Bekçi Alımında Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması

Çarşı ve mahalle bekçisi alımında adaylara uygulanan işlemlerden biri de güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması aşamasıdır. Bekçi adaylarının emniyet güçlerine dahil olmadan önce bu aşamalardan pozitif değerlendirme alması gerekmektedir. Bu uygulama tüm diğer memurlara da uygulanmaktadır. 2019 yılı bekçi alımı için kazanan, yedek kazanan ve kazanamayıp elenenlerin duyurulacağı listeler çok yakında açıklanacak. Listelerin duyurulması güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması nedeniyle uzamaktadır.

Kazanan ve yedek kazanan listesinde açıklanacak olan bekçi adaylarının güvenlik ve arşiv araştırması olumlu sonuçlanmış demektir. Bu sonucu olumsuz gelen adaylar puanına bakılmaksızın elenmektedirler. Aşağıdaki takvimden de görebileceğiniz üzere bu araştırma ve soruşturma aşaması 30 güne kadar sürebilmektedir.

Güvenlik araştırması ve arşiv taramasında aşağıdaki verilere bakılır:

  • Adayın okuduğu okullar ve kaldığı yurtlar
  • 1.dereceden akrabaları
  • Akrabalarının işleri
  • Cemaat bağlantıları (fetö, dhkpc, pek vb)
  • Adayın sosyal medya paylaşımları
  • Adayın fikri yapısı

Yukarıda ana başlıklarını verdiğimiz hususlardan günümüzde en çok dikkat edilen kısım fetö cemaati ile ilişkisi, fetö yurtlarında kalma ve pek gibi bölücü terör örgütleri ile bağlantıdır. Bu ve diğer konularda aday devlet kadrolarına uygun bulunmazsa güvenlik soruşturması olumsuz sonuçlanır ve aday elenir.

Danıştay tarafından verilen kararlar göre güvenlik soruşturmasının yapılacağı konular şu şekildedir:
– Kişinin kolluk kuvvetleri tarafından halen aranıp aranmadığı,
– Kolluk kuvvetleri ve istihbarat ünitelerinde ilişiği 
– Adli sicil kaydının ve hakkında herhangi bir tahdit olup olmadığı,
– Yıkıcı ve bölücü faaliyetlerde bulunup bulunmadığı,
– Ahlaki durumu,
– Yabancılar ile ilgisinin ve sır saklama becerisinin,
bulunan kayıtlardan ve yerinden araştırılmak suretiyle tespit edilmesi ve değerlendirilmesi.

Hem kararda hem mevzuatta yer alan hükümlere göre arşiv araştırmasında mevcut kayıtlardan araştırma yapılması yeterli iken güvenlik soruşturmasında kişinin ikametgahı çevresinden de araştırma yapılır.

Bu süreçte, kendisinden kaynaklanan herhangi bir durum olmaması, elenme sebebi olmayan ufak tefek sebeplerin bahane edilmesi, herhangi bir maddi bulgu olmamasına rağmen elendiğini belirten memur adayları oluyor. Bu kişilerin yapacağı işlem idare mahkemelerine gidip süreç hakkında durdurma kararı almaktır. Güvenlik araştırmasında hiçbir kriteri belli olmayan, soyut ve keyfiyete müsait şekilde tesis edildiği görülürse, usul ve yasaya aykırı bir durum oluştuğu ortaya çıkacaktır. Bu da İdare Mahkemesi tarafından yürütmenin durdurulması şeklinde bir sonuç çıkartacaktır. Bu şekilde durdurma kararı alınmış onlarca örnek mevcuttur. Size elendiğiniz tebliğ edildikten sonra 60 güç içinde idare mahkemelerine dava açabilirsiniz.

Bu makale ile alakalı toplam 87 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

87
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Oğuz
Ziyaretçi
Oğuz

Admin merhaba bekçilik sınavlarını kazandım 24. Yedek aday oldum ama geçen gün polisler oturduğum apartmana gelip komşulara soruşturma yapmış. Bu ne anlama geliyor bilgi verirseniz sevinirim. Yedeklerede soruşturma yapılıyor mu yoksa kazanmış mı oluyorum.

Taner
Ziyaretçi
Taner

Merhaba mülakattan geçtim.sağlık taramalarında da sıkıntı yok.Henüz tahlil sonuçlarımız için heyetin karşısına çıkmadık.Bulunduğum yerde güvenlik soruşturması için arananlar ya da güvenlik soruşturması için evine gelinenler olmuş.Ama ben aranmadım ya da evime gelmediler.Olumsuz olduğu için midir?

Eheh
Ziyaretçi
Eheh

Benim öz amca oğlu fetodan içerde bu durum benim soruşturmamı etkiliyormu

Özcan
Ziyaretçi
Özcan

Merhaba admin 2018 bekçilik de herseyini geçtim 13 yedek olarak ama güvenlik sorusturmasin da kaldim dava açtım itiraz davası idari mahkemeye ve kazandım sizce bundan sonra si nasil işler bekci olabilir miyim teşekkür ederim

Kadir
Ziyaretçi
Kadir

Öyleyse asil olarak kazanıp hastane raporu için çağrılan kişilerin güvenlik soruşturması olumlu gelmiş oluyo. Bazıları hastane raporlarıyla birlikte güvenlik soruşturması başlıyor diye açıklama yapıyorda.

Cuneyt
Ziyaretçi
Cuneyt

Merhaba şimdi bu makaleden anladığım kadarıyla sozluden gectiysem güvenlik soruşturmam olumsuz olduğu için başarısız olma durumu var ki bende başarısız diyor Şimdi hagb var bende 6 aydan az ama bundan dolayı olumsuz olmuş olabilir mi ?

Eko
Ziyaretçi
Eko

Merhaba admin sonuçlar açıklandı puanlarım çok iyiydi mülakatta 10numara gecti.Bu benim 3.girişim.Oncekilerde hep yedeklerdeydim.Bu sefer direk başarısız yazdı.Sicilimde temiz yalnız abim içerde şuan ama terör felan gibi suçlardan değil.Yinede beni etkilemiş olabilir mi.itiraz etsem sonuç alabilirmiyim.Kendi sicilim temiz.Acil cevap verirsen sevinirim.Tesekkurler

Harun
Ziyaretçi
Harun

Benim babam adlı sicil kaydı yok ama emniyet arşiv de dosyası var 40 sene önce sıkıntı olurmu

Bekçi
Ziyaretçi
Bekçi

Admin hirsizliktan iftiraya ugradım ve mahkemeye cıktım 1 ay tutuklu kaldım hakim 2 sene caza verip 5 sene denetimi serbeslik verdi 5 sene doldu bekçilige girsem sorun olurmu cok onemli benim için cevaplarsanız sevinirim teşekürler.

Hakan
Ziyaretçi
Hakan

Admin kardeşim ben 2019/1. Dönem bekçiliğe başvurdum herşeyini geçtim denetimli serbestlik yemiştim ama bu süreçten önce sorunsuz bi şekilde bitirdim herhangi bi hapis söz konusu değil dün sonuçlar açıklandı başarısız yazıyor benden az puan alan adam asil 60 ta ben ise yedekte bile değilim denetim mi engel olmuştur acaba

Hakan yaman
Ziyaretçi
Hakan yaman

Bu hastanenin çıkışı var bir doktor kör kursuna gidiyor demeden dolayı hagb kararı aldım sıkıntı olurum mu

***bekçi adayı***
Ziyaretçi
***bekçi adayı***

Selamın aleyküm Admin kardeş Ankara da ikamet ediyorum oturduğum mahallede bekçilik hakkında muhtarımıza kimse gelmemiş acaba her mahallede farklılık gösterebilir mi? Şimdiden teşekkürler

Gökhan
Ziyaretçi
Gökhan

2016 senesinden denetimim var bitirdim adli sicil im temiz memur ceviriyor birşey çıkmıyor ama kayıtlarda varmış gözüküyor admin bu engel mi bekçi olmama

aykut
Ziyaretçi
aykut

Admin ben bizim mahalle muhtarına sordum beni muhtara soran olmamış olumsuz mu olmuş yani şimdi benim bekçilik

aykut
Ziyaretçi
aykut

Admin muhtara sorulmayınca listeye girilmemiş mi olunuyor.