Bekçi Alımında İkamet Şartı

Geçtiğimiz yıl yayınlanan Çarşı ve Mahalle bekçisi ilanlarında aranılan ikamet şartı birçok adayın bekçi alımına başvurmasına engel olmuştu. 2019’da 8 bin bekçi alınacak. Peki ikamet şartı nasıl olacak? Bu konuda takdir tamamen bakanlıktadır.

2019’da bekçilik alımlarında ikamet şartı olacak mı?

Bundan önce yapılan alımlarda ikamet konusu şu şekilde belirtildi:

  • 2016 yılı bekçi alımı: İkamet şartı bulunmuyordu!
  • 2017 yılı bekçi alımı: “Müracaat ettiği il sınırları içerisinde en az bir yıldır ikamet ediyor olmak
  • 2018 yılı bekçi alımı: “Başvuru yaptığı il sınırları içerisinde en az bir yıldır ikamet ediyor olmak”

Yukarıda da anlattığımız gibi ikamet konusu tamamen bakanlığımızın takdirindeki bir konudur. Bekçi alımı için yapılacak uygulamaların Polis Akademisi bünyesine alınması ile bakanlık dilerse polis alımlarındaki gibi ülke genelinde alım yapabilir, dilerse 2018 yılındaki gibi il bazlı kontenjan ve alım sürecine devam edebilir. Eğer il bazlı alım yapılacak olursa yine ikamet şartı aranacaktır fakat ikamet süresi ve bu süreyi etkileyen askerlik-eğitim gibi kesilmelerin nasıl bir uygulamaya tabii olacağı ancak 2019 yılı bekçi alımı başvuru kılavuzunun yayınlanması ile netleşecektir.

Arkadaşlar, bekçilik alımlarında ikamet, öğrenim durumu gibi hususların tespitinde İçişleri Bakanlığı yetkilidir. Bakanlık takdiri ile ikamet şartı aranmayabilir, merkezi bir alım şekilde (polislik gibi) süreç işletilerek bekçi olmaya hak kazanan adaylar illere dağıtılabilir. Çünkü yeni alımda fiziki parkur sınavı da olacak. Bu da polis alımları ile bekçi alımlarının benzer süreçlere doğru gittiğini gösteriyor. Ya da 2017 alımları gibi iller-ilçeler bazında başvurular alınabilir, ikamet şartı aranabilir.

Tüm bu konuların netleşmesi için bekçi alım ilanlarının yayınlanmasını beklemek durumundayız. Güncel gelişmeler, bekçi alım ilanları ve tüm hususlar sitemizden sizlere duyulmaya devam edilecektir.

TIKLA TAKİP ET!
Bildir
guest
972 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Mehmet
Mehmet
19 Mayıs 2020 18:03

Bekçilik için bazı yerlerde askerlik şartı kaldırıldı bazı yerlerde devam etmektedir diyorlar hangisi doğru acaba ben lisans bitireceğim haziranda mezun olacağım askere gitmedim başvuru yapabilir miyim ?

ilyas
ilyas
8 Mayıs 2020 18:20

ikametgahım ilçede ama il de başvurup kabul edilirsem bekçi olabiliyormuyum?

Feyat
Feyat
4 Mayıs 2020 14:14

Şehrin içinde bi evden diğer eve ikametgah değiştirsek 1 yılın dolmasini beklicez yoksa sorun olmaz

Mehmet
Mehmet
27 Mart 2020 13:14

Merhabalar ben ısparta da lisans öğrencisiyim önceden ikametgahım antalya da ailemle gözüküyordu şimdi apartta oturduğum için ikametgahımı buraya aldırmam gerekiyordu yaklaşık 1 senedir ikametgahım burada ısparta da şimdi mezun oluyorum antalyaya ailemin yanına geri döneceğim ikametgahımı antalyaya geri aldırırsam eğer bekçilik mülakatlarından da başarıyla geçersem nerede görev alırım yukarıda eğitimle ilgili vir problem olunmaz yazılmış ben tam anlayamadım kusura bakmayın lütfen ve antalya da görev almak istiyorum çünkü

Sinan
Sinan
27 Şubat 2020 15:17

İkametkahım dışındaki bir şehirde sınava başvurabilirmiyim

Sinan
Sinan
27 Şubat 2020 15:15

Ben 20 yıldır van da yaşıyorum iksmetkam van da son ben İstanbul veya Ankara bv bir yerde sınava girebilirmiyim

Turgay
Turgay
24 Şubat 2020 15:08

Merhabalar ben 8 ay önce ankaradan konyaya ikametimi aldım yani temmuz ayında ama bu sene başvurular mayıs gibi oluyor fakat tam 1 yıl olmuyor ben ankaradan başvurabilir miyim?

Turgay
Turgay
26 Şubat 2020 09:43
Cevaplandı:   admin

Peki konyadan başvuru yapabilir miyim?

burak
burak
10 Şubat 2020 18:07

merhaba. benim sorum şu: mesala kendi memleketimizde 20 yıldır yaşadık. ama iş veya başka bir sebepten dolayı 20 yıl ikametimiz bulunan memleketimizden ayrıldık ve ikametgahımızı başka bir şehire aldırdık. bekçilik ilanı çıktığı zaman, ikametgahımız başka bir şehirde olsa bile daha önce 20 yıl boyunca yaşadığımız şehire başvuru yapabiliyormuyuz?

Selman
Selman
23 Aralık 2019 15:37

Merhaba Admin ben askerdeyim başvuru tarihinden 1 ay sonra teris olucam bende başvurabilirmiyim

Yasin
Yasin
18 Aralık 2019 16:07

Şu an tüm aşamaları geçtim sonuçların açıklanmasını bekliyorum. İkametgahımı aynı şehrin farklı bir ilçesine aldırmam sonucumu etkiler mi ya da başka olumsuz bir etkisi var mıdır? Teşekkürler.

Semih
Semih
25 Ekim 2019 21:36

S.a bekci alimindaa ikamet nasil olrr bn da once 10 yil arnavutkoyde otrydm smdi silivride arnavutkouu yazabilirmiyim.tesekuler

MURAT
MURAT
22 Ekim 2019 12:21

Ben amasyada yaşıyorum ikamet yozgat gorunuyo değiştirmek istiyorum sorun olur mu sözlü mulakata girdim sonuç bekliyorum bekcilik için acil yardım edin

Ndjd
Ndjd
15 Ekim 2019 18:40

Admin istanbulun ilçesinden ilçesine taşınsak sıkıntı okurmu bu

Tuğba inan
Tuğba inan
19 Eylül 2019 15:54

Mrb. Admi şuan bekçilik için ikametgahımı farklı bir ilçeye aldırsn. Görevlendirme o ilçede yapılabilirmi. Ikametgah avcılarda ama tuzlaya aldırsk sorun olurmu

Asminnn
Asminnn
11 Eylül 2019 00:23

Merhaba ben Trabzon’dan bekçilik sınavına girdim parkur geçtim ikametim Trabzon’da şuan da İstanbul’a taşınmam gerekiyor ikametimi oraya aldırsam sorun olur mu? Trabzon’a mı verilirim yoksa İstanbul’a mı

Cihazınızda internet yok...