Bekçi Alımında Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması

Çarşı ve mahalle bekçisi alımında adaylara uygulanan işlemlerden biri de güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması aşamasıdır. Bekçi adaylarının emniyet güçlerine dahil olmadan önce bu aşamalardan pozitif değerlendirme alması gerekmektedir. Bu uygulama tüm diğer memurlara da uygulanmaktadır. 2019 yılı bekçi alımı için kazanan, yedek kazanan ve kazanamayıp elenenlerin duyurulacağı listeler çok yakında açıklanacak. Listelerin duyurulması güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması nedeniyle uzamaktadır.

Kazanan ve yedek kazanan listesinde açıklanacak olan bekçi adaylarının güvenlik ve arşiv araştırması olumlu sonuçlanmış demektir. Bu sonucu olumsuz gelen adaylar puanına bakılmaksızın elenmektedirler. Aşağıdaki takvimden de görebileceğiniz üzere bu araştırma ve soruşturma aşaması 30 güne kadar sürebilmektedir.

Güvenlik araştırması ve arşiv taramasında aşağıdaki verilere bakılır:

  • Adayın okuduğu okullar ve kaldığı yurtlar
  • 1.dereceden akrabaları
  • Akrabalarının işleri
  • Cemaat bağlantıları (fetö, dhkpc, pek vb)
  • Adayın sosyal medya paylaşımları
  • Adayın fikri yapısı

Yukarıda ana başlıklarını verdiğimiz hususlardan günümüzde en çok dikkat edilen kısım fetö cemaati ile ilişkisi, fetö yurtlarında kalma ve pek gibi bölücü terör örgütleri ile bağlantıdır. Bu ve diğer konularda aday devlet kadrolarına uygun bulunmazsa güvenlik soruşturması olumsuz sonuçlanır ve aday elenir.

Danıştay tarafından verilen kararlar göre güvenlik soruşturmasının yapılacağı konular şu şekildedir:
– Kişinin kolluk kuvvetleri tarafından halen aranıp aranmadığı,
– Kolluk kuvvetleri ve istihbarat ünitelerinde ilişiği 
– Adli sicil kaydının ve hakkında herhangi bir tahdit olup olmadığı,
– Yıkıcı ve bölücü faaliyetlerde bulunup bulunmadığı,
– Ahlaki durumu,
– Yabancılar ile ilgisinin ve sır saklama becerisinin,
bulunan kayıtlardan ve yerinden araştırılmak suretiyle tespit edilmesi ve değerlendirilmesi.

Hem kararda hem mevzuatta yer alan hükümlere göre arşiv araştırmasında mevcut kayıtlardan araştırma yapılması yeterli iken güvenlik soruşturmasında kişinin ikametgahı çevresinden de araştırma yapılır.

Bu süreçte, kendisinden kaynaklanan herhangi bir durum olmaması, elenme sebebi olmayan ufak tefek sebeplerin bahane edilmesi, herhangi bir maddi bulgu olmamasına rağmen elendiğini belirten memur adayları oluyor. Bu kişilerin yapacağı işlem idare mahkemelerine gidip süreç hakkında durdurma kararı almaktır. Güvenlik araştırmasında hiçbir kriteri belli olmayan, soyut ve keyfiyete müsait şekilde tesis edildiği görülürse, usul ve yasaya aykırı bir durum oluştuğu ortaya çıkacaktır. Bu da İdare Mahkemesi tarafından yürütmenin durdurulması şeklinde bir sonuç çıkartacaktır. Bu şekilde durdurma kararı alınmış onlarca örnek mevcuttur. Size elendiğiniz tebliğ edildikten sonra 60 güç içinde idare mahkemelerine dava açabilirsiniz.

Bu makale ile alakalı toplam 112 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

112
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Ümit
Ziyaretçi
Ümit

Merhaba admin guvenlik soruşturmasında icra borcu olmak sorun olur mu

Ahmet
Ziyaretçi
Ahmet

Admin benim bekçilik için değil belediye personeliyim memur falan değilim 4 tane dosyam var 2 kavga bunlardan hagb aldım daha sonra dosyalar kapatıldı , 1 hakaret bu direk beraat ettim 1 uyuşturucudan bundan denetim sonra düşme kararı 3 ünden ceza verilmesine yer olmadığına biri denetimden sonra düşme kararı hepsi en az 7 yıllık davalar hepsi uyapta kapalı gözüküyor benim soruşturma olumsuz, gelir mi? Hepsi kapanmış gitmiş dosya uyapta kapalı gözüküyor benim durumum ne olur?

Ferhat
Ziyaretçi
Ferhat

Benim bir davam var ve ben o davada müşteki sanık olarak geçiyorum emniyet müdürlüğü varsa devam davanız çıktısını istedi bende onlara teslim ettim dava ise kavga resmen adım gecmiyo karşı taraf evimizi basti ve küfür hakaret yağdırdılar sıkıntı olur mu iyi akşamlar

Ali
Ziyaretçi
Ali

Merhaba Admin,
Ben daha önceden bi gizli tanık yüzünden bi mahkeme süreci geçirdim yaşım 18 yaşından küçük olduğu için HGB verdiler 3 yıl. Bunun dışında da sabıkam temiz.
Kardeşimde yasadışı yollardan suriyeye geçmek isterken yakalandı , aynı konuya benzer bir konu ile ilgili telefon dinlemesinden savcılığa falan çıkıp serbest bıraktılar .
Savcılıktan temiz kağıdı alsam Bekçilik’te güvenlik soruşturmasını geçer miyim?

Ege
Ziyaretçi
Ege

Admin 2017 de çalıntı bir telefon için ifade verdim daha sonra Şahsım için karar şöyle : Kovuşturmaya yer yoktur diye herhangi bir ceza olmadı mahkemeye dair cıkmadım 2019/1 dönem Bekçiliği kazandım sağlık raporumda sıkıntısız bir şekilde teslim ettim sence 2017 de başıma gelen olaydan elenirmiyim güvenlik soruştmasından ?

Mehmet
Ziyaretçi
Mehmet

Çocukluktan kalma bir soruşturmam vardı ve abim hapiste güvenlik nasıl sonuçlanır

Mehmet
Ziyaretçi
Mehmet

Admin benim çocukken olan bi soruşturmam vardı ve abim hapiste güvenlik nasıl sonuçlanır

İsmail
Ziyaretçi
İsmail

1. Dereceden yakınım hırsızlıktan ceza aldı hapis yatti 10 yıl önce beni etkiler mi lütfen cvp

Mahmut
Ziyaretçi
Mahmut

Merhaba admin bekçiliği kazandım 22. Asıl olarak saglıktada bir sıkıntı cıkmadı kuruldan olur denildi ama güvenlik soruşturması için yedeklerden bile evine polisler gelmiş soruşturmuş beni arayan soran yok sıkıntılı bi durum mu sence

Harun
Ziyaretçi
Harun

Güvenlik soruşturması nezaman başlar ve nezaman sonuclanir

Husnu
Ziyaretçi
Husnu

Sagliktan gectim yedekteyim ve sira bana geldi. Babam denetimli serbestlikten yararlandi ve 2021 e kadar imza atacak.bu bnm guvenlik sorusturmami engeller mi?

Edd
Ziyaretçi
Edd

Sağlık raporu işlemlerimiz bitti güvenlik soruşturması yapildimi asıl kazananlara? Mülakat sonuclaru açıklanmadan ön araştırma yaptılarmi güvenlik soruşturması nedeniyle açıklanmıyor deniliyordu yenimi baslicak mahalleye de gelip sormuşlar beklermiyizki onun içinde ne kadar bekleriz admin

Oğuz
Ziyaretçi
Oğuz

Admin merhaba bekçilik sınavlarını kazandım 24. Yedek aday oldum ama geçen gün polisler oturduğum apartmana gelip komşulara soruşturma yapmış. Bu ne anlama geliyor bilgi verirseniz sevinirim. Yedeklerede soruşturma yapılıyor mu yoksa kazanmış mı oluyorum.

Taner
Ziyaretçi
Taner

Merhaba mülakattan geçtim.sağlık taramalarında da sıkıntı yok.Henüz tahlil sonuçlarımız için heyetin karşısına çıkmadık.Bulunduğum yerde güvenlik soruşturması için arananlar ya da güvenlik soruşturması için evine gelinenler olmuş.Ama ben aranmadım ya da evime gelmediler.Olumsuz olduğu için midir?

Eheh
Ziyaretçi
Eheh

Benim öz amca oğlu fetodan içerde bu durum benim soruşturmamı etkiliyormu