Teminat Mektubu Nedir Nasıl Alınır? – BekçiAlımı

Teminat Mektubu Nedir Nasıl Alınır?

Piyasada her ne konuda iş olursa olsun ticaret aşamasında her şey güvenli bir şekilde yapılmalıdır. Bu konuda bankalar kişilere oldukça fayda sağlar. Yani şöyle diyelim bir ihale için önceden hiç çalışmadığınız bir şirketle çalışacaksınız. Ya da bir proje üzerinde yine çalışmadığınız bir yerle çalışmanız lazım ve bu durumda karşı tarafın güvenini kazanmanız gerekiyor.

Güven kazandığınız taktirde ticareti oldukça kolay yaparsınız. İstenilen parayı ödeyip ödeyemeyeceğinizden emin olmaları lazım. Proje ya da ihale de para konusunda bu güveni vermeniz lazım. Yani karşı taraf sizinle çalıştığı taktirde yüzüstü kalmamak için sizin onları ikna etmeniz gerekiyor. İşte burada devreye bankalar giriyor.

Banka size para konusunda kefil oluyor ve bankadan alacağınız teminat mektubu işinizi oldukça kolaylaştırıyor. Tabii bir bankadan teminat mektubu almakta o kadar kolay değil. Bankanın da size güvenmesi gerekiyor.

Sebebi aldığınız parayı geri ödeyip ödemeyeceğinizden emin olmaktır. Bunun için daha önce bu banka ile iş yapmış yani müşterisi olmanız lazım ki banka sizin önceden paranızı ödediğiniz için bu seferde ödeyeceğinizden emin olmalı.

Teminat Mektubu Nasıl Alınabilir?

Teminat mektubu almak istiyorsanız bankaya gidip başvuruda bulunmanız yeterlidir gibi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Maalesef her banka sizde durup direkt teminat mektubu vermez. Bunun en büyük sebebi güven problemi. Bankanın size güvenmesi gerekiyor. Bu yüzden önceden müşterisi olduğunuz yine önceden birkaç bankadan işlem yapmış olmanız gerekiyor.

Bunu tamamen şöyle düşünün birisi gelip bana kefil ol dese güveniyorsanız olursunuz ama güvenmiyorsanız olmazsınız. Bankalarda bu sistemle işler. Müşterisine güveni varsa kolaylıkla teminat mektubunu size verir. İşte bu yüzden teminat mektubu alacaksanız daimi müşterisi olduğunuz bir bankaya gitmeniz işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Yukarıda birisi gelip sizden kefil olmanızı istese demiştik bunu tekrar düşünün kefil olduğunuz kişiden bunun karşılığında bir masraf almazsınız. Ama maalesef bankalardan teminat mektubu aldığınız zaman belli miktarda bir masraf çıkar.

Teminat Mektubu Masrafları

Çıkacak olan masraf tamamen almak istediğiniz teminat miktarına bağlıdır. Bankalar kendisinden teminat mektubu alan müşterilerine %1 ya da %5 arasında bir indirim yapar. Varsayalım ki siz bankadan 1 senelik 100.000 değerinde teminat mektubu aldınız size çıkacak olan masraf %3 oranında yani 3000 lira bir masraf çıkacaktır. Ayrıca bankanız sizin bu masrafınızı dört taksitle ödemenize de şans verecektir.

 

Yazar: Sevgi KILIÇ

Mardin'de 1994 yılında doğdum. Üniversite hariç eğitimimi orada tamamladım. Üniversiteyi Aksaray Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde okudum. 2018 yılında evlendim ve 2019 yılında Alya adında dünyalar tatlısı kızım dünyaya gözlerini açtı. Artık hayata başka bir pencereden bakıyorum, hayatım çok değişti, daha mutlu, daha huzurlu bir insan oldum. Artık kızım için yaşıyor, onun için nefes alıyorum, yazdığım yazılarla mutlu oluyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir