Yaşlılara Zam
Yaslilara Zam

Yaşlılara Zam

Yaşlılara ve yardıma ihtiyaç duyanlara devlet tarafından birçok farklı yardım sağlanıyor. Yardımlar yaşlıların eksik kaldığı ama onlar için çok önemli olan sağlık, bakım ve maddiyat konularına yönelik destek sağlamak adına yapılıyor. Bu kapsamda pek çok devlet kurum ve kuruluşu farklı olanaklar sağlamaktadır. Yaşlıların sağlığı adına evde sağlık uygulaması ile kronik rahatsızlığı olan yaşlılar evden çıkmadan muayene olma fırsatı buluyorlar. Bakıma ihtiyaç duyan yaşlılar ise devletin bakımevlerinden ücretsiz olarak yararlanabiliyor. Belediyeler sağlık alanında özel ambulanslar sağlarken, PTT kapıda maaş ödemesi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı hem yaşlılar hem de yaşlıların bakımını sağlayan kişiler için maddi destek sunmaktadır. Maddi ödeneklere yaşlılara zam adıyla arttırım yapılıyor.

Yaşlılara Zam, 65 Aylığı

Devlet tarafından 65 yaşını geçmiş ve dolayısıyla hem yasal açıdan çalışması zor olan hem de yaşından dolayı başlayan hastalıklar ile çalışamayan vatandaşlara devlet belirli şartlara göre aylık ödeme bağlıyor. Bu yaşlılık için ödenen miktar 65 aylığı olarak adlandırılıyor halk arasında. Yaşlılara zam adı altında yapılan ödemelerin yükseltilmesinde 65 aylıkları da hem Ocak hem de Temmuz aylarında artıyor. Bu ödemeler 65 yaşını geçmiş dolayısıyla çalışamayan ve emekli maaşı olmayan kişilere veriliyor. Bu kişiler düşük gelirleri veya hiç gelirleri olmaması nedeniyle maddi açıda büyük olumsuzluklar yaşıyor. Ama devlet tarafından bağlanan bu aylık ile küçük de olsa en azından maddi bir destek alma fırsatı buluyorlar.

Yaşlılara Zam, Yaşlı Bakım Aylığı

Yaşlılara zam kapsamında yükseltilen ikinci mali yardım konusu da yaşlı ve engelli kişiler için aynı çatı altında yaşayan bir yakına verilen bakım aylıklarıdır. Bu aylıklar yardıma muhtaç %50 engelli kişiler ve yaşı dolayısıyla ihtiyaçlarını gideremeyen yaşlı kişiler için bağlanır. Aylık bakıma muhtaç kişiye değil bunun yerine aynı çatı altında yaşayan ve yardıma ihtiyaç kişiye bakan bir yakına verilir. Bu kapsamda bu yıl 1382 TL’ye varan aylıklar veriliyordu. Aylık bakım ödemeleri almak için il veya varsa ilçe’deki Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü’ne başvuru yapmanız gerekir. Başvuru yaparken bakmakla yükümlü olduğunuz kişinin kendi ihtiyaçlarını gideremediğini söyleyebilmek için doktordan bir rapor alarak bu rapor ile başvuru yapmanız gerekmektedir.

Kullanıcılar Bunları da Sordu

Yaşlı bakım aylığı için nasıl başvuru yapabilirim?

Devlet yaşlı ve bakıma muhtaç kişiler için aynı çatı altında yaşayan ve bu kişinin bakımını üstlenenlere aylık ödeme yapıyor. Bu ödemeyi almak için kişinin ihtiyacı olduğuna dair bir rapor alması ve daha sonra Aile ve Sosyal Politikalar İL Müdürlüğü veya varsa ilçe müdürlüğüne başvuru yapması gerekir.

Yaşlılar için devlet tarafından sağlanan hizmetler nelerdir?

Yaşlılar için devlet hem sağlık alanında hem de maddi konularda önemli destekler sağlamaktadır. Evde sağlık uygulaması, özel ambulans ile hastaneye götürme, yaşlılar için aylık ödeme, evde bakım aylığı için ödeme, durumu olmayanlar için bakımevleri gibi hizmetler sağlanır.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)
Yorumlara Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
1 2
Bildirimler kapat

Cihazınızda internet yok...