Yaşlılara Verilen Hizmetler – BekçiAlımı

Yaşlılara Verilen Hizmetler

Yaşlılık her ne kadar kendinize dikkat etseniz de sağlık problemlerini de beraberinde getirir. Yaşınız ilerledikçe dışarı çıkmanız zorlaşır ve çok uzun süre kalamazsınız. Hastane, banka gibi konularda sorun yaşarsınız ayrıca mali açıdan sorun yaşadığınızda da size devlet destek verebilir. Peki, yaşlılara verilen hizmetler nelerdir? Yaşlılara devlet tarafından sağlık, yaşlı bakımı, kapıda maaş ödeme, maddi yardım, evde sağlık hizmetleri, bakım için maddi yardım gibi farklı hizmetler sağlanıyor. Bunların bazıları bakanlık tarafından bazılar belediye ve kaymakamlıklardan bazıları da yardımlaşmaya dayalı devlet kurum ve kuruluşlar tarafından verilen hizmetler oluyor. Genellikle yardımlara başvuru yapılması için %50 engel raporu ya da 65 yaş sınırının aşılması talep ediliyor. Aksi taktirde hizmetin ulaşması gereken kişi arttığında asıl odaklanmak istenilen kişiler diğerleri arasında ihmal edilebilir.

Yaşlılara Verilen Hizmetler, Sağlık Hizmetleri

Sağlık hizmetleri devletin en temelde sağladığı hizmetlerden biridir. Çünkü sağlık desteği halk için bir can damarıdır, özellikle de yaşı ilerlemiş ve sağlık sorunları artmış bireyler için. Yaşlılara verilen hizmetler arasında bu sebepler dolayısıyla birçok sağlık desteği yer almaktadır. Bunların başında evde sağlık hizmeti ve özel ambulans geliyor. Evde sağlık hizmeti ile sağlık sorunları ve yaşı nedeniyle hastaneye gelmekte zorluk çeken vatandaşlar için sağlık görevlileri evlere ziyaretler yapıyor ve muayeneler sağlanıyor. Diğer yandan engelli ve yaşlı kişiler için ambulans hızlı bir şekilde yardımcı olarak hastaneye gidilmesi gereken durumlarda destek sağlıyor. Bu hizmetler ile yaşlıların sağlık sorunları daha fazla büyümeden onlara en az zahmet vererek çözüme kavuşuyor.

Yaşlılara Verilen Hizmetler, Mali Destek

Yaşlılara verilen hizmetler içinde önemi büyük olan başka bir alan ise mali destek kanadıdır. Çünkü artık yaşları nedeniyle çalışamayan bu kişiler eğer emekli olamadıysa maddi açıdan sıkıntı yaşıyorlar. Hatta bazı durumlarda emekli kişiler de benzer sorunlarla mücadele etmek durumunda kalıyorlar. Bu sorunların aşılması için devlet 65 aylığı olarak adlandırılan aylık maaşları yaşlı ve geliri düşük olan kişilere bağlayarak destek sağlamaya çalışıyor. Diğer yandan bakıma muhtaç olan kişilere eğer bir yakınları bakacak olursa bakan kişiye de bakım aylığı olarak ödeme yapılıyor. Yaşlı ve bakıma ihtiyaç duyan bir kişiye bakacak kimse yoksa ya da bakmak isteyen yoksa bakımevleri aracılığıyla bu vatandaşlara devlet kurumları sahip çıkıyor ve gereken destek sağlanıyor.

[wp-faq-schema title=”Kullanıcılar Bunları da Sordu” accordion=1]

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir