8 Bin Bekçi Alımında İl ve Kontenjanlar Netleşiyor – BekçiAlımı

8 Bin Bekçi Alımında İl ve Kontenjanlar Netleşiyor

2019 yılında yapılacak olan 8 bin bekçi alımı için geri sayım sürüyor. Mart 2019 tarihinde ilana çıkılması ile başlayacak olan bekçi alımında hangi illere alım yapılacağı ve bu illere kaç kontenjan ayrılacağı büyük merak konusu. Bu konuda resmi duyuru Mart ayında yayınlanacak olan 2019 bekçi alımı başvuru kılavuzu ile netleşecek. İçişleri bakanımız Süleyman Soylu, yaptığı açıklamalar ile bazı illeri ve bu illere alınacak bekçi sayısı kontenjanını açıkladı. İşte kontenjanlar:

Bakanımız yaptığı toplantılarda İstanbul ve Ankara için 2019 yılında alınacak bekçi sayısı kontenjanı hakkında bilgiler verdi. Ankara için 2019 yılında 500-550 bekçi alım kontenjanı ayrıldığını belirtti. Yine bakanımız yaptığı açıklama ile İstanbul ili için 2019 Mart bekçi alımı sürecinde 1000 ile 1200 arası kontenjan ayrılacağını belirtti. Bu sayede İstanbul sokaklarında 2019 itibariyle 5 bin bekçi görev yapıyor olacak. Özellikle Adana ve İzmir için de yüksek kontenjan ayrılmasını bekliyoruz. Diğer iller ve bekçi alım kontenjanları ise henüz net değil.

2019 yılında yapılacak olan bekçi alımı süreci ve sınavları hızla tamamlanacak. Bakanımızın açıklamalarına göre tüm süreç 2019 yaz aylarına kadar bitirilecek ve 2019 yılında alınan bekçiler sokaklarda göreve başlayacaklar. Bu nedenle bekçi adaylarının yazılı, sözlü ve parkur sınavına şimdiden hazırlanmalarını, fazla kiloları varsa bir an önce vermelerini, kan tahlillerini yaptırıp sağlıklarını kontrol ettirmelerini tavsiye ederiz.

İstanbul’dan 2019’da alınacak 1000 bekçi için yaklaşık 9 bin, Ankara’dan alınacak 500 bekçi için ise 8 bin civarında adayın yarışmasını bekliyoruz. Bekçilik fiziki parkuru için çalışmak isteyen ve kurs arayan adaylara İstanbul için EVEREST AKADEMİ (Ara: +905312100056), Ankara’da bekçilik parkur kursu arayan adaylara ise ANKARA BAŞKENT PARKUR(Ara: +905558321888) kursunu tavsiye ederiz. Bu kurslarla Bekcialimi.com aracılığı ile iletişim kurduğunu ifade eden ziyaretçilerimize kolaylıklar sağlanacaktır.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

77 Soru Cevaplandı

 1. YAŞ ŞARTININ ESNETİLMESİYLE ALAKALI BİR ÇALIŞMA VARMIDIR ACABA

 2. İyi günler ben aaskerlilten muafım ben girmek istyorum giremez miyim

  • Merhabalar,
   Emniyet Teşkilatı Sağlık yönetmeliğine engel herhangi bir sorununuz olmaması ve gerekli şartları eksiksiz taşıyor olmanız halinde basvuru yapabilirsiniz.

  • Teşekkür ederim

 3. MÜSLÜM TUNCAR

  1988 dogumlular sinava girebilir mi??

  • Merhabalar,
   1988 dogumlular 31 yaşından gun almamak şartını taşımadığı icin başvuru yapamazlar.

  • MÜSLÜM TUNCAR

   1 eylül 1988 dogumluyum giremez miyim sınava birde ilkokul mezunu da başvuru yapabilir mi

  • Merhabalar,
   1 Eylül 2018 itibari ile 31 yaşından gün almaya başladığınız icin basvuru yapamazsınız.

 4. 1.dönem carsi ve mahalle bekciliginde istanbula 1200 tane alacaklarmis kesin mi

 5. Tokata olmuycak mi

 6. Meraba admin. Sence mersin de alim olur mu. Türkiyenin en büyük şehirlerinden ve 2018 de alim yapılmadı

  • Merhabalar,
   Alım olacağı kanısındayım. Ancak ilan yayınlanınca goreceğiz simdilik birsey soyleyemeyiz.

 7. Merhabalar ,

  İlk okul mezunları gire bilecek mi ?

  • Merhabalar,
   Şimdiye kadar sadece Doğu ve Güney Doğu illerinin bazılarında ortaokul mezunu alım yapılmış, diğer illerde lise mezunu öğrenci alımı olmuştur.
   Muhtemelen yine aynı olacaktır. Ancak yine de ilan ve klavuz yayınlandığı zaman belli olacaktır.

  • Paki teşekkürler . Ben doğu da görev yapmak istesem olur mu atanma gibi

  • Basvuru yapacağınız ilde en az 1 yıl ikamet ediyor olmanız gerekmekte.
   Baska bir ile atama isteme yahut tayin isteme gibi bir olanak yoktur. Ancak siz diyelim Ankara’da çalışıyorsunuz ve Izmir’de çalışan bir bekci var. Beraber basvuru yaparak yer değişikliği yapabiliyorsunuz.

  • 07.07.1988 doğumlular başvuru yapabiliyormu

  • Merhabalar,
   7 Temmuz 2018 tarihi itibari ile 31 yaşından gün almaya başladığınız ve 31 yaşından gün almamış olmak koşulunu taşımadığınız için başvuru yapamazsınız.

 8. Merhabalar . Bayan bekci alimlari ile ilgili net bir durum var mıdır ?? Var ise boy şartı ne olur ?

  • Merhabalar,
   Bekçilik meslegi uzun yıllar ülkemizde var olmuş bu varlık esnasında bayan bekcilerimiz de görev yapmıştır. Ancak bir müddet sonra yakın tarihe kadar bekçi alımı durdurulmus ve görevdeki bekçiler bitme noktasına gelmiştir. Yakın tarihte yeniden bekci alımı yapılması kararlaştırılmış bosalan kadronun gectigimiz birkac alım ve Mart ayında olacak alım ile tamamlanması hedeflenmiş ancak bu alımlarda henüz bayan bekci kontenjanı ayırılmamıştır. Mart ayında olacak alımlarda da bayan bekçi kontenjanı olmadığı bilinmektedir.
   Ancak ilerleyen tarihlerde bayan bekçi kontenjanı açılması emniyet teşkilatı geçmişi emsal alınarak ihtimal dahili edilebilir.
   Bayan bekçi alımı konusunda herhangi bir bilgi yahut çalışma duyumumuz olmamıştır.
   Eger bayan bekci alınırsa bayan polis alımındaki sağlık şartlarına tabi tutulurlar.

 9. 1.72 BOY KİLO 58 OLUR MU

  • Merhabalar,
   Vücut kitle endeksiniz 19.61 olarak 18-27 sınırları arasında olduğundan başvuru yapabilirsiniz.

 10. Merhaba;
  İzmir için kontenjan beklentiniz nedir?
  Saygılarımla.

  • Merhabalar,
   İstanbul ve Ankara ile orantılı olarak diger illerden daha fazla alım olmasını bekliyoruz. Ancak yine de ilanı beklemekte fayda var.

 11. Hem 18 yas diyorsunuz hem de 18 den itibaren alim yapiyorlar ve askerlik sarti var peki 18 veya 19 yasindayim diyelim bu alimi nasil yapicaklar sonucta bu yasta askere daha gitmemis oluyoruz??

  • Merhabalar,
   Askerlikle ilişiği olmayıp(en az 18 yaşını doldurmus ancak cesitli sebeplerle askerlikten muaf olmuş,askerlik yükümlülüğü kaldırılmış) emniyet teşkilatı sağlık yönetmeliğinde belirtilen tüm koşulları sağlayan kişiler basvuru yapabilir. Bu madde bunu kapsamaktadır. Askerlik yapmasına bir manisi olmayan adayların askerlik yükümlülükleri devam ettiği müddetçe basvuru yapamazlar.
   Askeriyenin sağlık şartları ile emniyetin şartları farklıdır. Misal vermek gerekirse askerliğe elverissiz olarak kabul edilen bir hastalığı olan kişi emniyetin sağlık yönetmeliğindeki şartları taşıdığı için emniyette görev alabilir.Bunun emsalleri vardır.
   Yani en az 18 yaşında olup askerlikle ilgili yükümlülükleri üzerinden kaldırılmış, ancak emniyet teşkilatı sağlık şartları dogrultusunda emniyet bünyesinde görev yapmaya bir engeli olmayan kisiler kastedilmistir.

 12. Vücudun görünmeyen yerlerinde olan dövmeler sorun yaratır mı acaba ?

  • Merhabalar,
   Yazlık üniforma giyildiginde vücudun görünmeyen yerinde kalan dövmeler serbest bırakılmıştır. Sorun yaratmamaktadır.

  • Bazı arkadaşlar görünmeyen yerde dövme olsa bile ön sağlıkta kaldıklarını söylediler ve bu yüzden tereddütte kalıyorum alım olduğunda başvurmak için.

  • Onceden vucudun neresinde olursa olsun her türlü dovme elenme sebebiydi. Ancak yeni çıkan Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliği’ne göre yazlık üniforma giyildiginde vücudun görünmeyen kısımlarında kalan dovmelere serbestlik getirilmiştir.
   Arkadaşlarınız eski yönetmeliğe göre muamele görmüş olabilir.

  • Gençlikte yapılan hata ve bir ömür boyu pişmanlıktan başka birşey değil. Alımlar başladığında şansımızı deneyelim o zaman inşallah nasibimizde varsa olur.

 13. İkamet süresi nekadar olmali

 14. Sayın admin güvenlik soruşturması hangi aşamada oluyor?

  • Merhabalar,
   Güvenlik soruşturması asil/aday listeleri oluştuktan sonra atamalar olmadan evvel yapılmaktadır.

 15. Admin bir önceki alımda kulak işitmeden çok az farkla elendim sağlık yönetmeliği degisirmi

  • Merhabalar,
   Her bir kulağınızda en fazla 20 dB,
   4000..6000 khz frekanslarda her bir kulağınızda en fazla 30 dB işitme kaybı olabilir.

   Yönetmeliğin değişmesi gibi bir bilgimiz bulunmamaktadır.

 16. mart ayında alım olacakmış başladı mı başvurular

 17. Askerlik yapmayan başvura bilirmi

 18. Sayın admin ben su an itanbulda 2 yıldır ikametgah ediyorum ama ikametgahımı daha daha yeni aldırdım mayısta bir yıl oluyor ben kendi memleketimemi baş vurucam yoksa istanbuldami baş vurucam bide çene geriliği sıkınti oluyormu bekçilikte

  • Merhabalar,
   Basvuru yapacağınız ilde en az 1 yıldır yaşıyor olmanız gerekmektedir. Son 1 yıl baz alındığından önceki ikamet yerinden başvuru yapamazsınız. Şimdi ki ikamet yerinizin de 1 yılı doldurması gerekmekte. Basvurular Mart ayında baslayacak, buna göre asıl başvuru ve evrak teslimi tarihinin Nisan sonuna denk gelmesine dair tahmin yurutebiliriz. Yetisme ihtimali vardır.
   Alım sürecini takip edip görmek gerekir.

 19. Şırnaka bekçi alımı ne zaman olacak

  • Merhabalar,
   Alımlar Mart ayında başlayacak olup, hangi illere alım yapılacağı ve bu illere kaç kişilik kontenjan verileceğini ilan ve klavuz yayınlanınca göreceğiz.

 20. merhaba
  boyum 170 kılom 92 uyuyuyormu veye kaç kılo vermem gerekıyor

  • Merhabalar,
   Vücut kitle endeksiniz 31.83 olarak 18-27 sınırları koşulunu sağlayamadığınız için başvuru yapamazsınız.

 21. Başvuru polis akademisinde yayinlanacak sonrasi nasil devam ediyor ilk sozlu sinavmi yazili sinavmi sürec nasil devam ediyor bekcilik için (teşekkürler şimdiden)

  • Merhabalar,
   Polis Akademisi sitesinde on basvuru yaptiktan sonra bekleyeceksiniz. On basvurular bitince basvurusu kabul edilen adaylar illerine göre okullara planlanarak asıl başvuru ve evrak teslimi için davet edilirler. Bu da yine Polis Akademisi sitesinde ilan edilir.
   Daha sonra asıl başvuruları kabul edilen adaylar sınav için polis akademisi sitesinde yayınlanacak ilanı bekler. Böyle devam eder.

 22. admin kolay gelsin soruyu sormadan önce hizmetleriniz için çok teşekkür ederim sorum şu ilk kaymakamlık alımında parkur yoktu ve çevremde giren arkadaşlarım var kilo boy oranı tutmayan göbekli adamla bekçi olmuş şimdi parkur iptal olması lazım dicem bu mümkün degil gibi duruyor o zaman admin kaymakamlık alımlarımda giren bekçileri de parkur yaptırsınlar böylelikle hak yerini bulur lütfen bu konu hakkında sesimiz olun kolay gelsin

  • Merhabalar,
   Bahsini ettiginiz konular hasebiyle alımların kaymakamlıklardan alınıp Polis Akademisi’ne verildigi benim kişisel kanaatimdir.
   Ne yazık ki devlet büyüklerimizin belirlediği koşullar dışına çıkmamız mümkün degildir. Takdir sizlerindir.

  • anladım cevap için teşekkürler kolay gelsin

 23. Merhaba ben bedelliye başvurdum ama 2019 kasım ayına kaldım yinede basvuramicakmıyım ?

  • Merhabalar,
   Şu koşullarda basvuru yapma hakkınız bulunmamakta olup, bedelliler ile ilgili bir düzenleme olup/olmadığı bilinmemektedir.

 24. Merhaba bir önceki alımda ikamet şartını esneten bazı iller vardı (İzmir gibi) bunlar hangi iller izmir dışında bilginiz var mı? teşekkürler.

 25. sa adnin kolay gelsin yas siniri kactir

  • Merhabalar,
   Yas sınırı başvuru tarihi itibariyle 31 yaşından gün almamış olmaktır.

 26. Harun kocyigit

  Bekci icin nasil ve nereden basvurmam gerekiyrm

  • Merhabalar,
   Basvurular Mart ayı içerisinde Polis Akademisi resmi internet sitesinde ilana çıkacak olup, adaylar ön başvurularını yine bu site üzerinden yapacaktır.

 27. Merhaba ben ikamet gahim istanbul ama şimdi Hakkari de yim Hakkari de başvuru yapabilirmiyim teşekkürler

  • Merhabalar,
   Sadece ikametinizin olduğu ilden başvuru yapabilirsiniz.

  • Teşekkür ederim ben internetten başvuru yapacam hangi sitede başvuru yapabilirim bide önce ücret yaptıracağız sonra başvuru yaparız

  • Önce başvuru ucreti Halk Bankası şube veya Bankamatiginden “… Dönem Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Giriş Sınavı” hesabına yatırılacak olup, daha sonra Polis Akademisi internet sitesi uzerinden ön başvuru yapılacaktır.

  • Çok teşekkür ederim ücret ne kadar sayın admin bey

  • Son basvuru ücreti 100 Liraydı, bu sefer 125 olacağını tahmin ediyoruz.

  • Peki ben şimdi Hakkari de ücret yatirsam internette n başvuru yapsak olurmu ama benim adresim istanbul olurmu sayın admin teşekkür ederim

  • Merhabalar,
   Başvuru ücretini nereden yaptıgınızın bir önemi yoktur. Dekontu kaybetmeyin yeter. Dektontu evrak teslimi zamanı talep edecekler.
   Ucreti tc numaranız ile yatıracağınız icin nereden yatırdığınız fark etmeksizin sistem tarafından ödenmiş olarak görülür.

  • Çok teşekkür ederim yeni haberler sizden bekliyorum kolay gelsin

 28. Askerlik görevimi Haziran ayında yapacağım başvuru yapabilirmiyim

 29. admin tarih net belli degilmi birde boy 1.75 kilo 64 oluyormu birde kollarda 1 kaç tane kesik var bi sıkıntı oluyormu

  • Merhabalar,
   Birkaç gun icinde açıklanmasını bekliyoruz ancak bu konuda net tarih belirtilmedi.
   Boyunuz ve kilonuz uygundur. Kollarda tarifini ettiginiz izler elenme sebebi sayılabilmekt olup komisyon insiyatifindedir.

 30. abdullah aslan

  Merhabalar Ankara’dan başvuracagım yalnız haziranda düğünüm var , İzmire yerleşecegim.İzmir’de görev yapmak iyi olacak benim için , yalnız bu süreç nasıl oluyor kazanıncamı yerler acıklanıyor yoksa önceden böyle bir seçenek sunulabiliyormu ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir