FETÖ Yurtlarında Kalanlar Polis, Asker, Bekçi Olabilir mi?

2018 yılı Eylül ayı ile birlikte çok yoğun bir polis, bekçi ve asker alım gündemi var. 23. dönem POMEM ile 10 bin polis, 2018 PAEM ile 3000 komiser yardımcısı, 2018 PMYO ile 2500 PMYO öğrencisi ve yine 10 bin POMEM ya da PÖH alımı yapılacak. Yine Bakan SOYLU’nun ifadesi ile 2018 2. dönem 10 bin bekçi alım ilanı da bu yıl gündeme gelebilir. Mevcut 7 bin alım süreci de yazılı sınav aşaması ile devam edecek.

Bu süreçte bize gelen soruların başında “fethullahçı terör örgütü (fetö) yurtlarında kaldım. polis, asker, bekçi olabilir miyim? durumum ….” şeklinde sorular geliyor.

Bilindiği üzere devlet memuru alırken yoğun bir güvenlik taraması ve arşiv araştırması yapılıyor. Bu süreçte devlete alınacak herkes tek tek bu taramadan geçiriliyor. Aktif görevdeki memurlar da zaman zaman ve gerek duyulduğunda arşiv taramasına ve güvenlik tahkikatına alınıyorlar. Kendisi ve birinci dereceden yakın akrabalar öncelikli olmak üzere memur adayı ve görevdeki memurlar detaylı olarak inceleniyor. Asker, polis, bekçi gibi güvenlik teşkilatında görev yapan, kolluk kuvveti olan ve silah taşıyan-kullanan kişiler ise daha da detaylı bir tahkikata uğruyorlar.

Bu konuda yaptığımız gözlemler ve adaylardan aldığımız geçmiş alımlardaki verilerden aşağıdaki bilgileri aldık. Bu hususlar bir kuralı ifade etmekte olmayıp, herkes kendi özel durumuna göre bireysel olarak işleme tabii oluyor bilgisini de vermek istiyorum:

  1. fetö terör örgütü ile öğrencilik dışında herhangi bir bağı olanlar güvenlik araştırması ve arşiv taraması sonucu eleniyorlar.
  2. Aralık 2014 öncesi fetö yurtlarından ayrılıp bu yapı ile ilişkisi olmayanlar herhangi bir engelle karşılaşmıyor.
  3. Aralık 2014 sonrası-2016 yılı darbe girişimi öncesi bu yurtlardan ayrılanlar, güvenlik soruşturmalarında elenebiliyorlar.
  4. Birinci dereceden akrabası fetö ile ilişkili olanlar eleniyorlar.
  5. Dayı, kuzen, hala oğlu gibi uzak akrabası fetö ile ilişkisi olup kendi ve ailesinin ilişkisi olmayanlar sorun yaşamıyorlar.

Yukarıda saydığımız unsurlar genel gözlemler olup kesin kıstasları oluşturmamaktadır. Her aday, kendi durumu ve geçmişi ile teker teker değerlendirilmektedir.

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması sonucu adaya tebliğ edilir mi?

Hayır, bu işlemler güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasına tabi bireye sunulmaz. Yani bu sebeple elenseniz bile bilginiz olmaz. Yani puanlarınız çok yüksek olsa, sözlü mülakat çok iyi geçmiş olsa bile elenebilirsiniz ve sebep bu işlem olabilir. Bu sebeple elendiğinizi bilemezsiniz.

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması hangi kurumlar tarafından yapılıyor?

EGM ve MİT tarafından yapılıyor. Araştırma sadece fetö ile sınırlı değil, tüm terör örgütlerini kapsamaktadır. Bu yazımızın konusu fetö yurtlarında kalan ve fetö ile herhangi bir şekilde ilişiği olanları içermektedir. Güvenlik ve arşiv araştırmasında birçok arklı kriter bulunmakta olup fetö konusu bu kriterlerin başında gelir.

Bu makale ile alakalı toplam 28 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

28
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Ali
Ziyaretçi
Ali

Evleneceğim kişinin ailesinde fetoden ihraç olan aile bireyi var bu durum memeuriyetime sıkıntı olur mu?

Mehmet
Ziyaretçi
Mehmet

2012 de dershanesine gittim 1.5 ay başka bir bağım asla yok. Engel çıkarmı

umut
Ziyaretçi
umut

fetö ortaokulu mezunuyum polislik askerlik te sıkıntı yaşar mıyım ?

umut
Ziyaretçi
umut

fetö ortaokulundan mezun oldum ailemin hiçbir bağı yok sıkıntı yaşar mıyım

Mustafa
Ziyaretçi
Mustafa

İyi günler babam polislikten ihraç edildi ve hapiste girdi sonrasında tahliye oldu polislikte veya askerlikte elenme sebebim olabilir mi

Kamil
Ziyaretçi
Kamil

Yurtlar veya dersahaneler sozlu oncesi komisyonun onunde bilgisi oluyor mu yoksa daha sonra arastirma sonrasi mi bulunuyor

Berke
Ziyaretçi
Berke

Polis içinde aynısı geçerli mi? Dayım fetöden içeride ama 3. Derece akraba pmyo olur mu ?

Muhammed
Ziyaretçi
Muhammed

İyi çalışmalar. Eşimin tel numarası benim adıma kayıtlı ve çok yakın bi arkadaşının eşi fetöden içerde şu anda. Eşimin bu arkadaşıyla telefonda görüşmesi benim için güvenlik soruşturmasında sıkıntı çıkarır mı?

Emre
Ziyaretçi
Emre

Arkadaşlar polis akademisi sitesine bakin bekcilik duyurusu geldi

Mersinden
Ziyaretçi
Mersinden

Admın merhaba kolay gelsin. açıkçası bende 10.000 alım bekleyen biri olarak artık ümidimi tamamen kestim. 7 bin alımları üstünden kaç y geçti daha sınav zamanı açıklanmamadi. Ki daha sonuçlar açıklanacak eğitim vs derken benim hiç ümidim kalmadı 10.000 alımlarına

Mehmet
Ziyaretçi
Mehmet

Merhaba admin uzmanlığa başvurmuştum e devlet üzerinden sonuçlara bakıyorum birşey yok nerden öğrenebilirim

Alper
Ziyaretçi
Alper

Admin kolay gelsin. Bekçilik yazılı sınavı için iptal söylentileri dolanıyor böyle birşey varmı yada olabilme ihtimali varmı?

Zeynep0007
Ziyaretçi
Zeynep0007

Ast değerim 15
Alt değerim 13
Sizce bir sıkıntı olur mu? (Bayan)

Zeynep0007
Ziyaretçi
Zeynep0007

Boyun düzleşmesi polisliğe engel mı?

Kuzey ögut
Ziyaretçi
Kuzey ögut

10.000 bekçi alimi tahmini bi tarih varmi?