Yaratıcı İnsanların Özellikleri – BekçiAlımı

Yaratıcı İnsanların Özellikleri

Pozitif psikoloji ile ilgilenen bilim insanlarına göre yaratıcılık, tüm insan aktiviteleri içinde, herkesin yaşamı boyunca tatmak istediği doyumu sunabilir. Yaratıcılık, zihnimizi genişletmemize, yeni ve heyecan verici şeyler yapmamıza yardımcı olur. Bununla birlikte, potansiyelimize ulaşmaya bir adım daha yaklaştıracak şekilde, kendimizle meşgul olmamıza izin verir. Öyleyse, bir insanı yaratıcı kılan tam olarak nedir? Bazı insanlar bu şekilde mi doğdu, yoksa yaratıcılık geliştirebileceğimiz bir beceri mi? Yaratıcı insanların özellikleri dahil olmak üzere, konuyla ilgili diğer detaylardan söz edelim.

Bazı insanların yaratıcı bir kişiliğe sahip olduğu söylenir. Kimisi kesinlikle bu eğilime doğal olarak sahip olsa da, yaratıcı uygulamalardan birkaçını günlük yaşama dahil etmek, tam anlamıyla yaratıcılık potansiyelini ortaya çıkarabiliyor. Peki, yaratıcı insanların özellikleri neler? Hangi uygulamalar sayesinde yaratıcı yönünüzü ortaya çıkarabilirsiniz?

Yaratıcı İnsanlar Enerjik Ama Odaklıdır

Yaratıcı insanlar hem fiziksel hem de zihinsel olarak büyük bir enerjiye sahiptir. Dikkatlerini çeken tek bir şey üzerine saatlerce çalışabilirler. Ayrıca, her zaman hevesli görünebilirler. Bu özellik, yaratıcı bireylerin manik ya da hiperaktif oldukları anlamına gelmez. Yatıcı ve meraklıdırlar, dinlenmek için çok zaman harcarlar, sessizce düşünüp ilgilerini çeken şeyler üzerinde derinlemesine muhakeme yaparlar.

Yaratıcı İnsanlar Zeki Ama Naiftir

Yaratıcı insanların özellikleri arasında zeki ve naif olmaları da vardır. 2013 senesinde yapılan bir çalışmaya göre, yaratıcı kişiliklerin yüksek bir IQ seviyesine sahip oldukları gözlemlenmiştir. Bu kişiler zekidir, fakat merak duygularını dünyaya acemi şekilde yansıtmazlar. Ayrıca yaratıcı insanlar naif olarak öne çıkarlar.

Yaratıcı İnsanlar Disiplinlidir

Yaratıcı kişiliklerin çoğunlukla disiplinli insanlar olduğunu söyleyebiliriz. Bir proje üzerinde çalışırken, kararlılık ve inatçılık sergileme eğilimindedirler. Bir şey üzerine saatlerce çalışabilir ve işlerinden memnun olana kadar geç saatte ayakta kalabilirler. Gerçek anlamda yaratıcı olan bir kişi, bu durumun hem eğlenceyi hem de sıkı çalışmayı içerdiğini bilir.

Yaratıcı İnsanlar Dışa Dönük ve İçe Dönüktür

İnsanları yalnızca dışa dönük ve içe dönük olarak kategorize etme tuzağına sık sık düşsek de, yaratıcılığın bu iki kişilik tipini de barındırdığını söyleyebiliriz. Bu da demek oluyor ki, yaratıcı insanlar aynı anda hem içe dönük hem de dışa dönüklük özelliklerini sergileme eğilimindedirler. Hem girişken hem suskun olmak gibi…

Yaratıcı İnsanlar Gerçekçi Hayalperestlerdir

Yaratıcı insanların özellikleri listesinde bir diğeri de gerçekçi hayalperest olmalarıdır. Yaratıcı insanlar, dünyanın harikalarını ve ihtimallerini hayal etmeyi severler. Kendilerini hayal gücüne ve fanteziye kaptırabilirler, ancak bu beyinlerinin bulutların üstünde olduğu anlamına gelmez. Bilim insanlarından sanatçılara ve müzisyenlere kadar değişen yaratıcı kişiler, gerçek dünya sorunlarına yaratıcı çözümler üretebilirler.

Yaratıcı İnsanlar Tutkulu ve Nesneldir

Yaratıcı bireyler, yaptıklarını içten ve tutkuya severler. Ancak bir şeye tutkuyla bağlı olmak illaki harika bir iş çıkarmaz. Yazısına o kadar aşık olan bir yazarı hayal edin ki tek bir cümleyi bile düzenlemek istemez. Kendi performansını dinlemeye ve iyileştirmesi gereken alanları duymaya isteksiz bir müzisyeni düşünün. Yaratıcı insanlar işlerini severler, fakat aynı zamanda bu konuda nesneldirler ve eleştiri almaya isteklidirler.

Yazar: Fatma YÜKSEL

Medya ve iletişim mezunuyum. Dijital pazarlama, sosyal medya ve içerik yazarlığı alanlarında uzun zamandır aktif rol alıyorum. Ayrıca, dijital reklam ve tasarım işleriyle de ilgileniyorum. Bir yandan da eğitimime devam ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir