Yaşlılara Fatura İndirimi – BekçiAlımı

Yaşlılara Fatura İndirimi

Her ülkede olduğu gibi ülkemizde de yoksulluk sınırında olan ve temel ödemelerini bile yapmakta zorlanan bir kesim vardır. Bu kesim ve bununla beraber normalde yoksulluk sınırına yakın olan grup 2021 yılında covid-19 salgını ile birlikte oldukça zorlu bir döneme girmiştir. Bu dönemde dünya neredeyse durdu ve ekonomi de onunla beraber durdu ve böylece çalışanlar işinden oldu veya kendi işinin başındakiler iş yerlerini kaybetti. Ayakta kalanlar ise ya maaşının büyük bölümünü kaybetti ya da çok düşük kazançlı işler yaptılar. Bu dönemde devlet kurum ve kuruluşları yaşlılara fatura indirimi yapmaya başladı. Bu tabi ki yapılan yardım ve desteklerden sadece biriydi.

Yaşlılara Fatura İndirimi, Su Faturaları

Salgın sırasında vatandaşların uğraşması gereken birçok dert ortaya çıktı ve ekonomi büyük bir darbe vurdu herkese. Devlet tarafından sağlık konusunda yapılan desteklerle beraber diğer yandan da kira desteği, faturalara destek ödemesi, gıda ve erzak kolileri, temel ihtiyaç kolileri gibi farklı alanlarda halka destek verildi. Bu yardımlar birçok farklı şahıs, vakıf, sivil toplum kuruluşu, dernek, bakanlıklar, belediye ve kaymakamlıklar tarafından yapıldı. Belediyenin yaptığı en etkili yardımlardan biri de yaşlılara fatura indirimi oldu. Tabi belediye olarak etki ettikleri asıl fatura su faturaları oldu. Eğer siz de Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı sisteminde kayıtlı iseniz PTT veya belediyeye müracaat ederek su faturalarınızda indirimden yararlanabilirsiniz.

Yaşlılara Fatura İndirimi, Elektrik Faturaları

Yaşlılara fatura indirimi aynı anda birkaç farklı faturada yapılmıştır. Bunlar tahmin edildiği gibi su, elektrik ve doğal gazdır. Faturalarda indirim sadece yaşlılar için değil aynı zamanda gazi, gazi ve şehit yakını, engelli, yetim veya dul ya da bu kategorilerin hiçbirine uymayan ancak yoksul olan kişilere de sağlandı. Elektrik faturaları için yapılan yardımlarda ailenin kaç kişi olduğuna göre yardımın miktarı da değişiyor. Hanede 2 kişi yaşıyorsa 75 kwh için yaklaşık 53 TL, hanede yaşayan 3 kişi varsa 100 kwh için yaklaşık 71 TL, eğer 4 kişi yaşıyorsa 125 kwh için 89 TL ve en fazla 150 kwh enerji için yaklaşık 106 TL destek ödemesi yapılır.
[wp-faq-schema title=”Kullanıcılar Bunları da Sordu” accordion=1]

Yazar: Mahmut YILMAZ

İngiliz dili ve edebiyatı mezunuyum. Kaliteli ve özgün içeriklerle sizlere bilgiler ileteceğim. Özellikle para ve iş kurma konulu finans makalelerim ile tecrübemi okuyucularımıza aktarmayı amaçlıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir