Yasal Takip Ve İdari Takip Süreci Nasıl İşler?  – BekçiAlımı

Yasal Takip Ve İdari Takip Süreci Nasıl İşler? 

Bankalardan alınan kredi kartları veya kredilerin borcunu düzenli bir şekilde ödenmeme durumunda, bankaların borcu temin etmek amacı ile yasal takip ve idari takip süreci başlatırlar. Alınan kredinin veya kullanılan kredi kartının borcunun ödenmemesi durumunda bankalar, kişiye hatırlatma yapmak için sms ve mail atarlar. Sürecin on gününde sms ve mail yolu ile yapılan hatırlatmaların sonucunda borç ödenmemiş ise bir ay dolduktan sonra banka kişiyi arayarak borcun ödenmesini ister. Borcun üç ay içerisinde ödenmeme durumunda idari takip süreci başlatılır.

Alınan kredinin veya kredi kartı borcunun düzenli ödenmemesi durumunda bankalarda bulunan kredi notu da düşecektir. Takip sürecinin başlatılmış olması, kişinin borcunu ödememiş olması durumunda kişi kırmızı çizgi yer ve bunun sonucunda hiçbir bankadan kredi çekme işlemi veya kredi kartı çıkartma isteğinde bulunamaz. Kırmızı çizgi alan kişiyi beş sene içinde banka çıkartır.

İdari Takip Nedir? 

Üç ay içerisinde kişinin borcunu ödememesi halinde bankalar kendi idari takip sürecini başlatırlar. İlk olarak kart kullanıma kapatılır ve borcun tamamen ödenmesi durumunda açılır. Ödenmeyen borca bu süre boyunca bankaların belirlemiş olduğu faiz işlemeye başlar. Bu borcun üstüne işlenen faizler genelde normal faiz oranlarından daha yüksektir.

Ardından banka sizinle iletişime geçer ve borcu yapılandırmayı teklif eder. Bu yapılandırmalar on iki ay süreye kadar bölünebilir. Borcun üstüne eklenen faiz oranları ile birlikte kişi ile anlaşılan aya bölünen borcu her ay bankaya yatırması beklenir. Bu süreçte banka ile anlaşılma olmaz veya kişi yapılandırdığı borcu da ödemez ise banka yasal takip sürecini başlatır.

Yasal Takip Nedir? 

Üç aylık sürecin ardından banka ile yapılandırma sürecini başlatan kişi borcunu ödemez veya hiçbir şekilde anlaşmaya varılamaz ise yasal takip süreci başlatılır. Artık banka ödenmeyen asgari tutarı değil tüm borcun teminini ister ve dosya avukata verilir.

Avukata verilen dosyanın sonucunda avukat borcu olan kişiye ulaşıp borcun ödenmesini talep eder. Olan borcun üzerine avukat ücreti de eklenmektedir. Avukat, kişiye ulaşıp borcu temin etmesi için belirli bir süre verir. Bu sürenin aşılması durumunda icra takip işlemi başlatılır. Kişiye ait mal varlıklarına el koyulur.

Yazar: Sevgi KILIÇ

Mardin'de 1994 yılında doğdum. Üniversite hariç eğitimimi orada tamamladım. Üniversiteyi Aksaray Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde okudum. 2018 yılında evlendim ve 2019 yılında Alya adında dünyalar tatlısı kızım dünyaya gözlerini açtı. Artık hayata başka bir pencereden bakıyorum, hayatım çok değişti, daha mutlu, daha huzurlu bir insan oldum. Artık kızım için yaşıyor, onun için nefes alıyorum, yazdığım yazılarla mutlu oluyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir