Arşiv Araştırması ve Güvenlik Soruşturması Olumsuz Gelenler Ne Yapabilir?
güvenlik soruşturmasında nelere bakılır

Arşiv Araştırması ve Güvenlik Soruşturması Olumsuz Gelenler Ne Yapabilir?

Çarşı ve mahalle bekçisi alımları, eğitimleri ve atamaları hızla yapılmaya devam ediyor. Çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen adaylar ön başvuru, yazılı, sözlü, fiziki sınav sonrası kazanmaları durumunda güvenlik ve arşiv araştırmasına alınıyorlar ve bu konuda herhangi bir problemi olmadığı görülen adayların atamaları yapılıyor. Bu uygulama kamu kuruma girmek isteyen tüm memur adaylarına yapılmaktadır. Görev başındayken de gerekli durumlarda bu süreç işletilir. Bu süreçte, arşiv araştırmasında ve güvenlik soruşturmasında idarece sorun tespit edilen adayların elemesi yapılıyor ve elendikleri kendilerine tebliğ ediliyor. Arşiv araştırması ve güvenlik tahkikatı, adayın yakın çevresi, geçmişi, okuduğu okullar, kişiliği ve kendisine ait bilgilerin devlet memuru olmaya uygun olup olmadığının araştırılması ve geçmişinin taraması olarak adlandırılabilir. Güvenlik araştırması ve arşiv taramasında aşağıdaki verilere bakılır:

  • Adayın okuduğu okullar ve kaldığı yurtlar
  • 1.dereceden akrabaları
  • Akrabalarının işleri
  • Cemaat bağlantıları (fetö, dhkpc, pek vb)
  • Adayın sosyal medya paylaşımları
  • Adayın fikri yapısı

Yukarıda ana başlıklarını verdiğimiz hususlardan günümüzde en çok dikkat edilen kısım fetö cemaati ile ilişkisi, fetö yurtlarında kalma ve pek gibi bölücü terör örgütleri ile bağlantıdır. Bu ve diğer konularda aday devlet kadrolarına uygun bulunmazsa güvenlik soruşturması olumsuz sonuçlanır ve aday elenir.

Danıştay tarafından verilen kararlar göre güvenlik soruşturmasının yapılacağı konular şu şekildedir:
– Kişinin kolluk kuvvetleri tarafından halen aranıp aranmadığı,
– Kolluk kuvvetleri ve istihbarat ünitelerinde ilişiği 
– Adli sicil kaydının ve hakkında herhangi bir tahdit olup olmadığı,
– Yıkıcı ve bölücü faaliyetlerde bulunup bulunmadığı,
– Ahlaki durumu,
– Yabancılar ile ilgisinin ve sır saklama becerisinin,
bulunan kayıtlardan ve yerinden araştırılmak suretiyle tespit edilmesi ve değerlendirilmesi.

Hem kararda hem mevzuatta yer alan hükümlere göre arşiv araştırmasında mevcut kayıtlardan araştırma yapılması yeterli iken güvenlik soruşturmasında kişinin ikametgahı çevresinden de araştırma yapılır.

Bu süreçte, kendisinden kaynaklanan herhangi bir durum olmaması, elenme sebebi olmayan ufak tefek sebeplerin bahane edilmesi, herhangi bir maddi bulgu olmamasına rağmen elendiğini belirten memur adayları oluyor. Bu kişilerin yapacağı işlem idare mahkemelerine gidip süreç hakkında durdurma kararı almaktır. Güvenlik araştırmasında hiçbir kriteri belli olmayan, soyut ve keyfiyete müsait şekilde tesis edildiği görülürse, usul ve yasaya aykırı bir durum oluştuğu ortaya çıkacaktır. Bu da İdare Mahkemesi tarafından yürütmenin durdurulması şeklinde bir sonuç çıkartacaktır. Bu şekilde durdurma kararı alınmış onlarca örnek mevcuttur. Size elendiğiniz tebliğ edildikten sonra 60 güç içinde idare mahkemelerine dava açabilirsiniz.

Eğer elenme nedeninizin dayanaksız olduğunu düşünüyorsanız bu yolu kullanabilirsiniz.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)
Yorumlara Abone Ol
Bildir
guest
121 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Recep
Recep

Acik tan lise okuyorum alim olurmu

Urfa-63
Urfa-63

Konu dışında ama admin yeni alımlarda yedeklerin öncelik verilmesi durumu var mı sizce öyle söylenti var her ilin kontejanin tekrar artış yapıp önce yedeklerden alım yapilabilir mı

ibrahim
ibrahim
Cevaplandı:   Urfa-63

keşke öyle olsaydı kardesim tekrar sil baştan malesef bende yedeklerdeyim

orhan
orhan

sağlık soruşturmasında b şikkı ile çalışmasında sakınca yoktur ibaresi olan fakat işe başlamak için a şikkı olması yönünde yönetmelik olan bekci adayı idari mahkemeye itiraz etse kazanırmı emsal karar varmı saygılar sunarım

Ali
Ali

Merhaba güvenlik arşiv soruşturmasından bende elendim eşimle olan olaydan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılması 150 gün para cezası aldım bunu sebeb göstererek elemisler beni sizce eleme sebebi mi?

Ali
Ali
Cevaplandı:   Utku DEMİR

Ne yapmamiz lazim idari mahkemeye mi gitmeliyiz yoksa başka yolu var mi?

Ali
Ali
Cevaplandı:   Utku DEMİR

Idare mahkeme yoluyla mi ıtiraz etmememiz lazım başka yolu varmı

Ali
Ali
Cevaplandı:   Utku DEMİR

Idari mahkemelere bakan avukat onerirmisiniz daha önce bu tip dava almış

cengiz
cengiz
Cevaplandı:   Utku DEMİR

öncelikle selamın aleyküm abi ben ilk defa bir kişi aracılıgıyla uyuşturucu hap aldım ve sivil polisler tarafından hapları yutamadan yakalandık allahtanda yutmamışım ölüme kadar götürüyormuş polis abiler dedi bana ben bekçilik hayalim vardı beni serbest bıraktılar 1 gün tutup bu benim bekçi olmama engel olurmu ben bagımlısı deyilim bir kişi tarafından kandırılıp yok öyle kafası var yok böyle kafası var bu hapların diyerek aklıma girerek kandırdı beni ben şuan çok pişmanım polis abi bana dediki çagrı kagıdı gelcek mahkemeye gitceksin hakim beye efendim ben ifademin arkasındayım çok pişmanım diyeceksin ondan sonra çıkıp evine gidebilirsin dedi bu benim bekçi olmama engel olurmu ametem fealn imza felan görmüyeceksin sadece 5 yıl hiç bir kavgaya ve uyuşturucu içen ve satan kişilerin yanında bulunmuycaksın dedi efendim engel olurmu hiç sabıka kaydım vede hiç sicilim bozuk deyi bekçilige engel olurmu teşekkürler

Mehnet
Mehnet

Admin ikametgâh şartı kaldırıldı mı haberin varmı

Yasin
Yasin

Merhaba admin eşimle tartışmıştık darp raporu alıp şikayetçi oldu şu an barıştık ve dava henüz görülmedi şubatta görülecek. Yedek kazananlardanım bu sorun elenmeme neden olur mu?

mustafa
mustafa
Cevaplandı:   Yasin

olur kardeşim arkadaşım elendi kocaeliden bebde elendim hagb var dava açıcam grup kurdum gelmek istiyosan

İsmail
İsmail
Cevaplandı:   mustafa

Hocam nasıl bir grup bende geleyim birbirimize yardımcı olalım

mustafa
mustafa
Cevaplandı:   İsmail

kardeşim 05314918239 mesaj at bana

Esrarengiz
Esrarengiz

Hocam bu yedekler nasil beli olacak

bekçi adayi
bekçi adayi

400 yedeğe güvenlik soruşturması sağlık raporu aldirildi onların surecleri belli peki onlardan sonrada çağırma olacak mi sizce nereye kadar gelir yedek sırası… yoksa bitti mi geride kalanlar kaldımı elendi mi onlar ne olacak süreç bitene kadar hakkımız var mı ? bu saatten sonra kaça kadar sıra gelebilir 1060.yedek güvenlik soruşturması bile yapılmadı akıbet nedir hocam

1 2
Bildirimler kapat

Cihazınızda internet yok...