Bekçi Alımında Mezuniyet Şartı Nedir?
bekcilik mezuniyet sarti

Bekçi Alımında Mezuniyet Şartı Nedir?

Çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen adayların sitemize ilettiği ve merak ettiği soruların başında mezuniyet şartının ne olduğu konusu geliyor. Bekçilikte aranılan mezuniyet şartı, bekçi alım ilanlarında tüm adaylara duyurulmaktadır. 2019 yılında yapılacak bekçi alımında aranacak mezuniyet şartının ise ne olduğu henüz belli değildir. Bu konuda genel bir bilgilendirme makalesi yazmak ve konuyu açıklamak istiyoruz.

Ülkemizdeki haber siteleri maalesef ziyaretçilerine bilgi vermek yerine, doğru-yanlış olmasına bakmaksızın ne kadar çok ziyaretçi alırsam kar mantığı ile haber yapıyorlar. Her gün durmadan onlarca sahte, boş, gereksiz ve insanlarımızın duyguları ile alay eden içerikler görüyoruz. Bu gereksiz haber sitelerinin neden olduğu bilgi kirliliği nedeniyle de insanlarımız yanlış beklentilere giriyor, konuların özünü kaçırıyorlar. Bekçilikte mezuniyet konusu da bu hususların başında geliyor.

Güncelleme: 2019 da sadece LİSE ve üstü mezun bekçi alınacak. TIKLA

Bekçi alımlarında mezuniyet şartı nedir?

Mahalle bekçileri Çarşı ve Mahalle Bekçiliğine Giriş Sınavı Yönetmeliği‘ne göre alınıyor. İlgili yönetmelikte, mezuniyeti işaret eden madde aşağıdaki gibidir:  Adaylarda aranılan şartlar Madde 5 b bendi:  “İlkokulu bitirmiş olmak”

Bu maddeye göre bekçi adayları ilkokulu yani 4. sınıfı bitirmiş olmalı. Fakat ilgili maddenin son açıklamasında aşağıdaki husus ifade edilmiş durumda: “Birinci fıkranın (b) bendinde belirtilen eğitim düzeyi için gerektiğinde İçişleri Bakanlığınca üst sınır belirlenebilir.” Yani bakanlık bu en az ilkokul mezun şartını dilerse lise, dilerse üniversite yapabilir. Dilerse ilkokul olarak aynen ilana çıkabilir. Yetki bakanlıktadır.  Bundan önce yapılan bekçi alımlarında mezuniyet şartı şu şekilde belirlendi:

  • 2016 yılı: En az ilkokulu bitirmiş olmak
  • 2017 yılı: Lise ve dengi okul mezunu olmak
  • 2018 yılı: En az lise ve dengi okul mezunu

Görüldüğü üzere son 2 yıldır en az lise mezunu alınmaktadır. 2019 yılında hangi mezuniyet şartı ile bekçi adayı başvurusu alınacağı henüz belli değil. En az lise veya dengi mezunu olma şartı aranması yüksek ihtimal; ama kesin diyemeyiz. Site site gezmenize, her bulduğunuz yere sormanıza ya da cevap aramanıza gerek yok.  Bu husus 2019  çarşı ve mahalle bekçiliği alım ilanı ve kılavuzu yayınlanınca kesinleşecektir.  Öncesinde kimsenin bilmesi ya da söylemesi mümkün değildir. 2019 yılı bekçilik başvurusunun nasıl yapılacağı konulu makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)
Yorumlara Abone Ol
Bildir
guest
61 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Mesut
Mesut

Gözlük takanlar veya gozden ameliyat olanlar bekçiliğe alinacakmi

Mehmet
Mehmet
Cevaplandı:   Utku DEMİR

Orta okul mezunu olurmu admin askerlik gereklimi

Yılmaz
Yılmaz

Katılıyorum Ennaz Lise Mezunu olunmalı admin

Muhammet
Muhammet
Cevaplandı:   Yılmaz

Takilmissiniz bi lise mezunudur gidiyor hic dusunuyormusunuz ilkokul mezunu olan babalari hic onlari dusunmeyin hic kapi acmayin zaten allah sizi bildigi gibi yapsin ne diyimki ben unuversite mezunuyum sizin gibi duyarsiz degilim

Asim
Asim
Cevaplandı:   Yılmaz

Neden en az liseymiş ha ilk okul ha lise ne fark var bence haksızlık madem öyleyse tam üniversite yapsınlar ki bilelim okulun hepsini bitirmişler hak verelim

Suat
Suat
Cevaplandı:   Yılmaz

Kardesim bu ülkede ilkokul mezunları ne yapsın söyleyin, okuyamayan lise diplomasi olmayan kac tane gencimiz var biride benim.Coguda eminimki lise diplomasi almis kisilerden daha basarilidir nedir bu ayrımmcılık…

Kenan
Kenan

İlkokul olmasını bekleyenleri çok üzecek bu lise şartı olması halinde yinede hayırlısı olsun

Ramazan
Ramazan

Hadi diyelim şeş kaza ilkokul alacaklar yine boşa sevinmeyin dayınız yoksa o iş imkansız 😉

Mustafa
Mustafa

Yönetmelikte ilköretim diyo neden lise mezunları oluyo ki ilköğretim mezunları hic birşey yapamayacak mi bu ülkede haksızlık bu başka birşey değil

Songul
Songul

Bayan alimi varmi

Ferhat
Ferhat

inşallah ortaokul olur

Yener
Yener

Yaş konusunda da açıklık getirilsin 35 olmasını diliyorum mağdur oluyoruz

fatih
fatih
Cevaplandı:   Yener

bencede 35 olmalı zaten fiziki yeterlilik parkuru var. 34 yaşında bir adam 24 yaşındaki adamdan daha hızlı veya güçlü olabilir bu kişinin fiziki yapısıyla ilgilidir.

1 2
Bildirimler kapat

Cihazınızda internet yok...