Bekçi Alımında Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması

Çarşı ve mahalle bekçisi alımında adaylara uygulanan işlemlerden biri de güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması aşamasıdır. Bekçi adaylarının emniyet güçlerine dahil olmadan önce bu aşamalardan pozitif değerlendirme alması gerekmektedir. Bu uygulama tüm diğer memurlara da uygulanmaktadır. 2019 yılı bekçi alımı için kazanan, yedek kazanan ve kazanamayıp elenenlerin duyurulacağı listeler çok yakında açıklanacak. Listelerin duyurulması güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması nedeniyle uzamaktadır.

Kazanan ve yedek kazanan listesinde açıklanacak olan bekçi adaylarının güvenlik ve arşiv araştırması olumlu sonuçlanmış demektir. Bu sonucu olumsuz gelen adaylar puanına bakılmaksızın elenmektedirler. Aşağıdaki takvimden de görebileceğiniz üzere bu araştırma ve soruşturma aşaması 30 güne kadar sürebilmektedir.

MUTLAKA OKU

Güvenlik araştırması ve arşiv taramasında aşağıdaki verilere bakılır:

  • Adayın okuduğu okullar ve kaldığı yurtlar
  • 1.dereceden akrabaları
  • Akrabalarının işleri
  • Cemaat bağlantıları (fetö, dhkpc, pek vb)
  • Adayın sosyal medya paylaşımları
  • Adayın fikri yapısı

Yukarıda ana başlıklarını verdiğimiz hususlardan günümüzde en çok dikkat edilen kısım fetö cemaati ile ilişkisi, fetö yurtlarında kalma ve pek gibi bölücü terör örgütleri ile bağlantıdır. Bu ve diğer konularda aday devlet kadrolarına uygun bulunmazsa güvenlik soruşturması olumsuz sonuçlanır ve aday elenir.

Danıştay tarafından verilen kararlar göre güvenlik soruşturmasının yapılacağı konular şu şekildedir:
– Kişinin kolluk kuvvetleri tarafından halen aranıp aranmadığı,
– Kolluk kuvvetleri ve istihbarat ünitelerinde ilişiği 
– Adli sicil kaydının ve hakkında herhangi bir tahdit olup olmadığı,
– Yıkıcı ve bölücü faaliyetlerde bulunup bulunmadığı,
– Ahlaki durumu,
– Yabancılar ile ilgisinin ve sır saklama becerisinin,
bulunan kayıtlardan ve yerinden araştırılmak suretiyle tespit edilmesi ve değerlendirilmesi.

Hem kararda hem mevzuatta yer alan hükümlere göre arşiv araştırmasında mevcut kayıtlardan araştırma yapılması yeterli iken güvenlik soruşturmasında kişinin ikametgahı çevresinden de araştırma yapılır.

Bu süreçte, kendisinden kaynaklanan herhangi bir durum olmaması, elenme sebebi olmayan ufak tefek sebeplerin bahane edilmesi, herhangi bir maddi bulgu olmamasına rağmen elendiğini belirten memur adayları oluyor. Bu kişilerin yapacağı işlem idare mahkemelerine gidip süreç hakkında durdurma kararı almaktır. Güvenlik araştırmasında hiçbir kriteri belli olmayan, soyut ve keyfiyete müsait şekilde tesis edildiği görülürse, usul ve yasaya aykırı bir durum oluştuğu ortaya çıkacaktır. Bu da İdare Mahkemesi tarafından yürütmenin durdurulması şeklinde bir sonuç çıkartacaktır. Bu şekilde durdurma kararı alınmış onlarca örnek mevcuttur. Size elendiğiniz tebliğ edildikten sonra 60 güç içinde idare mahkemelerine dava açabilirsiniz.

Yorumlara Abone Ol
Bildir
guest
129 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
aday111
aday111

admin eşim öğrenciyken ailesi köyde yaşadığı için bir süre fetö öğrenci evinde kalmıştı ve ifadesi alınmış bikaç defa tanık olarak mahkemeye çağrıldı hakkında hiçbir dava açılmadı avukatlarda tanık olduğu için sıkıntı olmaz diyordu bu durumun güvenlik soruşturmasında bana etkisi olurmu

Musa
Musa

Şuan da güvenlik soruşturmasındamıyız acaba?

Musa
Musa

Sağlık Raporunu nezaman alırız tahmini olarak

kerem
kerem

askerde biriyle kavga etmiştik kamu davası açıldı. mahkeme hala sürmekte ben ifademi verdim daha önce hiçbir olaya dahi karışmadım sürece bunun bir etkisi olur mu

Serkan
Serkan

Ne zaman açıklanacağı hakkında bilgi var mı acaba?

Ahmet Karaboğa
Ahmet Karaboğa
Cevaplandı:   Utku DEMİR

açıklanmadı hala ay bitti :)

Burak
Burak

Admin iyi güzel hoşta güvenlik soruşturmasından elenenler direk başarısız olarak açıklanacak soruşturma başladı diyon e farzedelimki ben normalde kazanacaktım soruşturmada takıldım liste açıklamdığındada başarısız yazıyo soruşturmadan kaldığımı nerden bilipte dava açacam?

Hakan
Hakan
Cevaplandı:   Utku DEMİR

İyi akşamlar admin rica etsem beni aydınlatırmısın yorumu gördüm kafama takıldı güvenlik soruşturmasını geçen birisi bundan sonraki aşama olan sağlık raporu için uğraşacak bu aşamayı geçenler mi tam kazanıp liste olarak açıklanmış olacak? Yani mülakat sonucu asıl yazan biri sınavı kazanmış sağlık raporunda engel olmazsa artık eğitimden sonra bekçi midir? Teşekkür ederim şimdiden..

ibrahim
ibrahim

admin bekçilikte askerlik şartı kalktığı söyleniyor doğrumu bu bilgi ?

aday21
aday21

admin askerlik şartı kalktı bekçilikte doğru mu yani bide bidaha ne zaman alımlar olacak acaba?

Aday prm
Aday prm

Sayın admin şuan kazananlara bir güvenlik soruşturması oluyor değil mi? bu kesin yani sanırım geçen yıl açıklandıktan sonra yapıldı güvenlik soruşturması

Cesur alp
Cesur alp

Admin kolay gelsin özel güvenlik olarak havalimanında d çalışmaktayim Belçilik için sözlüye kalanlardanım sorum şu tekrar arşiv araştırması girermiyim yada buna benzer bişey olur mu??

Zafer
Zafer

Merhaba admin. Şu an dediklerinize ve verdiğiniz bilgiye göre güvenlik arşiv taraması yapılıyor.Diyelimki elendik güvenlik arşivdenmi yoksa mülakattanmı elendik nasıl bileceğiz ve hakkımızı nasıl arayacağız ??

Zafer
Zafer
Cevaplandı:   Utku DEMİR

Yani hakkımızı da arayamayacağız buradan bu anlaşılıyor .. Teşekkürler .

cesur alp
cesur alp

admin kolay gelsin ben suan havalimanın da güvenlik görevlisi olarak çalışmaktayım benim yeni oldu güvenlik soruşturması ve olumlu olup buraya girdim bekçilikte sözlüye kalanlardanım tekrar benim böyle bir sürece girermiyim yoksa daha sade olup dosyama mı bakarlar nasıl olur sizce

emre
emre

admin merhaba benim sorum bir sonraki alım ile ilgili gerçi siz 2020 olrak belirttiniz şuan için kimse bilemez ama konularda tecrübenize dayanarak soruyorum sizce yılın ilk çeyreğinde ilan çıkarmı acaba şimdiden tşk ederim

Recep
Recep

Selam aleyküm bni suçum olmadığı halde bylock tan aldilar üç gün nezarette tutup saldilar dosya düştü skinti olur mu

Ferhat
Ferhat

Merhaba admin öncelikle mesajlara cevap verdiğiniz için teşekkür ederim benim sorum şu 5 yıl boyunca çalıştığım iş yeri tarafından iftira uğradım ben yapmadığım halde hırsızlık ile suclaniyorum şikayet ettiler polis beni aradı ben kendi gittim karakola savcı dediki senin yapmadığına inanıyorum ama soruşturma olması gerekiyor bu soruşturma içinde adım geçse her hangi bir problem olurmu ücretsiz avukatın birşey çıkmaz haklısın hatta karşı dava açıp tazminat alalım dedi kesinleşen hüküm vs yok yanlız mahkeme olabilir olursa eğer bende mudalih olursam sorun olurmu çok uğraştım bekçilik için bu yüzden elenmek istemiyorum hiçbir suçum yokken birde şuanda devam eden güvenlik soruşturması var deniyor burda etkilermi lütfen cevaplarsaniz çok sevinirim

Başa dön tuşu

Cihazınızda internet yok...