Yaşlılarda Kredi Çekme Yaş Sınırı – BekçiAlımı

Yaşlılarda Kredi Çekme Yaş Sınırı

Krediler maddi açıdan yaşadığımız sıkıntılarda bizim en fazla tercih ettiğimiz ve destekçimiz olan bankaların bize sunduğu borç teklifleridir. Bankalar bu destekleri verirken faizli bir geri ödeme ile paralarına para katarlar ama bunu yaparken geri ödemenin yapılma olasılığı da onlar için hayati önem taşır. Gelir ve kredi notu önemli iki etken olarak bir vatandaşın krediyi ödeyip ödemeyeceğine dair önemli ipuçları verir. Diğer bir önemli nokta ise hayati risktir ve bankalara göre yaşlıların hayati riski daha yüksektir. Bu bakış açısı yaşlılarda kredi çekme sınırı hakkında araştırma yapmayı gerektirmeye başlamıştır. Böylece yaşı 65 ve üstü olan kişiler hangi bankadan, ne kadar vadeli ve ne kadar miktarda kredi çekebileceğini bilerek hareket edecek ve ihtiyaç anında bu kredileri kullanacaktır.

Yaşlılarda Kredi Çekme Yaş Sınırı, Hangi Bankalardan Alınabilir

Yaşlılarda kredi çekme yaş sınırı oldukça önemli bir konudur, çünkü para ihtiyacı her zaman karşımıza çıkan bir sorundur. Bu ihtiyaçlar için finansman sağlamak isteyen yaşlılar genelde emekli maaşları üzerinden kredi çekme yoluna başvururlar. Emekli maaşları veya başka bir geliri dayanak göstererek yaşlılar kredi başvurusu yapabilir. Ama bazı bankalar 65 yaşa kadar kredi verirken bazıları ise 70 veya 75 olarak belirlemiştir. En yüksek yaşa kredi veren bankalar 80 yaşı baz alırlar. Bu bankalar: Ziraat Bankası TEB, Denizbank, Vakıfbank, İngbank, Alternatif Bank’tır. Bu bankalarda kredi çekme üst yaş sınırı 80 olarak belirlenmiş ve bu yaşa kadar müşteriler gerekli kriterleri sağladığı sürece kredi verilir.

Yaşlılarda Kredi Çekme Limitleri

Verilen ihtiyaç kredilerinin limitleri ve vadeleri de en az yaşlılarda kredi çekme yaş sınırı kadar önemli bir konudur. Yaş sınırı daha önce bahsettiğimiz gibi bankalara göre değişmekle birlikte en fazla 80 olarak belirlenmiştir. Kredinin limiti ve vadesi hususunda ise önemli olan şeyler kişinin geliri ve yaşı olacaktır. Yaş arttıkça vadeyi düşürme eğilimi olur. Genelde yaşlılar kredilere emekli maaşı ile başvururlar ve yasalara göre kredi için maaşın en fazla %70’i kesilebilir. Bu yüzden ödenebilecek en fazla kredi taksiti bellidir. Bu kriter ve yaşa göre belirlenen vade kriteri bir vatandaşın alabileceği en fazla kredi limitini de belirleyecektir. Bankaların yaşı yüksek olan kişilere genelde çok yüksek miktarda krediler sağlamamasının altında yatan en temel sebep budur.

[wp-faq-schema title=”Kullanıcılar Bunları da Sordu” accordion=1]

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir