Bekçi Alımında-Bekçilikte Askerlik Şartı
bekci alimi askerlik sarti

Bekçi Alımında-Bekçilikte Askerlik Şartı

Çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen on binler merakla ve heyecanlar 2019 2. dönem bekçi alımını bekliyor. Bu süreç mart 2019 da başlayacak. Bilindiği üzere bekçilik başvurularında adaylarda aranılan bazı şartlar bulunuyor. Bu şarların başında yaş, ikamet, mezuniyet ve askerlik hususu geliyor. Bize iletilen soruların büyük bir kısmını bekçilikte askerlik şartının kalkıp kalkmayacağı konusu ile bedelli askerlik başvurusu yapanların bu süreçte yeni bekçilik alımına başvurup başvuramayacakları konuları oluşturuyor. Bu makalemizde askerlik ve bekçilik konusunu işlemeye çalışacağız.

Bekçi alımı, 772 sayılı Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanununa göre yapılmaktadır. Bu kanunun ikinci maddesi (özlük işleri) 6. maddesi c bendi yandaki gibidir:  Askerlik ödevini bitirmiş olup 30 yaşından yukarı olmamak.

bekci askerlik kanun

Yine Bekçilerin iş başlangıcı için yasal dayanak olan Mahalle Bekçiliğine Giriş Sınav yönetmeliği, bekçi adaylarında aranacak şartları içermektedir. İlgili yönetmeliğin Adaylarda aranılan şartlar başlıklı 5. maddesinin c bendi şu şekildedir; “Askerlik ödevini bitirmiş olmak”.

Bu maddeden anlaşıldığı üzere bekçi alımında askerlik şartı aranmak zorundadır. Bu kanun değişmedikçe ilanlarda askerlik şartı aranacaktır. Askerlik görevini yapmayan ya da hala askerlik görevini yapıyor olup evrak teslimi(ön başvuru) tarihinde bu görevi bitirmemiş olanlar, kanun değişmedikçe bekçilik başvurusunda bulunamazlar.

Kimler askerlik görevini bitirmiş sayılır? Bekçilik başvurusu yapabilir:

  • Askerlik görevini yapmış olanlar
  • Bedelli askerlik yapanlar
  • Döviz ile askerlik yapanlar.
  • Terhis olanlar.

Kimler askerlik görevini bitirmemiştir? Bekçilik başvurusu yapamaz:

  • Askerlik çağına gelmeyenler
  • Askerlikten tecilli olanlar
  • Öğrenci olup askerlik yapmayanlar
  • Askerlik görevini yapıyor olanlar

Bedelli askerlik başvurusu yapacakların konusunu BURADA detaylı olarak anlatmıştık.  Bekçilik başvuru yapan adaylardan “askerlik ödevini bitirmiş olmak” şartı istenmektedir. Peki bedelli askerlik başvurusu yapanlar, askerlik görevlerini -ödevlerini- ne zaman bitirmiş olurlar? Bu konuda bedelli yönetmeliğine bakmamız gerekiyor:

bedelli askerlikodevi gorevi

Özet olarak 21 gün askerlik eğitimini almadan askerlik ödevini yapmış olmazsınız. Başvuru yapmış olmanız bunu sağlamaz. Mevcut durumda, bedelli başvurusu yapıp eğitimi almamış olanlar bekçilik başvurusu yapamazlar, yapsalar bile evrak tesliminde elenirler. 2019  bekçi alımına başvurur, bu süreçte eğitimi tamamlar ve bireysel başvuruya evrağınızla giderseniz başvurunuz kabul edilir. Tersi durumda yukarıda dediğim gibi yine elenirsiniz. Bu konuda bakanlık bir düzenleme ya da kolaylık sağlayabilir.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)
Yorumlara Abone Ol
Bildir
guest
190 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Sefa
Sefa

Muaf olanlari belirtmemissiniz onlar napacak

ibrahim ibrahim
ibrahim ibrahim
Cevaplandı:   Utku DEMİR

muaf olanlar da basvuru yapabiliyorlarmı epilepsiden muaf oldum basvuru hakkım varmı bilgilendirirseniz sevinirim

İsa
İsa

2.bekçi alimi kayıtları ne zaman yapılacak?

Mehmet
Mehmet

Hiçte adaletli değil bize kalsaydı 1.celp döneminde askere giderdik ama ne askere gidebildik nede bekcilige başvuru yapabileceğiz anlaşılan. sisteme bak şaşırdık mı hayır

Gökhan
Gökhan

Mezuniyet lise mi ilköğretim mi istiyorlar

Recep
Recep

Ilk okul alim varmi

Sinan
Sinan

Orta okul mezunları bekciliye alinacakmi

Ali
Ali

Yeni Alimda Mezuniyet Şarti Ne İstiyorlar Admin sizce

ismail
ismail

peki ya biz napalım? bedelli celp dönemim temmuz ayında ilan öncesinde yayınlanırsa başvuramacagım bu konuda bir esneklik olmasını temenni ediyorun

1 2
Bildirimler kapat

Cihazınızda internet yok...