Arşiv Araştırması ve Güvenlik Soruşturması Olumsuz Gelenler Ne Yapabilir?

Çarşı ve mahalle bekçisi alımları, eğitimleri ve atamaları hızla yapılmaya devam ediyor. Çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen adaylar ön başvuru, yazılı, sözlü, fiziki sınav sonrası kazanmaları durumunda güvenlik ve arşiv araştırmasına alınıyorlar ve bu konuda herhangi bir problemi olmadığı görülen adayların atamaları yapılıyor. Bu uygulama kamu kuruma girmek isteyen tüm memur adaylarına yapılmaktadır. Görev başındayken de gerekli durumlarda bu süreç işletilir. Bu süreçte, arşiv araştırmasında ve güvenlik soruşturmasında idarece sorun tespit edilen adayların elemesi yapılıyor ve elendikleri kendilerine tebliğ ediliyor. Arşiv araştırması ve güvenlik tahkikatı, adayın yakın çevresi, geçmişi, okuduğu okullar, kişiliği ve kendisine ait bilgilerin devlet memuru olmaya uygun olup olmadığının araştırılması ve geçmişinin taraması olarak adlandırılabilir. Güvenlik araştırması ve arşiv taramasında aşağıdaki verilere bakılır:

  • Adayın okuduğu okullar ve kaldığı yurtlar
  • 1.dereceden akrabaları
  • Akrabalarının işleri
  • Cemaat bağlantıları (fetö, dhkpc, pek vb)
  • Adayın sosyal medya paylaşımları
  • Adayın fikri yapısı

Yukarıda ana başlıklarını verdiğimiz hususlardan günümüzde en çok dikkat edilen kısım fetö cemaati ile ilişkisi, fetö yurtlarında kalma ve pek gibi bölücü terör örgütleri ile bağlantıdır. Bu ve diğer konularda aday devlet kadrolarına uygun bulunmazsa güvenlik soruşturması olumsuz sonuçlanır ve aday elenir.

Danıştay tarafından verilen kararlar göre güvenlik soruşturmasının yapılacağı konular şu şekildedir:
– Kişinin kolluk kuvvetleri tarafından halen aranıp aranmadığı,
– Kolluk kuvvetleri ve istihbarat ünitelerinde ilişiği 
– Adli sicil kaydının ve hakkında herhangi bir tahdit olup olmadığı,
– Yıkıcı ve bölücü faaliyetlerde bulunup bulunmadığı,
– Ahlaki durumu,
– Yabancılar ile ilgisinin ve sır saklama becerisinin,
bulunan kayıtlardan ve yerinden araştırılmak suretiyle tespit edilmesi ve değerlendirilmesi.

Hem kararda hem mevzuatta yer alan hükümlere göre arşiv araştırmasında mevcut kayıtlardan araştırma yapılması yeterli iken güvenlik soruşturmasında kişinin ikametgahı çevresinden de araştırma yapılır.

Bu süreçte, kendisinden kaynaklanan herhangi bir durum olmaması, elenme sebebi olmayan ufak tefek sebeplerin bahane edilmesi, herhangi bir maddi bulgu olmamasına rağmen elendiğini belirten memur adayları oluyor. Bu kişilerin yapacağı işlem idare mahkemelerine gidip süreç hakkında durdurma kararı almaktır. Güvenlik araştırmasında hiçbir kriteri belli olmayan, soyut ve keyfiyete müsait şekilde tesis edildiği görülürse, usul ve yasaya aykırı bir durum oluştuğu ortaya çıkacaktır. Bu da İdare Mahkemesi tarafından yürütmenin durdurulması şeklinde bir sonuç çıkartacaktır. Bu şekilde durdurma kararı alınmış onlarca örnek mevcuttur. Size elendiğiniz tebliğ edildikten sonra 60 güç içinde idare mahkemelerine dava açabilirsiniz.

Eğer elenme nedeninizin dayanaksız olduğunu düşünüyorsanız bu yolu kullanabilirsiniz.

Bu makale ile alakalı toplam 74 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

74
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Mehmet
Ziyaretçi
Mehmet

Kasten adam yaralama ve mala zarar verme olarak bi mahkemem var devam ediyor sıkıntı olur mu sizce

Samet
Ziyaretçi
Samet

Admin kardeşim Bana Esrar dan denetim geldi yıllar önce Temiz bir şekilde çıktım işin içinden ondan sonra asla bulunmadım ortamında bile. Bana Allah rızası için birşey söyle. Geçen olmuş mu hiç güvenlikten bu hatadan dolayı? Ve mahkemeye başvurabilir miyiz? Neticede kanımızda yok artık ve kullanmıyoruz bu vatanın temiz evlatlarıyız artık

Ahmet
Ziyaretçi
Ahmet

Hayırlı Akşamlar 8.sınıfta İyi Bi lise Tutturuyum Diye Özel Okula Gitmiştim Başka Hiçbir Şeyim Olmadı Vede Hiçbir şeyle Alakam Olmadı Akrabalarımın Hiçbirinin Polisle İşi olmadı Benim Özel Okula Gitmem Güvenlik Soruşturmasında Elenmeme Yol Açarmı ?

Onur Yılmaz
Ziyaretçi
Onur Yılmaz

Merhaba admin ikinci bekçi alımlarında her şeyi geçtim güvenlik soruşturmam adli sicil kaydından olumsuz geldi kişiyi hürrüyetin sen yoksun bırakma suçundan 5 yıl önceki dava 10 ay tescilli hapis cezam vardı 1 yıl ertelemeli 5 yıl öncesi için idari mahkemeye verdim 7 ay oldu ses çıkmadı sonuç ne olur bilginiz batmı şimdiden teşekkürler

Emre
Ziyaretçi
Emre

Süleymancıların yurdunda kaldım 4 sene sıkıntı olurmu

Salih
Ziyaretçi
Salih

5 yila kadar uyuşturucu suçuna karışmam var bekcilik engelli hocam

Yasin
Ziyaretçi
Yasin

Admin merhaba bekçilik yedek adayıyım sıra bana geldi herhangi bir sabıkam vs yok eşimle davamız vardı benden şikayetçi olmuştu bugün 5 ay HAGB kararı verildi. Hakime bekçi adayıyım dedim dosyamda sorun olur mu dedim bu karara itiraz et görünmez dedi. İtiraz dilekçeksini verdim fakat aklım takıldı sorun olur mu bu durum elenme sebebi mi?

Huseyin
Ziyaretçi
Huseyin

Kardeşim feto pyd den girdi cıktı bende sıkıntı olurmu

erkn
Ziyaretçi
erkn

admin sol gözde 0.75 hiepmetrop vardı.görme gücü 10 da 6. sag göz tam 20/16 yı tuttu saglam yazdı.heyettende olur aldım.ikinciye sevk ettiler göz için olumsuz geldi.tebligat yaptılar elendiğime dair.mahkemeyle ugrasayımmı sence.

Resul Demiray
Ziyaretçi
Resul Demiray

Admin dün dosyalar gelmiş sağlıktan elenmişim dosyayı sağlık kuruluna gönderecekler miş başka bi hastahaneye sevk mi oluyor yoksa itiraz mı edicez aydınlatırmısın lütfen sağlık kuruluna gidince ne oluyor

Nnurullah
Ziyaretçi
Nnurullah

Başvuralar ‘ne zaman

Bedirhan
Ziyaretçi
Bedirhan

Admin herhangi bir sicil kaydim yoktur anne baba kardeş huzur icinde yasadik hayatimda karakola girmedim fakat amcaoglu yani kuzen terorden girdi guvenlik sorusturmasi olumsuz cikarmi anne baba kaardeslerimde hic bise yok tek amcaoglu..

Merve ç.
Ziyaretçi
Merve ç.

Merhaba eşim bekçilik başvurusu yapacak ama rahmetli babasının sigortadan borcu çıkıp kamu davası olarak dava açılmış varislerine 7yıl oluyor babası öleli.sgk tarafından algısı vergisiyle 15bin gibi bi para ödenmesi söz konusu muhtemelen dava da uzayıp gidecek temyize taşımayı düşünüyoruz güvenlik soruşturması olumsuz çıkar mı sizce sonuçta babasından kalma bi olay varis olduğu için sıkıntı yaşar mıyız?

Mehmet
Ziyaretçi
Mehmet

Selamun aleyküm. Yaklaşık 2 yıl önce uyuşturucu kullanımı nedeniyle denetimli serbestlik aldım temiz verdim sorunsuz tamamladım adli sicilde gözükmüyor tekrarı da olmadı sizce engel olur mu

Hasan
Ziyaretçi
Hasan

Admin onceki rapor olumsuzdu bugun yenisni aldik olumlu 3e gonderirmi ankara