Tüm Bekçiler Eğitime Alınıyor

Şuraya Atla

Çarşı ve mahalle bekçileri ülkemizin 81 ilinde ve tüm ilçelerde görev yapıyorlar. Farklı alanlarda görev yapan bekçilere TBMM’de kabul edilen 2020 – Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu doğrultusunda eğitimler verilmesi kararlaştırıldı. Mahalle bekçileri 3 gün sürecek olan bu hizmet içi eğitimde aşağıdaki alanlarda bilgilendirileceklerdir:

  • İnsan hakları,
  • Davranış ilkeleri ve etkili iletişim,
  • Durdurma, kimlik sorma, kontrol, yakalama ve muhafaza altına alma yetkisi,
  • Zor kullanma yetkisi,
  • Silah kullanma yetkisi,
  • Suça el koyma yetkisi,
  • Disiplin mevzuatı,

Eğitimler alanında uzman amirler tarafından 15-17 Haziran 2020 tarihleri arasında bekçilerin görev yaptıkları illerde verilecektir.

2020’de Atananlar

2019’da sınav sürecine başlayıp 2020 de ataması yapılan 8 bin 242 Çarşı ve Mahalle Bekçisi için eğitimler ise başlıyor. 3 ay uygulama-yatılı 2 ay görev yerinde uygulamalı olarak toplam 5 ay eğitim planlaması yapıldı. Yatılı eğitimler 1 Temmuz 2020’de Polis Akademisi tarafından yapılacak olup eğitimlerin verileceği okullar duyuru ile açıklanacaktır.

2020 Yeni Bekçi Alımı

Yukarıda yer alan açıklamalar mevcut bekçileri ilgilendirmektedir. Yeni bekçi alımı için daha önce de ifade ettiğimiz gibi kadro ihdası gerekmektedir. Cumhurbaşkanlığı kararnameleri ile kadro ihdası yapıldıktan kısa süre sonra yeni bekçi alım süreci de ilan ile başlayacaktır.

Dört yıldır Türkiye'nin en büyük çarşı ve mahalle bekçisi alım ve haber portalı olarak bekçi olmak isteyen adayların yanındayız. Sizde on binlerce kişinin başvuracağı 2020 bekçi alımında 400 kişi arasına girerek bu şanlı mesleğe adım atmak istiyorsanız mobil uygulamamızı mutlaka satın alın. Mobil uygulamamızda binlerce bekçilik yazılı sınav sorusu-çözümleri ve sözlü mülakat soruları sizi bekliyor. Günlük yazılı sınav, geçmiş yıllarda çıkan sorular ve diğer muhteşem bileşenlerle siz de en iyi şekilde bekçiliğe hazırlanın! Rakiplerinizden bir adım önde olun!

Yazar: Utku DEMİR

Utku DEMİR
Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)
Yorumlara Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Cihazınızda internet yok...