Yaşlılara ÖTV İndirimi
Yaslilara OTV Indirimi

Yaşlılara ÖTV İndirimi

Günümüz piyasasında araç almak eskiye nazaran daha zor hem sıfır hem de ikinci el araç piyasası gün geçtikçe tırmanıyor ve daha yüksek fiyatlar talep ediliyor. Fiyatlardan muzdarip olan vatandaşlar kampanyaları takip ediyor ve diğer yandan da taşıt kredileri için bankaların kapısını çalıyor. Bu piyasada devlet engelli vatandaşlara aracın kendi fiyatı üzerinden olmasa da ÖTV üzerinden indirim sağlıyor. Bazıları bunu yaşlılara ÖTV indirimi olarak bilse de aslında yaşlılara değil, engellilere yönelik bir kampanya mevcuttur. Devlet tarafından belirlenen engel durumunda olan kişiler doktor raporu ile başvuru yaparak araç alırken ÖTV üzerinden indirim alabilir ya da ÖTV’den tamamen muaf tutulabilirler.

Yaşlılara ÖTV İndirimi, İndirimli Araba Fırsatı

İndirimli araba fırsatları artan fiyatlarla birlikte hepimizin aradığı bir başlık, hatta birçok kişi sürekli araç firmalarının araba fiyatlarında ya da bankaların taşıt kredileri hakkında yaptığı kampanyaları takip ediyor. Devlet ise yaşlılara ÖTV indirimi ya da engellilere ÖTV indirimi ve muafiyeti gibi bir fırsat veriyor. Bu aslında araç fiyatı üzerinden yapılamıyor, indirim size ÖTV üzerinden sağlanıyor ama her iki şekilde de ödemeniz gereken miktarlarda ciddi bir indirim oranı söz konusu oluyor. Böylece eğer araç almak isterseniz ve malul ya da engelli iseniz raporunuz ile birlikte araba almak için başvurabilirsiniz. Böylece size ÖTV üzerinden indirim yapılma ihtimali olacaktır.

Yaşlılara ÖTV İndirimi, Engelliler İçin ÖTV İndirimi

Yaşlılara ÖTV indirimi, direkt olarak yaşlarından dolayı uygulanmaz. Ancak engelliler için ÖTV muafiyeti ya da ÖTV indirimi gibi fırsatlar sunuluyor. Böylece piyasa fiyatından araba almakta zorlanan engelliler için direk araba fiyatında indirim yapılmasa da bir indirim fırsatı sunulmuş oluyor. Zaten ülkemizde ÖTV oranı yüksek olduğu için bir araçta sadece ÖTV üzerinden yapılan indirim bile çoğu zaman tatmin edici bir hal alabiliyor. Eğer aracı alacak olan kişinin %40 ve %90 arası bir engel durumu söz konusu olursa ÖTV üzerinden indirim sağlıyorlar, %90 üzerindeyse ÖTV konusunda muafiyet oluyor. Diğer yandan kişi %40 altında engel raporuna sahipse yasal olarak bir indirim hakkı olmuyor. Ayrıca indirim ya da muafiyet alanlar da bu işi ticarete dökemesin diye ek önlemler mevcuttur.

Kullanıcılar Bunları da Sordu

Araba kredisi alırken nelere dikkat etmeliyim?

Eğer araba kredisi için başvuru yapmayı düşünüyorsanız ilk olarak arabanızı belirlemeden önce bankaların yaş sınırına ve kampanyalarına göz atın. Çünkü genellikle peşinat ödemenizi talep ederler kredi öncesinde ve alabileceğiniz arabanın yaşı ile ilgili bir sınırlandırma koyarlar.

ÖTV indirimi ve muafiyeti için şartlar nelerdir?

ÖTV muafiyeti ya da indirimi gibi konularda şansınız oluyor ama bu konuda konulan şart engelli veya malul bir vatandaş olmanızdır. Eğer engel durumunuz %40 ve %90 arasında ise alacağınız araçta ÖTV indirimi yapılıyor. ÖTV muafiyeti için ise engel durumunun %90 üzerinde olması gerekiyor.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)
Yorumlara Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
1 2
Bildirimler kapat

Cihazınızda internet yok...