10 Bin Bekçi Alımında Mezuniyet Şartı Ne olmalı?(ANKET)

2018 1. dönem 7 bin çarşı ve mahalle bekçisi alımı süreci devam ediyor.(Alım Takvimi) Bu atamadan bağımsız olarak, geçtiğimiz aylarda İçişleri Bakanımızın Sayın Süleyman SOYLU’nun da belirttiği gibi, 1. dönem 7 bin alımından sonra 10 bin bekçi daha ivedilikle alınacak. Bu alımın mevcut sürece paralel mi yoksa tüm işlemler bittikten sonra mı olacağı ise henüz net değil. Net olan, 10 bin çarşı ve mahalle bekçisinin daha kamu hizmetine kadrolu olarak alınacağı hususudur. Bu konuda bakanımız tarafından yapılan açıklamanın videosunu aşağıda görebilirsiniz:

10 bin mahalle bekçisi alımında mezuniyet şartının ne olacağı, alımın ne zaman başlayacağı ve yaş şartının nasıl olacağı henüz belli değil. Bu konuda herhangi bir gelişme olunca sitemizden haber yapacağız. Bu makaleminizin konusu, kamuoyunun bekçi alımındaki mezuniyet şartı konusunda beklenti ve talebinin ne olduğunu ölçmek diyebiliriz. Bilindiği üzere, mahalle bekçileri Çarşı ve Mahalle Bekçiliğine Giriş Sınavı Yönetmeliği‘ne göre alınıyor. İlgili yönetmelikte, mezuniyeti işaret eden madde aşağıdaki gibidir:

Adaylarda aranılan şartlar Madde 5 b bendi:  “İlkokulu bitirmiş olmak”

Bu maddeye göre bekçi adayları ilkokulu yani 4. sınıfı bitirmiş olmalı. Fakat ilgili maddenin son açıklamasında aşağıdaki husus ifade edilmiş durumda: “Birinci fıkranın (b) bendinde belirtilen eğitim düzeyi için gerektiğinde İçişleri Bakanlığınca üst sınır belirlenebilir.” Yani bakanlık bu en az ilkokul mezun şartını dilerse lise, dilerse üniversite yapabilir. Dilerse ilkokul olarak aynen ilana çıkabilir. Yetki bakanlıktadır. Mevcut olan ve bir önceki alımda şart en az lise mezunu oldu. Bunlardan önce ise en az ilkokul mezunu olanlar bekçi oldu.

Bekcialimi.com ziyaretçileri olarak siz ne düşünüyorsunuz? 10 bin alımında mezuniyet şartı ne olmalı? Binlerce kişinin katılacağını düşündüğümüz bu anket ve sonuçları ilgili merciler tarafından dikkate alınacak ve izlenecektir…

2019 Bekçilik Yazılı Sınavından Kaç Puan Aldınız?
Bu makale ile alakalı toplam 81 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

81
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Zeki
Ziyaretçi
Zeki

Merhaba lisans açıköğretim okumaktayım 2.sınıfın derslerini almaya başladım ve dondurdum hangisinden sınava gireceğim en son bitirdiğim öğrenim düzeyim lisemi yoksa lisans veya önlisans mı? Teşekkür ederim

Eren
Ziyaretçi
Eren

Şuanda lise son sınıf öğrencisiyim.sınava başvuru yapabilirmiyim ?

Enes
Ziyaretçi
Enes

Merhaba. Ön başvuru bitiş tarihi 1 nisan ve bende 6-7 nisanda sınava girerek mezun olacağım muhtemelen sonuçlarım nisan sonunda açıklanacak. Bekçiliğe başvurabilirmiyim?

MEHMET
Ziyaretçi
MEHMET

6-7 ‘ de girecegimiz acık ögretim sınavı sonucları 30 nisanda acıklanıyr interneten

Ahmet
Ziyaretçi
Ahmet

19 martta eğitim durumu ilkokul olsun hem daha iyi olur en azından bir sürü insan girip meslek sahibi olur

Murat
Ziyaretçi
Murat

BURDAN SAYIN BAKANIMIZA SÜLEYMAN SOYLUYA SESLENMEK İSTİYORUM ZATEN BEKÇİ OLABİLMEK İÇİN TÜRKİYE CUMHURİYETİN ANA YASASINDA BEKÇİ OLABİLMEK İÇİN İLK OKUL YETERLİ VE UYGUN ANLAMADIĞIM NEDEN İLK OKUL DEĞİL DE LİSEYİ TERCİH EDİLİYOR YANİ BİZ İLK OKUL MEZUNUNLARI NE YAPALIM AÇMI KALALIM İŞSİZMİ KALALIM İLK OKUL MEZUNLARI İNSAN DEĞİLERMİ ONLARDA BU ÜLKENİN VATANDAŞI DEĞİLMİ İMKANIMIZ YOKTU OKUYAMADIK LÜTFEN İLK OKUL MEZUNU OLAN İNSANLARIN ÖNÜ AÇILSIN.

Mehmet
Ziyaretçi
Mehmet

Ortaokul mezununu kimse gormuyor okula değil yurege kabiliyete bakin

Bilal
Ziyaretçi
Bilal

Açıklama bugün yapılacaktı yapıldı mı

Cihat hasan kaya
Ziyaretçi
Cihat hasan kaya

10.12.1988 doğumluyum 1.69 boy 85 kg bekcilige başvuru yapabilirmiyim

Can ceylan
Ziyaretçi
Can ceylan

Hayırlısı inş
Bilgi için çok teşekkür ederim

Can
Ziyaretçi
Can

Açıköğretim lisesine devam etmekteyim başvuru yapabilirmiyim illa lise diploması şartı var mı

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhabalar,
Asıl başvuru ve evrak teslimi sırasında(on başvurudan sonra gelen adım ortalana 15-30 gün sonra) diploma veya denk bir mezun oldugunuzu gösteren belge ibraz edememeniz durumunda basvurunuz reddedilir.

MEHMET
Ziyaretçi
MEHMET

yaw admin bu olayı bana bi tam netlikle anlatabilirsen cok sevirim.. cunki acık ogretim sınavı haftaya c.tesi pazar olacak ve ben hangi belgeyle basvuracam tam olarak bilmiyorum. mezun olmam içinde 2 puan gerek cok sacma bir noktadayım.

Yusuf
Ziyaretçi
Yusuf

İlk okul olsun son umudu bu diyenlere umut kapısı açılsın
Oy kullanan arkadaşlara ozaman desinler lise mezunu şart

Ali
Ziyaretçi
Ali

Orta okul mezu nu bavura bılıyormu admin

Admin
Ziyaretçi
Admin

Mart ayında belli olacak.

semih gültekin
Ziyaretçi
semih gültekin

Hem mezunluk hem Yaş kuralında düzenleme şart,emekli yaşı 65 diyorsunuz hemde 31 yaş sınırı konuyor.Boy pos yaş sınırları koyup alınanları 15 Temmuzda gördük neler yaptı, önemli olan vatan aşkı bayrak sevdası.

Şahin
Ziyaretçi
Şahin

10.000 bekçi alımı için menzuniyet şartı ilkokul olsun diğer alım liseydi bu sefer ilkokul olsun.

MURAT
Ziyaretçi
MURAT

ARKADAŞLAR GEÇEN YILAR BAKANLIĞA ANKET YAPILMIŞ MEZUNİYET GERİ ÇEKILMİŞ HERKES TOPLANSIN ORTAOKUL YAZILSIN KALE ALINCAKTIR CİMERE İÇİŞLERİ BAKANLIĞA FİLAN YAZIN CİMER BİRAZ GEÇ CEVAP VERIYOR AMA İÇİŞLERİ YAZIN.