FETÖ Yurtlarında Kalanlar Polis, Asker, Bekçi Olabilir mi? – BekçiAlımı

FETÖ Yurtlarında Kalanlar Polis, Asker, Bekçi Olabilir mi?

2018 yılı Eylül ayı ile birlikte çok yoğun bir polis, bekçi ve asker alım gündemi var. 23. dönem POMEM ile 10 bin polis, 2018 PAEM ile 3000 komiser yardımcısı, 2018 PMYO ile 2500 PMYO öğrencisi ve yine 10 bin POMEM ya da PÖH alımı yapılacak. Yine Bakan SOYLU’nun ifadesi ile 2018 2. dönem 10 bin bekçi alım ilanı da bu yıl gündeme gelebilir. Mevcut 7 bin alım süreci de yazılı sınav aşaması ile devam edecek.

Bu süreçte bize gelen soruların başında “fethullahçı terör örgütü (fetö) yurtlarında kaldım. polis, asker, bekçi olabilir miyim? durumum ….” şeklinde sorular geliyor.

Bilindiği üzere devlet memuru alırken yoğun bir güvenlik taraması ve arşiv araştırması yapılıyor. Bu süreçte devlete alınacak herkes tek tek bu taramadan geçiriliyor. Aktif görevdeki memurlar da zaman zaman ve gerek duyulduğunda arşiv taramasına ve güvenlik tahkikatına alınıyorlar. Kendisi ve birinci dereceden yakın akrabalar öncelikli olmak üzere memur adayı ve görevdeki memurlar detaylı olarak inceleniyor. Asker, polis, bekçi gibi güvenlik teşkilatında görev yapan, kolluk kuvveti olan ve silah taşıyan-kullanan kişiler ise daha da detaylı bir tahkikata uğruyorlar.

Bu konuda yaptığımız gözlemler ve adaylardan aldığımız geçmiş alımlardaki verilerden aşağıdaki bilgileri aldık. Bu hususlar bir kuralı ifade etmekte olmayıp, herkes kendi özel durumuna göre bireysel olarak işleme tabii oluyor bilgisini de vermek istiyorum:

 1. fetö terör örgütü ile öğrencilik dışında herhangi bir bağı olanlar güvenlik araştırması ve arşiv taraması sonucu eleniyorlar.
 2. Aralık 2014 öncesi fetö yurtlarından ayrılıp bu yapı ile ilişkisi olmayanlar herhangi bir engelle karşılaşmıyor.
 3. Aralık 2014 sonrası-2016 yılı darbe girişimi öncesi bu yurtlardan ayrılanlar, güvenlik soruşturmalarında elenebiliyorlar.
 4. Birinci dereceden akrabası fetö ile ilişkili olanlar eleniyorlar.
 5. Dayı, kuzen, hala oğlu gibi uzak akrabası fetö ile ilişkisi olup kendi ve ailesinin ilişkisi olmayanlar sorun yaşamıyorlar.

Yukarıda saydığımız unsurlar genel gözlemler olup kesin kıstasları oluşturmamaktadır. Her aday, kendi durumu ve geçmişi ile teker teker değerlendirilmektedir.

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması sonucu adaya tebliğ edilir mi?

Hayır, bu işlemler güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasına tabi bireye sunulmaz. Yani bu sebeple elenseniz bile bilginiz olmaz. Yani puanlarınız çok yüksek olsa, sözlü mülakat çok iyi geçmiş olsa bile elenebilirsiniz ve sebep bu işlem olabilir. Bu sebeple elendiğinizi bilemezsiniz.

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması hangi kurumlar tarafından yapılıyor?

EGM ve MİT tarafından yapılıyor. Araştırma sadece fetö ile sınırlı değil, tüm terör örgütlerini kapsamaktadır. Bu yazımızın konusu fetö yurtlarında kalan ve fetö ile herhangi bir şekilde ilişiği olanları içermektedir. Güvenlik ve arşiv araştırmasında birçok arklı kriter bulunmakta olup fetö konusu bu kriterlerin başında gelir.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

36 Soru Cevaplandı

 1. Kapalı böbrek taşı ameliyatı polisliğe engel mi?

 2. E nabız uygulamasından bu ameliyat geçmişimi görürler mi yani görürlerse bile sonuçta sağlamım şuan.. şimdiki durumum mu önemli yoksa o e nabıza yazan mı?

 3. Uzman cavuslukdan gecis yapmak icin ne gerekli bilgi ala bilirmiyim

 4. 10.000 bekçi alimi tahmini bi tarih varmi?

 5. Boyun düzleşmesi polisliğe engel mı?

 6. Ast değerim 15
  Alt değerim 13
  Sizce bir sıkıntı olur mu? (Bayan)

 7. Admin kolay gelsin. Bekçilik yazılı sınavı için iptal söylentileri dolanıyor böyle birşey varmı yada olabilme ihtimali varmı?

 8. Merhaba admin uzmanlığa başvurmuştum e devlet üzerinden sonuçlara bakıyorum birşey yok nerden öğrenebilirim

 9. Admın merhaba kolay gelsin. açıkçası bende 10.000 alım bekleyen biri olarak artık ümidimi tamamen kestim. 7 bin alımları üstünden kaç y geçti daha sınav zamanı açıklanmamadi. Ki daha sonuçlar açıklanacak eğitim vs derken benim hiç ümidim kalmadı 10.000 alımlarına

 10. Arkadaşlar polis akademisi sitesine bakin bekcilik duyurusu geldi

 11. İyi çalışmalar. Eşimin tel numarası benim adıma kayıtlı ve çok yakın bi arkadaşının eşi fetöden içerde şu anda. Eşimin bu arkadaşıyla telefonda görüşmesi benim için güvenlik soruşturmasında sıkıntı çıkarır mı?

 12. Polis içinde aynısı geçerli mi? Dayım fetöden içeride ama 3. Derece akraba pmyo olur mu ?

 13. Yurtlar veya dersahaneler sozlu oncesi komisyonun onunde bilgisi oluyor mu yoksa daha sonra arastirma sonrasi mi bulunuyor

 14. İyi günler babam polislikten ihraç edildi ve hapiste girdi sonrasında tahliye oldu polislikte veya askerlikte elenme sebebim olabilir mi

 15. fetö ortaokulundan mezun oldum ailemin hiçbir bağı yok sıkıntı yaşar mıyım

 16. fetö ortaokulu mezunuyum polislik askerlik te sıkıntı yaşar mıyım ?

 17. 2012 de dershanesine gittim 1.5 ay başka bir bağım asla yok. Engel çıkarmı

 18. Evleneceğim kişinin ailesinde fetoden ihraç olan aile bireyi var bu durum memeuriyetime sıkıntı olur mu?

 19. Ben 2012 yılında fetö yurdunda kaldım bi sıkınti çıkar mı sonra zaten bi daha onlarla muhattap olmadım

 20. Ailemden birinci dereceden fetoden işten atılan var benim içn sorun olurmu

 21. hocam benim babam polisti fetoden atıldı ben asker ya da polis olabilir miyim sıkıntı olurmu

 22. fetö okulunda 3 sene okudum fakat hiçbir şekilde ailemden işten atılan olmadı askeri mülakkatta bana sorun olur mu?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir