Bekçi Alımında-Bekçilikte Askerlik Şartı

Çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen on binler merakla ve heyecanlar 2019 2. dönem bekçi alımını bekliyor. Bu süreç mart 2019 da başlayacak. Bilindiği üzere bekçilik başvurularında adaylarda aranılan bazı şartlar bulunuyor. Bu şarların başında yaş, ikamet, mezuniyet ve askerlik hususu geliyor. Bize iletilen soruların büyük bir kısmını bekçilikte askerlik şartının kalkıp kalkmayacağı konusu ile bedelli askerlik başvurusu yapanların bu süreçte yeni bekçilik alımına başvurup başvuramayacakları konuları oluşturuyor. Bu makalemizde askerlik ve bekçilik konusunu işlemeye çalışacağız.

Bekçi alımı, 772 sayılı Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanununa göre yapılmaktadır. Bu kanunun ikinci maddesi (özlük işleri) 6. maddesi c bendi yandaki gibidir:  Askerlik ödevini bitirmiş olup 30 yaşından yukarı olmamak.

Yine Bekçilerin iş başlangıcı için yasal dayanak olan Mahalle Bekçiliğine Giriş Sınav yönetmeliği, bekçi adaylarında aranacak şartları içermektedir. İlgili yönetmeliğin Adaylarda aranılan şartlar başlıklı 5. maddesinin c bendi şu şekildedir; “Askerlik ödevini bitirmiş olmak”.

Bu maddeden anlaşıldığı üzere bekçi alımında askerlik şartı aranmak zorundadır. Bu kanun değişmedikçe ilanlarda askerlik şartı aranacaktır. Askerlik görevini yapmayan ya da hala askerlik görevini yapıyor olup evrak teslimi(ön başvuru) tarihinde bu görevi bitirmemiş olanlar, kanun değişmedikçe bekçilik başvurusunda bulunamazlar.

Kimler askerlik görevini bitirmiş sayılır? Bekçilik başvurusu yapabilir:

  • Askerlik görevini yapmış olanlar
  • Bedelli askerlik yapanlar
  • Döviz ile askerlik yapanlar.
  • Terhis olanlar.

Kimler askerlik görevini bitirmemiştir? Bekçilik başvurusu yapamaz:

  • Askerlik çağına gelmeyenler
  • Askerlikten tecilli olanlar
  • Öğrenci olup askerlik yapmayanlar
  • Askerlik görevini yapıyor olanlar

Bedelli askerlik başvurusu yapacakların konusunu BURADA detaylı olarak anlatmıştık.  Bekçilik başvuru yapan adaylardan “askerlik ödevini bitirmiş olmak” şartı istenmektedir. Peki bedelli askerlik başvurusu yapanlar, askerlik görevlerini -ödevlerini- ne zaman bitirmiş olurlar? Bu konuda bedelli yönetmeliğine bakmamız gerekiyor:

Özet olarak 21 gün askerlik eğitimini almadan askerlik ödevini yapmış olmazsınız. Başvuru yapmış olmanız bunu sağlamaz. Mevcut durumda, bedelli başvurusu yapıp eğitimi almamış olanlar bekçilik başvurusu yapamazlar, yapsalar bile evrak tesliminde elenirler. 2019  bekçi alımına başvurur, bu süreçte eğitimi tamamlar ve bireysel başvuruya evrağınızla giderseniz başvurunuz kabul edilir. Tersi durumda yukarıda dediğim gibi yine elenirsiniz. Bu konuda bakanlık bir düzenleme ya da kolaylık sağlayabilir.

Bekçi adayları; Mart 2019'da yapılacak 8 BİN bekçi alımını kaçırmamak, yazılı ve sözlü sınavına çalışmak için mutlaka uygulamamızı satın alın. Yüzlerce kişiye bekçilik kazandırdık; bunlardan biri de siz olun. Uygulamamız sayesinde on binlerce rakibinizin bir adım önünde olacaksınız! İndirmek İçin LOGOYA TIKLAYIN
Bu makale ile alakalı toplam 40 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

40
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Mehmet özyörük
Ziyaretçi
Mehmet özyörük

Yaş sınırı 35 ‘ten asagi olmali en büyük sınır bu yaşım 32 ‘den gün alıyor bu şekil olmuyor

Mehmet özyörük
Ziyaretçi
Mehmet özyörük

Acaba ben mi yanlis biliyorum doğum tarihim 11.06.1987 oluyor mu böyle admin

Canberk
Ziyaretçi
Canberk

Şuanda sözleşmeli erim 19 martta sözleşmem bitiyor askerliğimde bitmiş oluyor 19 marttan önce başvuru olursa bunun akıbeti ne olacak acaba bilgi verir misiniz şimdiden teşekkürler?

barış
Ziyaretçi
barış

arkadaşlar hekes cimere ortaokul alınsın yazsın içişleri bakanımız süleyman soyluya facebook twitter yazın yogunluk olursa olcaktır.

süleyman
Ziyaretçi
süleyman

ya allah aşkına bedelli askerlik 21 gün yapılacak bunun 4 veya 5 günü zaten yol izni kalıyor 16 gün allah aşkına biz şimdi 16 gün için bekçilik başvurusu yapamıyoruz biri bu zulme haksızlığa dur desin artık

Bekçiii
Ziyaretçi
Bekçiii

S.aleykum admin..istanbul dan asilim 28 ocak da sevkim vardi hallettim evrak gitti ankara ya ama hala haber gelmedi bu hafta birseyler aciklarlar mi. Bilginiz varmı. Yeni eğitim ne zaman. Teşekkürler.

burak
Ziyaretçi
burak

ortaokul mezunu Arkadaşlar Cimere yazı yazın sayın bakanımız sesimize kulak verecektir bizlere 1 kere hak verilmesini istiyoruzz

Trturk
Ziyaretçi
Trturk

Askerligi yapmis fakat suan sozlesmeli erlik yapanlar sinava basvurabilir mi ?

Musa
Ziyaretçi
Musa

Başvurular nezaman acikögretim liseye gidiyorum kurtarirmi admin

süleyman
Ziyaretçi
süleyman

kurban olduğum allahım gelde üzülme benim gibi bedelli askerliğe başvurup celp dönemi erken çıkanlar şimdi bekçiliğe başvuru yapabilecek ama benim gibi celp dönemi geç tarihe verilenler oturup başvuranları izleyecek bu bir insana ne kadar acı veriyor kimsenin haberi var mı?kimseden bir eksiğimiz yok yanlızca şansımız yok sayın bakanımızdan bize şans vermesni istiyoruz…saygılar

Okan
Ziyaretçi
Okan

05.01.1989 doğumluyum başvuru yapabilir miyim

Fatih
Ziyaretçi
Fatih

Bedelliyi yatırmışım nisanda gidiyorum bekçiliğe başvurabilirim

hasan k
Ziyaretçi
hasan k

bedelli yapanlar otursunlar evde örgü örsünler ne bekcılıgı

süleyman
Ziyaretçi
süleyman

ya allah aşkına biz şimdi ne yapalaım bedelliye başvurduk geç tarih verdiler…Allah aşkına adalet istiyorum…

Mehmet
Ziyaretçi
Mehmet

Eğitim şartı resmi gazetede yayımlandığı gibi en ilkokul mezunu olmasını istiyoruz. En azından açık lise okuyanlar da başvuru yapabilsinler…

Ömer
Ziyaretçi
Ömer

Admin su ortaokul konusunda dıger arkadaslardan rıcam cimere yazsınlar belkı bı ıhtımal sızde bu konuda uyarı yapsanız rica etsek

Ömer
Ziyaretçi
Ömer

Askerlik şartı kaldırılsın arkadaş bu nedir ya!!