Bekçi Alımında İkamet Şartı

Geçtiğimiz yıl yayınlanan Çarşı ve Mahalle bekçisi ilanlarında aranılan ikamet şartı birçok adayın bekçi alımına başvurmasına engel olmuştu. 2019’da 8 bin bekçi alınacak. Peki ikamet şartı nasıl olacak? Bu konuda takdir tamamen bakanlıktadır.

2019’da bekçilik alımlarında ikamet şartı olacak mı?

Bundan önce yapılan alımlarda ikamet konusu şu şekilde belirtildi:

  • 2016 yılı bekçi alımı: İkamet şartı bulunmuyordu!
  • 2017 yılı bekçi alımı: “Müracaat ettiği il sınırları içerisinde en az bir yıldır ikamet ediyor olmak
  • 2018 yılı bekçi alımı: “Başvuru yaptığı il sınırları içerisinde en az bir yıldır ikamet ediyor olmak”

Yukarıda da anlattığımız gibi ikamet konusu tamamen bakanlığımızın takdirindeki bir konudur. Bekçi alımı için yapılacak uygulamaların Polis Akademisi bünyesine alınması ile bakanlık dilerse polis alımlarındaki gibi ülke genelinde alım yapabilir, dilerse 2018 yılındaki gibi il bazlı kontenjan ve alım sürecine devam edebilir. Eğer il bazlı alım yapılacak olursa yine ikamet şartı aranacaktır fakat ikamet süresi ve bu süreyi etkileyen askerlik-eğitim gibi kesilmelerin nasıl bir uygulamaya tabii olacağı ancak 2019 yılı bekçi alımı başvuru kılavuzunun yayınlanması ile netleşecektir.

MUTLAKA OKU

Arkadaşlar, bekçilik alımlarında ikamet, öğrenim durumu gibi hususların tespitinde İçişleri Bakanlığı yetkilidir. Bakanlık takdiri ile ikamet şartı aranmayabilir, merkezi bir alım şekilde (polislik gibi) süreç işletilerek bekçi olmaya hak kazanan adaylar illere dağıtılabilir. Çünkü yeni alımda fiziki parkur sınavı da olacak. Bu da polis alımları ile bekçi alımlarının benzer süreçlere doğru gittiğini gösteriyor. Ya da 2017 alımları gibi iller-ilçeler bazında başvurular alınabilir, ikamet şartı aranabilir.

Tüm bu konuların netleşmesi için bekçi alım ilanlarının yayınlanmasını beklemek durumundayız. Güncel gelişmeler, bekçi alım ilanları ve tüm hususlar sitemizden sizlere duyulmaya devam edilecektir.

Yorumlara Abone Ol
Bildir
guest
974 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Mht Doqan
Mht Doqan

Fiziksel sınavda hanqi parkur olacak bilginiz var m yada bi tahmininiz

Ma
Ma

Istanbul da hanqi ilçeye ne kadar alım yapilacak belli mi

İSMAİL TATLI
İSMAİL TATLI

MERSİN İLİ ALIM NEDEN YOKTUR ?

Serhat
Serhat

İkahmet şartı yokmu İstanbul da ikahmet ediyorum ankara başvura bilirmiyim

Musa
Musa

İlk okul giremiyormu

Musa
Musa

İlk okulda varmı

Ahmet
Ahmet

Listede diyarbakirda yok burda alim olmiycak mi

Vedat
Vedat

İyi akşamlar adminim listede Hakkari yok inşallah kesin liste değildir çünkü bu liste7000 kişi değil toplamda

cafer koç
cafer koç

ben muğlada 3 yıldır ikamet ediyordum daha öncede aydında 10 yıl kadar ikamet ettim. özel bir işden dolayı ikametimi tekrar aydına aldırdım geçen ay fakat 2 ildede bir yıldan fazla ikamet ettim son bir yılım da muğladaydı. başvuru yaparken hangisini seçmeliyim yada başvurabiliyor muyum.

Abdullah
Abdullah

Iyi gunler ben mersinden yaziyorum halkbank atm sinden bekcilik icin 100 tl yatirdim fakat mersinde alim yokmus yillarca da ikametim burda nasil olcak simdi parami geri mi alacam bekcilik sinavina giremiyor muyum

Burak
Burak

İyi günler ben Vanda Uzm. Çvs. Olarak görev yaptim ikamet adresim Vanda idi istifa ettim geçen sene Temmuz ayında ikamet adresimi memleketime aldim şuan 1 yıl olmasına 20-25 gün var başvuru yaparsam kabul olur mu bana yardımcı olurmusunuz

umut
umut

iyi günler samsunda alım var ama ilçeleri içinde geçerli mi bu alım acaba bilginiz var mıdır.?

Hanifi
Hanifi

Ben 30 senesir erzurumda ikamet ediyorum 3 ay unce bursaya tasindim nufusuda buraya aldim mecburiyetten ben simdi basvuru yapa bilirmiyim nasil olur

Mert
Mert

Merhaba ben 1 yıldır konyada yasiyorum burada calisiyorum ancak ikametgahimi konyaya aldirmadim basvuru yapamiyormuyum? Calistigim yerden belge gotursem kabul olur mu?

Taner
Taner

Merhaba. Ben 6 yıl osmaniyenin ilçesinde oturuyordum. Şimdi ise 8 aydır osmaniye merkezde oturuyorum başvuru yapabilir miyim sizce

Başa dön tuşu

Cihazınızda internet yok...