2019 Bekçilik Ön Başvuruları Sona Erdi. Sırada Ne Var?

Çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen yaklaşık 250 bin kişi ülkemizin 81 ilinden başvurularını 1 Nisan 2019 tarihinde tamamladı. Önlem alınmazsa binlerce insan mağdur olacak adlı yazımızda belirttiğimiz gibi maalesef önlem alınmadı ve binlerce kişi maddi-hak mağduriyeti yaşadı-yaşayacak. Ön başvuru aşaması aslında oldukça basit olmasına rağmen dikkatsizlik ve hatalı sistem görünümü nedeniyle bu sorunlar yaşandı. Dileriz en fazla maddi zararlar olmuştur. Çünkü yanlış döneme başvurma nedeniyle hak kaybı yaşayan insanların olduğunu da biliyoruz ve maalesef bu kişiler henüz bunun farkında bile değiller. Tüm bu durumlar bireysel başvuru için yapılacak duyuru ile netleşecektir. Peki şimdi ne olacak? Ne yapmalı? Nasıl bir süreç olacak? Bu konuları makalemizde açıklayacağız.

Ön başvuru için süreç tamamlandı. Artık yeni başvuru yapılamaz. Para yatırıp internet ön başvurusu yapmayanlar ve yanlış döneme başvurlanlar için de yapacak bir şey yok. Polis Akademisi, Nisan ayı içinde 1. Dönem  ve 2. Dönem Çarşı ve Mahalle Bekçiliği giriş sınavına katılacak adayların müracaatlarının alınacağı ve ön sağlık kontrolünden geçirilecekleri başvuru merkezleri ile tarihlerini açıklayacak. Duyuru Polis Akademisi sitesinden yapılacak ve sitemiz üzerinden sizlere duyurulacak. Yapılacak duyuru ekranında aşağıdaki bilgileri bulacaksınız:

 1. Bireysel başvuru, ön sağlık taraması ve evrak teslimi yapacağınız tarih
 2. Bireysel başvuru, ön sağlık taraması ve evrak teslimi yapacağınız Polis okulu
 3. Bireysel başvuru evrakları

Size söylenen tarihte ve belirtilen okulda evraklarınız ile birlikte şahsen bulunmanız gerekecek. Hafta içi olacağı gibi hafta sonu da bu süreç işleyecektir. Çünkü aday sayısı çok. Bireysel başvuruya giderken saç sakal traşı olmuş, düzgün giyimli ve hangi evraklar istendiyse hepsinin ifade edildiği gibi hazır olmasına dikkat edin. Evrakların imzalı-mühürlü olması faydanızadır. E-devlet evrakları da resmi evrak olmasına rağmen bazı başvuru kabul komisyonları sorun çıkartabiliyorlar.

Başvuru evraklarından şimdiden hazırlayabilecekleriniz aşağıdakilerdir:

 1. T.C. kimlik numarasını gösterir belgenin aslı ve fotokopisi (nüfus cüzdanı, sürücü belgesi, pasaport),
 2. Diploma veya geçici bitirme belgesinin aslı ve fotokopisi, (Yurtdışından mezun olanlar için ilgili kurumda alınan denklik belgesi)
 3. Müracaat ettiği il sınırları içerisinde en az bir yıldır ikamet ettiğini belirtir belge
 4. Son bir yıl içinde çekilmiş dört adet biyometrik fotoğraf,
 5. Kendisi ve evli ise eşinin Yönetmeliğin 5’inci maddesinde belirtilen engel hallerinin bulunmadığını ifade eden yazılı beyanları,
 6. Şehit veya vazife malulü olanların eş veya çocuklarından, şehitlik veya vazife malullüğü belgesinin ilgili kurumca onaylı örneği,
 7. Sınav ücretinin yatırıldığına dair banka dekontu,
 8. Askerlik terhis belgesi aslı ve fotokopisi,
 9. Yaş düzeltmesi yaptıranlar için yaş düzeltme belgesi,

Bireysel başvuru duyurusu ekranında sınav başvuru dilekçesi ve sağlık bilgilendirme formu sizlerle paylaşılacak. Bu ikisini o zaman doldurabilirsiniz. Geçtiğimiz dönem duyuru ile adayların okullara daveti arasında 3-4 gün gibi çok kısa bir süre bulunuyordu. Yani bir anda gece duyuru yapılıp üç gün sonra farklı bir ildeki bir polis okuluna davet edilebilirsiniz. Bu nedenle hazırlıklı olmanızda fayda var.

Başvuruların Alınması, Bireysel Müracat ve Ön Sağlık Taraması

Ön başvuru yapan tüm adaylar, evrakların teslimi, kontrolü ve ön sağlık taraması için polis okullarına davet edilecekler. Geçen yıl bu aşama, ön başvurudan 15 gün sonra başlamıştı. Yani 2019 yılında da evrak teslimi ve ön sağlık taraması süreci 15 Nisan 2019 civarı başlayacaktır diyebiliriz. Bu noktada askerlik, mezuniyet, ikamet ve başvuru evrakları teslim edilecek. Doğruluğu ve geçerliliği kontrol edilecek. Sorun olmayan adaylar ön sağlık taramasına alınacaklar, boy-kilo-göz-iz kontrolüne tabii tutulacaklar. Bu noktada tüm adayların gerekli şartları sağlıyor olmaları gerekir, şartları sağlamayanlar elenirler. Başvuru aşamaları 15 gün civarı sürmektedir.

Evrakları tam olan, herhangi bir sıkıntısı olmayan, ön sağlık taramasından elenmeyen tüm adaylar bekçilik yazılı sınavına girmeye hak kazanacaklar. Bu kişilerin kimler olduğunu da yine Polis Akademisi duyuru ile bildirecek.

TIKLA TAKİP ET!
Bildir
guest
239 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Mustafa günay
Mustafa günay
24 Nisan 2019 15:39

Merhaba 2. Dönem dışında yeniden bir başvuru süreci başlayacak mı ?
Bir de lise şartı hâlâ mevcut mu ?
Eğitim durumu hakkında herhangi bir değişiklik olacak mı şartlarda

Faruk
Faruk
15 Nisan 2019 10:04

E devletten çıkarılan belgeler olur mu

Şükrü
Şükrü
15 Nisan 2019 00:17

Siyasi parti üyeliğimi başvuru tarihinden sonra kaldirttim ne gibi problem yaşarım.?
Şimdiden sınava girecek tüm arkadaşlarıma başarılar dilerim.

şükrü
şükrü
16 Nisan 2019 12:37
Cevaplandı:   admin

Teşekkür ederim.

Semih
Semih
12 Nisan 2019 17:41

Evraklari föy dosyadami vericez yoksa pembe kapakli dosyami?

mustafa
mustafa
12 Nisan 2019 17:07

admin ben sınav giriş belgesini almak istediğimde bu kişiye ait sistemimizde sınav giriş belgesi bulunamadı diyor sınava giremicek miyim?

Tolgahan
Tolgahan
12 Nisan 2019 04:09

Bide bu sonuclar açıklandı da tarihler falan ya . Herkesimi xagirdilar yoksa eleme mi oldu ?

Tolgahan
Tolgahan
12 Nisan 2019 03:59

Admin kolay gelsin. Boy kilo endeksi varya benim boy 1.78 kilo 59 . Normalde boyuma göre kilom 73 olmasi lazimmis çok problem yasarmiyim . Bide ben 9 yıl once kalp ameliyati olmustum ama herhangi bi ilac kullanmadim su zamana kdr ve doktorlar herseyi serbest yapti . Sorularima cvp verip aydinlatirsan sevinirim .

Hakan tetik
Hakan tetik
12 Nisan 2019 02:10

Kırıkkale için başvurduk ama sınava Kastamonu da girecez Bekçilik başvuru dilekçesinin üstüne Kastamonu mu yazacağız yoksa Kırıkkale mi

Hakan tetik
Hakan tetik
12 Nisan 2019 20:48
Cevaplandı:   admin

Kastamonu pmyo yazacağız dimi bi yanlışlık olmasın Kırıkkale için başvurduk sınava gireceğimiz yer Kastamonu Kastamonu yazcaz dimi

Burhan
Burhan
11 Nisan 2019 18:14

Admin merhaba ön sağlık kontrol tarihleri açıklandı bizi aydınlatırmısın

Huseyin
Huseyin
11 Nisan 2019 18:12

Sayin admin ikinci basvurular mayisa kalabilirmi oyle gazate haberinde geciyor du

Ramazan
Ramazan
11 Nisan 2019 16:17

Merhaba admin kardeşim az önce instagramdan bekçi sayfası açıkladı nisan 15 ile 29 arasında ön sağlık kontrolünden geçecekmişiz senin bilgin var mı? Birde benim arkadaşım polis okulunda yeni gitti dün konuştum bekçi alımları için hazırlıklar yapılıyormuş, yani alimi hizlandiracaklar galiba haziran da biter mi yazılı sınav, parkur, mülakat ???

Mehmet
Mehmet
11 Nisan 2019 11:43

Sayın Admin Diploma aslı ve fotokopisi diyor aslı bende mevcut fakat fotokopi dediği normal aslının fotokopisi mi yoksa e devletten yada okuldan almamız gereken bir şey mi? fotokopiysede noter onaylı falan mı olacak anlamadım cevaplarsanız sevinirim.Uygulamayla ilgili bir problemde var bazı altı çizili cümle kelime diye bahsettiği sorularda altı çizili bölüm yok.

Burak
Burak
11 Nisan 2019 11:00

Konuşmada ben R harfini söyleyemiyorum
Ama konuşmam güzel Bi sorun olurmu

ilyas
ilyas
11 Nisan 2019 10:51

hocam ön sağlık ve evrak tesliminde sizce saç sakal alımı ve kumaş panolon gömlek şart mı? yoksa normal spor kıyafetle mi gidelim.

enver
enver
11 Nisan 2019 17:20
Cevaplandı:   admin

Sakal önemlimi kesmemiz gerekirmi ?

bekci
bekci
11 Nisan 2019 09:10

250 bin kişiye istanbul ve ankara dahil mi

Cihazınızda internet yok...