Zen Meditasyonu Nedir? – BekçiAlımı

Zen Meditasyonu Nedir?

Zazen olarak da bilinen Zen meditasyonu, Budist psikolojisine dayanan bir meditasyon tekniği. Zen meditasyonunun amacı, dikkati düzenlemektir. Düşünmemeyi düşünmemek olarak da bilinir. İnsanlar zen meditasyonunda genellikle lotus yani çapraz pozisyonda otururlar. Uygulamada, dikkatin içe odaklanması söz konusudur. Bazı kişiler bu adımın, nefesleri sayarak gerçekleştiğini söylerken diğerleri de saymaya gerek olmadığını düşünür. Zen meditasyonuyla ilgili diğer önemli bilgilere göz atalım.

Zen Meditasyonu Sırasında Ne Olur?

Zen meditasyonunda, izleme becerileri kullanılır. Bu izleme becerileri ile geniş bir ilgi alanına veya belirli bir nesneye odaklanmadan, dönüşlü farkındalık durumuna geçilir. Bu teknik, zihnin varlığına odaklanmakla ilgili olması bakımından farkındalık meditasyonuna benzer. Ayrıca, farkındalık meditasyonu belirli bir nesneye odaklanır. Zen meditasyonunda ise genel bir farkındalık hali vardır.

Merhamet ve şefkat geliştirmeye odaklanan mantra meditasyonunun aksine, zen meditasyonunda fiziksel ve zihinsel olarak artan bir farkındalık hali yaşanır. Zen meditasyonu uygulayan kişiler, algıların, düşüncelerin, duyguların ve öznel farkındalığın akışını kapsamlı şekilde hissederler.

Uygulayıcılar, zamanla zihinlerini başka yere gitmekten nasıl alıkoyacaklarını öğrenirler. Hatta bilinçsiz zihinlerine dokunurlar. Çoğu kişinin amacı, önyargılı kavramların daha fazla farkına varmak ve içe bakış kazanmaktır.

Zen Meditasyonunun Faydaları

Araştırmalar, meditasyonun çok çeşitli fiziksel, bilişsel, sosyal, ruhsal ve duygusal sağlık yararları olabileceğini açıkça göstermiştir. Ve tabii ki meditasyon, büyük bir stres giderici olabilir. Bu yüzden birçok insan ilk etapta stresten kurtulmak için meditasyona başvurur. Zen meditasyonunun diğer meditasyon türleriyle aynı faydaları sunduğu bir gerçektir. Ancak uzmanların çoğu, farklı meditasyon türlerinin farklı etkileri olduğunu söyler. Zen meditasyonu, beyin üzerinde farklı olumlu etkiler bırakır.

Yıllardır bilim insanları, meditasyonun zihni ve bedeni nasıl etkilediğini araştırdılar. Zen meditasyon uygulamasına ve beyni nasıl etkilediğine dair özel bir merak söz konusudur. 2008’de yapılan bir çalışmada, düzenli şekilde zen meditasyonu yapmanın, odaklanma, dikkat etme ve hatırlama gibi konularda fayda sunduğu belirlenmiştir. Bu yüzden, özellikle orta yaş grubundaki kişilere beyin sağlığını desteklediği için zen meditasyonundan faydalanmaları tavsiye edilir. Alzheimer ve demans gibi hastalıklara karşı koruma sağlamak için de bu meditasyon uygulaması tercih edilebilir.

Yazar: Fatma YÜKSEL

Medya ve iletişim mezunuyum. Dijital pazarlama, sosyal medya ve içerik yazarlığı alanlarında uzun zamandır aktif rol alıyorum. Ayrıca, dijital reklam ve tasarım işleriyle de ilgileniyorum. Bir yandan da eğitimime devam ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir