Yanıklar ve Yanık İzleri Polisliğe (POMEM-PMYO) Engel mi?
yaniklar izler polislik

Yanıklar ve Yanık İzleri Polisliğe (POMEM-PMYO) Engel mi?

Polis olmak isteyen adayların bize ilettikleri soruların başında yanıkların ve yanık izlerinin polisliğe engel olup olmadığı hususu geliyor. POMEM ya da PMYO farketmeksizin tüm polis öğrencisi adayları EGM sağlık şartları yönetmeliği hükümlerine göre seçilirler. İlgili yönetmeliğin cilt hastalıkları bölümünde bu konu irdelenmiştir.

  • Beş metreden bakmakla eşgal belirleyici olan lezyonlar öğrenciliğe engeldir.
  • azlık üniforma giyildiğinde vücudun kapalı bölgelerinde kalan, eşgal belirleyici olmayan, fonksiyon kaybına yol açmamış sikatrisler ve yanık sekelleri, nevüsler ve cilde ait diğer iyi huylu oluşumlar, kronik bir hastalığa bağlı olmayan, fonksiyon kaybına yol açmayan skatris, keloid ve lekeleri, sağlam kabul edilir.

Yanıklarınız ve yanık izleriniz görünür yerdeyse ve ayırt edici özellikteyse elenirsiniz. Kısa kollu giydiğinizde kapalı yerde kalıyorsa elenmezsiniz. Özellikle yüzde, alında ve elin üstünde olan izler elenmeye sebep olabiliyor. Vertigo gibi kalıcı izli durumlar sorun olabilir. Burada takdir tamamen inceleyen doktordadır. Genelde eleme yapılmaz ama aksi uygulamalarla da karşılaşılabiliyor.

Merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)
Yorumlara Abone Ol
Bildir
guest
60 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Fatih
Fatih

Yüzümde sağ yanağımın üzerinde çocukluktan kalma 3,4 cm lik bir yanık var esmer ten rengine sahip olmama rağmen biraz belli oluyor.
Birde sırtımda sivilcelerden dolayı morluk benzeri lekeler var bunlar polisliğe engelmidir?

Bünyamin kaman
Bünyamin kaman

Yüzümde yanık izi var 5 6 cm kadar bekçi likte elenir miyim 2. Sorum ikametgahta eğitim gibi durumlara yardımcı olunacak mi ?

Burhan
Burhan

Merhaba,

Sol kol dirsek iç kısmında 4 cm bir yanık ve sol el bilek üstü 3 cm dikiş mevcut. Sorun olur mu ?

Muhammet
Muhammet

Merhaba ben polislik için hazirlaniyor benim küçükken elimin üzerine ütü değmiş işaret parmağının altı 8cm kadar iz var sorun olur mu

Nurgül
Nurgül

Merhaba kolumda dirsekle bilek arası yanık var tedavi oluyorum şuan kalıcı değil dediler 6 ay kadar görücem tedaviyi yanık boyutu 1 karış kadar baya uzun ne kadar problem olur bu bana

Seren
Seren

Merhaba ben küçükken elime çaydanlğk düşmüş kolumda vi elimde yanık izi mevcut sorun ederler mi

Sümeyye
Sümeyye

Sağ kolumda dirsek kısmının iç tarafında ütü yanığı ve üçgen bi şekilde uzunluğu yedi cm önden bakılınca görünmüyor ama kolumu biraz çevirince belli oluyo pöh mülakatlarında sorun olur mu?

Selim
Selim

Merhabalar belimin sol yan kisminda 3-4 hafta once olusan morluk izi var 4-5 santim genişliğinde elenirmiyim acaba kontrolde ?

Sinem
Sinem
Cevaplandı:   Utku DEMİR

Merhaba benimde küçükken sağ bacağım yandı baştan aşşağı izi kaldı ama bı zararı yok bana herhangi sağlık problemi yapmiyor ve tesettürlüyüm sonuçta gozukmuyo herhangi bi sorun çikarmi

1 2
Bildirimler kapat

Cihazınızda internet yok...