Renk Körlüğü Testi Nedir? – BekçiAlımı

Renk Körlüğü Testi Nedir?

RENK KÖRLÜĞÜ NEDİR?

Renk körlüğü, bazı ana renklerin olduğundan farklı algılanmasının yanı sıra odak eksikliği de yaratan kalıcı bir göz sağlığı bozukluk halidir. ”Renk körü” diye tabir edilen kişi belli bir renge, birden çok renge ve ya her renge karşı tamamen renk körü olabilir. Kişiler, bulunduğumuz bu teknoloji çağında kendi kendilerini de renk körlüğü testine tabi tutabilmekte ve hangi renge karşı renk körlüğü bulunduğunu da öğrenebilmektedirler. Renk körlüğünün herhangi bir tıbbi ameliyatla tedavisi henüz bulunmamaktadır. Ancak renk körlüğüne özel olarak geliştirilen bir gözlük bulunmaktadır. Bu sayede kişiler dünyayı tam ve net olarak algılayabilmektedirler.

Çarşı ve mahalle bekçilerinin alımında dikkate alınan ‘Giriş Yönetmeliği’ vardır. Bu yönetmeliğin 33. maddesinde, adaylardan istenecek olan sağlık raporu ile ilgili aşağıdaki hüküm geçmektedir.

“Bu raporlar, 4/8/2003 tarihli ve 25189 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği hükümleri doğrultusunda gerekli işlemler yapılmak üzere Emniyet Genel Müdürlüğü Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığına gönderilir. Bunlardan, bekçiliğe girmeye elverişli olduğu anlaşılanlar Vali veya Kaymakam onayı ile aday memur olarak atanırlar.”

Bu açıklamadan anladığımızı kısaca açıklayacak olursak, Çarşı ve mahalle bekçiliği adaylarının, tam teşekküllü bir hastaneden rapor almaları gerekiyor ve bu raporlar Emniyet Genel Müdürlüğü Sağlık Şartları Yönetmeliğine göre değerlendiriliyor. Bu yönetmelikte ise, renk körlüğü ile ilgili maddeler bulunmaktadır. Renk körü olanları ilgilendiren maddeler aşağıdaki gibidir:

“İshiara kitabı ile yapılan muayenede parsiyel veya total diskromatopsi (renk körlüğü) bulunmayacaktır.”

Buraya kadar elimden geldiğince net bir şekilde açıklamaya çalıştım durumu. Sonuç olarak renk körü olan adaylar için bekçilik mesleği uygun değildir. Renk körü olanlar Çarşı ve Mahalle Bekçisi olamayacaktır.

RENK KÖRLÜĞÜ HAYATI NASIL ETKİLER?

Peki, renk körlüğü testi pozitif çıkarsa bu hayatınızı nasıl etkiler? Kamuya giriş sınavlarında özel olarak belirtilmesi dışında yaklaşık 5 yıl öncesine kadar ehliyet konusunda da sıkıntı yaşanabilse de ehliyet alımlarında renk körlüğü ile ilgili madde değiştirilmiş ve renk körlüğü yaşayan kişilerin ehliyet alabilmesinin önü açılmıştır. Ancak önceden belirttiğim gibi renk körlüğü olan kişilerde bu sağlık sorunu dikkati etkilemesi sonucu geceleri sıkıntı olabilmektedir. Bunun için dikkat etmek gerekmektedir.

Bunun dışında hayatı olumsuz etkilemese de asıl rengi görme yetisi kaybolduğundan dolayı bazı hallerde bir eşyayı farklı algılama ve ya bir kişiyi ve ya nesneyi betimlerken yanılgıya düşme kaçınılmaz olmaktadır. Bunun yanında renk tonları arasında ayrım da zorlaşabilmektedir. Ancak yapılan araştırmalara göre renk körü olan kişilerin suni olarak kamufle olan kişileri göz sağlığı bozuk olmayan kişilere göre ayırt etme oranının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. renk körlüğü testi yaparken sunulan renklere bakarken her rengin dikkati çektiği ve karışık olarak görünüp belli bir şekil olarak algılayamadığımızı unutmayıp ayrı ayrı iken değil bir arada iken renklerin karıştırıldığı hatırlanmalıdır.

RENK KÖRLÜĞÜ TESTİ YAPIN!

Renk Körlüğü Testi İçin Aşağıdaki Resimlere Bakarak Altında Yazanları Takip Edin;

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

3 Soru Cevaplandı

  1. İLYAS DİRLİK

    Yazılı sınava çalışmak için kaynak kitap ne önerirsiniz

  2. Admin ben açık öğretim okuyorum okuduğumu belirten belge verdi meb acaba şansım var mi ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir