Arşiv Araştırması ve Güvenlik Soruşturması Olumsuz Gelenler Ne Yapabilir? – BekçiAlımı

Arşiv Araştırması ve Güvenlik Soruşturması Olumsuz Gelenler Ne Yapabilir?

Çarşı ve mahalle bekçisi alımları, eğitimleri ve atamaları hızla yapılmaya devam ediyor. Çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen adaylar ön başvuru, yazılı, sözlü, fiziki sınav sonrası kazanmaları durumunda güvenlik ve arşiv araştırmasına alınıyorlar ve bu konuda herhangi bir problemi olmadığı görülen adayların atamaları yapılıyor. Bu uygulama kamu kuruma girmek isteyen tüm memur adaylarına yapılmaktadır. Görev başındayken de gerekli durumlarda bu süreç işletilir. Bu süreçte, arşiv araştırmasında ve güvenlik soruşturmasında idarece sorun tespit edilen adayların elemesi yapılıyor ve elendikleri kendilerine tebliğ ediliyor. Arşiv araştırması ve güvenlik tahkikatı, adayın yakın çevresi, geçmişi, okuduğu okullar, kişiliği ve kendisine ait bilgilerin devlet memuru olmaya uygun olup olmadığının araştırılması ve geçmişinin taraması olarak adlandırılabilir. Güvenlik araştırması ve arşiv taramasında aşağıdaki verilere bakılır:

 • Adayın okuduğu okullar ve kaldığı yurtlar
 • 1.dereceden akrabaları
 • Akrabalarının işleri
 • Cemaat bağlantıları (fetö, dhkpc, pek vb)
 • Adayın sosyal medya paylaşımları
 • Adayın fikri yapısı

Yukarıda ana başlıklarını verdiğimiz hususlardan günümüzde en çok dikkat edilen kısım fetö cemaati ile ilişkisi, fetö yurtlarında kalma ve pek gibi bölücü terör örgütleri ile bağlantıdır. Bu ve diğer konularda aday devlet kadrolarına uygun bulunmazsa güvenlik soruşturması olumsuz sonuçlanır ve aday elenir.

Danıştay tarafından verilen kararlar göre güvenlik soruşturmasının yapılacağı konular şu şekildedir:
– Kişinin kolluk kuvvetleri tarafından halen aranıp aranmadığı,
– Kolluk kuvvetleri ve istihbarat ünitelerinde ilişiği 
– Adli sicil kaydının ve hakkında herhangi bir tahdit olup olmadığı,
– Yıkıcı ve bölücü faaliyetlerde bulunup bulunmadığı,
– Ahlaki durumu,
– Yabancılar ile ilgisinin ve sır saklama becerisinin,
bulunan kayıtlardan ve yerinden araştırılmak suretiyle tespit edilmesi ve değerlendirilmesi.

Hem kararda hem mevzuatta yer alan hükümlere göre arşiv araştırmasında mevcut kayıtlardan araştırma yapılması yeterli iken güvenlik soruşturmasında kişinin ikametgahı çevresinden de araştırma yapılır.

Bu süreçte, kendisinden kaynaklanan herhangi bir durum olmaması, elenme sebebi olmayan ufak tefek sebeplerin bahane edilmesi, herhangi bir maddi bulgu olmamasına rağmen elendiğini belirten memur adayları oluyor. Bu kişilerin yapacağı işlem idare mahkemelerine gidip süreç hakkında durdurma kararı almaktır. Güvenlik araştırmasında hiçbir kriteri belli olmayan, soyut ve keyfiyete müsait şekilde tesis edildiği görülürse, usul ve yasaya aykırı bir durum oluştuğu ortaya çıkacaktır. Bu da İdare Mahkemesi tarafından yürütmenin durdurulması şeklinde bir sonuç çıkartacaktır. Bu şekilde durdurma kararı alınmış onlarca örnek mevcuttur. Size elendiğiniz tebliğ edildikten sonra 60 güç içinde idare mahkemelerine dava açabilirsiniz.

Eğer elenme nedeninizin dayanaksız olduğunu düşünüyorsanız bu yolu kullanabilirsiniz.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

121 Soru Cevaplandı

 1. Acik tan lise okuyorum alim olurmu

 2. Konu dışında ama admin yeni alımlarda yedeklerin öncelik verilmesi durumu var mı sizce öyle söylenti var her ilin kontejanin tekrar artış yapıp önce yedeklerden alım yapilabilir mı

 3. sağlık soruşturmasında b şikkı ile çalışmasında sakınca yoktur ibaresi olan fakat işe başlamak için a şikkı olması yönünde yönetmelik olan bekci adayı idari mahkemeye itiraz etse kazanırmı emsal karar varmı saygılar sunarım

  • A maddelerini sağlamalısınız. Sağlayamıyorsanız sonuç alamazsınız.

 4. Merhaba güvenlik arşiv soruşturmasından bende elendim eşimle olan olaydan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılması 150 gün para cezası aldım bunu sebeb göstererek elemisler beni sizce eleme sebebi mi?

  • Hayır değil.

  • Ne yapmamiz lazim idari mahkemeye mi gitmeliyiz yoksa başka yolu var mi?

  • Idare mahkeme yoluyla mi ıtiraz etmememiz lazım başka yolu varmı

  • Evet.

  • Idari mahkemelere bakan avukat onerirmisiniz daha önce bu tip dava almış

  • Öneri yapamıyoruz.

  • öncelikle selamın aleyküm abi ben ilk defa bir kişi aracılıgıyla uyuşturucu hap aldım ve sivil polisler tarafından hapları yutamadan yakalandık allahtanda yutmamışım ölüme kadar götürüyormuş polis abiler dedi bana ben bekçilik hayalim vardı beni serbest bıraktılar 1 gün tutup bu benim bekçi olmama engel olurmu ben bagımlısı deyilim bir kişi tarafından kandırılıp yok öyle kafası var yok böyle kafası var bu hapların diyerek aklıma girerek kandırdı beni ben şuan çok pişmanım polis abi bana dediki çagrı kagıdı gelcek mahkemeye gitceksin hakim beye efendim ben ifademin arkasındayım çok pişmanım diyeceksin ondan sonra çıkıp evine gidebilirsin dedi bu benim bekçi olmama engel olurmu ametem fealn imza felan görmüyeceksin sadece 5 yıl hiç bir kavgaya ve uyuşturucu içen ve satan kişilerin yanında bulunmuycaksın dedi efendim engel olurmu hiç sabıka kaydım vede hiç sicilim bozuk deyi bekçilige engel olurmu teşekkürler

  • Kayıt var mı yok mu önemli olan o.

 5. Admin ikametgâh şartı kaldırıldı mı haberin varmı

 6. Merhaba admin eşimle tartışmıştık darp raporu alıp şikayetçi oldu şu an barıştık ve dava henüz görülmedi şubatta görülecek. Yedek kazananlardanım bu sorun elenmeme neden olur mu?

 7. Hocam bu yedekler nasil beli olacak

 8. 400 yedeğe güvenlik soruşturması sağlık raporu aldirildi onların surecleri belli peki onlardan sonrada çağırma olacak mi sizce nereye kadar gelir yedek sırası… yoksa bitti mi geride kalanlar kaldımı elendi mi onlar ne olacak süreç bitene kadar hakkımız var mı ? bu saatten sonra kaça kadar sıra gelebilir 1060.yedek güvenlik soruşturması bile yapılmadı akıbet nedir hocam

 9. Habg karari alindi hakkimda eylul ayinda imza atiyorum her hafta mahkemeye kadar ceza almadim daha oncesindede hicbir suc islemedim elenme sebebim bu olabilicegini dusunuyorum sadece basina gelip mahkemece meslege donus yapan oldumu acaba admin senin goruslerin nedir bu konu hakkinda, saygilar.

 10. admin iyi günler şöyle bir sorum olacaktı;
  Hakkımda HAGB kararı var 10 ay hapis cezası olarak ben bundan elendim idari mahkemeye başvurabilirmiyim.

 11. Muhammed Ören

  Devam eden mahkeme elenmeye engel mi peki

 12. Ali Osman Yüksel

  Yaşta bir esneme olabilir mi?
  Yaş 34 bir ihtimal de olsa beklemeli miyiz.

  Koşu,sıçrama,ağırlık taşıma,slalom takla gibi fiziksel yeterliligimizi test edildigi bir sınav varken 30 yaş sınırı çok düşük değil mi?

 13. Admin kardeşim… Güvenlik soruşturmasında elendim.. Sebebi 15 temmuz’da asker iken bizi başka sebep öne sürerek olaya götürdüler.. Gittiğimiz gibide geldik yer ağrı doğubeyazıt zaten bişeyde yoktu sokakta ifademizi verdikten bir sene sonra evlerimize dava sonucu geldi kovuşturma ya yer yoktur diye… Ama adımıza şerh varmış haberimiz de yok kararda da yazmıyor… Emniyetin bize haber vermesiyle şerhin kaldırılması için itiraz dilekçesi verdik ama dilekçe sürece yetişmedi ve elendim dava açsam hakkımı alabilir miyim

 14. Meraba Admin.

  Bende elendim guvenlik sorusturmasindan. Kavgadan dolayi adli sicil kaydim var. Adli sicilin olmasi direk engelmi

 15. Admin onceki rapor olumsuzdu bugun yenisni aldik olumlu 3e gonderirmi ankara

 16. Selamun aleyküm. Yaklaşık 2 yıl önce uyuşturucu kullanımı nedeniyle denetimli serbestlik aldım temiz verdim sorunsuz tamamladım adli sicilde gözükmüyor tekrarı da olmadı sizce engel olur mu

 17. Merhaba eşim bekçilik başvurusu yapacak ama rahmetli babasının sigortadan borcu çıkıp kamu davası olarak dava açılmış varislerine 7yıl oluyor babası öleli.sgk tarafından algısı vergisiyle 15bin gibi bi para ödenmesi söz konusu muhtemelen dava da uzayıp gidecek temyize taşımayı düşünüyoruz güvenlik soruşturması olumsuz çıkar mı sizce sonuçta babasından kalma bi olay varis olduğu için sıkıntı yaşar mıyız?

 18. Admin herhangi bir sicil kaydim yoktur anne baba kardeş huzur icinde yasadik hayatimda karakola girmedim fakat amcaoglu yani kuzen terorden girdi guvenlik sorusturmasi olumsuz cikarmi anne baba kaardeslerimde hic bise yok tek amcaoglu..

 19. Başvuralar ‘ne zaman

  • henüz bekçilik başvuruları başlamadı. başlayınca haber ve duyuru yapacağız.

 20. Resul Demiray

  Admin dün dosyalar gelmiş sağlıktan elenmişim dosyayı sağlık kuruluna gönderecekler miş başka bi hastahaneye sevk mi oluyor yoksa itiraz mı edicez aydınlatırmısın lütfen sağlık kuruluna gidince ne oluyor

 21. admin sol gözde 0.75 hiepmetrop vardı.görme gücü 10 da 6. sag göz tam 20/16 yı tuttu saglam yazdı.heyettende olur aldım.ikinciye sevk ettiler göz için olumsuz geldi.tebligat yaptılar elendiğime dair.mahkemeyle ugrasayımmı sence.

 22. Kardeşim feto pyd den girdi cıktı bende sıkıntı olurmu

 23. Admin merhaba bekçilik yedek adayıyım sıra bana geldi herhangi bir sabıkam vs yok eşimle davamız vardı benden şikayetçi olmuştu bugün 5 ay HAGB kararı verildi. Hakime bekçi adayıyım dedim dosyamda sorun olur mu dedim bu karara itiraz et görünmez dedi. İtiraz dilekçeksini verdim fakat aklım takıldı sorun olur mu bu durum elenme sebebi mi?

  • Arşiv taramasında bakan heyet karar veriyor bilemiyorum

  • Birdr bizim dosylar geldi ankardan sağlıktan eksik yerler var dediler onlar hallettik güvenlik soruşturması yapılmıştır sanırım değilmi? Dosyalar geldi çünkü sorun olmayanların ataması yapıldı sorun olsaydı söylerlerdi değilmi

  • Evet sorun olsa elendiğiniz ibraz edilirdi.

  • Yasin Kaçıncı yedek adayısın ve hangi il bende bekliyorum da hala

 24. 5 yila kadar uyuşturucu suçuna karışmam var bekcilik engelli hocam

 25. Süleymancıların yurdunda kaldım 4 sene sıkıntı olurmu

 26. Merhaba admin ikinci bekçi alımlarında her şeyi geçtim güvenlik soruşturmam adli sicil kaydından olumsuz geldi kişiyi hürrüyetin sen yoksun bırakma suçundan 5 yıl önceki dava 10 ay tescilli hapis cezam vardı 1 yıl ertelemeli 5 yıl öncesi için idari mahkemeye verdim 7 ay oldu ses çıkmadı sonuç ne olur bilginiz batmı şimdiden teşekkürler

 27. Hayırlı Akşamlar 8.sınıfta İyi Bi lise Tutturuyum Diye Özel Okula Gitmiştim Başka Hiçbir Şeyim Olmadı Vede Hiçbir şeyle Alakam Olmadı Akrabalarımın Hiçbirinin Polisle İşi olmadı Benim Özel Okula Gitmem Güvenlik Soruşturmasında Elenmeme Yol Açarmı ?

 28. Admin kardeşim Bana Esrar dan denetim geldi yıllar önce Temiz bir şekilde çıktım işin içinden ondan sonra asla bulunmadım ortamında bile. Bana Allah rızası için birşey söyle. Geçen olmuş mu hiç güvenlikten bu hatadan dolayı? Ve mahkemeye başvurabilir miyiz? Neticede kanımızda yok artık ve kullanmıyoruz bu vatanın temiz evlatlarıyız artık

 29. Kasten adam yaralama ve mala zarar verme olarak bi mahkemem var devam ediyor sıkıntı olur mu sizce

 30. Selam admin allah razı için lütfen net bisey söyleyin kafayı yemek üzereyim 2018 de herseyi geçtim güvenlikten kaldım sadece eski kiz arkadaşım la kavga ettik şikayet edildim diye adına açık dosya var dediler herkes şikayeti geri aldı dosya takipsiz karari verildi kapan di bende bununla birlikte itiraz ettim ne dir fikriniz hala dava hala acik idari mahkemede

 31. iyi günler sayın avukat ben yeni bekçiliği kazandım 9 bin tl idari para cezası kesilmişti bana yasadışı bahis oynamadan bi sorun çıkarmı

 32. Bu yeni açıklanan sınav sonuçları başarılı basarisiz olma sebeblerinde güvenlik soruşturması nin rolü var mı ya da güvenlik soruşturması sonuçlar açıklanmadan once mi yapıldı

 33. Selam admin 2018/2019 13. yedek olarak bekci liği kazandım fakat güvenlik sorusturmasi nedeniyle olumsuz dediler itiraz davası actim ve kazandım gerekli mahkeme kararı ve belgeleri hem valilige hem de ilce emniyet te verdim sizce atana bilirmiyim fikriniz nedir Teşekkürler

 34. Kardeş benim abim 19 yıl önce isim benzerliğinden hizbullah tan yakalandı karakolda üç gün kaldı savcılık tarafından serbest bırakıldı ve adlı sicil kaydına işlenme di bunun ekibin de bekcilik sonuclarinda elendiği mi gördüm yaptığımız araştırmada bu sebepten dolayı elenmişim ve kazandığımı da söyleşiler güvenlik soruşturmasından geçemediğim elendim ne yapmam lazım

 35. Merhaba ben bekçiliğe girdim kazandım.sağlktanda geçtim ama beni tedirgin eden durum otel kayıtlarım.daha önce 2 defa otelde yabancı kadınla kaldım bu güvenlik arşiv soruşturmasında bana engel olurmu lütfen aydınlatıcı bir cevap verirseniz çok mutlu olurum

  • Sıkıntı oldumu dostum? Benimde kız arkadaşım yabancı ve beraber tatil yaptık. Sıkıntı oluyor mu?

 36. Merhaba Admin;
  Elenmemizin güvenlik soruşturmasından olduğunu düşünüyoruz, dava açmak istesek sözlü sınav sonuçları açıklandıktan sonra 60 günümüz mü olur? Sonuçların açıklandığı ilk gün Cimere yazdık cevap bekliyoruz bu 60 gün içerisinde cimerden cevap alamazsak nasıl bir yol izlememiz gerekir? Cevap için şimdiden teşekkür ederim.

 37. Nişanlımla otel kaydım var bu yüzden pomem sınavım olumsuz oldu bununla ilgili ne yapmalıyım

 38. Hocam bi kaç yıl önce kız arkadaşımla tatile gitmiştik aynı otelde kalmıştık soruşturmada problem olurmu ?

 39. Merhaba admin ben daha önce otelde farklı bayanlarla 2 kez kaldım.bekçiliği asıl olarak kazandım.sağlık raporlarını hallettim ankaraya gitti cevap gelmedi henüz sizce güvenlik soruşturmasından kalırmıyım

 40. kolay gelsin ben 2012-2014 yılları arasında fetö yurdunda kaldım. acaba bir problem olur mu

 41. 10 yıl önceden kavgadan mahkeme olmuştu karşı tarafla şikayette anlaşmalı vazgeçtik dosya kapanmıştı adalet bakanlığına girecem sıkıntı olurmu

 42. Kavgadan mahkeme olmuştuk karşılıklı davadan vaz geçtik dosya kapandı 13yıl oldu adalet bakanlığına girecem

 43. Akrabalarımın işlediğı suçlar bana engel olurmu

 44. Akrabalarimin işledigi suç bana engel olurmu

 45. Turgut yılmaz

  Merhaba. Bugün beni arayıp güvenlik soruşturmasından kaldığımı söylediler sözlü mülakat açıklanmadan önce soruşturma yapıldı demişlerdi. Mülakattan nasıl geçtim ozaman. Şimdi bana kaldığımı söylediler sebep olarak bilişim suçları denildi detaylı bilgi yok. Ben bundan itiraz edeceğim sonucu olumlu olurmu

 46. Merhaba. Nişanlım bütün aşamalardan geçerek bekçiliği asil olarak kazandı. Bi atama listesi gelmiş ve listede adı yokmuş güvenlik soruşturmasında bi sorun çıkmış olabilir mi? Atama şansı hala var mıdır şansı nedir acaba? Cevaplarsanız sevinirim.

 47. Ailedeki hapise giren kisiler seni etkilermi

 48. Abi benim 1 haftalık uzaklaştırmam var okuldan sıkıntı olurmu

 49. Tarkan güngör

  Jandarma uzman çavuşluğu kazandm güvenlik soruşturmam olumsuz geldi ve neyden elendiğim belirtilmedi ailede babamın 2009 da uyuşturucu dosyası var bundan doluı elenmiş olabilirmiyim bundansa dava açıp kazanabilirmiyim ?

 50. Admin kız arkadaşım yabancı, birlikte 4 kez tatil yaptık, bu güvenlik soruşturmasında sıkıntı olurmu? Hatta nişanlıyız şuan. Turizm de çalıştığım için doğal olarak kız arkadaşımda yabancı, sonuç ne olur? Teşekkürler

 51. admin 2017 senesinden kabahatler kanunundan idari para cezası aldım yaptım bir hata ve hayat kadınına gittim dönüştü polisler çevirdiler ve beni emniyete götürüp idari para cezası yazdılar sorduğum memuriyete etki etmeyeceğini sadece idari para cezası olduğunu söylediler bu durum bekçi veya polis olmama engelmidir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir