta sonu kapalı evraklarımızı nasıl toparlicaz başka ilde mülakatımızda yardımcı olursanız sevinirim

 5. Sınavlar alım yapılacak illerde mi olacak?
  Görevden istifada tazminat var mı, en az kaç yıl çalışmalıyız?
  Ben öğretmenim diyelim ki atandım geçiş hakkım var mı?
  Cevaplarınız için teşekkür ederim şimdiden.

 6. ADMİN BENİM SİYASİ PARTİYE ÜYELİĞİM VAR YÜKSEK SEÇİM KURULUNA İSTİFA DİLEKÇESİ VERSEM BASVURU YAPABİLİRMİYİM ?
  AYRICA SİSTEMDEN DÜŞMEZSE DİLEKÇE VERDİĞİM HALDE ÜYELİĞİM Bİ SORUN ARZ EDERMİ

  • Hocam sanırım siz şuan gorevdesiniz. Size bir sorum olacak. Maaşlar eğitime başlayınca ilk ayın 15 inde mi yatıyor. Yoksa eğitim bittikten sonra göreve başlayınca mj yatıyor.

  • kardeşim yönetmelikte bu şekilde geçiyor, üstün başarıdan kasıt ödül gerektiren bir davranıştır ve bu kesin yükseltilir diye bir koşul da yok fakat istisnai bir durum yükseltilerek ödüllendirilebilir.

 7. Iyi günler bekcilikte yeni gelen sistem degisikiligi bir onceki bekcilik başvuru yapip kazanan adayları etkillermi yoksa onlardami yeni sistemle bidahami girecekler acaba

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*