Yanık İzi, Doğun Lekesi ve Polislik

Emniyet Teşkilatı’nın yapmış olduğu personel alımlarına katılmak ve emniyet mensubu olmayı dileyen adaylarımız tarafından merak edilenleri cevaplandırma devam ediyoruz. POMEM, PAEM, PMYO ya da PÖH polis alım ilanlarına başvurup polis olmak isteyen adaylarda bazı sağlık şartları aranız. Bu konularda bize gelen “Vücudumda yanık izi var sorun olur mu?”, “Vücudumda doğum lekesi var sorun olur mu?” sorularını cevaplandırmaya çalışacağız.

A-) Vücudunda Kalıcı Yanık İzi Olanlar Polis Olabilir mi?

Çoğu zaman kazalarla meydana gelen çeşitli yanıklar bazen kalıcı izler yahut hasarlar meydana getirebilirler. Vücudunda bu şekilde izler olupta, emniyet mensubu olmak isteyen ziyaretçilerimizin bu sorusuna açıklık getirmeye çalışalım. Yanık ve yanığın sebep olduğu izler meydana geldigi bölge ve verdiği hasarın sekline göre öğrenciliğe engel teşkil etmektedir.  Eğer meydana gelen yanık sonucunda vücutta işlevsel hasarlar oluşmuşsa ve bu yanığın sebep olduğu izler 5 metre mesafeden bakıldığında hala görünecek sekilde eşkal belirleyici olacak biçimde el-yüz-boyun ve kollarda meydana gelen kalıcı izler polisliğe engel olur. Bunun yanı sıra, vücutta işlevsel hasar bırakmamış, vücudun eskal belirleyici yerlerinde olmayan yanık ve benzeri izlerde ise polis okullarına kabul edilir.

B-) Vücudunda Doğum Lekesi Olanlar Polis Olabilir Mi?

Doğum lekeleri de doğuştan meydana gelen ve adayların kaderini belirleyen istemsiz faktörlerden biridir. Diğer izlerde olduğu gibi doğum lekeleri ve benler de, eskal belirleyici bir sekilde el, kol, yüz ve boyun bölgesi gibi yazlık üniforma giyildiğinde görünen yerlerde kalıyorsa polisliğe engeldir.

ÖNEMLİ:   PAEM Eğitim Ders Konuları

Ancak doğum lekesi ve ben izleri de aynı diğer izlerde olduğu gibi vücudun eşkal belirleyici bölgelerinde degilse, yazlık üniforma giyildiginde görülmeyecek konumda ve biçimdeyse veyahut 5 metre mesafeden bakıldığında görülmeyecek sekil ve bicimdeyse(komisyon insiyatifi) adaylar polisliğe kabul edilir.

Not: Bazı hallerde yanık izi, doğum lekesi ve ben izleri çeşitli tıbbi yöntemlerle giderilebilmekte ve oldukları bölgeden herhangi bir iz ya da hasar bırakmadan yok olabilmektedir. Bu şekilde polisliğe engel halden kurtulmak mümkün olmaktadır.

Soru: Kolumun iç kısmında yanık izi var, kollarım serbest halde kapalıyken görünmüyor sorun olur mu?

Cevap: Bu izler ne konumda duruldugunda görünüp/görünmediğine bakılmaksızın vücudun eşkal belirleyici yerlerindeyse ve de en az 5 Metre mesafeden bakıldığında hala fark edilebiliyorsa polisliğe engeldir. Ancak 5 metre mesafeden bakıldığında fark edilmeyecek düzeydeki doğal ve kazara meydana gelmis her türlü iz(komisyon insiyatifi ile) polisliğe sorun teşkil etmemektedir.

Soru: Yüzümde/Kolumda/ Boynumda, elenmeme sebebiyet verecek şekilde yanık izi/doğum lekesi/ben vb iz var. Doktorum bu izin yok edilebilecegini söyledi ama alım sürecine yetismedi. Bu izleri tedavi ettirmem icin zaman verilir mi?

Cevap: Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliği’nce adayların alım süreci ve sağlık kontrolleri sürecinde sağlık yönünden tam ve sağlam olması gerekli görülmüştür. Bu tür tıbbi müdahaleler için zaman tanınmamaktadır. Yani polis adayları incelenmeden önce tüm tedavilerini olmak zorundadırlar

Yazar: Utku DEMİR

Utku DEMİR
Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)
Yorumlara Abone Ol
Bildir
guest
19 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Rüyanur Sönmez
Rüyanur Sönmez
19 Şubat 2020 17:05

Merhaba ben polis olmak istiyorum ama gozluk kullaniyorum 6 senedir 3 derece gozlugum cizdirirsem sorun cikar mi?

sıla
sıla
19 Nisan 2020 19:10

merhaba benim göz numaram 1.25 daha yeni ppolis olmak istiyorum sorun olur mu?

Gizem
Gizem
10 Mayıs 2020 18:58

Merhaba benim sağ bacağımın iç kısmında yanık var ve sol bacağımın üst kısmında ise 2cmlik ben var sorun olurmu?

eee
eee
15 Haziran 2020 18:29

Bacakta ki batik lekeleri sorun olur mu bayaa belirgin

Cansu
Cansu
25 Haziran 2020 14:47

Merhaba burnumun uç kısmında yuvarlak hafif şişkin bir yara izi var polis olmama engel olur mu ?

Dewran
Dewran
13 Temmuz 2020 02:53

Merhaba ben tesettürlü bir bayanım kolumda izmarit izi var ve çene altımda üç dikiş ayak baş parmagında üç dikiş var acaba bu sebeplerden dolayı polislik yapamazmıyım

sinem
sinem
22 Temmuz 2020 18:05

elimde dikiş izi var sorun olurmu

İBRAHİM HALİL TANRIKULU
İBRAHİM HALİL TANRIKULU
25 Temmuz 2020 14:47

Sağ ayağımda baldırıma kadar yanik var ama önden bakinca gözükmüyor %0 saglik engeli pmyo kabul edermi acaba ?

Nihat
Nihat
7 Ağustos 2020 22:56

Kolumdaki leke sıkın tı olur mu
Cok polise gesterdim bisey olmaz dediler

Aso
Aso
13 Ağustos 2020 11:54

Meraba benim bebekken bacağım yandı dizden aşşağı ve ben kapalıyım bu sorun olurmu acaba

Cihazınızda internet yok...