Bekçiler Ceza Yazabilir mi? – BekçiAlımı
Bekçiler Ceza Yazabilir mi?
Bekçiler Ceza Yazabilir mi?

Bekçiler Ceza Yazabilir mi?

Bekçiler ceza yazabilir mi? Merak edilen konular arasında yer alıyor. Bu sorunun sorulmasındaki neden ise bekçilerin ceza yazdıklarına dair basında geçen haberler. Bu konuyla ilgili olarak İçişleri Bakanlığı açıklama yaptı.

Bekçilerin Trafik Cezası Yazma Yetkisi Var mı?

Bekçiler ceza yazabilir mi? Bu meslek içerisindeki en çok dikkat çeken konu. İçişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada bekçilerin trafik cezası yazması gibi bir yetkisinin olmadığı belirtildi. Trafik cezası yalnızca polis, jandarma ve fahri müfettişler tarafından yapılır. Bekçilerin ceza yazmasıyla ilgili belirlenmiş hak ise şöyledir.  Trafiğin düzeninin sağlanması ve can güvenliğini ihlal edecek bir durumla karşı karşıya kalınması halinde kolluk kuvvetlerinin bilgilendirilmesini sağlamak.

Bekçilerin Silah Kullanma Yetkisi

Bekçiler ceza yazabilir mi? Sorusunun ardından merak edilen bir başka konu da bekçilerin silah kullanma yetkisinin olup olmadığı konusundadır. Bekçiler eğitim görürken silah kullanma eğitimi de alınmaktadır. Dolayısıyla bu eğitim sonrasında kendilerine silah verilir. Mevzuata göre bekçilerin silahları kılıflarında bulunmak zorundadır. Bu da sadece tehlikeli bir durumla karşı karşıya kalmaları halinde silah kullanma yetkilerinin olduğunu göstermektedir. Bekçiler silahlarını uzun süreli istirahatlarında ve hastalıklarında karakola bırakmak zorundadır.

Bekçiler Ceza Yazabilir mi?
Bekçiler Ceza Yazabilir mi?

Bekçilerin Arama Yetkisi Var mı?

Bekçiler kendilerine verilmiş görev alanları içerisinde şüpheli gördükleri şahısların kimliklerini sormak ve araştırma hakkına sahiptir. Eğer ki şüpheli hakkında fiili bir durum tespit ederlerse bu durumda şüpheliyi yakalayarak kolluk güçlerine teslim ederler.

Bekçilerin vatandaşların üzerlerini aramaları konusunda herhangi bir yasa maddesi bulunmamaktadır. Yani gerekli görülmesi halinde bekçiler kimlik sorup kimlik üzerinden tarama yapabilirler.

Kısacası bekçilik görevi yapan kişilerin amacı kolluk güçlerine yardımcı olabilmek ve durumdan polis ya da jandarmayı haberdar etmektir. Bekçilerin olaylara doğrudan ve direk olarak müdahale edebilme gibi bir görevleri yoktur.

Bekçiler ceza yazabilir mi? yukarıda da verilmiş olan bilgiler doğrultusunda açık bir şekilde ifade edilmiştir. Buna göre bekçiler kendilerine yasalar doğrultusunda verilmiş olan haklar dışında görevlerinde esnetme ya da kafalarına göre davranamazlar. Her bekçi çalıştığı ve hizmet verdiği görevin anlamına yakışır bir şekilde hareket etmekle yükümlüdür.

[wp-faq-schema]

Yazar: İhsan Arslan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir