2019 Bekçilik Ön Başvuruları Sona Erdi. Sırada Ne Var?
bekcilik on basvuru

2019 Bekçilik Ön Başvuruları Sona Erdi. Sırada Ne Var?

Çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen yaklaşık 250 bin kişi ülkemizin 81 ilinden başvurularını 1 Nisan 2019 tarihinde tamamladı. Önlem alınmazsa binlerce insan mağdur olacak adlı yazımızda belirttiğimiz gibi maalesef önlem alınmadı ve binlerce kişi maddi-hak mağduriyeti yaşadı-yaşayacak. Ön başvuru aşaması aslında oldukça basit olmasına rağmen dikkatsizlik ve hatalı sistem görünümü nedeniyle bu sorunlar yaşandı. Dileriz en fazla maddi zararlar olmuştur. Çünkü yanlış döneme başvurma nedeniyle hak kaybı yaşayan insanların olduğunu da biliyoruz ve maalesef bu kişiler henüz bunun farkında bile değiller. Tüm bu durumlar bireysel başvuru için yapılacak duyuru ile netleşecektir. Peki şimdi ne olacak? Ne yapmalı? Nasıl bir süreç olacak? Bu konuları makalemizde açıklayacağız.

Ön başvuru için süreç tamamlandı. Artık yeni başvuru yapılamaz. Para yatırıp internet ön başvurusu yapmayanlar ve yanlış döneme başvurlanlar için de yapacak bir şey yok. Polis Akademisi, Nisan ayı içinde 1. Dönem  ve 2. Dönem Çarşı ve Mahalle Bekçiliği giriş sınavına katılacak adayların müracaatlarının alınacağı ve ön sağlık kontrolünden geçirilecekleri başvuru merkezleri ile tarihlerini açıklayacak. Duyuru Polis Akademisi sitesinden yapılacak ve sitemiz üzerinden sizlere duyurulacak. Yapılacak duyuru ekranında aşağıdaki bilgileri bulacaksınız:

 1. Bireysel başvuru, ön sağlık taraması ve evrak teslimi yapacağınız tarih
 2. Bireysel başvuru, ön sağlık taraması ve evrak teslimi yapacağınız Polis okulu
 3. Bireysel başvuru evrakları

Size söylenen tarihte ve belirtilen okulda evraklarınız ile birlikte şahsen bulunmanız gerekecek. Hafta içi olacağı gibi hafta sonu da bu süreç işleyecektir. Çünkü aday sayısı çok. Bireysel başvuruya giderken saç sakal traşı olmuş, düzgün giyimli ve hangi evraklar istendiyse hepsinin ifade edildiği gibi hazır olmasına dikkat edin. Evrakların imzalı-mühürlü olması faydanızadır. E-devlet evrakları da resmi evrak olmasına rağmen bazı başvuru kabul komisyonları sorun çıkartabiliyorlar.

Başvuru evraklarından şimdiden hazırlayabilecekleriniz aşağıdakilerdir:

 1. T.C. kimlik numarasını gösterir belgenin aslı ve fotokopisi (nüfus cüzdanı, sürücü belgesi, pasaport),
 2. Diploma veya geçici bitirme belgesinin aslı ve fotokopisi, (Yurtdışından mezun olanlar için ilgili kurumda alınan denklik belgesi)
 3. Müracaat ettiği il sınırları içerisinde en az bir yıldır ikamet ettiğini belirtir belge
 4. Son bir yıl içinde çekilmiş dört adet biyometrik fotoğraf,
 5. Kendisi ve evli ise eşinin Yönetmeliğin 5’inci maddesinde belirtilen engel hallerinin bulunmadığını ifade eden yazılı beyanları,
 6. Şehit veya vazife malulü olanların eş veya çocuklarından, şehitlik veya vazife malullüğü belgesinin ilgili kurumca onaylı örneği,
 7. Sınav ücretinin yatırıldığına dair banka dekontu,
 8. Askerlik terhis belgesi aslı ve fotokopisi,
 9. Yaş düzeltmesi yaptıranlar için yaş düzeltme belgesi,

Bireysel başvuru duyurusu ekranında sınav başvuru dilekçesi ve sağlık bilgilendirme formu sizlerle paylaşılacak. Bu ikisini o zaman doldurabilirsiniz. Geçtiğimiz dönem duyuru ile adayların okullara daveti arasında 3-4 gün gibi çok kısa bir süre bulunuyordu. Yani bir anda gece duyuru yapılıp üç gün sonra farklı bir ildeki bir polis okuluna davet edilebilirsiniz. Bu nedenle hazırlıklı olmanızda fayda var.

Başvuruların Alınması, Bireysel Müracat ve Ön Sağlık Taraması

Ön başvuru yapan tüm adaylar, evrakların teslimi, kontrolü ve ön sağlık taraması için polis okullarına davet edilecekler. Geçen yıl bu aşama, ön başvurudan 15 gün sonra başlamıştı. Yani 2019 yılında da evrak teslimi ve ön sağlık taraması süreci 15 Nisan 2019 civarı başlayacaktır diyebiliriz. Bu noktada askerlik, mezuniyet, ikamet ve başvuru evrakları teslim edilecek. Doğruluğu ve geçerliliği kontrol edilecek. Sorun olmayan adaylar ön sağlık taramasına alınacaklar, boy-kilo-göz-iz kontrolüne tabii tutulacaklar. Bu noktada tüm adayların gerekli şartları sağlıyor olmaları gerekir, şartları sağlamayanlar elenirler. Başvuru aşamaları 15 gün civarı sürmektedir.

Evrakları tam olan, herhangi bir sıkıntısı olmayan, ön sağlık taramasından elenmeyen tüm adaylar bekçilik yazılı sınavına girmeye hak kazanacaklar. Bu kişilerin kimler olduğunu da yine Polis Akademisi duyuru ile bildirecek.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)
Yorumlara Abone Ol
Bildir
guest
239 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Demir
Demir

iyi günler kendim milli güreşçiyim 10 kg’ye yakın bir kilo durumu söz konusu vki oranla bu aşamada ne yapmam lazım ? direk elerler mi bilgi paylaşırsanız sevinirim teşekürler.

serhat başbuğ
serhat başbuğ

ADMİN KARDEŞİM İSTANBUL İÇİN KAÇ KİŞİ VARDIR BAŞVURU YAPAN ÜMİTSİZLİK VAR İÇİMDE TALEP ÇOK OLDUĞU İÇİN

mahmut
mahmut

adminn eski kimik yeni kimlik farkediyormu yeni kimlik mi cıkartmak lazım

ziyaretci
ziyaretci

kolay gelsin.diplomamı kaybettim ama en son bitirdigim okuldan ıslak imazalı mezuniyet belgesi aldım sıkıntı olur mu

Bekci adayi😁
Bekci adayi😁

Admin bu evragi(“Kendisi ve evli ise eşinin Yönetmeliğin 5’inci maddesinde belirtilen engel hallerinin bulunmadığını ifade eden yazılı beyanları”) nerden alacaz bide ikametgah adli sicili edevlwtten cikarttigimizda sorun olurmu imzali kaseli diye belirtiliyor. Sinava giris basvuru ekraninin ciktisinida dosyaya ekliyelimmi istanbulda ikamet edenlerde farkli bir okula gidebilirmi on saglik ve basvuru icin.

İbrahim yılmaz
İbrahim yılmaz

Kendisi ve evli ise eşinin Yönetmeliğin 5’inci maddesinde belirtilen engel hallerinin bulunmadığını ifade eden yazılı beyanları,
Bunu nasil yapacagiz bir ornegi varmidir acaba. Tesekkurler

Bekci adayi😁
Bekci adayi😁

Tüm islam aleminin ve tüm bekci adayı arkadaşların bize dogru bilgiler paylasan admin kardeşim kandiliniz mübarek olsun. Nice kandillere insaAllah

Muhammed
Muhammed

Merhaba

Asagida bahsi gecen beyan tam olarak nedir nereden temin edilir? Tesekkurler.

*Kendisi ve evli ise eşinin Yönetmeliğin 5’inci maddesinde belirtilen engel hallerinin bulunmadığını ifade eden yazılı beyanları,

1 2
Bildirimler kapat

Cihazınızda internet yok...