10 Bin Bekçi Alımında Mezuniyet Şartı Ne olmalı?(ANKET)

2018 1. dönem 7 bin çarşı ve mahalle bekçisi alımı süreci devam ediyor.(Alım Takvimi) Bu atamadan bağımsız olarak, geçtiğimiz aylarda İçişleri Bakanımızın Sayın Süleyman SOYLU’nun da belirttiği gibi, 1. dönem 7 bin alımından sonra 10 bin bekçi daha ivedilikle alınacak. Bu alımın mevcut sürece paralel mi yoksa tüm işlemler bittikten sonra mı olacağı ise henüz net değil. Net olan, 10 bin çarşı ve mahalle bekçisinin daha kamu hizmetine kadrolu olarak alınacağı hususudur. Bu konuda bakanımız tarafından yapılan açıklamanın videosunu aşağıda görebilirsiniz:

10 bin mahalle bekçisi alımında mezuniyet şartının ne olacağı, alımın ne zaman başlayacağı ve yaş şartının nasıl olacağı henüz belli değil. Bu konuda herhangi bir gelişme olunca sitemizden haber yapacağız. Bu makaleminizin konusu, kamuoyunun bekçi alımındaki mezuniyet şartı konusunda beklenti ve talebinin ne olduğunu ölçmek diyebiliriz. Bilindiği üzere, mahalle bekçileri Çarşı ve Mahalle Bekçiliğine Giriş Sınavı Yönetmeliği‘ne göre alınıyor. İlgili yönetmelikte, mezuniyeti işaret eden madde aşağıdaki gibidir:

Adaylarda aranılan şartlar Madde 5 b bendi:  “İlkokulu bitirmiş olmak”

Bu maddeye göre bekçi adayları ilkokulu yani 4. sınıfı bitirmiş olmalı. Fakat ilgili maddenin son açıklamasında aşağıdaki husus ifade edilmiş durumda: “Birinci fıkranın (b) bendinde belirtilen eğitim düzeyi için gerektiğinde İçişleri Bakanlığınca üst sınır belirlenebilir.” Yani bakanlık bu en az ilkokul mezun şartını dilerse lise, dilerse üniversite yapabilir. Dilerse ilkokul olarak aynen ilana çıkabilir. Yetki bakanlıktadır. Mevcut olan ve bir önceki alımda şart en az lise mezunu oldu. Bunlardan önce ise en az ilkokul mezunu olanlar bekçi oldu.

Bekcialimi.com ziyaretçileri olarak siz ne düşünüyorsunuz? 10 bin alımında mezuniyet şartı ne olmalı? Binlerce kişinin katılacağını düşündüğümüz bu anket ve sonuçları ilgili merciler tarafından dikkate alınacak ve izlenecektir…

Yeni bekçi alımında mezuniyet şartı ne olmalı?
Bekçi adayları; bekçilik yazılı sınavı bitti. Asıl eleyici aşama olan sözlü mülakat sınavına hazır mısınız? Sözlü mülakat, kazananların belirleneceği aşama olacak; %50 başarı puanı verecek. Kazananla kazanmayanı sözlü mülakat aşaması belirleyecek. Sözlü mülakatlarda sorulan bine yakın soru ve cevap için mutlaka uygulamamızı inceleyin. Sürekli güncellenen içeriklerle yüz bine yaklaşan rakiplerinizden bir adım önde olacaksınız. Bu uygulamalar bekcialimi.com sitemizin resmi ve desteklediği uygulamalardır.İndirmek İçin LOGOYA TIKLAYIN

26 yorum

  1. Yaşım 27/ 7 yaşında oğlum var.ilköğrerim (8)mezunuyum.Açık lise (2) okuyorum. Bu lise şartının olması bnm gibi bir sürü evli barklı insanlarıda çok etkiliyor.(Sayın Bakanım) sizden ricam bizlerede şans vermenizi istiyoruz.Bu benim gibi bir sürü kardeşleriminde son şansaları.(BU İŞ MEZUNUYET İŞİ DEĞİL BU İŞ VATAN UĞRUNA CANINI BİLE VEREBİLECEKLERİN IŞIDIR.) Bu yüzden SAYIN BAKANIM Inşallah sizden ricam biz ilkokul, orta okul mezuniyetlerede ŞANS TANIYINIZ.İYİ ÇALIŞMALAR…

  2. Yeni alınacak 10 bin bekçi alımı ortaokul mezunu olmalıdır.inşaallah yeni alımda ortaokul mezunlarına başvuru imkanı verilir.Bizlerde bu vatanın evlatlarıyız.Bizide düşünün bizler ortaokul mezunları olarak bu ülkeye hayırlı bekçiler olmak istiyoruz.Bazı kişiler lise diyor lise mezunları bir tek kendinizi düşünmeyin herkes girsin herkes şansını denesin.Sonuçta aynı ülkede yaşıyoruz.Herkese eşit davranılmalı.İnşaallah bakanlık 10 Bin Bekçi Alımlarında eğitim düzeyi ortaokul/ilköğretim yaparlar.Arkadaşlar CİMERDEN İÇİŞLERİ BAKANLIĞİNA İSTEK YAZABİLİRSİNİZ.EGİTİM DURUMU ORTAOKUL/İLKÖĞRETİM OLSUN DİYE..Ne Kadar çok istek yazarsak bizim için çok yararı olur..

  3. 2018/2 Dönem 10 Bin Bekçi Alımlarında eğitim düzeyi ortaokul olsun inşallah bakanlık sesimizi duyar.Admin buradaki tüm yazılan yorumları bakanlık görüyormu.

  4. abi lise şart dediler her zaman peki bu lise şartı gelmeden önce okulu bırakanlar ne olacak. her kapı en basit yer bile lise şartı koyuyor.okul okumamış insan ne yapsın. bir okul mu belirliyor insanın kalitesini, çalışıp çalışamayacağını. o kadar lise mezunu var adını söylemekten aciz.lütfen insan kalitesini okulla belirlemeyin ve lütfen okul okumaya meyilli olmayan fakat bir sürü yeteneği olan geçlere de imkan sağlayın. özellikle lütfen lütfen adil bir alım yapın. tanıdık değil hak eden alsın işi..

  5. O lise seçen aptal insanlar herkes lise mezunu olamıyor ilk okul 8 e kadar okumus bir insan siz lise diyenlerden bile daha görgülü çok boş insanlar sü en az lise mezunu diyenler utanmaz insanlar

  6. Öncelikle selamin aleykum tüm okuyucu arkadaşlar.ben ünüversite mezunuyum ama burdaki oylama menüsüne ilk okul tercihini işaretledim.ve gordumki ilk okulu fazla kimse tercih etmemiş.ben şunu paylaşmak istiyorum bizler birbirimzi bu tarz belkide gerçeğe yakın olmayan oylamada bile tutmuyoruz. Yani ilk okul mezunu bir adamın bekçi olması nı neden istemiyorsunuz yani bu adamların belkide tek kusuru sizin gibi okuyun daha iyi derecede mezuniyet şartına sahip olamamış. Yani yazıklar olsun insanları tahsilleri yüzünden hakir görmeyin .kalbinizi gonlunuzu cömert tutun.kimin daha çok bu ise ihtiyacı varsa Rabbim ona nasip etsin diyorum.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*