Yaşlılara Konut Kredisi – BekçiAlımı

Yaşlılara Konut Kredisi

Ev almak isteyen milyonlarca kişi olmasına rağmen elinde böyle bir meblağ bulunan çok daha az kişi bulunuyor. Ama konut kredileri ile bankalar size bir fırsat sunuyor. Buna göre ister yeni ev alın ister ev değiştirin eğer gerekli şartları sağlarsanız konut kredisi alma şansınız var. Konut kredilerinde genellikle bir peşinat ödedikten sonra kredi başvurusu yapılır, böylece krediyi ödeme durumunuz artar. Ayrıca kredi notunuz ve gelir durumunuz incelenir, kredinin geri ödenmesi oldukça önemlidir. Genelde konut kredileri 18-65 yaş arası bilinse de yaşlılara konut kredisi sağlayan bazı bankalar da bulunuyor. Böylece emekli maaşı ya da varsa başka geliri üzerinden yaşlılar ev almak için kredi başvurusu yapabiliyor. Ancak gelir ve kredi noktasında gerekli şartları sağlamak yaşlılar için de zorunlu bir husustur.

Yaşlılara Konut Kredisi, Yaş Sınırı

Genelde konut kredisi yaş aralığı 18-65 yaş olarak bilinir, aslında bu durum birçok banka için yanlış değildir. Ancak bazı bankalar bu yaşı 70-75 civarına çekerek daha yaşlı vatandaşlara da konut kredisi veriyor. Ziraat Bankası ve Vakıfbank de yaşlılara konut kredisi veriyor, hatta bu bankalar piyasaya göre daha üst bir yaş sınırı belirleyerek 80 yaşına kadar olan tüm vatandaşlardan başvuru alıyorlar. Burada yaş sınırı konulmasının nedeni, kredi verildikten sonra paranın bankaya geri dönebilmesidir. Konut kredisi ya da taşıt kredisi gibi krediler uzun vadeli ve büyük miktarlı kredilerdir. Paranın dönüşü ilgili kişiye bir şey olursa zorlaşacağı için bu noktada bankaların çekincesi vardır.

Yaşlılara Konut Kredisi, Hangi Bankalardan Alınır?

Bankaların yaşlılara konut kredisi verme noktasında vadelerin uzunluğu ve ödemelerin yüksekliği nedeniyle geri durduğunu belirtmiştik. Ancak buna rağmen yaşlılara kredi sağlayan bazı bankalar bulunuyor. Yaşlılara konut kredisi veren bankalar: Ziraat Bankası, TEB, Vakıflar Bankası, Denizbank, Garanti Bankası, QNB Finansbank, İş Bankası, Halk Bankası, Şekerbank, PTT Bank’tır. Bu bankalar genelde 5 veya 10 yıl vade ile 70 yaşında krediler sağlarlar. Ancak Ziraat Bankası 75 yaşına kadar olan müşterilerine 5 yıl vade ile konut kredisi veriyor. Vakıfbank ise 70 yaşına kadar olan vatandaşlarına 10 yıl vade ile konut kredisi veriyor. Yani bu iki banka diğerlerinden farklı olarak sadece 70-75 yaşına kadar değil 80 yaşına kadar müşterilerine kredi veriyorlar.

Yaşlılara konut kredisi verilmesinin bankalar açısından çekincesi nedir?

Bankalar kredi verirken bu kredilere faiz uygulayarak kar etmeyi amaçlar ancak geri dönüşü olmayan bir kredi işe yaramaz. Bu noktada yaşlıların hayati riskini daha yüksek gören bankalar hem uzun vadeli hem de miktar olarak fazla olan konut kredilerini yaşlılara sağlamak istemezler.

Yaşlılar hangi şartlarla konut kredisi çekebilir?

Yaşlılar konut kredisi, taşıt kredisi ya da isterse ihtiyaç kredisi çeksin farketmez bir güvence göstermeleri gerekir. Bu güvence genelde yaşlılar için emekli maaşları olur. Emekli maaşının yasal olarak sadece %70’i kredi taksiti için kullanılabilir.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir