Arşiv Araştırması ve Güvenlik Soruşturması Olumsuz Gelenler Ne Yapabilir?

Çarşı ve mahalle bekçisi alımları, eğitimleri ve atamaları hızla yapılmaya devam ediyor. Çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen adaylar ön başvuru, yazılı, sözlü, fiziki sınav sonrası kazanmaları durumunda güvenlik ve arşiv araştırmasına alınıyorlar ve bu konuda herhangi bir problemi olmadığı görülen adayların atamaları yapılıyor. Bu uygulama kamu kuruma girmek isteyen tüm memur adaylarına yapılmaktadır. Görev başındayken de gerekli durumlarda bu süreç işletilir. Bu süreçte, arşiv araştırmasında ve güvenlik soruşturmasında idarece sorun tespit edilen adayların elemesi yapılıyor ve elendikleri kendilerine tebliğ ediliyor. Arşiv araştırması ve güvenlik tahkikatı, adayın yakın çevresi, geçmişi, okuduğu okullar, kişiliği ve kendisine ait bilgilerin devlet memuru olmaya uygun olup olmadığının araştırılması ve geçmişinin taraması olarak adlandırılabilir. Güvenlik araştırması ve arşiv taramasında aşağıdaki verilere bakılır:

  • Adayın okuduğu okullar ve kaldığı yurtlar
  • 1.dereceden akrabaları
  • Akrabalarının işleri
  • Cemaat bağlantıları (fetö, dhkpc, pek vb)
  • Adayın sosyal medya paylaşımları
  • Adayın fikri yapısı

Yukarıda ana başlıklarını verdiğimiz hususlardan günümüzde en çok dikkat edilen kısım fetö cemaati ile ilişkisi, fetö yurtlarında kalma ve pek gibi bölücü terör örgütleri ile bağlantıdır. Bu ve diğer konularda aday devlet kadrolarına uygun bulunmazsa güvenlik soruşturması olumsuz sonuçlanır ve aday elenir.

Danıştay tarafından verilen kararlar göre güvenlik soruşturmasının yapılacağı konular şu şekildedir:
– Kişinin kolluk kuvvetleri tarafından halen aranıp aranmadığı,
– Kolluk kuvvetleri ve istihbarat ünitelerinde ilişiği 
– Adli sicil kaydının ve hakkında herhangi bir tahdit olup olmadığı,
– Yıkıcı ve bölücü faaliyetlerde bulunup bulunmadığı,
– Ahlaki durumu,
– Yabancılar ile ilgisinin ve sır saklama becerisinin,
bulunan kayıtlardan ve yerinden araştırılmak suretiyle tespit edilmesi ve değerlendirilmesi.

Hem kararda hem mevzuatta yer alan hükümlere göre arşiv araştırmasında mevcut kayıtlardan araştırma yapılması yeterli iken güvenlik soruşturmasında kişinin ikametgahı çevresinden de araştırma yapılır.

ÖNEMLİ:   Bekçilik Başvuru Ücreti

Bu süreçte, kendisinden kaynaklanan herhangi bir durum olmaması, elenme sebebi olmayan ufak tefek sebeplerin bahane edilmesi, herhangi bir maddi bulgu olmamasına rağmen elendiğini belirten memur adayları oluyor. Bu kişilerin yapacağı işlem idare mahkemelerine gidip süreç hakkında durdurma kararı almaktır. Güvenlik araştırmasında hiçbir kriteri belli olmayan, soyut ve keyfiyete müsait şekilde tesis edildiği görülürse, usul ve yasaya aykırı bir durum oluştuğu ortaya çıkacaktır. Bu da İdare Mahkemesi tarafından yürütmenin durdurulması şeklinde bir sonuç çıkartacaktır. Bu şekilde durdurma kararı alınmış onlarca örnek mevcuttur. Size elendiğiniz tebliğ edildikten sonra 60 güç içinde idare mahkemelerine dava açabilirsiniz.

Eğer elenme nedeninizin dayanaksız olduğunu düşünüyorsanız bu yolu kullanabilirsiniz.

0 0 vote
Yazıyı Oyla
TIKLA TAKİP ET!
Bildir
guest
119 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Obi
Obi
11 Mayıs 2020 18:42

Admin kız arkadaşım yabancı, birlikte 4 kez tatil yaptık, bu güvenlik soruşturmasında sıkıntı olurmu? Hatta nişanlıyız şuan. Turizm de çalıştığım için doğal olarak kız arkadaşımda yabancı, sonuç ne olur? Teşekkürler

Tarkan güngör
Tarkan güngör
15 Nisan 2020 19:26

Jandarma uzman çavuşluğu kazandm güvenlik soruşturmam olumsuz geldi ve neyden elendiğim belirtilmedi ailede babamın 2009 da uyuşturucu dosyası var bundan doluı elenmiş olabilirmiyim bundansa dava açıp kazanabilirmiyim ?

Tarkan güngör
Tarkan güngör
Cevaplandı:   admin
16 Nisan 2020 12:02

Uyuşturucu normalde etkilermi

Furkan
Furkan
6 Nisan 2020 12:05

Abi benim 1 haftalık uzaklaştırmam var okuldan sıkıntı olurmu

Hasan
Hasan
19 Mart 2020 22:35

Ailedeki hapise giren kisiler seni etkilermi

Emre
Emre
Cevaplandı:   admin
30 Mart 2020 17:36

Benim Hala oğlu astsubaydı ankesör soruşturması geçirdi hapse girdi çıktı davası sürüyor dışarıda imza atıyor. Beni etkiler mi ?

K67
K67
17 Mart 2020 01:05

Merhaba. Nişanlım bütün aşamalardan geçerek bekçiliği asil olarak kazandı. Bi atama listesi gelmiş ve listede adı yokmuş güvenlik soruşturmasında bi sorun çıkmış olabilir mi? Atama şansı hala var mıdır şansı nedir acaba? Cevaplarsanız sevinirim.

Turgut yılmaz
Turgut yılmaz
10 Mart 2020 22:34

Merhaba. Bugün beni arayıp güvenlik soruşturmasından kaldığımı söylediler sözlü mülakat açıklanmadan önce soruşturma yapıldı demişlerdi. Mülakattan nasıl geçtim ozaman. Şimdi bana kaldığımı söylediler sebep olarak bilişim suçları denildi detaylı bilgi yok. Ben bundan itiraz edeceğim sonucu olumlu olurmu

Osmanlı
Osmanlı
8 Mart 2020 12:29

Akrabalarimin işledigi suç bana engel olurmu

Osmanlı
Osmanlı
8 Mart 2020 12:28

Akrabalarımın işlediğı suçlar bana engel olurmu

Alp
Alp
6 Mart 2020 00:19

Kavgadan mahkeme olmuştuk karşılıklı davadan vaz geçtik dosya kapandı 13yıl oldu adalet bakanlığına girecem

Alp
Alp
6 Mart 2020 00:16

10 yıl önceden kavgadan mahkeme olmuştu karşı tarafla şikayette anlaşmalı vazgeçtik dosya kapanmıştı adalet bakanlığına girecem sıkıntı olurmu

YENİÇERİ
YENİÇERİ
29 Şubat 2020 19:29

kolay gelsin ben 2012-2014 yılları arasında fetö yurdunda kaldım. acaba bir problem olur mu

Bzkrt
Bzkrt
6 Şubat 2020 19:37

Merhaba admin ben daha önce otelde farklı bayanlarla 2 kez kaldım.bekçiliği asıl olarak kazandım.sağlık raporlarını hallettim ankaraya gitti cevap gelmedi henüz sizce güvenlik soruşturmasından kalırmıyım

Resul34
Resul34
30 Ocak 2020 23:25

Hocam bi kaç yıl önce kız arkadaşımla tatile gitmiştik aynı otelde kalmıştık soruşturmada problem olurmu ?

Hatıce
Hatıce
29 Ocak 2020 00:33

Nişanlımla otel kaydım var bu yüzden pomem sınavım olumsuz oldu bununla ilgili ne yapmalıyım

SEYHAN
SEYHAN
27 Ocak 2020 10:04

Merhaba Admin;
Elenmemizin güvenlik soruşturmasından olduğunu düşünüyoruz, dava açmak istesek sözlü sınav sonuçları açıklandıktan sonra 60 günümüz mü olur? Sonuçların açıklandığı ilk gün Cimere yazdık cevap bekliyoruz bu 60 gün içerisinde cimerden cevap alamazsak nasıl bir yol izlememiz gerekir? Cevap için şimdiden teşekkür ederim.

Cihazınızda internet yok...

119
0
Hemen Destek İstex
()
x