Yaşlılar Kredi Çekebilir mi? – BekçiAlımı

Yaşlılar Kredi Çekebilir mi?

Yaş sınırları hem alt hem de üst limit olarak bazı uygulamalara katılmamıza engel olabilir. Genelde Türkiye’de birçok işlemi gerçekleştirmek için reşit olmanız yani 18 yaşınızı doldurmuş olmanız yeterlidir. 18 yaşını doldurmuş her birey kredi başvurusu yapabilir. Ama üst sınırlar nelerdir, yaşlılar kredi çekebilir mi? Kısacası banka işlemleri için üst yaş sınırı nedir bunun hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Bankalara göre değişmekle birlikte genel olarak yaşlılara kredi veriliyor. Bu noktada değişken olan ise bu kredilerin üst yaş sınırı, kredinin geri ödemesinin yapılacağı vade, kredi limitleri ve bunların hepsine bağlı olarak belirlenecek olan kredi taksitlerinin miktarıdır.

Yaşlılar Kredi Çekebilir mi? Yaş Sınırı

Yaşlılar kredi çekebilir mi? Buradaki asıl soru kredi çekmede üst yaş sınırı nedir olacaktır ve bu sorunun cevabı bankalara göre değişir. Bazı bankalar üst yaş sınırını 65’e kadar indirmeyi tercih ederken, bazıları da 80’e kadar çıkarırlar. Burada üst sınır gibi bir araca başvurulmasının nedeni geri ödeme yapılırken paranın tahsil edilebilmesidir. Parayı zamanında ve kesin olarak tahmin edebilmek için de hayati riskleri göze alırlar. Zaten geç yaşlarda olan kişilere kısa vadeli ve görece düşük limitli ihtiyaç kredileri verilir. Konut ya da taşıt kredisi gibi hem uzun vadeli hem de yüksek miktarlarda olan kredilerden kaçınılır. Çünkü bu miktarlar tahsil edilemediği taktirde banka için sorunlara neden olabilir.

Kredi Limitleri ve Vade Uzunluğu

Kredi limitleri ve vade uzunluğu sizin kredi notunuz ve gelir durumunuz ile yakından alakalıdır. Yaşlılar kredi çekebilir mi, sorusuna verilen cevap alınabileceğidir. Bu noktada gelir düzeyine göre değişiklikler vardır. Buradaki temel amaç ödemeyi geri alabilmektir. Bunun için de kredi verilen kişinin yaşı en önemli belirleyicidir. Kişinin yaşı ne kadar büyükse verilen kredinin vadesi de o kadar kısa olacaktır. Çünkü hayati risk artmadan ödemenin yapılması amaçlanır. Diğer yandan kredi limiti ise vadeye ve gelire bağlı olarak değişecektir. Genelde yaşlılar kredi çekerken teminat olarak emekli maaşlarını kullanırlar ve bu maaş hesapları üzerinden kredi kullanırlar. Ama yasalara göre emekli maaşının en fazla %70’i kredi taksiti için kesilebilir, bu da vadeyi hesaba katınca alabileceğimiz maksimum kredi miktarını aşağı yukarı bize verir.

[wp-faq-schema title=”Kullanıcılar Bunları da Sordu” accordion=1]

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir