22. Dönem POMEM Sözlü Mülakat Anıları ve Soruları – BekçiAlımı

22. Dönem POMEM Sözlü Mülakat Anıları ve Soruları

22 dönem Polis Meslek Eğitim Merkezi (POMEM) polis alımı süreci sözlü mülakat aşaması ile devam ediyor. Ön başvuru yapıp, sağlık taramasından geçen ve fiziki yeterlilik parkurunu başarı ile tamamlayan tüm adaylar pomem sözlü mülakatlarına çağrıldılar. Bu süreçte, polis olma hayali kuran lisans ve önlisans adaylarının önünde sadece sözlü mülakat aşaması kaldı. Bu aşamada, yüksek puan alan adaylar polis memuru olmak için 4-6 ay arası sürecek olan pomem eğitimlerine katılmaya hak kazanacaklar. Adayları hangi okulda ve nerede sözlü mülakata gireceklerini Polis Akademisi sitesi üzerinden e-devlet bilgileri ile sorgulayabilirler. Denilen günde ve saatte istenilen okulda hazır bulunması gereken adaylar, eğer bulunmazlarsa bu haklarını kaybedeceklerdir.

21. dönem POMEM mezunlarının 19 Temmuz 2018 tarihinde mezun olacaklarının açıklanması ile birlikte, 22. dönem eğitimlerinin de kısa süre içinde başlayacağını söyleyebiliriz.  Bu süreçte, mülakat anıları ve sözlü mülakatta sorulan sorularla bu konumuzda sizlere yardımcı olacağız.

Bekçi adayları; aşağıda yaşananlar, sorulan sorular ve genel durum sizlerinde yaşayacağı sınav sürecinin bir kısmını oluşturuyor. Bu nedenle tüm makaleyi dikkatlice okumanızı, soru örneklerine bakmanızı tavsiye ederim.

Sözlü mülakata nasıl hazırlanalım?

Öncelikle düzgün ve temiz bir elbise seçin. Kadın adaylar dar olmayan şık takım giyinebilirler. Erkek adaylar sakal kesmek zorunda değil ama tavsiye olunur. Erkek adaylara da tavsiyem takım kravat olması. Ayna karşısına geçip kendinizi kendinize anlatın. Aşağıdaki soruları kendinize sorun ve cevaplayın. Jest-mimik ve ses tonunuzu çalışın. Güzel bir şekilde gülümseyin. İçeri girince merhaba diyin. Laubali olmadan içten ve sıcak olun. Kendine güvenen, cesur ve güçlü bir şekilde durun. Elinizle kolunuzla oynamayın, vücudunuza sahip çıkın. Sallanmayın ve dik durun.

Karşınızdaki mülakat yetkilileri sizin düşmanınız değil; sizi içtenlikle bu mesleğe kabul etmek isteyen insanlar. Onlara bu işi hakettiğinizi inandırın, o hissi verin. Silik, iki kelime konuşamayan ve kendini ifade edemeyen biriyle meslektaş olmak ister misiniz? Bu hissi uyandırmayın. Teşkilata uygun olduğunuzu ispatlayın.

Sözlü mülakatlar genelde 60 saniye ile 5 dakika arası sürer. Birden çok soru sorulabilir. Önceden hazırlanmış soru kağıtlarından birini ya da fazlasını çektirebilirler. Soruyu bilmek önemli ama herşey değil. Kendinizi iyi tanıtmanız -argo tabirle pazarlamanız- gerekiyor.Lisans mezunu erkek adaylar için 70 sözlü puanı yeter. Önlisans erkek-bayan ve lisans kadın adaylar için yüksek alan kazanır.

Son güncelleme: 23 Haziran

22. Dönem POMEM Mülakat Anıları

Erzurum POMEM

Sıraya göre içeri aldılar salona geçtik iki polis soruları cevapladı ve yapılması gerekenler ve yapılmaması gerekenler hakkında bilgi verdi.
Sonra sıra ile mülakat komisyonun olduğu yere götürdüler. 20 haziranda 110 kişi varmış toplamda sırası gelen içeri girdi. Baş selamı verip içeri girdim. Hosgeldin dediler, hemen kart çektim kart elimde iken ismimin anlamını sordular kpss spor puanlarını sordular göreblilerden biri cevap verdi kpss ve spor puanlarımı… Nerden geliyorsun, eşin ne iş yapıyor, hangi bölümden mezunusun dediler sohbet havasında devam etti. Sonra kart numaranı söyle be omu dediler..
302 nolu soru E-Devlet hakkında bilgi veriniz bi kaç cümle söylerken araya biri girdi gecen dönem girmişin neden olmadı dedi cvp verdim. Teşekkür ederiz eşine selm söyle dediler ve öylelikle çıktım. 5 dk filan sürdü gayet güler yüzlü idiler.

ADANA

22.06.2018 sabah 1.komisyonda Adana da Girdim. Sabah 08.00 gibi aldırlar girişte imzalar. Atıldı Ve sınıflara yerleştirildi 20 kişi bi sınıfa 20 kişi diğer gruba şeklinde bütün polis memurları çok ilgilendiler ne yapmamız gerektiğini anlattılar hep. Sonra sıra bana geldi kendime çeki düzen verip kapıyı çaldım açtım kapıyı baş selamı verdim sonra yerime geçtim tekrar baş selamı verdim. Kendimi tanıttım. Sonra bi soracağım dedi . Buyurun efendim dedim.eğer bi insan resmî bi yere geliyorsa gömleğinin son üst düğmesi kravatı takıtıgın yer ilikli değilse ne anlama gelir dedi. Bende eğer resmî kurumsa saygısızlık anlamına geliyor efendim dedim. Sonra bana Şuan seninki öyle dedim. Mahçup oldum ama benim kravat sonuna kadar çekiliydi hafif elimle kontrol ettim kusura bakmayın efendim dedim. Sonra bu bizi iplemegin anlamına geliyor dedi.Bende ESTAFURULLAH efendim dedim. Ama öyle dedi. Bende öyle değil efendimdedim.Sonra Bizim karşımıza gelince ceketinin düğmesinde iliklenir dedi. bende ceketi ilikledim tekrardan kusura bakmayın efendim dedim. Hadi çek bakalım bi soru kartı dedi soru baya uzundu ama yukarda Rusya’ya suikast düzenleyen bi adam sorunun devamına fetö suikasttı hakkında ne biliyorsunuz bağlanmış önce Rusya felan girince işin içine dedim Rusya’da ki olayı soruyor herhalde biraz durdum anımsıyamadım efendim dedim. Nesini anımsamadın fetö hakkında ne biliyorsan anlat dediler yukarda sadece Rusya’da olan olayı örnek vermişler dedi. Bende tamam efendim dedim. Fetö bi terör örgütüdür dedim . Ülkemizi bölmeye çalıştı dedim. Sonra yani dedi paralel yapı kurmaya çalıştı dedim. Oda olum elegeçirmeye çalıştı desene dedi bende aynen efendim dedim. Peki ne zaman yaptı bu olayı dedi. Tabi bende kalp yerinden çıkacak ama ilk baş moralimi bozmaya çalışmalarına rağmen takır takır cevap verdim. 15 temmuz darbesinde efendim dedim. Siz ne yaptınız dedi 15 temmuzda efendim neye ugradıgımızı şaşırdık camilerden sela verildi sokaklara çıktık dedim nerden duydunuz Peki dedi camilerden efendim dedim. Yok o değil televizyonda kim talimat verdi dedi Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Dedim. Hı öyle desene dedi. Bu arada tüm komisyon üyeleriyle bunları anlatırken göz göze geldim. Sonra neden polis olmak istiyorsun dedi Bende efendim çocukluktan bu yana 2 hayalim vardı biri tiyatro oyuncusu olmaktı çok şükür oldum ikinciside polisliğin o güzel üniformasını giyip kendimi gururlandırmaktı dedim o yüzden istiyorum efendim dedim. Sonra tüm komisyon üyelerine baktım tatlı bi gülümseme oldu tamam çıkabilirsin dediler. Kapıdan çıkarken tekrar baş selamı verip çıktım . En başta kendimi tanıttıktan sonra moralimi bozmaya çalıştılar ama rahat 5 dk durdum. Benden sonraki bi arkadaş gömleği ilikli değildi ona çektiği kartta soruyu sormuşlar tamam çıkabilirsin demişler . Gömlek neden iliklemedin dememişler acaba geçebilir miyim ?

Hatay POMEM

Arkadaşlar herkesin hakkında hayırlısı olsun öncelikle Hatay’dan çıktım sabah 8 1. Komisyondu ilk 30 kişiyi aldılar önce sonra 15 er 15er götürdüler bizi soyadı harflerine göre sıralama yapıyorlar (A-B-C gibi) komisyon ve görevliler 10 numara özelllkle müdür çok Babacan adam heyecan yapmayın yeter hayırlısı olsun herkes için sorum laikliği açıklayınız dı spor puanı KPSS puanı sordular kaldığım yurtları sordular

Rize POMEM

Rize Pomem mülakatindan çıktım.süreci merak eden arkadaslar icin yaziyorum.ilk girişte üst araması yapıldı ve öyle okula alındık.imza faslı bittikten sonra içeri bekleme salonuna alındık.biraz bekledikten sonra soy ada göre 5erli gruplar halinde asansöre bindirililip 3.kata cikarildik.sirasi gelen aday imzasını atıp mülakat salonuna girdi.siram geldiğinde odaya girdim kapı açıktı kapıyı tıklattim buyur demesi ile komisyonun içeri girdim keskin bir baş selamı ve ardından ad soy ad memleketimi söyledim.kendini tanıt bakalım Ayfer denildi tanıtım ve kart cekmem istendi.kart çektim. Uzunca bir soru idi şuan hatırlamıyorum.kart sorum dışında versay antlaşması ve beraberinde bildiğin 3teror örgütünü sayar misin dedi peki efendim deyip saydım.ailende polis subay asker var mı denildi var efendim kuzenim polis dedim.ailemizin ilk polisi kendisi deyip sözlerime şu şekilde devam ettim.Rabbimin izni sizin de vesileniz ile ailemin 2.polisi de Ben olmak istiyorum dedim.kacinci girişin dendi 3.girisim efendim dedim.genel olarak sohbet havasında geçti.heyecan yoktu ve ozguvenli bir şekilde girdim.tane tane ve net konuşma sergiledim.komisyondakiler ile surekli goz temasi kurdum psikolog hanim ile de goz temesi kurdum ve tebessumlestik krsilikli.cikmadan önce tebessümlu bir şekilde inşallah bu son olur ve hadi bakalım inşallah ailenin 2.polisi de sen olursun denildi.insallah efendim dedim çıkarken de baş selamı verip geri geri çıktım.hakkimizda hayırlısı olsun girecek arkadaşlara başarılar dilerim.Allah yar ve yardımcınız olsun

Adile Sadullah PMYO

Bugun adile sadullah mermerci pmyo da girdim. Kendimi tanıttım. Ardından çalışıp çalışmadığımı, dersaneye nereye gittiğimi, babamın ne is yaptığını sordular. Sonra kart cektim. Kart sorusu sosyal medyanın propagandaya elverisliligi hakkında olumlu yada olumsuz düşünceleriniz ? Cevapladiktan sonra bende hangi sosyal medyalar olduğunu sordular ve çıkabilirsin dediler.

Erzurum POMEM

Sıraya göre içeri aldılar salona geçtik iki polis soruları cevapladı ve yapılması gerekenler ve yapılmaması gerekenler hakkında bilgi verdi.
Sonra sıra ile mülakat komisyonun olduğu yere götürdüler. 20 haziranda 110 kişi varmış toplamda sırası gelen içeri girdi. Baş selamı verip içeri girdim. Hosgeldin dediler, hemen kart çektim kart elimde iken ismimin anlamını sordular kpss spor puanlarını sordular göreblilerden biri cevap verdi kpss ve spor puanlarımı… Nerden geliyorsun, eşin ne iş yapıyor, hangi bölümden mezunusun dediler sohbet havasında devam etti. Sonra kart numaranı söyle be omu dediler..
302 nolu soru E-Devlet hakkında bilgi veriniz bi kaç cümle söylerken araya biri girdi gecen dönem girmişin neden olmadı dedi cvp verdim. Teşekkür ederiz eşine selm söyle dediler ve öylelikle çıktım. 5 dk filan sürdü gayet güler yüzlü idiler.

Gölbaşı POMEM

Bilgi verelim bakalım. gölbaşında girdim zarf çektim; darbe nedir? Suriye’yi örnek vererek açıklayınız soru bu cevapladım komisyon başkanı psikoloğa sen bir şey sormak istiyor musun dedi “yok” dedi ve çıktım herkes kısa sürede çıkıyor muhtemelen 2 dk.

Mülakatta Müeyyide nedir ve Türkiye ye komşu ülkeler sorusunu sordu

Bana direkt sporun çok düşük bir sonraki aklıma basvur sporunu yükselt dediler .Elendiğim belli oldu mülakatta yani .En azından sonuçlar belli olana kadar bir umut bekleseydim üzüldüm.

Anayasaya göre kişisel hak ve hürriyetlerin sınırlandırılmasını aciklayinz çıktı bana

Hatay POMEM

Hatay da girecekler için sorular tamamen uzun ve yorum bütün çıkan kızlar aynısını dedi. Benim sorum da ; kalkınmaya çalışan bir ülkenin yatırım yapacağı alan ne olmalıdır neden gibiydi

Kayseri POMEM

20 haziran sabah 8 de girdim arkadaşlar 1 i buldu içeri girmem Kayseri Pomemde girdim bu arada girdim kendimi tanıttım bransımı sordular sonra kart cektim kart elimdeyken soru sormaya devam ettiler bu mesleği neden istediğimi sordu sayın müdür daha sonra kart sorum kamu düzenini açıklayınız dedi birşeyler söyledim daha Sonra sayın müdür karşıdan bi adam geliyor ve üstün sana öldür diyor ne yaparsın dedi bende öldürmem sorgularım dedim ama emir veriyor dedim olsun sorgularım dedim baktım olmuor bi üstüne sorarım dedim Yok öyle deme dedi yazılı beyan iste dedi tamam efendim dedim sonra bi adam daha var dedi her yeri bomba elinde pim dedi ne yaparsın dedi düşünmeden vururum dedim aferin net söyledin dedi psikolog geçen dönem kaybetmişsin neden dedi bende sözlü de kaybettim dedim KPSS de düşük dedi oda var dedi kadın evet onunda tek sebebi karşınıza gelmek için çok çalıştım lisan egitmimi 3 yılda bitirdim efendim dedim tamam dedi müdür de hakkında hayırlısı dedi uzun anlatım arkadaşlar kusura bakmayın biliyorum ki ben nasıl istiyorsam Sizlr de öyle istiyorsunuz hakkımızda hayırlısı

Elazığ POMEM

Elazig pomemde girdim herkes maksimum 1 bucuk dakika icerde kaldi. Kart cek ardindan sahsi sorular. Kart sorum Teror eylemlerine ornek veriniz . Ek olarak dur polis! Diye bagirmami istedi. Güleryüzlüydü hepsi heyecan yapmadan tok bir ses tonuyla konuştum. Zaten heyecan yapacak vaktimiz olmadi seri ilerledi hersey. Hayirlisi olsun herkesin hakkinda.

Dün saat 1 de Erzurum da girdim tabi bazı aksiliklerden dolayi saat 3 te basladi öğlen grubu iceri girdim psikolog kendini tanıt dedi adımı soyadimi ve memleketimi ve okudugum şehri şöyledim. Sonra univde nerde kaldın dedi kyk da dedim 4 yıl mı dedi hayir ilk iki yıl evde dedim hangi evde dedi. Sonra. Kart cek dediler cektim soru şu kitapların elektronik tablete gecmesinin olumlu etkileri nelerdir söyledim.Sonra terör örgütlerini say dediler saydım cıkabilirsin dediler.
Şimdiden başarılar diliyorum.

Samsun PMYO

Ben girdim Samsun’da ilk gün olduğu için sistem çok yavaş işledi mülakat genel olarak iyiydi.

22.Dönem POMEM Mülakat Soruları

POMEM mülakatlarında aşağıdaki sorular kesin sorulur. 22. dönem sözlü mülakatında sorulan sorular ekleniyor…

 1. FETÖ hakkında ne düşünüyorsun.
 2. Kendini tanıtır mısın?
 3. Üniversitede hangi yurtlarda kaldın.
 4. nerelisin baban annen ne iş yapıyor?
 5. Neden polis olmak istiyorsun?
 6. POMEM nedir?
 7. İçişleri Bakanımız kimdir?
 8. Bu mesleğe uygun musun?
 9. yeteneklerin nelerdir?
 10. Kendinden bahseden misin?
 11. Niçin polis olmak istiyorsun?
 12. Suriye konusunda ne düşünüyorsun?
 13. Cumhurbaşkanlığı sistemi nedir?
 14. Adalet mülkün temelidir ne demektir?
 15. Poliste hangi yetenekler olmalı?
 16. İyi bir insan nasıl olunur?
 17. Seni neden seçelim?
 18. Bizim yerimizde olsan kendine ne dersin?
 19. Polis Akademisi başkanı kimdir?
 20. Bundan sonrakiler 2018 22. dönem sorulan sorulardır:
 21. Verimlilik ne demektir?
 22. Milliyetçilik ilkesini tanımlayın.
 23. Üç tane terör örgütünü sayınız.
 24. Etkinlik ne demektir?
 25. 1950 seçiminin Türkiye tarihindeki önemi nedir?
 26. Tüketim malları ne demektir?
 27. Kurumsallaşmanın önemi nedir?
 28. Himmet ne demektir?
 29. Terör ile diğer şiddet türleri nelerdir?
 30. Balık ağaca girmedikçe akıl başa gelmez ne demektir?
 31. İnternet kullanıyor musun?
 32. İnternette nasıl güvenlik önlemi alıyorsun?
 33. Yeşil ay hizmet alanları nelerdir?
 34. Milenyum nedir?
 35. İletişim nedir?
 36. Önyargı nedir?
 37. Bürokrasi nedir?
 38. Yasa nedir?
 39. Terörizm nedir?
 40. Masumiyet karinesi nedir?
 41. Berdel nedir?
 42. Demokrasi nedir?
 43. Sosyal medya propoganda için nasıl bir mecradır?
 44. Müeyyide nedir?
 45. Türkiye’nin komşuları hangi ülkelerdir?
 46. Anayasaya göre kişi hak ve özgürlüklerinin sınırlandırılmasını açıklayın.
 47. Darbe nedir?
 48. Kalkınmaya çalışan bir ülke hangi alana yatırım yapar?
 49. Kamu düzeni nedir?
 50. Üstün sana şu adamı öldür dedi ne yaparsın?
 51. Elinde bomba olan bir adama ne yaparsın?
 52. Terör eylemine örnek veriniz.
 53. Elektronik tabletlere geçilmesinin kitaplar yönünden olumlu etkileri nelerdir?
 54. Karlov cinayeti hakkında neler biliyorsun?
 55. e-devlet hakkında bilgi veriniz.
 56. Laiklik ne demektir?
 57. Versay antlaşması hakkında bilgi verin.
 58. Bilgi edinme kanunu nedir?
 59. Çocuk haklarını koruyan 3 kurum söyleyiniz.
 60. Gammaz olmasa tilki pazarda gezer ne demektir
 61. Sosyal sorumluluk ne demektir?
 62. Türk kelimesi ilk nerede kullanılmıştır?
 63. Şu an hangi operasyonlar yapılıyor?
 64. Eski çamlar bardak oldu ne demektir?
 65. 2017 ampute şampiyonası neden önemlidir?
 66. Cahiliye dönemini anlatınız.
 67. Sudan çıkmış balık gibi ne demektir?
 68. Soğuk savaş dönemi nedir?
 69. Nüfus sayımı ne işe yarar?
 70. Devletin unsurları nelerdir?
 71. Demokrasi sence işe yarar mı?
 72. Meşru müdafa ne demektir?
 73. Cumhur nedir?
 74. Divan edebiyatı eserlerine örnek veriniz.
 75. Beş tane balkan ülkesi söyleyin.
 76. Nobel alan kimyagerimiz kimdir?
 77. Kültür nedir?
 78. Futbolda yabancı kuralı olmalı mıdır?
 79. Bigbang nedir?
 80. Cezaevlerinin amacı nedir?
 81. FETÖ yü üç kelime ile anlat
 82. Suç ne demektir?
 83. Eklenecek….

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir