Yaratıcılığı Artırmanın Yolları – BekçiAlımı

Yaratıcılığı Artırmanın Yolları

Bazı insanların yaratıcılık konusunda yetenekli oldukları görülüyor. Sonsuz yaratıcı bir kaynaktan yararlanan şanslı azınlıktan biri olmadığınızı hissediyorsanız, bu durum sıradan bir hayata mahkum olduğunuz anlamına gelmez. Siz de yaratıcılığı artırmanın yolları ile kendinizi geliştirebilirsiniz.

Tıpkı bir kas gibi yaratıcılık, biraz pratik ve sıkı bir çalışma ile geliştirilebilir. Bu konuda unutulmaması gereken en önemli şeylerden biri de, yaratıcılığın pasif bir süreç olmadığıdır. Sadece arkanıza yaslanıp ilham almayı beklemek, motivasyonunuzu kaybetmenize ve cesaretinizi kırmanıza yol açabilir. Bunun yerine, yaratıcılığı artırmanın yollarısayesinde daha iyi işler ortaya koyabilirsiniz.

Yürüyüşe Çıkın

2014 senesinde yapılan araştırma neticesinde, insanların otururken değil yürürken daha yaratıcı olma eğilimi gösterdikleri belirlendi. Düzenli fiziksel aktivite bilişsel yeteneği güçlendirir ve korur.

Kendinizi Ödüllendirin

Yaratıcı çalışmalar üretmek için ödüllerin sunulması, iyi bir yöntemdir. Ancak, bu durumun abartılması, ters tepki gösterebilir.

İlham Alın

Yaratıcılığı artırmanın yolları olarak, kendinizi ilhamla çevrelemeniz gerektiğini de sayabiliriz. Canlandırıcı ortamlar yaratıcılığı kolaylaştırabilir, bu nedenle kendinizi ilham verici ve motive edici bulduğunuz şeylerle çevreleyebilirsiniz.

Kısıtlamalar Oluşturun

Bir sorunu çözmeye çalışırken, insanlar genellikle en kolay çözümü bulmak için bariz olana güvenirler. Bu çoğunlukla iyi bir sonuca götürür, ancak zihinsel setlere ve yaratıcı düşünmeyi zorlaştıran işlevsel bir sabitliğe yol açabilir. Bunun üstesinden gelmek için düşüncenize bazı kısıtlamalar veya dirençler koyabilirsiniz.

Hayal Edin

Günümüzün yüksek teknolojili dünyasında, dikkat dağıtmak sadece bir tık uzağınızda. Her boş anı uygulamalarla, e-postalarla, web sitesi ziyaretleri ile doldurmak yerine, hayal kurun.

Duygusallığınızdan Faydalanın

Duygusal olmak da yaratıcılığı artırmanın yolları arasında sayılır. Araştırmacılar, olumlu duyguların yaratıcılıkla güçlü bir şekilde bağlantılı olduğunu düşünüyorlardı. Hem güçlü olumlu hem de olumsuz duygusal durumların, yaratıcı düşünceyle ilişkili olduğu belirlendi. Bu yüzden bir dahaki sefere, kendinizi olumsuz bir duygusal durumda bulduğunuzda, o enerjinin bir kısmını yaratıcılık gerektiren bir göreve ayırabilirsiniz.

Meditasyon Yapın

Belirli meditasyon türleri, yaratıcı düşüncede bir artış sağlayabilir. Meditasyon uzun zamandır bir rahatlama tekniği olarak kullanılıyor. Son araştırmalar, meditasyonun rahatlama dışında daha birçok konuda fayda sağladığını göstermiştir. Bir nesne veya fikre odaklanmadan her türlü düşünce ve duyuma açık olmak, farklı düşünmeyi ve yeni fikirlerin üretilmesini teşvik eder.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir