10 Bin Bekçi Alımında Mezuniyet Şartı Ne olmalı?(ANKET) – BekçiAlımı

10 Bin Bekçi Alımında Mezuniyet Şartı Ne olmalı?(ANKET)

2018 1. dönem 7 bin çarşı ve mahalle bekçisi alımı süreci devam ediyor.(Alım Takvimi) Bu atamadan bağımsız olarak, geçtiğimiz aylarda İçişleri Bakanımızın Sayın Süleyman SOYLU’nun da belirttiği gibi, 1. dönem 7 bin alımından sonra 10 bin bekçi daha ivedilikle alınacak. Bu alımın mevcut sürece paralel mi yoksa tüm işlemler bittikten sonra mı olacağı ise henüz net değil. Net olan, 10 bin çarşı ve mahalle bekçisinin daha kamu hizmetine kadrolu olarak alınacağı hususudur. Bu konuda bakanımız tarafından yapılan açıklamanın videosunu aşağıda görebilirsiniz:

10 bin mahalle bekçisi alımında mezuniyet şartının ne olacağı, alımın ne zaman başlayacağı ve yaş şartının nasıl olacağı henüz belli değil. Bu konuda herhangi bir gelişme olunca sitemizden haber yapacağız. Bu makaleminizin konusu, kamuoyunun bekçi alımındaki mezuniyet şartı konusunda beklenti ve talebinin ne olduğunu ölçmek diyebiliriz. Bilindiği üzere, mahalle bekçileri Çarşı ve Mahalle Bekçiliğine Giriş Sınavı Yönetmeliği‘ne göre alınıyor. İlgili yönetmelikte, mezuniyeti işaret eden madde aşağıdaki gibidir:

Adaylarda aranılan şartlar Madde 5 b bendi:  “İlkokulu bitirmiş olmak”

Bu maddeye göre bekçi adayları ilkokulu yani 4. sınıfı bitirmiş olmalı. Fakat ilgili maddenin son açıklamasında aşağıdaki husus ifade edilmiş durumda: “Birinci fıkranın (b) bendinde belirtilen eğitim düzeyi için gerektiğinde İçişleri Bakanlığınca üst sınır belirlenebilir.” Yani bakanlık bu en az ilkokul mezun şartını dilerse lise, dilerse üniversite yapabilir. Dilerse ilkokul olarak aynen ilana çıkabilir. Yetki bakanlıktadır. Mevcut olan ve bir önceki alımda şart en az lise mezunu oldu. Bunlardan önce ise en az ilkokul mezunu olanlar bekçi oldu.

Bekcialimi.com ziyaretçileri olarak siz ne düşünüyorsunuz? 10 bin alımında mezuniyet şartı ne olmalı? Binlerce kişinin katılacağını düşündüğümüz bu anket ve sonuçları ilgili merciler tarafından dikkate alınacak ve izlenecektir…

[democracy id=”3″]

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

83 Soru Cevaplandı

 1. Diyarbakira bayan alsınlar iki yıldır bekliyorum

 2. Feyzullah arda

  Öncelikle selamin aleykum tüm okuyucu arkadaşlar.ben ünüversite mezunuyum ama burdaki oylama menüsüne ilk okul tercihini işaretledim.ve gordumki ilk okulu fazla kimse tercih etmemiş.ben şunu paylaşmak istiyorum bizler birbirimzi bu tarz belkide gerçeğe yakın olmayan oylamada bile tutmuyoruz. Yani ilk okul mezunu bir adamın bekçi olması nı neden istemiyorsunuz yani bu adamların belkide tek kusuru sizin gibi okuyun daha iyi derecede mezuniyet şartına sahip olamamış. Yani yazıklar olsun insanları tahsilleri yüzünden hakir görmeyin .kalbinizi gonlunuzu cömert tutun.kimin daha çok bu ise ihtiyacı varsa Rabbim ona nasip etsin diyorum.

 3. Bence ilkokul olmali ve okumayada tesvik edilmeli en az lise mezunu olmalari icin tesvik olmasi lzm

 4. O lise seçen aptal insanlar herkes lise mezunu olamıyor ilk okul 8 e kadar okumus bir insan siz lise diyenlerden bile daha görgülü çok boş insanlar sü en az lise mezunu diyenler utanmaz insanlar

 5. abi lise şart dediler her zaman peki bu lise şartı gelmeden önce okulu bırakanlar ne olacak. her kapı en basit yer bile lise şartı koyuyor.okul okumamış insan ne yapsın. bir okul mu belirliyor insanın kalitesini, çalışıp çalışamayacağını. o kadar lise mezunu var adını söylemekten aciz.lütfen insan kalitesini okulla belirlemeyin ve lütfen okul okumaya meyilli olmayan fakat bir sürü yeteneği olan geçlere de imkan sağlayın. özellikle lütfen lütfen adil bir alım yapın. tanıdık değil hak eden alsın işi..

 6. Slm admin 10 bin bekçi alımında eğitim düzeyi ortaokul olacakmı.Ayrıca 10 bin bekçi alımı ne zaman belli olacaktır.

 7. 2018/2 Dönem 10 Bin Bekçi Alımlarında eğitim düzeyi ortaokul olsun inşallah bakanlık sesimizi duyar.Admin buradaki tüm yazılan yorumları bakanlık görüyormu.

 8. Admin 10 bin bekçi alımında ortaokul mezunlarınada başvuru imkanı verilecek mi.

 9. Yeni alınacak 10 bin bekçi alımı ortaokul mezunu olmalıdır.inşaallah yeni alımda ortaokul mezunlarına başvuru imkanı verilir.Bizlerde bu vatanın evlatlarıyız.Bizide düşünün bizler ortaokul mezunları olarak bu ülkeye hayırlı bekçiler olmak istiyoruz.Bazı kişiler lise diyor lise mezunları bir tek kendinizi düşünmeyin herkes girsin herkes şansını denesin.Sonuçta aynı ülkede yaşıyoruz.Herkese eşit davranılmalı.İnşaallah bakanlık 10 Bin Bekçi Alımlarında eğitim düzeyi ortaokul/ilköğretim yaparlar.Arkadaşlar CİMERDEN İÇİŞLERİ BAKANLIĞİNA İSTEK YAZABİLİRSİNİZ.EGİTİM DURUMU ORTAOKUL/İLKÖĞRETİM OLSUN DİYE..Ne Kadar çok istek yazarsak bizim için çok yararı olur..

 10. Slm admin 10 Bin Bekçi Alımlarında Eğitim düzeyi ortaokul/ilköğretim olmalıdır.Yetkililerin bizleri duymasını istiyoruz..

 11. Yaşım 27/ 7 yaşında oğlum var.ilköğrerim (8)mezunuyum.Açık lise (2) okuyorum. Bu lise şartının olması bnm gibi bir sürü evli barklı insanlarıda çok etkiliyor.(Sayın Bakanım) sizden ricam bizlerede şans vermenizi istiyoruz.Bu benim gibi bir sürü kardeşleriminde son şansaları.(BU İŞ MEZUNUYET İŞİ DEĞİL BU İŞ VATAN UĞRUNA CANINI BİLE VEREBİLECEKLERİN IŞIDIR.) Bu yüzden SAYIN BAKANIM Inşallah sizden ricam biz ilkokul, orta okul mezuniyetlerede ŞANS TANIYINIZ.İYİ ÇALIŞMALAR…

 12. Yeni alınacak 10 bin bekçi alımında eğitim düzeyi ortaokul olmalıdır.

 13. Rabbim herkesin yardımcısı olsun ilk okul mezunu arkadaşlar bakanlığa mesaj ilebilirler etkisi olabileceğini düşünüyorum.

 14. Kesinlikle orta duzeynde olmalı

 15. Mardin ne alım olackmı acaba

 16. Yeni Bekçi Alımlarında eğitim düzeyi ortaokul/ilköğretim olmalıdır.İnşallah bakanlık sesimizi duyar.

 17. Selamaleyküm Admin bursa için alım var mı veya olacak mı?herkese hayırlı görevler ALLAH İşlerini Rast Getirsin..

 18. Yeni alımda mezuniyet durumu ortaokul olmalıdır.

 19. Yeni Bekçi Alımlarında eğitim düzeyi ortaokul olmalıdır.

 20. Hani kardeşim duyuru 11i değilmi bugün hala bı açıklama duyuru yok o kadar millet bekliyor

 21. İyi günler 10 Bin Bekçi Alımlarında eğitim düzeyi ortaokul/ilköğretim mezunu olmalıdır.

 22. bence anaokulu olmalıdır yada kreş

 23. kanımız sonuna kadar helal olsun bu vatana ortaokul mezunu olsun abi duyun sesimizi

 24. Hiç biyerde orta okul mezunlarına kariyerli bi iş yok asgari ücrete calısıyo genclerimiz evlenemiyolar en azından bekçi olsun genclerimiz tabiki askerlini yapmıs arkadaslar icin

 25. Bayanlarda alinsin ikamed esnetilsin lutfen cokmagdurvar onumuzacilsin bizde sinavagirelim

 26. Orta okul mezunu olsun..!!!

 27. benim lisem bu sene bitiyo nasıl basvuru yapıcam

 28. Bekci olmak istiyorum ne yapmam lazim

 29. Admin bekcilikte asil ve yedekler sinav sonucuna goremi belirleniyo nasil oluyor.

 30. Eğitim şartı en az ilkokul veya açıklise okuyan geçici bitirme belgesi kabul olunmalı askerlik şartı devam etsin ikametgah 6 aya indirilsin …

 31. Eğitim düzeyi en az ilköğretim(8)olmalı

 32. Allah için ortaokul yapılsın

 33. Orta okul olma olasılığı 100 de kaç admin bizlere güzel bi haber ver

 34. Aykut akbiyik

  Admin alimlar icin basvuru ocak7den sonrami olacak mart ayindami

 35. Cimere yazın arkadaşlar ortaokul mezunu olması için yüklenelim oradan cimer önemli inşallah olur

 36. Admin benim lisem nisanda bitiyor. Askerligimi felan yaptim basvura bilirmiyim.

 37. Arkadaşlar ortaokul mezunu olsun istiyorsanız Süleyman Soylu bakanımızın sosyal medya hesaplarına mesaj gönderin veya yorumlarda belirtin inanın dikkate alınacaktır yoksa diğer türlü çok zor.

 38. 10.000 BEKÇİ ALIMINDA ÜNİVERSİTE MEZUNU ŞARTI OLMALI.

 39. 10.000 bekçi alımında eğitim şart’ı ortaokul mezunu olmasını istiyoruz.

 40. Bence askerliğini doğuda yapanlar öncülük olsun

 41. İlkokul ve askerliğini
  doğuda yapanlar için öncelik olsun bence

 42. ARKADAŞLAR GEÇEN YILAR BAKANLIĞA ANKET YAPILMIŞ MEZUNİYET GERİ ÇEKILMİŞ HERKES TOPLANSIN ORTAOKUL YAZILSIN KALE ALINCAKTIR CİMERE İÇİŞLERİ BAKANLIĞA FİLAN YAZIN CİMER BİRAZ GEÇ CEVAP VERIYOR AMA İÇİŞLERİ YAZIN.

 43. 10.000 bekçi alımı için menzuniyet şartı ilkokul olsun diğer alım liseydi bu sefer ilkokul olsun.

 44. semih gültekin

  Hem mezunluk hem Yaş kuralında düzenleme şart,emekli yaşı 65 diyorsunuz hemde 31 yaş sınırı konuyor.Boy pos yaş sınırları koyup alınanları 15 Temmuzda gördük neler yaptı, önemli olan vatan aşkı bayrak sevdası.

 45. Orta okul mezu nu bavura bılıyormu admin

 46. İlk okul olsun son umudu bu diyenlere umut kapısı açılsın
  Oy kullanan arkadaşlara ozaman desinler lise mezunu şart

 47. Açıköğretim lisesine devam etmekteyim başvuru yapabilirmiyim illa lise diploması şartı var mı

  • Merhabalar,
   Asıl başvuru ve evrak teslimi sırasında(on başvurudan sonra gelen adım ortalana 15-30 gün sonra) diploma veya denk bir mezun oldugunuzu gösteren belge ibraz edememeniz durumunda basvurunuz reddedilir.

  • yaw admin bu olayı bana bi tam netlikle anlatabilirsen cok sevirim.. cunki acık ogretim sınavı haftaya c.tesi pazar olacak ve ben hangi belgeyle basvuracam tam olarak bilmiyorum. mezun olmam içinde 2 puan gerek cok sacma bir noktadayım.

 48. Hayırlısı inş
  Bilgi için çok teşekkür ederim

 49. Cihat hasan kaya

  10.12.1988 doğumluyum 1.69 boy 85 kg bekcilige başvuru yapabilirmiyim

 50. Açıklama bugün yapılacaktı yapıldı mı

 51. Ortaokul mezununu kimse gormuyor okula değil yurege kabiliyete bakin

 52. BURDAN SAYIN BAKANIMIZA SÜLEYMAN SOYLUYA SESLENMEK İSTİYORUM ZATEN BEKÇİ OLABİLMEK İÇİN TÜRKİYE CUMHURİYETİN ANA YASASINDA BEKÇİ OLABİLMEK İÇİN İLK OKUL YETERLİ VE UYGUN ANLAMADIĞIM NEDEN İLK OKUL DEĞİL DE LİSEYİ TERCİH EDİLİYOR YANİ BİZ İLK OKUL MEZUNUNLARI NE YAPALIM AÇMI KALALIM İŞSİZMİ KALALIM İLK OKUL MEZUNLARI İNSAN DEĞİLERMİ ONLARDA BU ÜLKENİN VATANDAŞI DEĞİLMİ İMKANIMIZ YOKTU OKUYAMADIK LÜTFEN İLK OKUL MEZUNU OLAN İNSANLARIN ÖNÜ AÇILSIN.

 53. 19 martta eğitim durumu ilkokul olsun hem daha iyi olur en azından bir sürü insan girip meslek sahibi olur

 54. Merhaba. Ön başvuru bitiş tarihi 1 nisan ve bende 6-7 nisanda sınava girerek mezun olacağım muhtemelen sonuçlarım nisan sonunda açıklanacak. Bekçiliğe başvurabilirmiyim?

 55. Şuanda lise son sınıf öğrencisiyim.sınava başvuru yapabilirmiyim ?

 56. Merhaba lisans açıköğretim okumaktayım 2.sınıfın derslerini almaya başladım ve dondurdum hangisinden sınava gireceğim en son bitirdiğim öğrenim düzeyim lisemi yoksa lisans veya önlisans mı? Teşekkür ederim

 57. Ben lise mezunuyum.Bekçilik için 2020 KPSS’ye hangi ay girmeliyim ve kaç puan yapmalıyım ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir