2019 Bekçi Alımı ve Bekçilik Hakkında Merak Edilenler
bekci alimi 2019 bekcilik

2019 Bekçi Alımı ve Bekçilik Hakkında Merak Edilenler

2019 yılı çarşı ve mahalle bekçiliği alım ilanının 2019 Mart ayı içinde geleceği İçişleri Bakanımız Süleyman SOYLU tarafından açıklandı. Üstelik 2019 bekçi alım süreci hızlı bir şekilde işletilecek, Haziran sonuna kadar bu dönem alınan bekçiler eğitimleri bitirilerek aktif göreve alınacaklar. Bu konuda da bilgiyi İçişleri Bakanımız geçtiğimiz gün yaptığı açıklamayla duyurdu. 8 bin bekçilik kontenjanı yer alacak olan 2019 yılında yüz bine yakın kişinin aday başvurusu yapması bekleniyor. İl kontenjanları şekilde planlanacak olan bu alım ile ilgili sitemize her gün yüzlerce soru geliyor. Çok defa sorulan ve en çok merak edilen hususları bu rehber makalemizde açıklayacağız.

Bedelli askerliğe başvurdum, celp dönemim çok geç bir tarihe bırakıldı. Bekçiliğe başvurabilir miyim?

2019 bekçi alımında uygulanacak olan askerlik şartı hususu henüz net değil. Yönetmelikte bekçi adaylarından askerlik ödevini bitirmiş olmaları gerektiği ifade ediliyor. Bedelli başvurusu yapanlar bu görevi ifa etmedikleri için henüz bu şartı sağlamış olmuyorlar. Bakanlık bu konuda herhangi bir insiyatif alır mı bilemiyoruz. İlanı görmek gerekiyor. Askerlik şartının kalkması ya da değiştirilmesi için yönetmelik değişikliği gerekmektedir. Mevcut durumda askerlik şartı aranacaktır.

Yaş şartı ne olacak? 35 yaşındakiler başvuracak mı?

Yaş şartı konusunda mevcut yönetmelik 31 yaşından gün almamak şeklinde bir sınırlamaya sahip. Geçtiğimiz sene bekçi alınacağı Mayıs ayında duyuruldu, yaş sınırı olarak Temmuz ayı belirlendi. Bu sene ilan Mart ayında bekleniyor. Yaş hesaplamada hangi ay baz alınır belirsiz. 1 0cak baz alınırsa 2 Ocak 1989 ve sonrası başvurur. 1 Mart alınırsa 2 Mart 1989 sonrası başvurur. Yani ilanı görmeden 31 yaştan gün almama konusu bilemeyiz. Mevcut yönetmelik hükümleri aynen uygulanırsa 1988 ve öncesi doğumluların başvuru şansı bulunmuyor.

1.Dönem yedeğiyim. Öncelik var mı? Tekrar mı başvuracağım?

Her alım dönemi yeni bir süreçtir. 2019 bekçi alım ilanı geldiği an yedeklik olayı biter. Tekrar başvurmanız lazım.

İkamet şartı aranacak mı?

İkamet ile ilgili bir hüküm bekçiliğe giriş yönetmeliğinde  bulunmamaktadır. Yani ikamet konusu tamamen İçişleri Bakanlığı’nın takdiri ile uygulanan bir şarttır. İl bazlı kontenjan uygulanacağı için büyük ihtimal en az bir yıl ikamet şartı 2019 da da aranacaktır.

Askerlik yapıyorum. Başvurabilir miyim?

Şartları sağlıyorsanız evet başvurursunuz. Fakat evrak teslimi için ön başvuruya çağrıldığınızda teskerenizi almış olmanız lazım.

Şu an bekçi alımı için başvuru yapmama gerek var mı?

hayır şu an 2019 başvuruları başlamadı. Başlayınca internet başvurusu için tarihler verilecek. O aralıkta önce başvuru ücretini yatıracak, daha sonra Polis Akademisi sitesi üzerinden e-devlet bilginizle başvuracaksınız.

Kadın kontenjanı olacak mı?

Kadın bekçi alınıp alınmayacağı belli değil. Bu takdir tamamen bakanlıkta. Eğer kontenjan ayrılırsa %10 olabilir bu da 800 yapar fakat son iki senedir kadın bekçi alınmıyor.

Boy kilo şartı var mı?

Evet bekçi adaylarında boy-kilo şartı var. Erkek adaylar en az 167 cm ve üstü boya sahip olmalı. 1 cm bile kısa olsanız elenirsiniz ama dilerseniz şansınızı deneyebilirsiniz. Boyunuza göre kilonuz da uygun olmalı. Boy-kilo hesaplaması için TIKLAYIN.

İl kontenjanları belli mi?

Hayır henüz belli değil. hangi ile kaç bekçi alınacak bunun için 2019 bekçi alım kılavuzunu görmek lazım.

Şimdiden evrak hazırlamaya gerek var mı?

Hayır şimdiden evrak düzenelemenize gerek yok. İlanı bekleyin.

Atandım diyelim. Nerede görev yapacağım?

Atanan bekçiler, öncelikle ikamet ettikleri ilçe olmak üzere başvurdukları il sınırı içinde görev yaparlar.

Hep gece mi çalışacağız? ben gece çalışamam, köpekten korkarım, evde eşim bekler, karanlık korkum var, ya hırsız çıkarsa karşıma vb….

Arkadaşlar 4 bin tl maaş alıp memur olacaksınız. Bu mesleğin adı çarşı ve mahalle bekçiliği. Görevinin yapısı kendi mıntıkasında asayişi ve kamu düzenini sağlamak. Eğer yapınız gece çalışmaya ve bekçiliği uygun değilse, yeteneğiniz neyse onu yapın. Ben gece çalışamam diyorsan git evde pasta börek yap pastahane aç  gündüz çalış. Benim yapıma uygun değil diyorsan başvurma. Bu işi hakkıyla yapacaklar alsın. Bekçilerin çalışma düzenleri ve saati iller tarafından ihtiyaca göre düzenlenir. Bu konuda detaylı bilgi için TIKLAYIN.

Torpil var mı? Boşuna uğraşmayalım!

Devlete personel alınırken belli kriterler vardır. Bu kriterlere göre etik bir şekilde seçim yapılması yetkililerin görevi ve yasal zorunluluğudur. bazı adaylar torpil döndüğünden bahsediyor. Eğer elinizde bu konuda bir kanıt varsa direkt savcılığa görevi kötüye kullanma olarak şikayette bulununuz. Bunun dışında gözlem, kendini ikna etme, kılıf bulma vb gibi bir bahane arayışına girmenin kimseye faydası yok. Adam kayırma yapılıyor diye başvurmaz ve mücadele etmezseniz zaten kazanamazsınız. Konuyu uzatmanın anlamı yok. Fakat hep torpil var ya şeklinde yargıda bulunup on binlerce atama almış insanın da vebaline girmeye lüzum yok. 4-5 defa deneyip en sonunda polisliği kazanan, 2-3 defa deneyip sonunda bekçi olan kişiler var. İlk seferde kazanan da var, kazanamayan da. Bu konu tamamen kişinin kendi takdiri ve inancında bir husustur.

18 yaşını tamamlamış deniyor, askerlik ranıyor nasıl iş bu?

Askerlik, yaş, ikamet, mezuniyet hepsi bir bütündür. Aranan her şartı sağlamalısınız. 19 yaşındaysan ve askerlik şartı var sen henüz yapmadıysan başvuramazsın. Bu kadar net.

Renk körüyüm, engelli raporum var, tek kolum yok, tek gözüm görmüyor vb.. bekçi olabilir miyim?

Mahalle bekçileri Emniyet güçleri arasında yer alan bir personeldir. Aktif olarak sokaklarda genelde gece çalışırlar. Yukarıdaki sorunlarınız varsa polis olamadığınız gibi bekçi de olamazsınız. Renk körlüğü konusunda bir düzenleme yapılabileceği ifade edildi ama mevcut durumda hala engeldir.

Geçen alımda elendim, yine başvurabilir miyim?

Evet tabiki başvurabilirsiniz.

Bekçi adaylarına 2019 yılı için tavsiyeniz nedir?

Öncelikle kendinize inanın. Zaten beni almaz diyerek yola çıkarsanız evet sizi almazlar. 10 kişiden biri ancak kazanabiliyor hatta İstanbul Ankara gibi yerlerde oran daha da düşük olabiliyor. İlan Mart ayında gelecek olsa bile bu sene yazılı, fiziki parkur ve sözlü sınav aşamaları hızlı yapılacak. Polis Akademisi pat duyuruya çıkıyor 3 gün sonra başka bir ile çağırıyor adayları. Sonra sitemize gelip ağlama duvarı gibi ben daha çalışamadıydım, hazır değildim, çok kilom var böyle olur mu diye bahane bulanlar yakınıyor. Bahane aramayın. Aşağıda yapabileceğiniz hususları yazıyorum, anlayana gayet güzel tavsiyelerdir:

  1. Gündemi takip edin. Başvuruyu kaçırıp aa son gün müydü diye deniz anası gibi ortalıkta gezmeyin. Bu gözler mülakat günün kaçırıp tekrar beni mülakata alın nolur diyenleri gördü. Sistem makina gibi işler, o sana değil sen ona uyacaksın. Sitemiz bekçilik konusunda yayın yapan en büyük, güncel ve aktif oluşumdur. Her gün mutlaka ziyaret edin, bilmediğiniz konuları sitede arayın, aklınıza takılanları sorun, yorum bölümüne ilginizi çekiyorsa abone olun, android kullanıyorsanız siteye girdiğinizde çıkan uyarı ile uygulamayı cihazınıza kurun, imkanınız varsa sınav uygulamamızı alın, bildirim sistemimize abone olun. Haber sitelerinin atmasyon ve kopya içeriklerine aldanmayın. FB grubumuz için TIKLAYIN.
  2. Şimdiden rejime başlayın. Fazla kilonuz varsa verin. Kardiyo egzersizleri ile form tutun. Bekçilik parkuru geçen sene ile aynı olacaktır. İlinizde kurs varsa değerlendirebilir ya da kendiniz çalışabilirsiniz. Parkur detayları için TIKLAYIN. Geçen dönem adaylarının ortalama puanı 65. Buradan hesaplayın. 100 alan nerede, 60-70 alan nerede..
  3. Sağlık sorununuz varsa çözün. Böbrek taşından çok elenen oluyor. Gözünüz bozuksa lazer gerekiyorsa düşünün, sonra zaman kalmayabilir. Kan tahlili verin, sorun olan değerler için şimdiden önlem alın.
  4. Bekçilik yazılı sınavı ortaokul-lise standartında oluyor. İmkanlar ölçüsünde çalışın, geçen dönem bekçi adayları yazılı puan ortalaması 75 civarı. Her puan önemli. Ne kadar çalışırsanız o kadar hazır olursunuz.
  5. Sözlü mülakat için çıkmış sorulara, pomem-paem-pmyo sorularına bakabilirsiniz.
  6. Bekçilik yazılı ve sözlü sınavlarına hazırlanmak için imkanınız varsa uygulamamızı değerlendirebilirsiniz. Uygulamamız aracılığı ile bine yakın insana bekçiliği kazandırdık.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)
Yorumlara Abone Ol
Bildir
guest
83 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Himmet
Himmet

Selamünaleyküm
01.01.2000 doğumluyum Yaşım 19. askerlik yaşım daha gelmedi ben basvuru yapabilir miyim?

Himmet
Himmet
Cevaplandı:   Utku DEMİR

Diğer alımda varmiydi ?
Yaşım 19 daha gelmedi askerlik ve 18 yaşını doldurmak diyor hocam nasıl olacak ki?

süleyman
süleyman

Ya Admin allah aşkına biz elimizde olmayan bedelli askerlik mağduriyetinden dolayı başvuramama korkusuyla yatıp kalkıyoruz.Meyer çoğu kişi yok gecemi gündüz mü çalışıyoruz yok köpek mi çıkar karşıma kedi mi yok uyku problemin var!Yeminle yazık allah biliyor ya her gün müjdeli bir haber verecekler diye dua ediyorum ne diyim!

murat
murat

Bedelli askerliğe başvururken celp dönemimi 2019/2020 bırakılsın istemedim ben Verilen celp dönemleri yüzünden bekçilik başvurusu yapamıyorum.Bunun neresi Hak hukuk çerçevesinde neresi adaletli neresi eşitlik.Aylardır bu başvuruyu bekliyorum ben herkes başvursunda ben izliyeyim diye mi?

Semih koyuncu
Semih koyuncu

Selam aleyküm öncelikle. Askerden çürük raporu alan bir kişi başvuru yapabilirmi. Çürük sebebi ise daha önceden lösemi hastasıydı ve yenmeyi başardı. Şuan sağlam bir şekilde. Başvuru şansı var mı

Semih koyuncu
Semih koyuncu
Cevaplandı:   Utku DEMİR

Teşekkür ederimm ✋

Zafer
Zafer

Admin siyasi partiye üye gözüküyorum şimdi sildirsem kayıtlara yetişir mi

Zafer
Zafer

Siyasi parti üyeliği kaç günde siliniyor

Tugay
Tugay

Martta başvuru oldu diyelim bizde başvuru yaptik, sonra ne kadar süre aralığında sınava ya da eğitime cagirilacagiz?

Tugay
Tugay
Cevaplandı:   Utku DEMİR

İlgili yerle bazen iletişim kurabiliyorum tanıdığım var, Kasım ayında alım olabilirmiş bilginiz var mı?

Mehmet Ali TOPCAN
Mehmet Ali TOPCAN
Cevaplandı:   Tugay

Tugay kardeşim bende bi arkadaşımdan duydum dönem halinde alim olacak die nasip olursa belki bu yıl için dediğin gibi kasım ayında alim olabilir senin kaynağın resmi mı???

Tugay
Tugay
Cevaplandı:   Mehmet Ali TOPCAN

Evet resmi

Muhammet
Muhammet

Admin selamın aleyküm ben muafim askerlikten 10 ay yaptım ama askerliğimi 2 ay kalasiya rapor verdiler ama şuanda hiç bir sorunum yok savaşa harbe heryere giderim başvuru yapabilirmiyim

1 2
Bildirimler kapat

Cihazınızda internet yok...