Uzman Çavuş Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir?

Türk Silahlı Kuvvetlerinde devamlılık arz edecek olan teknik ve kritik kadro yerlerinde görevlerini başarılı bir şekilde yerine getirebilmek adına TKS bünyesinde yetiştirlmekte olan personel istihdam etmek için 1986 senesinden sonra uzman erbaş uygulamasına geçilmiştir. Uzman erbaş alımları günümüze kadar her sene düzenli bir sayı niteliklerde alımları yapılmaktadır. Uzman erbaş, Uzman Çavuş ve Uzman onbaşıları ifade etmektedir. Uzman erbaş sadece ülkemizde uygulanmakta olan askeri personel değildir. Dünya üzerinden çoğu ülkeler orduları için uzman erbaş yetiştirmektedirler. Uzman erbaşlar normal askerlere göre profesyonel görevlerde yer alacak en zor şartlar altında görevlerini yerine getirebilecek askerler olarak yetiştirilmektedirler. Olası bir savaş durumunda almış oldukları eğitim sonucunda korkusuz bir şekilde savaş alanına intikal etmeleri ve kendilerinden istenilen görevleri yerine getirmek adına TSK ordusunda yer almaktadırlar.

Uzman Çavuş Olmak İçin Belirlenen Şartlar Nelerdir?

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • 26 yaşından gün almamış olanlar
  • Askerlik hizmetlerinin 6. Ayı ile terhisinden sonra geçen 3 yıl içerisinde başvuru yapanlar
  • Ortaokul, yüksek okul ve fakülte mezunu olan adaylar
  • Daha önce Türk Silahlı Kuvvetlerinde istihdam edilmemiş olmaları
  • Komando Uzman Erbaş Olabilir, paraşütle atlar, diğer sınıflar için Sağlam, Uzman Erbaş Olur.
  • Belirlenen boy ve kilo şartlarını yerine getirmiş olanlar (boy şartları en az 1.64 olanlar) başvuruda bulunabilirler.

Uzman Erbaş Nasıl Olunur?

Uzman Erbaş olmak isteyen adayların yukarıda yazılmış olan şartları yerlerine getirmiş olmaları gerekiyor. Sadece bu şartları yerine getirmeleri de yeterli değildir. Aynı zamanda TSK tarafından gerçekleştirilen yazılı sınavlara istenilen puanı almak, fiziki kabiliyet, yeterlilik testi ve son olarak da mülakat süreçlerinde başarılı bir şekilde geçmeleri gerekmektedir. Sınava başvuruda bulunacak adaylardan istenilen şey Atatürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi, Milli Tarih, Coğrafya, Matematik, Türkçe – Dil Bilgisi, Temel vatandaşlık sınavlarından sorulacak olan 50 soruyu yapmalarıdır.  Uzman erbaş sınavına başvuruda bulanan kişilerin aynı zamanda vücutlarında herhangi bir yanık, kesil veya ameliyat izinin bulunmaması da gereklidir. Bu şartları yerine getiren adayların başvuruda bulunmalarında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Polis adayları; Polis olup olmayacağınızı belirleyecek olan sözlü sınavdır. Birçok aday sözlüden düşük not alıp elenir. Sözlü mülakata mutlaka çalışmalısınız. Aşağıdaki uygulamalar bunun için. 2019'de alınacak 15 BİN PMYO ve POMEM polis öğrencisi arasında siz de yer alın. Üstelik polislik sınavları zamanında, sürekli güncellenen içeriklerle rakiplerinizden bir adım önde olacaksınız. Binlerce polis adayını mesleğe kazandırdığımız için iddialıyız. İndirmek İçin LOGOYA TIKLAYIN
Bu makale ile alakalı toplam 2 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

2
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Ahmet
Ziyaretçi
Ahmet

Benim ayağımda ameliyat izi var pantolonumun altında kaliyor bir sorun olrmu