Yaşlılara Kredi Veren Bankalar
Yaslilara Kredi Veren Bankalar

Yaşlılara Kredi Veren Bankalar

Krediler artık dünyanın her yerinde çiftçi, esnaf, şirket, öğrenci, memur veya emekli her kesimin ihtiyaç durumlarında ilk tercih ettiği para bulma yöntemi oldu. Ancak bankalar da kredi verirken bu paraların geri dönmesi hususuna büyük önem verir. Bu nedenle sabit gelirli kişiler veya kredi için bir teminat gösterebilecek bireyler bu garantinin değerine göre kredi kullanabilir. Gelirle birlikte yaş konusu da bankaların dikkat ettiği bir noktadır. Kişinin hayati riskinin yüksek olması bankayı red cevabı vermeye itebilir ya da en azından miktarı düşürmeye sevkedebilir. Bu yüzden vatandaşların merak edilen bir konu “yaşlılara kredi veren bankalar var mı?”, özellikle de emekliler ihtiyaç halinde maaşları ile kredi almak istiyorlar. Bu yazıda size sorunuz için cevaplar vermeye çalışacağız.

Yaşlılara Kredi Veren Bankalar Hangileri

Kredi çekmek isteyen kişiler ilk başta istenilen gelir düzeyi veya teminat noktasında bankaları tatmin edici yanıtlar vermelidir. Bu kredi alırken en önemli husustur. Ancak gelir yeterli olmasına rağmen karşılaşılabilen bir sorun ise yaş sınırlarıdır. Yaşlılara kredi veren bankalar elbette vardır ama her bankanın yaş sınırı aynı olmadığı için öncesinde küçük bir araştırma yapılması gerekir. Biz sizin için bu alanda bir çalışma yaptık. Vakıflar Bankası, Ziraat Bankası, TEB, Yapı ve Kredi Bankası, Ingbank, Aktifbank, Fibabanka 80 yaşına kadar müşterilerine kredi veriyorlar. Ancak bankaların verdiği kredilerde faiz oranları ve miktarlar hem yaşa hem de bankaya göre değişiklik gösteriyor.

Ziraat Bankası Yaşlılara Kredi

Ziraat Bankası bir kamu bankası olduğu için vatandaşlarımıza düşük faiz oranları ile kredi verebiliyor. Ayrıca yaşlılara kredi veren bankalar arasında yer alıyor. Ancak yaşlılar için koşullar aynı olmuyor. Yaşlılar için genelde tüm bankalarda faiz oranları daha yüksel oluyor ve miktarlar düşük oluyor. Miktarın düşüklüğündeki sebep emekli maaşının en fazla %70 oranında kesilebilmesi ve aynı zamanda vadenin kısa tutulmak istenmesidir. Ziraat Bankası 80 yaşına kadar müşterilerine ve müşterisi olmayanlara kredi sağlıyor. Müşterisi olan emekliler için faiz oranı yaklaşık 1.38 iken, müşterisi olmayanlar için ise 1.42’dir. Ancak bu faiz oranları hem banka hem de TC Merkez Bankası kararlarına göre değişiklik gösterdiği için yıl içinde sürekli güncellenmektedir.

Kullanıcılar Bunları da Sordu

Kaç yaşına kadar kredi alabilirim?

Kredi almak için başvuru yaptığınızda yaşınızın yüksek olması sorun yaratabilir. Yaş sınırları her bankada aynı şekilde değildir. Bir banka 65 yaş sınırı koyarken diğeri 85 yapabilir veya aynı bankada gelir düzeyinize göre farklı sınırlar yer alabilir.

Emekli maaşım le ne kadar kredi çekebilirim?

Krediler genellikle emeklilere 3-4 yıl vade ile verilir, maaşın ise en fazla %70’i kredi ödemesi için kullanılabilir. Bu nedenle verilen tutarlar bu verilere uymalıdır, sonuç olarak 10-15 bin TL kredi kullanabilirsiniz.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)
Yorumlara Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
1 2
Bildirimler kapat

Cihazınızda internet yok...