Bekçi Alımında-Bekçilikte Askerlik Şartı

Çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen on binler merakla ve heyecanlar 2019 2. dönem bekçi alımını bekliyor. Bu süreç mart 2019 da başlayacak. Bilindiği üzere bekçilik başvurularında adaylarda aranılan bazı şartlar bulunuyor. Bu şarların başında yaş, ikamet, mezuniyet ve askerlik hususu geliyor. Bize iletilen soruların büyük bir kısmını bekçilikte askerlik şartının kalkıp kalkmayacağı konusu ile bedelli askerlik başvurusu yapanların bu süreçte yeni bekçilik alımına başvurup başvuramayacakları konuları oluşturuyor. Bu makalemizde askerlik ve bekçilik konusunu işlemeye çalışacağız.

Bekçi alımı, 772 sayılı Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanununa göre yapılmaktadır. Bu kanunun ikinci maddesi (özlük işleri) 6. maddesi c bendi yandaki gibidir:  Askerlik ödevini bitirmiş olup 30 yaşından yukarı olmamak.

Yine Bekçilerin iş başlangıcı için yasal dayanak olan Mahalle Bekçiliğine Giriş Sınav yönetmeliği, bekçi adaylarında aranacak şartları içermektedir. İlgili yönetmeliğin Adaylarda aranılan şartlar başlıklı 5. maddesinin c bendi şu şekildedir; “Askerlik ödevini bitirmiş olmak”.

Bu maddeden anlaşıldığı üzere bekçi alımında askerlik şartı aranmak zorundadır. Bu kanun değişmedikçe ilanlarda askerlik şartı aranacaktır. Askerlik görevini yapmayan ya da hala askerlik görevini yapıyor olup evrak teslimi(ön başvuru) tarihinde bu görevi bitirmemiş olanlar, kanun değişmedikçe bekçilik başvurusunda bulunamazlar.

ÖNEMLİ:   2019 Bekçilik Başvuru ve Sınav Takvimi

Kimler askerlik görevini bitirmiş sayılır? Bekçilik başvurusu yapabilir:

  • Askerlik görevini yapmış olanlar
  • Bedelli askerlik yapanlar
  • Döviz ile askerlik yapanlar.
  • Terhis olanlar.

Kimler askerlik görevini bitirmemiştir? Bekçilik başvurusu yapamaz:

  • Askerlik çağına gelmeyenler
  • Askerlikten tecilli olanlar
  • Öğrenci olup askerlik yapmayanlar
  • Askerlik görevini yapıyor olanlar

Bedelli askerlik başvurusu yapacakların konusunu BURADA detaylı olarak anlatmıştık.  Bekçilik başvuru yapan adaylardan “askerlik ödevini bitirmiş olmak” şartı istenmektedir. Peki bedelli askerlik başvurusu yapanlar, askerlik görevlerini -ödevlerini- ne zaman bitirmiş olurlar? Bu konuda bedelli yönetmeliğine bakmamız gerekiyor:

Özet olarak 21 gün askerlik eğitimini almadan askerlik ödevini yapmış olmazsınız. Başvuru yapmış olmanız bunu sağlamaz. Mevcut durumda, bedelli başvurusu yapıp eğitimi almamış olanlar bekçilik başvurusu yapamazlar, yapsalar bile evrak tesliminde elenirler. 2019  bekçi alımına başvurur, bu süreçte eğitimi tamamlar ve bireysel başvuruya evrağınızla giderseniz başvurunuz kabul edilir. Tersi durumda yukarıda dediğim gibi yine elenirsiniz. Bu konuda bakanlık bir düzenleme ya da kolaylık sağlayabilir.

0 0 vote
Yazıyı Oyla
TIKLA TAKİP ET!
Bildir
guest
188 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Rahmanerta
Rahmanerta
4 Haziran 2020 16:10

Merhaba,
Askerliğini 6 daha uzatıp 12 ay yapanlara bekçilik alımında avantaj varmı ?

adnan
adnan
28 Mayıs 2020 17:14

Askerliğimi bitirdim ama uzman çavuş oldum 2 yıllık askerliğimi yaptığım için sözleşme yaptılar askerlik yapmayanlar 5yıllık yaptı 1 yıldır görev yapıyorum ve şimdi şözleşmemin bitmesine 1 yol kaldı ama askerliğimi yaptım bekçi sonavına girebilirmiyim yani bekçi olabilirmiyim 2 yalıda doldurmam lazm mı

Rıfat
Rıfat
5 Mayıs 2020 20:33

Yasim 21 askerlik gitmedim bekliyorum ve o bekci olabirmiyim

OZAN
OZAN
13 Nisan 2020 17:30

Merhabalar;
Askerde sağ kolumda kas yırtılmasından dolayı muaf oldum.
Raporumda Kas harfiyatı ve anatomisi diye geçiyor fakat bu kas yırtılması denilen durum,
geçici bir rahatsızlık ki çok sürmeden iyileşti
Şuandada silahlı özel güvenlik kartınada sahibim
3. havalimanında görev aldım
birdaha ki alımlarda başvuru yapma düşüncem var bunun ile alakalı sizin fikriniz ve düşüncenizede göz önünde bulundurmak istedim.
Bu durumun bana bir engeli olacakmıdır yoksa hiç denememelimiyim ?
Teşekkürler.

Emir
Emir
6 Aralık 2019 09:15

1 sene önce kilo dan çürük aldım ve şuan zayıfladım krıterlere uygun kilodayım bekcılık kabul şansı nedir?

Yılmaz
Yılmaz
10 Kasım 2019 04:21

Kolay gelsin Sözleşmeli erbaşım Hakkari de görev yapıyorum ikamehkahım Hakkari de 1 ocakta bitiyor Hakkari görevim Teskere Alıyorum 2020 alımlarına başvuru yapabilir miyim.Yada dilekçe yazma gibi şansım varmı. Şimdiden teşekkürler

İdris
İdris
13 Ekim 2019 11:30

Bir sorun olacak küçükken 1 yaşındayken bir damar ameliyatı geçirdim muaf olacak gibiyim ama şu ana kadar geçen sürede bir sağlık sorunum olmadı ve kuullandıım bir hap yok sağlık durumun gayet iyi sadede doktor riske atmamak için yollamadı başvurabilirmiyim bi sorun olur mu?

İdris
İdris
Cevaplandı:   admin
13 Ekim 2019 15:01

Peki nerden biliyrsnz yabi şimdi yanlış annamayn kesin olup oldıgını nasıl ögrenebilirim peki

İdris
İdris
Cevaplandı:   admin
13 Ekim 2019 15:03

Peki bu dediğim olay polislikte bir sorun yaşatır mı bana efendim

Anıl
Anıl
22 Ağustos 2019 02:18

Bebekliğinde beyin amaliyatı gecırdım izden dolayı askerlik yapmadım engelli raporun yok bekçi olabılırmıyım

hasan
hasan
8 Mayıs 2019 03:33

Admin bende çürük alacam pisikyatriden yani uyum bozukluğundan f.43.2 başvuru yapabilirmiyim yani sağlıktan gecebilirmiyim bu benim gibi başından geçen olaydan kimse bekciligi kazandımı cevaplarsan
Sevinirim🙏

Cihannnn
Cihannnn
22 Nisan 2019 10:18

Kolay gelsin ön sağlıkta muaf raporu olarak sadece e devletten çıkan evrak var askerliğe elverişli değildir diye bu yeterli olur mu yoksa daha kapsamlı bir rapor almam gerekli mi?

Osman tan
Osman tan
21 Nisan 2019 15:29

Merhabalar.. ben testis kanseri sebebi ile 2 sene once askerlikten muaf raporu aldim hastaligimi atlattim organ kaybim ve engelli raporum yok bekcilige basvurdum on saglik komisyonunda durum bildirir raporu var bu raporu nasil alacagim muaf alirkem girdigim heyet raporu yeterli olur mu ? Birde sansim nedir sizce

uğur
uğur
Cevaplandı:   Osman tan
22 Nisan 2019 22:46

askerlik şubesinden muafiyet raporu al. benımde benzerbir durumun vardı orda yardımcı oldular.

cihannnn
cihannnn
18 Nisan 2019 13:34

kulağımda ki işitme kaybından dolayı askerlikten muaf oldum bekçiliğe başvurdum ön sağlıkta elenir miyim?

as as as
as as as
15 Nisan 2019 18:47

askerligimin besinci ayında kayseri 1.komando tugayında ailevi sebeblerden dolayı komutanların öngörüsü ile f.43.2 uyum bozuklukları adı altında askerlige elverişli degildir raporu aldım . herhangi bir saglık sorunum yok ve bekçiliğe basvuru yaptım kabul edildi SİZCE ELENİRMİYİM ? ////////!!12 – . Sağlık Bilgi Formu istenecektir. (Adaylar, Sağlık Bilgi Formu ile birlikte varsa ilaç raporu, durum
bildirir sağlık kurulu raporu, engelli sağlık kurulu raporu, askerlikten muafiyet raporu, herhangi bir öğrenci
adaylığından veya personel alımı adaylığından sağlık nedeniyle elenmesine neden olan raporları ile
sağlık özgeçmişini tanımlayan bütün bilgi, belge ve raporları Ön Sağlık Kontrolü Komisyonuna sunmak
zorundadır.))(( bu maddede yazan askerlikten muafiyet raporu dediği bu elverişli degildir dedigi rapormudur ? şimdiden teşekkürler admin

Siyanür
Siyanür
Cevaplandı:   as as as
5 Kasım 2019 22:27

DOSTUM BAŞVURUN NE OLDU DURUMUN NE BILGI VERIR MISIN?

ali
ali
15 Nisan 2019 12:36

91/1 304 gün askerlik yaptım daha sonra kolda 5/2 motor kaybı diye çürük verip gönderdiler bekçiliğe başvurdum kabul edildi fakat bu durumdan dolayı beni elerlermi şuan herhangi bir sorunum yok iyleştim ön saglık kontrolüne askerde aldıgım raporları götürmelimiyim ?

Ali
Ali
14 Nisan 2019 16:07

Merhaba kolay gelsin sağlık mülakatında tartılma işlemi kıyafetlimi oluyor yoksa sadece Boxerlamı kalıyorsun ?

Cihazınızda internet yok...

188
0
Hemen Destek İstex
()
x